rozliczenie ciepła

kachnakachna Użytkownik
edytowano września 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Bardo proszę o odpowiedź. Nasza wspólnota ma swoją kotłownię.Od października dostaliśmy podwyżkę za ogrzewanie, na którą nie chcieliśmy się zgodzic, ale niestety nie było odwołania, na nasze pytanie dlaczego zarzą dca odpowiedział że podrożał opał.Wiemy że nasz opał nie podrożał, ponieważ palą dosłownie czym popadnie , odpady z lasu tartaku które otrzymują za symboliczną złotówkę.Czy prawdą jest że nieważne czym palą aby było ciepło, chociaż zimą bywa różnie.Pozdrawiam.

Komentarze

  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zarządca nie może podwyższać sobie co chce i kiedy chce, na to trzeba uchwały
    natomiast mam pytanie, kto obsługuje kotłownie, do kogo ona należy?
  • Opcje
    kachnakachna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kotłownia należy do spółdzielni mieszkaniowej, której prezesem jest nasz zarządca.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    napisałaś, że macie swoją kotłownię,
    czy kotłownia jest w waszym (wspólnoty) budynku?
  • Opcje
    kachnakachna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kotłownia jest oddzielym budynkiem, ogrzewa 4 bloki.Niewiem dokładnie do kogo należy ponieważ mieszkam od niedawna.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    to pewnie należy do spółdzielni, będzie trudno, ale musicie mieć taką uchwałę zatwierdzającą tę podwyżkę, inaczej nie ma podstaw do naliczania tej podwyżki, czy macie we wspólnocie zatwierdzony regulamin rozliczeń ciepła?, jeżeli nie wiesz zapytaj o to zarządcy i przeczytaj, może się coś wyjaśni.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Proszę sprawdzić na jakich zasadach dostarczane jest ogrzewanie do nieruchomości wspólnoty, czy zawarliście umowę ze spółdzielnią, która jak domniemywam jest właścicielem kotłowni? Jeżeli tak, to w tej umowie winny zostać sprecyzowane m.in. kwestie związane z opłatami i sposób ich zatwierdzania.
    Proszę udać się do prezesa i wyjaśnić tę sprawę, w szczególności podstawę wyliczenia kosztów i poszczególne składniki opłat (np. koszt eksploatacji urządzeń + remonty + wynagrodzenie za korzystanie + koszt opału), każdy składnik winien być dokładnie wyliczony, udokumentowany. Jeżeli wzrosły ceny opału - należy ten wzrost wykazać.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    z tymi składnikami kosztów i jeszcze udokumentowanymi, będzie kłopot, nigdy jeszcze wytwórca ciepła nie pokazał odbiorcy dokumentów(faktur) za cokolwiek, bo na jakiej podstawie prawnej? wylicza i tyle, a co z czego wyliczył koszt, to co kogo to obchodzi, według wytwórcy ciepła, szczególnie odbiorcę?
    taką odpowiedź uzyskałam w ADM(wytwórca ciepła) od kierownika, żądając rozliczenia ciepła zgodnie z umową za okresy od 2006 do 2008, poruszyłam radę miejską i co? nic, więc pisanie o tym, że ktoś dostanie wgląd do dokumentów na podstawie których został wyliczony koszt wytworzenia ciepła, to bzdura, ludzie się nachodzą i tyle.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zapoznaj się z umową podpisaną pomiędzy wspólnotą a wytwórcą (dystrybutorem ciepła). Jeżeli kotłownia nie stanowi nieruchomości wspólnej znajduje się poza terenem wspólnoty mieszkaniowej wówczas taryfy ustalane są na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło:


    "§ 4 2.Przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą, która nie wymaga uzyskania koncesji, lub zwolnione przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzania opracowuje taryfę zgodnie z zasadami określonymi w ustawie i rozporządzeniu oraz wprowadza ją do stosowania przy zawieraniu umów z odbiorcami."

    "§ 5 3. Taryfę kształtuje się w taki sposób, aby odbiorca mógł na jej podstawie obliczyć należność odpowiadającą zakresowi usług związanych z zaopatrzeniem w ciepło, określonemu w umowie sprzedaży ciepła lub umowie o świadczenie usług przesyłania i dystrybucji ciepła albo umowie kompleksowej."

    § 30. 1. Przedsiębiorstwo energetyczne prowadzi rozliczenia z odbiorcami ciepła, odpowiednio do zakresu świadczonych usług dla poszczególnych grup taryfowych, na podstawie odczytów wskazań układów pomiarowo-rozliczeniowych zainstalowanych na przyłączach do węzłów cieplnych lub w innych miejscach rozgraniczenia eksploatacji urządzeń i instalacji, określonych w umowie sprzedaży ciepła lub umowie o świadczenie usług przesyłania i dystrybucji albo w umowie kompleksowej, z wyłączeniem lokalnych źródeł ciepła, o których mowa w § 7 ust. 6.
    2. Wytwórca ciepła w rozliczeniach prowadzonych z odbiorcami stosuje opłaty obliczane na podstawie ustalonych w taryfie cen za zamówioną moc cieplną, cen ciepła i cen nośnika ciepła, a w przypadku:
    1) lokalnych źródeł ciepła, o których mowa w § 7 ust. 6 - opłaty obliczane na podstawie ustalonych w taryfie miesięcznych i sezonowych stawek opłat;
    2) źródeł ciepła, o których mowa w § 7 ust. 7 - opłaty obliczane na podstawie ustalonych w taryfie stawek opłat za zamówioną moc cieplną i stawek opłat za ciepło.
    3. Przedsiębiorstwo ciepłownicze w rozliczeniach prowadzonych z odbiorcami ciepła stosuje opłaty obliczane na podstawie ustalonych w taryfie cen za zamówioną moc cieplną, cen ciepła, cen nośnika ciepła oraz stawek opłat stałych i zmiennych za usługi przesyłowe, a w przypadku:
    1) lokalnych źródeł ciepła, o których mowa w § 7 ust. 6 - opłaty obliczane na podstawie ustalonych w taryfie miesięcznych i sezonowych stawek opłat;
    2) źródeł ciepła, o których mowa w § 7 ust. 7 - opłaty obliczane na podstawie ustalonych w taryfie stawek opłat za zamówioną moc cieplną i stawek opłat za ciepło;
    3) zakupu ciepła od innego przedsiębiorstwa energetycznego - opłaty obliczane na podstawie cen i stawek opłat ustalonych dla danej sieci ciepłowniczej przez przedsiębiorstwo energetyczne, od którego jest kupowane ciepło sprzedawane odbiorcom.
    4. Dystrybutor ciepła, w rozliczeniach prowadzonych z odbiorcami ciepła, stosuje opłaty obliczane na podstawie:
    1) ustalonych w taryfie stawek opłat stałych i zmiennych za usługi przesyłowe;
    2) cen i stawek opłat ustalonych dla danej sieci ciepłowniczej przez przedsiębiorstwo energetyczne, od którego jest kupowane ciepło sprzedawane odbiorcom.
    5. Przedsiębiorstwo obrotu ciepłem w rozliczeniach prowadzonych z odbiorcami ciepła stosuje opłaty obliczane na podstawie stawek opłat za obsługę odbiorców, ustalonych w taryfie tego przedsiębiorstwa, oraz opłaty obliczane na podstawie:
    1) cen za zamówioną moc cieplną, cen ciepła i cen nośnika ciepła, ustalonych dla danej sieci ciepłowniczej przez przedsiębiorstwa energetyczne, od których jest kupowane ciepło sprzedawane odbiorcom;
    2) stawek opłat stałych i zmiennych za usługi przesyłowe, ustalonych dla danej sieci ciepłowniczej przez przedsiębiorstwa energetyczne świadczące usługi przesyłowe dla przedsiębiorstwa obrotu ciepłem.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    link do treści ustawy:
    http://www.abc.com.pl/serwis/du/2006/1423.htm
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano października 2009
    [cite] TomTom:[/cite]link do treści ustawy:
    Do: Rozporządzenia Ministra Gospodarki...
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak, link do treści rozporządzenia:
    http://www.abc.com.pl/serwis/du/2006/1423.htm
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    TomTom,wydaje mi się,że sytuacja jest nieciekawa.Zarządcą wspólnoty jest prezes spółdzielni.Bóg i car w jednej osobie.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    sytuacja nie jest ciekawa, bo spółdzielnia, jeżeli jest wytwórcą ciepła nie zawsze musi się stosować do rozporządzenia ministra gospodarki(chodzi o wytwarzaną moc), oraz nie można niczego zrobić powiadamiając np. Prezesa URE, ci co mają kotłownie są faktycznie, panami i władcami, trzeba działania wszystkich właścicieli wspólnoty, dosłownie wszystkich, naciskać na szczegółowe rozliczenie ciepła, jest to mało, że nieciekawa sytuacja, ale wymagająca wiele czasu, zdrowia,ciekawa jestem co bedzie dalej w tej sprawie, napisz jakie decyzje, pozdrawiam
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] prezes:[/cite]TomTom,wydaje mi się,że sytuacja jest nieciekawa.Zarządcą wspólnoty jest prezes spółdzielni.Bóg i car w jednej osobie.
    Witam Prezesie, Bóg i car jak długo jest on mądrzejszy w przepisach a to można zmienić.
    [cite] gonia:[/cite]spółdzielnia, jeżeli jest wytwórcą ciepła nie zawsze musi się stosować do rozporządzenia ministra gospodarki(chodzi o wytwarzaną moc), oraz nie można niczego zrobić powiadamiając np. Prezesa URE

    Co to znaczy że nie zawsze musi się stosować do rozporządzenia? Jakie konkretnie przepisy masz na myśli? Jeżeli jest zwolniony z obowiązku zatwierdzania taryf przez URE to obowiązuje go ustawa i rozporządzenie.

    Rozporządzenie mówi § 4 2.Przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą, która nie wymaga uzyskania koncesji, lub zwolnione przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzania opracowuje taryfę zgodnie z zasadami określonymi w ustawie i rozporządzeniu oraz wprowadza ją do stosowania przy zawieraniu umów z odbiorcami."
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a czy ty wiesz, co to znaczy ,,opracowuje taryfę zgodnie z ZASADAMI określonymi w ustawie i rozporządzeniu"?
    piszesz, więc wytłumacz.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To przykład interwencjonizmu Państwowego w działalność gospodarczą. To znaczy nie nie może dowolnie kształtować tych cen. Co masz na myśli, że wytwórca ciepła nie zawsze musi się stosować do rozporządzenia? może jest coś czego nie wiem innego od cytowanego artykułu 4.2 rozporządzenia.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dla wszystkich z Warszawy i okolic URE organizuje bezpłatne szkolenie na temat:
    Jak prawidłowo rozliczać koszty ciepła, aby nie naruszać interesów konsumentów?

    Jeśli….
    …nie do końca wiesz kto jest kim w energetyce;
    ...chciałbyś wreszcie poznać zasady wystawiania faktur przez przedsiębiorstwa energetyczne za gaz, energię elektryczną i ciepło;
    …interesuje Cię sposób ustalania rozliczeń kosztów dostawy gazu, energii elektrycznej i ciepła do budynku.

    Jeśli chcesz wiedzieć…
    … jakie są obowiązki zarządcy lub właściciela budynku?
    … czym różni się układ pomiarowo-rozliczeniowy od ciepłomierza lub podzielnika?
    ... kto odpowiada za którą „rurę”, czyli gdzie leży granica własności urządzeń i instalacji oraz miejsce dostarczania ciepła.

    Zapraszamy do udziału w szkoleniu, którego celem jest zapoznanie z zasadami wynikającymi z przepisów ustawy Prawo energetyczne w szczególności w odniesieniu do specyfiki dostarczania ciepła.

    Szkolenie, skierowane przede wszystkim do zarządzających i właścicieli budynków oraz do lokatorów lub właścicieli lokali mieszkalnych (w budynkach będących w zasobach spółdzielni mieszkaniowych, TBS-ów czy wspólnot mieszkaniowych), odbędzie się w siedzibie Oddziału Centralnego Urzędu Regulacji Energetyki, przy ul. Canaletta 4 w Warszawie w następujących terminach:

    * 5 października 2009 r. (poniedziałek) w godz. 16:30 - 18:30
    * 8 października 2009 r. (czwartek) w godz. 12:00 - 14:00
    * 15 października 2009 r. (czwartek) w godz. 12:00 - 14:00


    Szkolenie jest bezpłatne, a ilość miejsc ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń). Zgłoszenia przyjmujemy pod warszawskimi numerami telefonu (22) 828 02 40, 828 02 41 oraz na adres email: kinga.wegrzyn@ure.gov.pl.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    mam na myśli to, że jeżeli np. ADM wytwarza ciepło z małych kotłowni znajdujących się w zasobach wspólnot(pomijam kwestię do kogo te kotłownie należą) i z jednej kotłowni są dwie ceny dla dwóch wspólnot i nie można tego załatwić np. z radą miasta, która powinna interweniować( a udaje, że wszystko o.k.) i mając dowody w formie faktur za energię elektryczną, opłat środowiskowych za spalony miał, zatrudnienie na ,,lewo" palacza, który aktualnie pobiera zasiłek dla bezrobotnych( a nas obciąża się trzema palaczami) i ADM nie ma obowiązku ustalania z nikim cen wytworzenia ciepła, to czy takie szkolenie coś da?, jak można wyegzekwować skąd ADM wyliczył składniki, na razie walka z wiatrakami.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dlaczego Tom Tom nie odpowiadasz? czy to jest to, o czym nie wiesz? czy szkolenie jakie proponujesz rozwiąże takie przypadki?
    można pisać przepisy prawa, rozporządzenia, ale często nic z tego.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano października 2009
    Nikt nie ma obowiązku odpowiadać na wszystkie pytania.
    Nie ma też ludzi wszystkowiedzących.
    Wszyscy tutaj dobrowolnie, bezpłatnie dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem.
    Natarczywość nie zawsze prowadzi do celu.
    Oczekiwanie, że ktoś na forum, bez znajomości dokumentów, rozwiąże za Ciebie Twoje problemy, jest nietrafne.
    Tutaj można wskazać drogę - dać wędkę, a nie rybę.

    Wiele Twoich problemów z niekompetentną panią burmistrz, ADM-em itp. rozwiązałby jeden wygrany proces przeciwko gminie i sporo hałasu w mediach.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie pisałam o tym, żeby koniecznie odpowiadać na pytania, ale jeżeli już zadajesz pytanie to odpowiedz.
    PRZEPISY PRZEPISAMI<ale rzeczywistość jest inna niż przepisy> myślałam, że to forum pomaga też w takich przypadkach, ale cóż...
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy to jest to, o czym nie wiesz? czy szkolenie jakie proponujesz rozwiąże takie przypadki?
    Jest wiele rzeczy, o których nie wiem. czy szkolenie rozwiąże takie przypadki?- a dlaczego nie - na pewno pomoże w niejednym przypadku.

    Gonia, kiedy już zaskarżysz pierwszą swoją uchwałę i przebrniesz przez to, to uwierz mi, że zaczniesz szukać wszystkich możliwych przepisów i paragrafów na poparcie własnych argumentów, nawet takich, które pozornie nie wydają się powiązane. Niestety, ale z argumentacją opartą na emocjach daleko nie pojedziesz. Kluczowe w tym wszystkim są właśnie PRZEPISY a nie to co wydaje się nam za bardziej lub mniej słuszne.
    Szkolenie: bezpłatne, do tego organizowane przez URE, masz czas, chcesz pogłębić swoją wiedzę, dlaczego nie. Można się nawet dowiedzieć, że wytwórca ciepła do 5MW musi się ZAWSZE stosować do wytycznych rozporządzenia a nie CZASAMI.
    Jeżeli rzeczywistość jest inna niż przepisy to tym bardziej NALEŻY je poznać.

    Chcemy Ci pomóc, jeżeli dany komentarz Ci nie odpowiada to filtruj go i bierz to co w Twoim osądzie może przydać się bardziej.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dzięki za odpowiedź, muszę przyznać, masz rację, dzięki
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.