zwroty środkow z funduszu remontowego

helenkamhelenkam Użytkownik
edytowano października 2014 w Zarządzanie Nieruchomościami
Zarządca przygotował następującą uchwałę:"środki zgromadzone na funduszu remontowym stanowią własność właściciela lokalu i podlegają zwrotowi przy sprzedaży lokalu" uchwała uzyskała większość ale czy jest zgodna z prawem?

Komentarze

  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zaliczki wpłacone na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (kosztów obecnych bądź zaplanowanych w przyszłości - w tym na fundusz remontowy) nie są własnością poszczególnych właścicieli lokali. Jest to majątek własny wspólnoty mieszkaniowej, odrębny od majątków właścicieli lokali:
    do majątku wspólnoty wchodzą przede wszystkim uiszczane przez właścicieli lokali zaliczki w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (art. 13 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 1 i art. 14 u.w.l.) oraz pożytki i inne dochody z nieruchomości wspólnej.

    Uchwała z dnia 21 grudnia 2007 r. składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, której SN nadał moc zasady prawnej. Sygnatura akt III CZP 65/07.
    Zatem po sprzedaży lokalu, niewykorzystane środki z Funduszu Remontowego nie podlegają zwrotowi.
    Pomijając fakt niezgodności z wykładnią Sądu Najwyższego, Wasza uchwała jest nieodpowiedzialna i samobójcza. Może lepiej od razu zlikwidować fundusz remontowy, a koszty remontów pokrywać z jednorazowych wpłat właścicieli przed rozpoczęciem remontu?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2014
    [cite] helenkam:[/cite]Zarządca przygotował następującą uchwałę:
    "środki zgromadzone na funduszu remontowym stanowią własność właściciela lokalu i podlegają zwrotowi przy sprzedaży lokalu"
    uchwała uzyskała większość, ale czy jest zgodna z prawem?
    jest to destrukcyjne działanie i jak najszybciej tę uchwalę trzeba anulować, Jest szkodliwa dla interesów Wspólnoty,

    Przy sprzedaży lokali środki zgromadzone na FR powinny przejść na nowego właściciela .
    Kupujący / sprzedający powinni to uregulować między sobą na podstawie zaświadczenia od Zarządu/Administratora .
    Takie rozwiązanie pozwala zachować stabilność środków na FR wspólnoty i poprawnie realizować Plan Remontu części wspólnych,
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zamierzam zaskarżyć tę uchwałę? jakie mam szanse.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] helenkam:[/cite]Zamierzam zaskarżyć tę uchwałę? jakie mam szanse.

    Wszystko zależy od układów... I miej na względzie to, że do sądu nie idzie się po sprawiedliwość tylko po wyrok. :smile:
    [cite] cdn:[/cite]Zaliczki wpłacone na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (kosztów obecnych bądź zaplanowanych w przyszłości - w tym na fundusz remontowy) nie są własnością poszczególnych właścicieli lokali. Jest to majątek własny wspólnoty mieszkaniowej, odrębny od majątków właścicieli lokali:
    Do czasu rozliczenia rocznego, niestety. :cool:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano października 2014
    Właściciele ponoszą opłaty w formie zaliczek a te należy rozliczać, fundusz remontowy ma właśnie taki charakter. W momencie wyzbycia się własności lokalu, dotychczasowy właściciel staje się osobą trzecią a nieruchomość wspólna jest nieruchomością cudzą, dlatego nie ma żadnego obowiązku jej finansowania.

    Moim zdaniem przysługuje mu roszczenie o zwrot nadpłaty - jednak tylko roszczenie - nie jest właścicielem środków zgromadzonych na funduszu remontowym.
    Uważam, że uchwała wspólnoty zaprezentowana powyżej została błędnie zredagowana, ponieważ o tym co jest czyją własnością nie można przesądzić w drodze uchwał.

    Nowy doklejony: 13.10.14 09:57
    Pomocne orzecznictwo:


    "Niedopuszczalne jest konstruowanie prawa do współwłasności środków zgromadzonych na funduszu wspólnym i wiązania go w razie zbycia lokalu z własnością tego lokalu. Oznacza to, że niedozwolone jest rozszerzanie współwłasności wspólnoty mieszkaniowej na wkłady na fundusz remontowy, które stanowią własność właścicieli dokonujących wpłat i nie są związane w żaden sposób z lokalem. ( por. uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 22 kwietnia 2010 roku (V CSK 367/ 09, OSNC 2010, nr 11, poz. 153) Tym samym przeniesienie własności lokalu, w ocenie Sądu, nie powoduje automatycznie przeniesienia własności środków zgromadzonych na funduszu remontowym i nie rodzi roszczenia nowego właściciela o wypłatę kwot zwróconych poprzedniemu właścicielowi z tego funduszu. Obowiązek pokrywania koszów zarządu obciąża właściciela lokalu ( art. 13 ust. 1 ustawy o własności lokali ) i należność z tego tytułu można dochodzić wyłącznie od właściciela ( art. 15 ), który w danym okresie był właścicielem lokalu tzn. który był właścicielem za okres trwania zadłużenia zbywcy lokalu wobec wspólnoty. Jeżeli natomiast w danym okresie doszło do nadwyżki z tytułu zaliczek uiszczonych na koszty zarządu na poczet funduszu remontowego to wspólnota mieszkaniowa powinna się rozliczyć z uzyskanej nadwyżki z właścicielami lokali. Jak podkreślił Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 26 stycznia 2011 r. ( II CSK 358/10 )"

    http://orzeczenia.ms.gov.pl/content/nadp$0142ata$0020na$0020funduszu$0020remontowym/155025400005503_XI_C_000982_2012_Uz_2013-04-02_001
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    .
    Oznacza to, że niedozwolone jest rozszerzanie współwłasności wspólnoty mieszkaniowej na wkłady na fundusz remontowy, które stanowią własność właścicieli dokonujących wpłat i nie są związane w żaden sposób z lokalem


    Jeśli można. To nie jest tak że środki wpłacane do wspolnoty nie sa własnościa wspolnoty. Mówie tu o środkach np;na mediam czy FR
    Bardzo często czytam w wyrokach sadowych ze środki na media sa w dalszym ciągu własnościa właścicieli i wspolnota musi sie z nich rozliczyć.
    Napewno środki te nie wchodza w skład majatku wspolnoty, ale są własnościa wspolnoty.
    Tak przynajmniej stwierdził TK.
    Jesli jakiekolwiek środki jedna osoba przekazuje drugiej , to automatycznie staja sie one własnością tej drugiej osoby.
    Pierwsza osoba ma natomiast prawa wierzytelności , co znaczy że ma prawo żądania od tej drugiej osoby wydatkowania ich zgodnie z wola pierwszej.
    Ale w praktyce tak wcale być nie musi.I wtedy osobie pierwszej zostaje tylko droga sądowa.
    We wspolnotach jest to praktyka nagminna. Skąd np: wspolnota bierze środki na zapłacenie za media za dłuzników. Oczywiście z majatku wspolnoty.
    Wg opinii znakomitej większości zarzadców tak powinno być , a wg mnie absolutnie nie. Ale to juz inny temat
  • Opcje
    alex135alex135 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uchwała jest prawidłowa.

    „Odnośnie do uchwały (...) Sąd stwierdził, iż narusza ona prawo w zakresie, w jakim z tytułu wpłat członków wspólnoty przekazuje na fundusz remontowy. Sąd wskazał, iż wspólnota mieszkaniowa może podejmować decyzję jedynie w sprawach związanych z zarządem nieruchomością wspólną i tylko w zakresie przyznanych jej kompetencji na podstawie przepisów prawa, nie może dysponować dowolnie środkami finansowymi przekazanymi w formie zaliczek przez członków wspólnoty. Zgodnie z treścią art. 29 ustawy o własności lokali okresem rozliczeniowym wspólnoty jest rok kalendarzowy. Oznacza to, że środki pieniężne uzyskane przez wspólnotę w danym roku tytułem zaliczek na poczet wskazanych kosztów zarządu, które nie zostały w danym roku wykorzystane, podlegają zwrotowi ich właścicielom. Nadpłata stanowi bowiem własność właściciela i tylko on ma prawo nią dysponować. Bez znaczenia jest okoliczność, iż rozpatrywana uchwała nie została zrealizowana, konieczność jej uchylenia wynika z faktu funkcjonowania uchwały w obrocie prawnym.” /Wyrok SA w Szczecinie I ACa 119/08/.
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]Skąd np: wspolnota bierze środki na zapłacenie za media za dłuzników. Oczywiście z majatku wspolnoty.
    Wg opinii znakomitej większości zarzadców tak powinno być , a wg mnie absolutnie nie. Ale to juz inny temat
    Wcale nie jest to takie oczywiste.
    Jak weźmiemy pod uwagę okresowy charakter opłat za ogrzewanie to zauważymy że w okresie letnim są olbrzymie nadpłaty (płacimy jedną stawke przez cały rok) bo w tym okresie płacimy tylko za moc zamówioną a zaliczki są takie same jak w okresie grzewczym czyli znacznie wyższe niż opłaty.
    Z tych nadpłat pokrywane są ewentualne wpłaty za dłużników innych mediów.
    Tak przynajmniej dzieje się w naszej wspólnocie.

    Na media właściciele wpłacają zaliczki których nadpłaty po okresie rozliczeniowym podlegają zwrotowi a więc te zaliczki nie są własnością WM.
    Co do FR sytuacja jest inna ponieważ wpłaty na niego nie są zaliczkami.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]tajfun:[/cite]Skąd np: wspolnota bierze środki na zapłacenie za media za dłuzników.
    W roztropnych wspólnotach stawki służące do naliczenia zaliczek zawyża się np. o 10% , a rozlicza się po kosztach.
    Takie rozwiązanie pozwala bezstresowo działać wspólnocie przez cały rok ....:wink:
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W roztropnych wspólnotach (szczególnie posiadających własną kotłownię), można rozliczać właścicieli lokali co miesiąc, a nie dwa czy więcej razy w roku. Unika się w ten sposób wielu przykrych niespodzianek... :wink:
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano października 2014
    Orzecznictwo w tej sprawie zmieniło się w ostatnich latach (szczególnie po uchwale składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2007 r. III CZP 65/07) i już nie spotyka się takich orzeczeń, jak to ze Szczecina. Wspólnota ma prawo podjąć decyzję w formie uchwały o przeznaczeniu nadwyżki nad kosztami utrzymania nieruchomości wspólnej na cel, związany z NW, np. na Fundusz Remontowy. Przykład:
    wspólnota jest uprawniona do podejmowania decyzji o przeznaczeniu części uzyskanego majątku na określony uchwałą właścicieli cel, jeśli jest związany z zarządzaniem nieruchomością wspólną i utrzymywaniem jej w należytym stanie.

    Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 2 października 2009, I ACa 514/09
    Linia orzecznictwa dotyczącego wspólnot mieszkaniowych zmienia się, dlatego przytaczanie starych wyroków jest ryzykowne.
  • Opcje
    alex135alex135 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Linia orzecznictwa dotyczącego wspólnot mieszkaniowych zmienia się, dlatego przytaczanie starych wyroków jest ryzykowne.
    Wyrok nie jest taki stary, pochodzi z 2008 r.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] helenkam:[/cite]Zarządca przygotował następującą uchwałę:"środki zgromadzone na funduszu remontowym stanowią własność właściciela lokalu i podlegają zwrotowi przy sprzedaży lokalu" uchwała uzyskała większość ale czy jest zgodna z prawem?
    Moim zdaniem uchwała kwalifikuje się do zaskarżenia. Jak zauważył Zarządca, osoba sprzedająca lokal ma roszczenie o zwrot nadpłaty na funduszu remontowym, ale nie o zwrot całych środków zgromadzonych na tym funduszu (w części przypadającej danemu właścicielowi) - a tak jest sformułowana uchwała.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2014
    [cite] elan124:[/cite]W roztropnych wspólnotach (szczególnie posiadających własną kotłownię), można rozliczać właścicieli lokali co miesiąc, a nie dwa czy więcej razy w roku. Unika się w ten sposób wielu przykrych niespodzianek... :wink:
    a dlaczego co miesiąc,? można rozliczać co tydzień ...tylko po co? szanujmy lasy ... walczmy destrukcją w stylu elan124

    Kto jeszcze napisze tak "roztropny" wniosek absurdu jak elan124?
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite] Kto jeszcze napisze tak "roztropny" wniosek absurdu jak elan124?
    Ja... :cool:
    W roztropnych wspólnotach wyposaża się (uchwałą!) każdy lokal w indywidualną kotłownię i... w konsekwencji nic już nie potrzeba rozliczać. Zero przykrości i duuużo radości według indywidualnych potrzeb.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Haneczka:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite] Kto jeszcze napisze tak "roztropny" wniosek absurdu jak elan124?
    Ja... :cool:
    A pisz ... to wolny ( ponoć) kraj , demokracji mamy aż nadto....:devil:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.