Remont Balkonu

aslemaaslema Użytkownik
edytowano października 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam!
Proszę o rade dotyczącą mojej sytuacji.
Otóż mieszkam w mieszkaniu własnościowym (blok - 32 mieszkania), gdzie dokonano remontu balkonów części mieszkań. Wszystkich balkonów jest 32, remontowano tylko 24. My jako mieszkańcy i ja osobiście wcześniej podpisaliśmy się na jakieś liście, gdzie wraziliśmy chęć i zgodę na te remonty. Zgodnie z tą listą została podjęta uchwała przez zarząd większością głosów (podano mi telefonicznie, bo nie widziałem uchwały, że 70% osób się zgodziło). Ta część balkonów, która nie była remontowana nie wymagała tego i z tym się zgodzę, choć budynek teraz wygląda nieco dziwnie i mało elegancko. Przed rozpoczęciem pracy podobno było kilka ofert i oczwiście wg zarządu został wybrana najlepsza. My jako mieszkańcy zostaliśmy poinformowaniu podobno (ja tego nie widziałem) informacją na tablicy ogłoszeń w każdej klatce, że koszta remontu jednego balkonu dostępne są w administracji. Czy administracja lub zarząd wspólnoty jest zobowiązany poinformować każdego mieszkańca o kosztach tej inwestycji na piśmie?
Poza tym koszta remontu wszystkich balkonów, po skończeniu prac, zostały pokryte z funduszu remontowego naszej wspólnoty. Czy to jest prawidłowo?
W obecnej chwili otrzymałem na karteczce (bo trudno to inaczej nazwać) informacje, że koszt balkonu wynosi 1000zł i należy to wpłacić na konto funduszu remontowego.
Wydaje mi się, że takim postępowaniem, zwiększono mi zaliczkę jednorazowo na fundusz remontowy, o czym mnie nie poinformowano. Czy to jest zgodne z przepisami i czy taka samowola w podejmowaniu decyzji zarządu za właściciela mieszkania jest dopuszczalna? Ponieważ gdybym wiedział ile kosztuje remont to po prostu bym się na niego nie zgodził.
Dziękuje z góry za pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    proponuję, aby udać się do biura spółdzielni i tam poprosić o, uchwałę jaką podjął zarząd w sprawie remontu balkonów, poprosić o stan konta funduszu remontowego dla danego lokalu,lub bloku (każdy blok powinien być rozliczany osobno), można poprosić o umowę z firmą remontującą balkony,
    mam pytanie, czy twój balkon też był wyremontowany?, przypuszczam, że tak, więc należy ci się wyliczenie kosztów(jeżeli już, bo nie po to płacisz F.R. żeby nie wiadomo za co dopłacać)
  • Opcje
    aslemaaslema Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Stan konta funduszu jest około 3000 zł po zapłaceniu za te balkony.
    Osoby których były remontowane balkony chciałyby by część kosztów (50%) zostało pokryte z funduszu remontowego. Zarząd generalnie wypina się na to bo 2 osoby z trzech nie miały remontu tego balkonu.
    Ja oczywiście również miałem ten remont.
    Jeszcze jedno, czy administracja powinna wystawić mi rachunek bądź FV za tą usługę?
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Piszesz niejasno.
    Z jednej strony:
    Wydaje mi się, że takim postępowaniem, zwiększono mi zaliczkę jednorazowo na fundusz remontowy, o czym mnie nie poinformowano.
    Z drugiej:
    W obecnej chwili otrzymałem na karteczce (bo trudno to inaczej nazwać) informacje, że koszt balkonu wynosi 1000zł i należy to wpłacić na konto funduszu remontowego.
    - czyli jednak Cię poinformowano.
    Uważasz, że nie powiedziano Ci wcześniej o kosztach remontu, ale
    My jako mieszkańcy i ja osobiście wcześniej podpisaliśmy się na jakieś liście, gdzie wraziliśmy chęć i zgodę na te remonty.
    Czyli może jednak się już zgodziłeś?

    Nie wiem jednej rzeczy. Czy wszyscy macie płacić jednakowo czy tylko ci, co mają balkony wyremontowane.

    Gonia - pomyliłaś się to wspólnota a nie spółdzielnia.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    do wwwinyl: mieszkania własnościowe są tylko w spółdzielniach mieszkaniowych, zgodziło się 70% osób(pewnie uczestniczących w zebraniu), ja się nie pomyliłam, tylko informacje są niejasne,
    aslema, powinien jeszcze raz napisać wszystko po kolei, abyśmy mogli dać mu jakąś radę, a tak to będziemy ,,gdybać".
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano października 2009
    Wiele zależy od tego jakie konkretnie prace zostały wykonane (są planowane) na podstawie tej uchwały. Niektóre z nich stanowią koszt samego właściciela a inne związane z konstrukcją balkonu są kosztem wspólnoty - zobacz uchwała SN III CZP 10/08.

    Sąd Najwyższy sygn. akt III CZP 10/08 z 7 marca 2008 stwierdził:
    "Właściciel lokalu mieszkalnego ponosi wydatki związane z utrzymaniem w należytym stanie balkonu stanowiącego pomieszczenie pomocnicze służące wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób zamieszkałych w tym lokalu.
    Wydatki na remonty i bieżącą konserwację części budynku, które są elementem konstrukcji balkonu trwale połączonym z budynkiem obciążają wspólnotę mieszkaniową." Cała treść: http://www.zarzadca.pl/content/view/552/94/

    Ustalenia dotyczące płatności winny być podane w treści uchwały (czy jest jednorazowa wpłata właścicieli czy ze środków zgromadzonych na funduszu remontowym) - brak informacji w treści uchwały o jednorazowej dopłacie może stanowić podstawę uchylenia uchwały. Termin zaskarżenia uchwały to 6 tygodni od dnia jej podjęcia lub od chwili, w której został Pan o tym powiadomiony.
  • Opcje
    aslemaaslema Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli chodzi o tą część, która zgodziła się na ten remont, czyli 70% wspólnoty ( to ci którzy są na liście i podpisali się pod tym, że wyrażają zgodę na remont), wcześniej nie było informacji jakie będą koszta remontu. O kosztach dowiedzieliśmy się wszyscy po remoncie. Administrator twierdzi natomiast, że nas poinformował i wywiesił ogłoszenie na każdej klatce, że koszta tych balkonów są u nich w administracji i można się z nimi zapoznać. Zaznaczam, że żadna z osób nie widziała takiego ogłoszenia.
    Reasumując wykonano remont na , który się zgodziliśmy i płacą tylko te osoby u których wyremontowano balkony reszta osób nie płaci. Na podstawie listy z naszymi podpisami została uchwalona uchwał, której niestety na ten czas nie widziałem (tu dziękuje TomTom bo muszę to sprawdzić, czy w uchwale podano ko0szta remontu).
    Wydaje mi się, że uchwała została przyjęta nie zgodnie z przepisami ponieważ, decydowali wszyscy mieszkańcy, również ci, którzy taki remontu nie mieli. Więc dlaczego ktoś ma decydować o moich wydatkach i jakie ja mam ponieść koszta.
    Dziękuje wszystkim za odpowiedzi ale tak naprawdę chciałbym coś z tym zrobić by te koszta obniżyć. Rozumiem, że można podważyć uchwałę i ją uchylić, tylko w jaki sposób?
    I jak mam postąpić dalej ponieważ do głowy przychodzą mi różne pomysły.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W dużych wspólnotach powyżej siedmiu lokali uchwały właścicieli (nie mylić z mieszkańcami) zapadają większością głosów. W małych wspólnotach - nie więcej niż siedem lokali w nieruchomości - zgodę na dana czynność muszą wyrazić wszyscy właściciele.
    Co do wysokości kosztów to winny być one ujęte:
    - w planie gospodarczym za dany rok
    - w uchwale o remontach balkonów
    - w uchwale z zaznaczeniem , że właściciele dokonają jednorazowej wpłaty
    wykonano remont na , który się zgodziliśmy i płacą tylko te osoby u których wyremontowano balkony reszta osób nie płaci.

    Remonty w nieruchomości wspólnej pokrywają wszyscy właściciele stosownie do wysokości udziału w nieruchomości wspólnej. Nie ma takiej możliwości, aby za prace związane z nieruchomością wspólną płaciła tylko część właścicieli. Powraca temat zakresu remontu i odpowiedzialności wspólnoty i właściciela. Jeżeli dane prace remontowe nie są związane z elementami nieruchomości wspólnej to wydatki związane z danym remontem pokrywa jego właściciel - ale wówczas też nie ma żadnej potrzeby podejmowania uchwał w tym zakresie.
    Na podstawie listy z naszymi podpisami została uchwalona uchwał, której niestety na ten czas nie widziałem
    Podpisałeś uchwałę nie widząc jej treści???
    Masz prawo do kontroli wszystkich dokumentów wspólnoty - w tym również prawo do wglądu w treść uchwał teraz i tak długo jak jesteś właścicielem w tej nieruchomości (art. 29.3 ustawy o własności lokali)
    Wydaje mi się, że uchwała została przyjęta nie zgodnie z przepisami ponieważ, decydowali wszyscy mieszkańcy, również ci, którzy taki remontu nie mieli.
    Prawo głosu nad uchwałami przysługuje wszystkim właścicielom (ale nie mieszkańcom). Każdy płaci według wysokości swojego udziału (art.12.2 ustawy o własności lokali)
    Rozumiem, że można podważyć uchwałę i ją uchylić, tylko w jaki sposób
    Powództwo sądowe może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
    Aby móc zaskarżyć uchwałę trzeba znać jej treść. zacznij od tego.
  • Opcje
    aslemaaslema Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuje TomTom w poniedziałek jadę do wspólnoty i na pewno zwrócę uwagę na wszystkie dokumenty.
    Jedno tylko pytanie, czy mogę w jakiś sposób zrobić kopię dokumentów znajdujących się w w dziale administracji (ksero, zdjęcie), czy jest o nie zgodne z prawem?
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgodne, masz do tego prawo.
    Zdjęcie zrobisz sama, za ksero zarządca może zażądać opłaty.
  • Opcje
    aslemaaslema Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli pozwolicie wrócę do tematu w poniedziałek bo wizycie w administracji i po sprawdzeniu wszystkich dokumentów
    Miłego weekendu i dziękuje za szybkie odpowiedzi
  • Opcje
    aslemaaslema Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sprawdziłem wszystkie uchwały dotyczące tego remontu i w jednej z marca tego roku znalazłem zapis, że mieszkańcy pokryją remont balkonów z własnych środków. Co prawda nie podpisałem się pod tą uchwałą, ale za to podpisałem się na liście uchwał (hurtowy zapis kliku uchwał) na której był zapis, że zgadzam się na remont balkonu i tu chyba pis pogrzebany. W moim wypadku pozostało jedynie dogadanie się z zarządem.
    Czy mogę zgłosić sam jakiś wniosek do zarządcy o zwołanie zarządu i zebrania wspólnoty i ewentualnie jak to formalnie się załatwia w celu np. przeniesienia części kosztów na fundusz remontowy. Czy to ma jakiś sens?
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    mieszkańcy pokryją remont balkonów z własnych środków
    czyli każdy właściciel płaci za remont swojego balkonu a właściciele, którzy nie mają balkonów nie płacą ? czy taki jest sens tej uchwały?
  • Opcje
    aslemaaslema Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak oczywiście, płacą tylko ci u których był remont, a ci u których remontu nie było nie płacą, za to wszyscy mogli głosować... a tego nie rozumiem.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano października 2009
    [cite] aslema:[/cite]tak oczywiście, płacą tylko ci u których był remont, a ci u których remontu nie było nie płacą, za to wszyscy mogli głosować... a tego nie rozumiem.
    Zaproponowany podział kosztów (płacą tylko właściciele balkonów) świadczy o tym, że prace remontowe dotyczące balkonów w swym zakresie nie dotyczą tych elementów konstrukcyjnych za które odpowiada wspólnota. Tym samym uchwała wspólnoty mieszkaniowej nie była tu w ogóle potrzebna.

    Właściciele balkonów sami płacą za remont.
    Fundusz remontowy pozostaje nienaruszony, bo nie dotyczy elementów konstrukcji balkonu - nie jest kosztem wspólnoty a konkretnych właścicieli.

    We wspólnocie mieszkaniowej wszyscy właściciele ponoszą koszty (np remontowe) stosownie do swojego udziału i głosują nad uchwałami stosownie do swojego udziału.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jakie elementy balkonów remontowano? Powtórzę za moimi poprzednikami: jaki był zakres robót?
    Przy założeniu, że remont nie dotyczył nieruchomości wspólnej - to tym bardziej zarządca, który jak rozumiem podjął się organizacji przedsięwzięcia, winien indywidualnie każdemu przedstawic rozliczenie.
    Niezrozumiałe jest dlaczego, skoro jak rozumiem remont nie dotyczył części wspólnej, jego koszt pokryto z rachunku wspólnoty? Domyślam się tylko, że nad tym właśnie głosowano - wspólnota prawdopodobnie wyraziła zgodę na finansowanie remontu, w tym znaczeniu, że "pożyczyła" pieniądze właścicielom balkonów, które teraz winni zwrócic. To nie było zgodne z prawem, moim zdaniem, jeżeli jest taki stan faktyczny, jaki domniemywam, uchwała bezwzględnie nieważna.
    Jaka była rzeczywiście treśc tej uchwały?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    aslemaaslema Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Treść uchwały brzmi: "Wspólnota dokona remontu balkonów zgodnie z przedstawionymi ofertami firm zewnętrznych i wybierze najbardziej odpowiednią. Koszta remontów balkonów pokryją lokatorzy".
    Tak jest ja piszesz "Zarządca" na remont zostały pożyczone pieniądze z konta funduszu remontowego, a właściciele tylko wyremontowanych balkonów muszą wpłacić pieniądze, co ciekawe na "fundusz remontowy".
    Jeżeli chodzi o przedstawienie kosztów to podobno był informacja na tablicy ogłoszeń w każdej klatce, mówiąca, że szczegóły oferty remontowej są w administracji. Jak widzisz "Zarządco" to wszystko nie trzyma się kupy - przepraszam za zwrot, i tak naprawdę nie wiem co z tym zrobić, czy cokolwiek robić, bo wydaje mi się, że to było nadużycie przez zarząd naszej wspólnoty - iż to kilka osób stworzyło ten bałagan. Najchętniej zaskarżyłbym tą uchwałę ale niestety minęły 6 tyg., bo było to w marcu 2009r.
    Proszę o jakąś sugestię i podpowiedź.
  • Opcje
    aslemaaslema Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przepraszam, ale nie podałem co remontowo. Remontowane były:
    - elementy balustrady (metalowe) - szlifowanie i malowanie,
    - wymiana elementów konstrukcyjnych między balustradą z metalowych na plastikowe (polipropylenowe),
    wypełnienie między środkami balustrady, bo nie wiem jak to opisać,
    - nie remontowano ścian wewnątrz balkonu ani podłogi, więc był to remont dotyczący części zewnętrznych balkonu
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano października 2009
    [cite] aslema:[/cite]Treść uchwały brzmi: "Wspólnota dokona remontu balkonów zgodnie z przedstawionymi ofertami firm zewnętrznych i wybierze najbardziej odpowiednią. Koszta remontów balkonów pokryją lokatorzy".
    Rozumiem, ze w uchwałodawca miał na myśli właścicieli a nie lokatorów. Właściciele remontowanych balkonów winni wyrazić zgodę i ustalić wysokość kosztów. Wspólnota nie mogła o tym decydować.
    Jeżeli nie remontowano części wspólnych, to uchwała bezwzględnie nieważna, nie trzeba skarżyć, ale remont jednak wykonano, ktoś to zorganizował. Proszę zwrócić się o rozliczenie i kosztorys, zweryfikować, jeżeli brak uwag - zapłacić. Zarządowi trzeba jednak uzmysłowić jaki jest zakres działań wspólnoty.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    aslemaaslema Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuje wszystkim za rozwinięcie wątku i za wszystkie wypowiedzi!
    "Teraz mądry Polak po biedzie" :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.