Fotokopie dokumentów - analiza treści jest niedopuszczalna - I CK 32/04

PlzarzadcaPlzarzadca Użytkownik
edytowano września 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Sąd Najwyższy
Sygn. akt I CK 32/04
7 lipca 2004 r.

...sąd może dopuścić dowód z tzw. dowodów wizualnych, do których zalicza się fotokopia dokumentów. Jak to jednak wyjaśniono w orzecznictwie Sądu Najwyższego (por. uchwałę z dnia 29.03.1994 r., III CZP 37/94, OSNCP 1994, nr 11, poz. 206 oraz w wyroku z dnia 27.02.1997 r., III CKN 7/57 – niepublik.) niepoświadczona podpisem strony kserokopia nie jest dokumentem. Warunkiem uznania kserokopii za dokument jest umieszczenie na niej i zaopatrzenie podpisem poświadczenia jej zgodności z oryginałem.

Jeśli zatem przedstawione w sprawie dowody w postaci fotokopii dokumentów, bez stwierdzenia ich zgodności z oryginałem, nie są dokumentami w rozumieniu kodeksu postępowania cywilnego, to nie tylko zbędna, lecz wręcz niedopuszczalna jest analiza ich treści i formy. Nie są to bowiem dowody, które mogą być poddane takiej analizie. Obowiązkiem zaś strony, w szczególności zastąpionej przez profesjonalnego pełnomocnika, jest dawać wyjaśnienia co do okoliczności sprawy zgodnie z prawdą i bez zatajania czegokolwiek oraz przedstawiać dowody (art. 3 k.p.c.).

Obowiązek przedstawienia dowodów oznacza zaś oferowanie takich dowodów, które spełniają ustawowe wymagania przewidziane w kodeksie postępowania cywilnego.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.