Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, gecon, cdn, koziorozka, Zarządca, Haneczka, wp44, piastowska, xyz86, MarcoPolo, Egzo, elan124, Harry, makop, ca, tajfun, man

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

    •  
      CommentAuthoracaban
    • CommentTime10-10-2009
     
    mam pytanie. mieszkam w budynku wspólnotowym. Nie jestem właścicielem mieszkania /nie wykupione jeszcze/Powodem niewykupienia jest sprawa piwnic - gdzie sie sugeruje aby piwnice rownież wykupić. Nadmieniam że wcześniej wykupujacy nie mieli takiego obowiazku. i dlatego też piwnice nie były wykupywane. Proszę o radę co robić i ewentualnie jaka jest podstawa prawna.. Lokal jest gminny.
    •  
      CommentAuthorowner
    • CommentTime10-10-2009 zmieniony [Blog]
     
    Zmiana zasad wykupu lokali (z piwnicami jako pomieszczeniami przynależnymi czy bez) nie jest możliwa. Ma to bowiem ścisły związek z ustalaniem udziałów w nieruchomości wspólnej - powinny one być liczone według tych samych zasad. Patrz art. 3.7 ustawy o własności lokali:
    W budynkach, w których nastąpiło wyodrębnienie własności co najmniej jednego lokalu i ustalenie wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej bez uwzględnienia powierzchni pomieszczeń przynależnych lub w sposób inny niż określony w ust. 3, a przy wyodrębnianiu kolejnych lokali ustalano wysokość udziałów w nieruchomości wspólnej w taki sam sposób, do czasu wyodrębnienia ostatniego lokalu stosuje się zasady obliczania udziału w nieruchomości wspólnej takie, jak przy wyodrębnieniu pierwszego lokalu. Przepisu zdania poprzedzającego nie stosuje się, jeżeli wszyscy właściciele lokali wyodrębnionych i dotychczasowy właściciel nieruchomości dokonają w umowie nowego ustalenia wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej.

    Ostatnie zdanie oznacza, że na umowne ustalenie udziałów (inne, niż według ustawy) muszą się zgodzić wszyscy właściciele lokali: ci, co już wykupili oraz gmina.
    •  
      CommentAuthorthemoth
    • CommentTime10-10-2009
     
    jeżeli piwnica jest lokalem przynależnym to aby wykupić mieszkanie bez piwnicy należało by je pewnie wcześniej rozdzielić, a przypuszczam że koszty sądowe i załatwianie tego będzie więcej warte niż kwota jaką należy dopłacić za piwnice. Wcześniej być może nie było potrzeby wykupywania piwnic wraz z mieszkaniami bo należały do części wspólnej i nie została żadną uchwałą rozstrzygnięta sprawa przynależności.

    Ja osobiście mieszkania bez piwnicy bym nie chciał.

    a w treści odpowiedzi mogę się też mylić

    ale nawet jeżeli piwnica nie była by przynależna i nie musiałbyś jej wykupywać, to jako znajdująca się w części wspólnej - wyższa była by cena 1m2 mieszkania, ponieważ za część wspólną i tak musisz statystycznie zapłacić kupując mieszkanie...
    •  
      CommentAuthorowner
    • CommentTime10-10-2009 zmieniony
     
    Wcześniej być może nie było potrzeby wykupywania piwnic wraz z mieszkaniami bo należały do części wspólnej i nie została żadną uchwałą rozstrzygnięta sprawa przynależności.

    To nie uchwała decyduje o tym, czy piwnica jest częścią nieruchomości wspólnej, czy pomieszczeniem przynależnym do lokalu. O tym decyduje treść pierwszego aktu notarialnego (patrz art. 3 uwl).

    Jeżeli piwnica została sprzedana wraz z pierwszym lokalem jako pom. przynależne, to wszystkie lokale powinny być sprzedawane z piwnicami, bez wyjątku. I na odwrót: jeżeli pierwszy lokal został sprzedany bez piwnicy, to ten fakt przesądza o tym, że wszystkie piwnice należą do nieruchomości wspólnej i wszystkie następne lokale powinny być sprzedawane BEZ piwnic.
    ale nawet jeżeli piwnica nie była by przynależna i nie musiałbyś jej wykupywać, to jako znajdująca się w części wspólnej - wyższa była by cena 1m2 mieszkania, ponieważ za część wspólną i tak musisz statystycznie zapłacić kupując mieszkanie...

    Tego zupełnie nie rozumiem.
    •  
      CommentAuthorthemoth
    • CommentTime10-10-2009
     
    czyli jeżeli w mojej wspólnocie jest 20mieszkań sprzedanych (w okresie około 20lat) to choćby skały srały już nigdy nie będzie można podjąć uchwały o przynależności piwnic do lokali? Piwnice pozostaną na zawsze w części wspólnej?
    •  
      CommentAuthorowner
    • CommentTime10-10-2009
     
    choćby skały srały

    Nawet wtedy.
    Powtarzam: uchwałą nie reguluje się takich kwestii. Jedyne wyjście, to zawarcie umowy w sprawie ustalenia wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej. Jak wiadomo, umowa wymaga zgody wszystkich umawiających się stron. Podstawa prawna: art. 3.7 zdanie drugie ustawy.

    Trzeba mieć świadomość, że odejście od ustawowych zasad obliczania udziałów w NW i umowne ich ustalenie oznacza, że jednym właścicielom lokali do powierzchni użytkowej zostanie piwnica doliczona, a innym (tym, którzy wykupili lokal bez piwnicy) nie. Wtedy, przy takich samych powierzchniach lokali będą oni płacić zaliczki w różnych wysokościach. Ale jeśli wszyscy właściciele lokali wyodrębnionych i dotychczasowy właściciel nieruchomości na to się zgodzą i zawrą taką umowę, to tak będzie.
    •  
      CommentAuthoracaban
    • CommentTime10-10-2009
     
    dzięki owner racja.
  1. Mam takie pytanie, czy jeżeli ,kupiłam mieszkanie wraz z piwnicą to wspólnota może mi piwnice wskazać w innej klatce ?? niż mieszkam ?mieszkanie mam w pierwszej klatce o nr.5 i tam szukałam swej piwnicy o nr.5 okazało się że ktoś ją zajął,poszłam do zarządu wskazano mi że moja piwnica jest w 3 klatce i całkiem innym numerze,nie zgadzam się z tym!!! aby mieć piwnice w całkiem innej klatce..jak odebrać swoją piwnice/?a w akcie notarialnym nie mam nr.piwnicy..
    •  
      CommentAuthorowner
    • CommentTime14-10-2009
     
    Ale powinnaś mieć podaną powierzchnię piwnicy.
    Czy wszystkie piwnice mają taką samą powierzchnię?
    Poza tym, w akcie notarialnym powinno być wskazane, gdzie jest Twoja piwnica - uwl:
    Art. 8. 1. Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna określać w szczególności:
    1) rodzaj, położenie i powierzchnię lokalu oraz pomieszczeń do niego przynależnych,
    2) wielkość udziałów przypadających właścicielom poszczególnych lokali w nieruchomości wspólnej.
  2. tak piwnice mają taką samą powierzchnie 3m kw. a w akcie notarialnym nie ma wzmianki o położeniu piwnicy, tylko jest wzmianka że do mieszkania o nr5/9 należy piwnica o pow 3m.,akt notarialny sporządzaliśmy włg.aktu notarialnego poprzedniego właściciela. Niewiem co teraz robić ,przecież nie będe biegać do innej klatki do piwnicy to paranoja,,a wspólnota nie chce odpuścić pani zajmująća się piwnicami nadal twierdzi że tamta jest moja ,czy mam zgłosić to na policje,? czy iść do prawnika ?czy sprawdzić w sądzie w starych zapisach księgi wieczystej , czy ja mam racje czy oni ,bo tak mi ktoś doradził,ale bez sprawdzania i tak pewnia ja mam racje ,bo podobno piwnice rozdają sobie po koleżeńsku..tak mi powiedział znajomy ktury kiedyś tam mieszkał ,,i jest problem gdy ktoś wykupi mieszkanie ,a piwnica zajęta...co mam robić??
    •  
      CommentAuthorTomTom
    • CommentTime18-10-2009
     
    Tak też się zdarza, że mieszkanie w jednej klatce a piwnica w innej. W nowych budynkach to zwykle kupujący decydował się na taki zakup z powodu wykupienia wszystkich piwnic przez innych właścicieli w obrębie danej klatki. Jeżeli zmian własnościowych do mieszkania i piwnicy było więcej to faktycznie najlepiej sprawdzić to co wpisano do ksiąg wieczystych. Jeżeli to budynek wybudowany przez dewelopera to może on posiada dokumenty takie jak protokół zdawczo-odbiorczy lokalu i piwnicy. A co mówi o lokalizacji piwnicy poprzedni właściciel?
  3. poprzedni właściciel nie interesował się piwnicą jak sam powiedział, nigdy w niej nawet nie był też był przekonany że to była jego piwnica..a mieszkanie tylko wynajmował i nawet tam nie mieszkał..
    •  
      CommentAuthorTomTom
    • CommentTime18-10-2009
     
    To zostają księgi wieczyste, ewentualnie protokoły zdawczo-odbiorcze jeśli istnieją.
  4. czyli wychodzi na to ,że w akcie notarialnym powinno być dokładnie opisane gdzie znajduje się piwnica ,i własnie na to , nie zwróciło się uwagi przy kupnie,nic, pozostaje sprawdzić w księgach...:( protokoły zdawczo-odbiorcze nie mam pojęcia czy istnieją ,bo to był kiedyś blok wojskowy ,potem gminny ,a zarządu już nie mam ochoty sie pytać...
    •  
      CommentAuthorTomTom
    • CommentTime23-10-2009
     
    To tak jak kupowanie mieszkania, a w akcie brak jest informacji o tym jaki to numer mieszkania.
    Ewentualne roszczenia pewnie w stosunku do sprzedawcy, jeżeli wprowadził kupującego w błąd.
    • CommentAuthorPLzarzadca
    • CommentTime27-11-2009 zmieniony
     
    "Mam problem z piwnicą. Objąłem mieszkanie wykupione od gminy przez babcię, która nie korzystała z piwnicy od kilku lat, chociaż kiedyś na pewno ją miała. Nie wiem nawet która to piwnica, ale chciałabym na nowo ją odzyskać. Zorientowałem się, że w naszej kamienicy jest więcej piwnic niż lokali, ale wszystkie wydają się zajęte. Co mogę zrobić by odzyskać dawną piwnicę babci?"

    „Teczka zarządcy nieruchomości", Beck Info Biznes,Wydawnictwo C.H. Beck:
    http://www.zarzadca.eu/teczka_zarzadcy/12/co-moge-zrobic-by-odzyskac-piwnice-261109
    •  
      CommentAuthoracaban
    • CommentTime28-02-2011
     
    do owner. U mnie pierwsze mieszkanie zostało sprzedane z piwnicą - jest wpis w KW tego właściciela o tresci : pomieszcenie przynależne -piwnica. A u innych właścicieli którzy póżniej wykupywali nie ma tego wpisu- wykropkowane. Oj przepraszam jeszcze jest chyba 3 lub 4 mieszkania z wpisami :piwnica.
    Nie dziwne to.?
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego