czesc wspolna do wylacznego uzyku jednego wlasciciela

bernadowobernadowo Użytkownik
Wspolnota w drodze uchwaly, wyrazila zgode na oddzielenie/zamkniecie najwyzszej kondygnacji klatki schodowej (czesci wspolnej) do wylacznego uzytku wlasciciela lokalu mieszkajacego na tej kondygnacji ( jedno mieszkanie na pietrze). W uchwale jest zapis, iz zabudowa nie moze miec charakteru stalego, a uzykownik z tytulu wylacznego korzystania z czesci wspolnej bedzie uiszczal co miesiac oplate ustalona przez zarzd wspolnoty, na konto funduszu remontowego. Kwote miesiecznej oplaty ustalono (uzytkownik zaakceptowal) i administrator przeslal do podpisu umowe na korzystanie z czesci wspolnej. Uzytkownik przez pewnien czas regularnie wplacal ustalona kwote na konto wspolnoty , jednakze ociagal sie i ostatecznie odmowil podpisania umowy.
Zmienil sie administrator oraz zarzad i sprawa zostala zapomniana. Na ostatnim zebraniu wspolnoty okazalo sie, iz uzytkownik od dluzszego czasu ( ponad 2 lata) nie placi. Wiemy, iz poprzedni administrator i zarzad prowadzil rozmowy/ ponaglenia w tej sprawie, jednakze nie mozemy dotrzec do szczegolow/pism itp. Uzytkownik nie chce w tej sprawie wspolpracowc. Nowy administrator twierdzi, iz sprawa nie jest taka prosta, gdzy nie mamy umowy, a uzytkownik moze zadac zwrotu poniesionych kosztow ( zabudowa, materialy + ewentualna rozbiorka)
co nalezy zrobic?
czy rzeczywiscie umowa o korzystanie z czesci wspolnej (pomiedzy wspolnota a uzytkownikiem) jest tak istotna?
Czy wystarczy wyslac kilka wezwan do zaplaty , jesli sa nieskuteczne nakazac rozebranie zabudowy?
czy potrzebna jest do tego uchwala wspolnoty ?
Co zrobic, jesli mimo dopelnia wszelkich procedur ( przez wspolnote/administratora) uzytkownik nie zechce rozebrac zabudowy ?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Umowa została przecież zawarta, nie potwierdzono jej jedynie na piśmie. Szczególne znaczenie dowodowe mają wyciągi bankowe z rachunku bankowego wspólnoty, na których odnotowano wpłaty od niesolidnego właściciela. Proponuję złożyc pozew o zapłatę, sprawa przedawnia się po trzech latach (świadczenie okresowe).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jeżeli wezwiecie Państwo użytkownika dokonania rozbiórki a ten odmówi proponuję złożyc wniosek o ochronę naruszonego posiadania.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W uzupełnieniu pomocne orzecznictwo : współwłaściciel, który z wyłączeniem pozostałych współwłaścicieli korzysta z nieruchomości wspólnej, jest zobowiązany do rozliczenia uzyskanych z tego tytułu korzyści (Sąd Najwyższy w uchwale z 10 maja 2006 roku, CZP 11/06, niepubl.).
    Piśmiennictwo: "Tę regułę należy odnieśc do sytuacji, gdy właściciel korzysta wyłącznie z części nieruchomości wspólnej" ( Własnośc lokali. Komentarz. 7. wydanie, G. Bieniek, Z. Marmaj, Wydawnictwo C.H. Beck Warszawa 2008, s. 136).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    uli82uli82 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy zgodne z prawem jest pobieranie dodatkowej opłaty od osób, które korzystają z części wspólnych. Czy jeśli opłacam czynsz i dodatkowo powiększyłam mieszkanie o część wspólną (strych) to WM może ustalić mi dodatkową opłatę za korzystanie wyłącznie z części wspólnej mimo iż czynsz płacę za całość ?. Czy na garaże, które postawione są na terenie WM też można opłacać dzierżawę za korzystanie z części wspólnej ?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wspólnota może wynając lub wydzierżawic nieruchomośc wspólną, wówczas najemca płaci na jej rzecz czynsz.
    Na czyją rzecz Pani odprowadza opłaty za zaadaptowany strych i co się na nie składa?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    uli82uli82 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Płacę zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością co, cw i fundusz remontowy ( miałam 80 m2 po adaptacji strychu mam 100 m2 i płacę za 100 m2). Teraz jednak pojawiła się na zebraniu propozycja aby wszyscy którzy użytkują części wspólne płacili dodatkowo opłatę za dzierżawę ( w moim przypadku za dodatkowe 20 m2). Dotyczy to też garaży, które postawione są na terenie WM. Za te garaże nie płacimy w tej chwili nic.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano sierpnia 2009
    [cite] uli82:[/cite]Płacę zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością co, cw i fundusz remontowy ( miałam 80 m2 po adaptacji strychu mam 100 m2 i płacę za 100 m2). Teraz jednak pojawiła się na zebraniu propozycja aby wszyscy którzy użytkują części wspólne płacili dodatkowo opłatę za dzierżawę ( w moim przypadku za dodatkowe 20 m2).
    Jeżeli jest to część wspólna, to dlaczego płacisz większe zaliczki, jakby adaptowana część strychu była Twoją własnością i powiększyła Twój udział w nieruchomości wspólnej? Kto zdecydował, że powinnaś mieć zwiększoną zaliczkę? Zaliczki płaci się według udziału, który jest proporcjonalny do powierzchni użytkowej lokalu wraz z pomieszczeniami przynależnymi (jeśli masz je w akcie notarialnym: piwnica, komórka, garaż). Nie płaci się zaliczki od części wspólnych.

    Powinnaś zawrzeć ze wspólnotą umowę dzierżawy i płacić uzgodniony czynsz za używaną część wspólną. Czy miałaś obietnicę sprzedaży lokalu, powstałego po adaptacji? Czy jest w tej sprawie uchwała wspólnoty? Może warto go wykupić? Na pewno jednak nie możesz płacić podwójnie: raz w zaliczce, a drugi raz w postaci czynszu. Jeżeli wspólnota ustanowi czynsz dzierżawny, to płać czynsz ale przestań płacić zaliczki za te dodatkowe 20m2.
    [cite] uli82:[/cite]Dotyczy to też garaży, które postawione są na terenie WM. Za te garaże nie płacimy w tej chwili nic.
    Czy macie garaże wymienione w akcie notarialnym jako pomieszczenia przynależne, czy też zostały one wybudowane już po powstaniu wspólnoty? Jeżeli to drugie, to wspólnota ma prawo pobierać czynsz za użytkowanie części wspólnych. Ale ma to sens tylko wówczas, jeśli nie wszyscy właściciele mają garaże - jeśli jedni korzystają na wyłączność z części NW, uniemożliwiając to innym. Wówczas rekompensatą dla pozostałych są opłaty z tytułu dzierżawy. Jeśli wszyscy właściciele lokali mają garaże, to pobieranie opłat jest nieuzasadnione, jest po prostu bez sensu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.