Rozliczanie kosztów c.o.

closed2524closed2524 Użytkownik
edytowano kwietnia 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mam dwa pytania związane z rozliczeniem wspólnoty.
[ulist][li]Jeśli ze sprawozdania rocznego wynika, że powstały nadpłaty z tytułu zaliczek na c.o., to czy powinny one zostać zwrócone właścicielom lokali? Czy ich przeznaczenie na inny cel wymaga uchwały wspólnoty?[/li][li]Czy wspólnota ma obowiązek opracowania regulaminu rozliczeń ciepła zgodnie z art. 45a ust. 10 ustawy Prawo energetyczne, czy jest to kwestia dobrowolna?[/li][/ulist]

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Nadpłata z zaliczek z CO na koszty zarządu może być przeznaczona uchwałą na inne cele.
    Art. 14. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
    2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej
    Nadpłata z zaliczek na koszty ogrzewania lokali prywatnych winna zostać zwrócona każdemu właścicielowi (bo to jego pieniądze) - w tym sensie, że każdy właściciel ma prawo zadecydować na co ją chce przeznaczyć - tu uchwałą nic nie powinno się załatwiać.

    Jako że wspólnota winna działać w ramach obowiązującego prawa tym samym obowiązuję ją również ustawa-prawo energetyczne.
    Art. 1
    1. Ustawa określa ... zasady i warunki zaopatrzenia i użytkowania paliw i energii, w tym ciepła...
    2. Celem ustawy jest tworzenie warunków do .... zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, oszczędnego i racjonalnego użytkowania paliw i energii... oraz równoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców paliw i energii.
    Art. 3
    Użyte w ustawie określenia oznaczają:
    2) ciepło - energię cieplną w wodzie gorącej, parze lub w innych nośnikach,
    8) zaopatrzenie w ciepło.... - procesy związane z dostarczaniem ciepła... do odbiorców,
    13) odbiorca - każdego, kto otrzymuje lub pobiera paliwa lub energię na podstawie umowy z przedsiębiorstwem energetycznym,
    Zasady dostarczania i rozliczania kosztów energii cieplnej (w tym także z własnych źródeł) określa - jak słusznie zauważyłeś art. 45a ustawy-prawo energetyczne, który w ust. 10 stwierdza:
    10. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę, o której mowa w ust. 9, w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie poprzez instalację w budynku, zwanego dalej "regulaminem rozliczeń"; regulamin rozliczeń podaje się do wiadomości osobom, o których mowa w ust. 2, w terminie 14 dni od dnia jego wprowadzenia do stosowania.
    Jedyna wątpliwość jaką mogą wysunąć puryści językowi to taka, czy wyrażenie "wprowadza" oznacza w tym przepisie obowiązek czy dowolność?
    Nie czuje się na tyle mocny aby ci zdecydowanie odpowiedzieć. Uważam jednak, że oznacza to obowiązek skoro
    ustawodawca wcześniej w ust. 6:
    6. W przypadku gdy wyłącznym odbiorcą paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła dostarczanych do budynku jest właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego, jest on odpowiedzialny za rozliczanie na poszczególne lokale
    - czyni właściciela budynku wielolokalowego odpowiedzialnego za rozliczenie to właśnie w ust. 10 wskazuje mu niejako - jak ma ten obowiązek wykonać.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    stanislawl - to zależy, jaki jest system centralnego ogrzewania. Jeżeli jest to tak zwany jednolity system CO i w dodatku nieopomiarowany (bez ciepłomierzy lokalowych), to orzecznictwo sądowe jest jednoznaczne: koszty ogrzewania w takim systemie są kosztami zarządu nieruchomością wspólną. Zatem o przeznaczeniu nadwyżki na CO decyduje wspólnota w drodze uchwały. Zapoznaj się z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 26 stycznia 2011 r., II CSK 358/10:
    Dopuszczalne jest przeznaczenie – na podstawie uchwały właścicieli lokali – nadwyżki środków pieniężnych z tytułu uiszczonych zaliczek na pokrycie kosztów zarządu (art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, jedn. tekst: Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej.

    Wysokość zaliczek podlega ustaleniu w drodze uchwały właścicieli lokali (art. 22 ust. 2 i ust. 3 pkt 3 u.w.l.) i nie musi ściśle odpowiadać kosztom zarządu. Powinna być jednak ustalona na takim poziomie, by wspólnota mieszkaniowa mogła na bieżąco pokrywać wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Ze względu na to, że są to jedynie zaliczki na poczet przyszłych wydatków, nieznanych dokładnie w chwili podejmowania uchwały, podstawą ustalenia ich wysokości powinny być dotychczasowe wydatki na koszty zarządu, z równoczesnym uwzględnieniem znanych już okoliczności, mogących wpływać na wysokość przyszłych bieżących obciążeń (zob. wyroki Sądu Najwyższego z dnia 20 czerwca 1997 r., II CKN 226/97, OSNC 1998, nr 1, poz. 6 i z dnia 8 października 2008 r., V CSK 133/08, nie publ.).

    Zaliczki na koszty zarządu podlegają rozliczeniu po upływie roku kalendarzowego, na który zostały uchwalone i po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania z działalności zarządu. Jeżeli suma zaliczek przekraczała poniesione w danym roku koszty zarządu, właściciele powinni podjąć uchwałę określającą sposób rozliczenia nadwyżki. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 8 października 2008 r., V CSK 133/08, przyjął, że właściciele lokali mogą podjąć uchwałę o rozliczeniu nadwyżki przez zaliczenie jej na poczet przyszłych wydatków na koszty zarządu, przez zwrot właścicielom lokali lub w inny sposób. Podkreślił przy tym, że po upływie roku kalendarzowego, na który zaliczki zostały uchwalone i po ustaleniu na podstawie sprawozdania finansowego rzeczywistych kosztów zarządu poniesionych w tym roku, wierzytelność obejmująca niezapłacone zaliczki nie wygasa ani nie przekształca się w wierzytelność równą rzeczywiście poniesionym w tym roku kosztom zarządu.

    ...nie można przyjmować, że wspomniane nadwyżki należą w dalszym ciągu do majątków właścicieli lokali, a nie do majątku wspólnoty mieszkaniowej. Uściślenia wymaga też stanowisko Sądu Apelacyjnego, że wspólnota powinna rozliczyć się z uzyskanej nadwyżki z właścicielami lokali. Obowiązek rozliczenia nadwyżki nie budzi wątpliwości, może ono jednak nastąpić w różny sposób, a nie tylko przez zwrot właścicielom lokali. Jednym ze sposobów rozliczenia może być przeznaczenie nadwyżki na zasilenie funduszu remontowego.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    [cite] stanislawl:[/cite]Mam dwa pytania związane z rozliczeniem wspólnoty.
    [li]Jeśli ze sprawozdania rocznego wynika, że powstały nadpłaty z tytułu zaliczek na c.o., to czy powinny one zostać zwrócone właścicielom lokali? Czy ich przeznaczenie na inny cel wymaga uchwały wspólnoty?[/li]
    są dwa wyjścia

    1. zwrócić nadwyżkę właścicielom lokali
    2. Pozostawić na tym samym koncie do rozliczenia w przyszłych okresach

    [cite] stanislawl:[/cite]Mam dwa pytania związane z rozliczeniem wspólnoty.
    [li]Czy wspólnota ma obowiązek opracowania regulaminu rozliczeń ciepła zgodnie z art. 45a ust. 10 ustawy Prawo energetyczne, czy jest to kwestia dobrowolna?[/li]
    Powinna , ale jak nie uchwali to też nic się nie stanie .
    Są już wypracowane standardowe zasady, że "jak naliczasz, to też tak rozliczaj "
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: "jak naliczasz, to też tak rozliczaj "
    Toteż tak... ?
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano kwietnia 2015
    Jak widać są dwa poglądy. Gecona i Kuby P. Pan Gecon pięknie operuje prawem tylko nie do końca. Zapomniał mianowicie że Ustawa energetyczna podobnie jak inne dotyczące mediów zabrania zarabiania na mediach przez wspolnote.Dlatego zarówno w przypadku gdy koszty mediów zalicza się do kosztów NW jak i w przypadku gdy koszty te zalicza się do kosztów lokali wspolnota musi rozliczyć się z właścicielami do zera. O nadwyżkach decyduje właściciel lokalu a nie wspolnota. KuBa P ma moim zdaniem rację.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    45a
    '''4. Koszty zakupu, o których mowa w ust. 2, są rozliczane w opłatach pobieranych od osób, o których mowa w ust. 2. Wysokość opłat powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.