Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, KubaP, wp44, Miodownik, Iwona 71, Lok93P, monikakb, gab, IwonaB, KAROLSKO, man, koziorozka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Na zebraniu sprawozdawczym wspólnoty (wspólnota 178 lokali mieszkalnych) zebraliśmy około 20% całości kart do głosowania uchwał z głosowania nad przyjęciem planu gospodarczego na 2015 oraz sprawozdania finansowego za poprzedni rok. Kolejne około 20% zebraliśmy w drodze indywidualnego zbierania głosów, gdzie zarządca wyznaczył termin i miejsce na terenie wspólnoty w którym członkowie wspólnoty mogli oddać swoje karty do głosowania.
  Moje pytanie: czy są jakies formy aktywizacji członków wspólnoty do głosowania i oddawania kart do głosowania nad uchwałami z zebrania sprawozdawczego?
  czy są może jakieś inne formy prawne do przymuszenia członków wspólnoty do oddawania kart do głosowania?
  czy ostatecznym rozwiązaniem jest chodzenie od drzwi do drzwi członków wspólnoty i zbieranie kart do głosowania?
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime26-04-2015 zmieniony
   
  Mowa jest o głosowaniu uzupełniającym nad uchwałami z zebrania właścicieli lokali

  maciejlee:Moje pytanie:
  - czy są jakies formy aktywizacji członków wspólnoty do głosowania i oddawania kart do głosowania nad uchwałami z zebrania sprawozdawczego?
  tak, zacznijcie karty kolejnej tury dostarczać z notą obciążeniową np. w wymiarze 20 zł
  "za wydrukowanie karty do głosowania i dostarczenie jej na adresy korespondencyjne ".

  Właściciel lokalu najlepiej się "aktywizuje", gdy ma za coś zapłacić , czego nie rozumie. Wyjaśnisz mu jak się do ciebie zgłosi.

  W tym przypadku płaci za swoje lenistwo . Nie chciało mu się przyjść na zebranie , nie chciało mu sie dać pełnomocnictwa rodzajowego, tym co brali udział w głosowaniach na zebraniu , terasz niech płaci , aż do skutku , gdy paraliż wspólnoty minie . Uchwały będą miały wynik, za jedną z opcji, ponad 50%.

  U mnie to działa od kilkunastu lat, w głosowaniu łącznie bierze udział ok 70-80 % - liczone udziałami - w pierwszej turze,
  głosowanie trwa ok 2-3 tygodni.

  maciejlee:- czy ostatecznym rozwiązaniem jest chodzenie od drzwi do drzwi członków wspólnoty i zbieranie kart do głosowania?
  NIE jest to jedyna metoda.
  Kolędowanie to przeżytek , o indywidualnych kartach do głosowania słyszałeś ? Nie .

  Indywidualne kart do głosowania robi administrator w formie broszury ( średniej klasy kserokopiarka ma taką funkcje - duplex) i dostarcza do skrzynek pocztowych wraz z pismem przewodnim i instrukcją głosowania. Po dwóch dniach Zarząd zbiera je od właścicieli lokali.

  Ewentualnie można powiesić kilka skrzynek do kontaktu z Zarządem na terenie nieruchomości i tam właściciele lokali wrzucają wypełnione / za głosowane karty .
  U mnie to działa i sprawdza się bardzo dobrze : karta do głosowania + nota obciążeniowa. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorcdn
  • CommentTime26-04-2015
   
  KubaP:
  o indywidualnych kartach do głosowania słyszałeś ? Nie .

  Chyba jednak tak, takie karty zastosowano już na zebraniu:
  zebraliśmy około 20% całości kart do głosowania uchwał

  maciejlee, chodzenie od drzwi do drzwi to też jest metoda na zbieranie głosów. Brakuje Wam tylko ok. 10-12%.
  Na przyszłość polecam podjęcie uchwały o możliwości głosowania przez maila lub e-kartotekę.

  Nie ma możliwości prawnych, żeby "przymusić" właścicieli do udziału w glosowaniach.Jest Ci smutno? Jest Ci źle? Pomyśl o Rosjanach z kredytami we frankach.
 2. maciejlee:Na zebraniu sprawozdawczym wspólnoty (wspólnota 178 lokali mieszkalnych) zebraliśmy około 20% całości kart do głosowania uchwał z głosowania nad przyjęciem planu gospodarczego na 2015 oraz sprawozdania finansowego za poprzedni rok. Kolejne około 20% zebraliśmy w drodze indywidualnego zbierania głosów, gdzie zarządca wyznaczył termin i miejsce na terenie wspólnoty w którym członkowie wspólnoty mogli oddać swoje karty do głosowania.
  Moje pytanie: czy są jakies formy aktywizacji członków wspólnoty do głosowania i oddawania kart do głosowania nad uchwałami z zebrania sprawozdawczego?
  czy są może jakieś inne formy prawne do przymuszenia członków wspólnoty do oddawania kart do głosowania?
  czy ostatecznym rozwiązaniem jest chodzenie od drzwi do drzwi członków wspólnoty i zbieranie kart do głosowania?

  Frekwencja na zebraniach właścicieli i sprawność zbierania głosów pod uchwałami jest pochodną zainteresowania właścicieli życiem wspólnoty na co dzień. Jest jednym z najważniejszych zadań dla zarządu, by uświadamiać właścicielom lokali, że są właścicielami nie tylko swoich mieszkań, ale i całości - budynku i jego otoczenia. Ludzie muszą mieć świadomość tego, że nie tylko mogą, ale i muszą mieć wpływ na to ile i za co płacą, jak wygląda ich klatka schodowa, że ma znaczenie niepozwalanie na niszczenie wspólnej własności itd. Codzienne rozmowy z właścicielami lokali, "wciąganie" ich w sprawy wspólnoty, a jednocześnie życzliwe zainteresowanie się ich problemami procentuje wzrostem integracji całej wspólnotowej społeczności i brakiem kłopotów z frekwencją na zebraniach i podejmowaniem uchwał.
  Moja wspólnota jest mniej więcej o połowę mniejsza niż Twoja, więc jest u nas trochę łatwiej, ale może przyda Ci się parę uwag praktycznych z mojego doświadczenia. Na nasze zebrania roczne przychodzi ok. 70-80% właścicieli (licząc udziałami), nie ma więc kłopotów z wystarczającą liczbą głosów pod uchwałami. Takie kłopoty zdarzają się czasem, przy zebraniach "nadprogramowych", gdy trzeba podjąć jakąś specjalną uchwałę (np ostatnio była taka sytuacja przy konieczności podjęcia uchwały dotyczącej wycinki drzew). Co prawda wszyscy właściciele byli zawiadomieni o zebraniu i uchwale, ale przyszło mniej ludzi niż zwykle. W takich przypadkach stosujemy osobiste dozbieranie podpisów przez członków zarządu. Mamy 4 klatki schodowe, każdy z czterech członków zarządu jest z innej klatki, więc odwiedzenie tych paru lokali w "swojej" klatce to naprawdę niewielki wysiłek i obciążenie czasowe.
  Wg mnie zmuszanie ludzi do ponoszenia dodatkowych opłat za dodatkowe zawiadamianie o konieczności zagłosowania pod uchwałą jest bezprawne - nie ma w naszym kraju obowiązku brania udziału w wyborach i głosowaniach. Jeżeli ktoś nie chce zagłosować, to nie ma metod by go do tego zmusić. Łatwo można sobie wyobrazić sytuację, że "oporny" właściciel dostaje kilka czy kilkanaście takich zawiadomień z "notą obciążającą" na 20 zł (ciekawe dlaczego pomysłodawca nie daje 200zł) i na nie w ogóle nie reaguje. I co dalej? Nic - bo takie działanie jest bezprawne i nieegzekwowalne.
  Na naszych zebraniach stosujemy podpisywanie się właścicieli pod uchwałami na jednej dla każdej uchwały liście, zawierającej rubryki "Za", "Przeciw" i "Wstrzymał się". Obejście sali z taka listą zajmuje członkom komisji skrutacyjnej ok. 15 min. Oczywiście są inne metody zbierania głosów i każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Stosowana u nas metoda "jednej listy" ma tę wadę, ze traci się tajność głosowania, ale po pierwsze nie ma takiego prawnego wymogu by głosowania uchwał były tajne, a po drugie wszystkie dokumenty dotyczące wspólnoty powinny być jawne. Głosowanie za pomocą indywidualnych kart do głosowania ma z kolei tę wadę, że zarząd może się spotkać z zarzutem "podmieniania" kart gdy zajdzie taka potrzeba, oraz zdecydowanie większe koszty druku. Ale jeśli w jakiś wspólnotach sprawdza się taka metoda, to czemu nie.
  I ostatnia moja uwaga w sprawie brak zainteresowania członków wspólnoty sprawami wspólnoty dotyczy długości zebrań. Jest rolą zarządu takie przygotowanie zebrań, by nie były one zbyt długie. Uważam, że zebranie dłuższe niż 2 godziny nie powinno mieć miejsca. Nasze zebrania zazwyczaj trwają ok. 1.5 godziny - jeżeli byłyby one dłuższe ludzie by po prostu przestaliby w nich uczestniczyć.
 3. Dziękuje wszystkim za odpowiedzi i podpowiedzi, postaramy się z nich skorzystać, przynajmniej z niektórych.

  Mam jeszcze jedno pytanie, czy w regulaminie Wspólnoty można zapisać oraz korzystać z tego zapisu, że uchwały z zebrań sprawozdawczych i nie tylko, przechodzą większością głosów członków wspólnoty, ale głosów osób zaangażowanych (mam tu na myśli osób biorących czynny udział w głosowaniach wspólnoty na drodze uczestniczenia w zebraniach oraz w drodze indywidualnego zbierania głosów). Reszta członków wspólnoty, która nie uczestniczy w zebraniach oraz do np. wyznaczonego terminu w drodze indywidualnego zbierania głosów nie odda karty do głosowania, są pomijane w podliczaniu procentowego udziału. Czyli bierzemy pod uwagę członków wspólnoty, którzy głosowali w danej uchwale, jako całość i wówczas liczymy czy mamy większość czy też nie.
  Czy taka praktyka jest powszechna w dużych wspólnotach i czy ktoś w ogóle korzysta z takiej praktyki?
  •  
   CommentAuthorgecon
  • CommentTime4-05-2015 zmieniony
   
  czy w regulaminie Wspólnoty można zapisać oraz korzystać z tego zapisu
  Zapisać można ale będzie to niezgodne z prawem a wspólnota winna działać w ramach obowiązującego prawa.

  Czy taka praktyka jest powszechna w dużych wspólnotach i czy ktoś w ogóle korzysta z takiej praktyki?
  Może gdzieś tam stosują, ale jest to niezgodne z prawem - z art. 23 ust. 2 UoWL - i taka uchwała najczęściej nie jest uchwałą bo nie ma wymaganej większości. Liczyć należy udziały (głosy) wszystkich właścicieli a nie tylko "aktywnych".
  •  
   CommentAuthorEgzo
  • CommentTime4-05-2015 zmieniony
   
  maciejlee: czy w regulaminie Wspólnoty można zapisać oraz korzystać z tego zapisu, że uchwały z zebrań sprawozdawczych i nie tylko, przechodzą większością głosów członków wspólnoty, ale głosów osób zaangażowanych

  Czyli bierzemy pod uwagę członków wspólnoty, którzy głosowali w danej uchwale, jako całość i wówczas liczymy czy mamy większość czy też nie.

  Taka praktyka jest bezprawna. Sposób podejmowania uchwał ustala ustawa (liczą się wszystkie udziały we wspólnocie), regulamin wspólnoty nie może tego zmienić. Regulamin wspólnoty to tylko kolejna uchwała, o takiej samej randze jak wszystkie inne uchwały.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime4-05-2015 zmieniony
   
  maciejlee:Dziękuje wszystkim za odpowiedzi i podpowiedzi, postaramy się z nich skorzystać, przynajmniej z niektórych.

  Mam jeszcze jedno pytanie, czy w regulaminie Wspólnoty można zapisać oraz korzystać z tego zapisu, że uchwały z zebrań sprawozdawczych i nie tylko, przechodzą większością głosów członków wspólnoty, ale głosów osób zaangażowanych (mam tu na myśli osób biorących czynny udział w głosowaniach wspólnoty na drodze uczestniczenia w zebraniach oraz w drodze indywidualnego zbierania głosów).
  Wspólnota to nie spółdzielnia mieszkaniowa , w ustawie o własności lokali jest jasno zapisane, że uchwały zapadają większością głosów liczone udziałami.

  Art. 23.
  1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich
  zbierania.
  2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.


  maciejlee:Reszta członków wspólnoty, która nie uczestniczy w zebraniach oraz do np. wyznaczonego terminu w drodze indywidualnego zbierania głosów nie odda karty do głosowania, są pomijane w podliczaniu procentowego udziału. Czyli bierzemy pod uwagę członków wspólnoty, którzy głosowali w danej uchwale, jako całość i wówczas liczymy czy mamy większość czy też nie.
  Czy taka praktyka jest powszechna w dużych wspólnotach i czy ktoś w ogóle korzysta z takiej praktyki?
  nie wiem czy jest ,jakaś taka, wspólnota coby zastosowała głosowanie wg twojej tezy . W sądzie się nie utrzyma . UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego