jak sprawdzic nieruchomosci wspólne

joolantajoolanta Użytkownik
edytowano sierpnia 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam, ostatnio okazało się ze do naszej wspólnoty przynależą 3 strychy(oczywiście korzysta z nich wybrani) gdzie można sprawdzić jakie inne wspólne nieruchomości posiadamy? np czy jest to pralnia, suszarnia itp, czy każdy ma prawo dostać się do tych pomieszczeń?

Komentarze

  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    joolanta
    gdzie można sprawdzić jakie inne wspólne nieruchomości posiadamy
    Nieruchomość wspólna jest jedna. Stanowi ją grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

    Dobre pytanie. Nigdzie nie znajdziesz opisu, jakie pomieszczenia należą do nieruchomości wspólnej w danej wspólnocie. Jest dokładnie odwrotnie: wszystko to, co nie zostało wyodrębnione z pierwotnej nieruchomości, należy do nieruchomości wspólnej.

    Zatem wszystkie pomieszczenia, które nie zostały wyodrębnione jako lokale albo pomieszczenia przynależne do lokali, są częścią NW. Inaczej mówiąc: jeżeli żaden z właścicieli lokali nie ma w swoim akcie notarialnym zapisu, że dane pomieszczenie jest przynależne do jego lokalu (elementy składowe lokalu możesz sprawdzić w księgach wieczystych lokali, dostępnych w internecie), to należy ono do NW, czyli jest wspólną własnością wszystkich właścicieli lokali.

    Jeżeli ktoś twierdzi, że ma tytuł własności do tego pomieszczenia, powinien go wykazać. Udowodnić, że jest właścicielem, przez okazanie aktu notarialnego, odpisu z księgi wieczystej lub innego dokumentu urzędowego, poświadczającego własność nieruchomości.
    Jeżeli nikt nie ma takiego tytułu, jest to NW.

    Jedyny wyjątek od tej reguły to lokale niewyodrębnione, należące do pierwotnego właściciela całej nieruchomości sprzed powstania wspólnoty (gminy, dewelopera itp.). Jeśli takich lokali nie ma w Twojej wspólnocie, patrz wyżej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    [cite] joolanta:[/cite]Witam, ostatnio okazało się ze do naszej wspólnoty przynależą 3 strychy(oczywiście korzysta z nich wybrani) gdzie można sprawdzić jakie inne wspólne nieruchomości posiadamy? np czy jest to pralnia, suszarnia itp, czy każdy ma prawo dostać się do tych pomieszczeń?
    nigdzie nie sprawdzisz , to które pomieszczenie , urządzenie należy do części wspólnych powinno wynika z analizy nieruchomości i definicji
    [quote]Art. 3. UoWL
    2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.[/quote]
    
    oraz zapisów z aktu notarialnego kupna lokalu ( pierwszego lokalu we wspólnocie)
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] joolanta:[/cite]Witam, ostatnio okazało się ze do naszej wspólnoty przynależą 3 strychy(oczywiście korzysta z nich wybrani)

    Skoro korzystają wybrani, to można przyjąć że taki sposób odpowiada pozostałym i że doszło między współwłaścicielami do umowy w tym zakresie.

    Można zatem zwrócić się o dopuszczenie do współposiadania, takie prawo przysługuje każdemu współwłaścicielowi.Nieruchomością wspólną zarządza wspólnota mieszkaniowa, dlatego to do wspólnoty należy adresować żądanie, w razie odmowy konieczna byłaby uchwała.


    Pomocne orzecznictwo:
    z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2010 roku, sygn. akt: III CSK 325/09:


    "Dotychczasowy sposób korzystania z miejsc postojowych został wprawdzie określony w umowach ustanawiających odrębna własność lokali, nie są to jednak umowy, o których mowa w przepisach art. 18 u.w.l., ponieważ nie określają sposobu zarządu nieruchomością wspólną. Powód w niniejszej sprawie (dotychczasowy właściciel w rozumieniu ustawy o własności lokali) miał zapewne decydujący wpływ na rozwiązanie, które zostało przyjęte w odniesieniu do miejsc postojowych i polega na ich zaliczeniu do nieruchomości wspólnej, a nie np. na utworzeniu samodzielnego lokalu garażowego (lokalu o innym przeznaczeniu), w którym wszyscy bądź tylko niektórzy właściciele lokali mieliby udziały w określonej wysokości. Okoliczność ta sprawia, że wszyscy właściciele lokali mają prawo do nieruchomości wspólnej wyrażające się określonymi udziałami w jej współwłasności i wszyscy mogą z nieruchomości wspólnej korzystać zgodnie z jej przeznaczeniem społeczno-gospodarczym. Jeżeli zaś, jak w niniejszej sprawie, właściciele lokali określili w umowach z dotychczasowym właścicielem sposób korzystania z miejsc postojowych, to taki podział quoad usum części nieruchomości wspólnej może być w każdej chwili zmieniony uchwałą większości właścicieli lokali. Taka uchwała z pewnością narusza subiektywny interes dotychczasowego właściciela. Nie jest to jednak takie naruszenie, które uzasadniałoby uchylenie uchwały na podstawie art. 25 ust. 1 u.w.l. Naruszenie interesu właściciela lokalu w rozumieniu tego przepisu stanowi bowiem kategorię obiektywną, ocenianą m. in. w świetle zasad współżycia społecznego. Uchwalona przez właścicieli lokali zmiana sposobu korzystania z miejsc postojowych odpowiada zaś tym zasadom z przyczyn określonych przez Sąd Apelacyjny. Z tych powodów nie jest więc uzasadniony zarzut naruszenia art. 5 k.c."

    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/orzecznictwo-sadowe/801-iii-csk-32509-prawo-do-wylacznego-korzystania-we-wspolnocie
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2015
    [cite] Zarządca:[/cite]Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/orzecznictwo-sadowe/801-iii-csk-32509-prawo-do-wylacznego-korzystania-we-wspolnocie
    jak ja kocham wyrwane cytaty z kontekstu .
    W cytowanym powyżej wyroku chodziło o :
    Powódka wybudowała budynek przy ul. B.[...], a następnie kolejno sprzedawała wyodrębnione w nim lokale.
    W skład nieruchomości wspólnej wchodzą m. in. 44 miejsca parkingowe w garażu podziemnym.
    Zbywając 17 lokali mieszkalnych, zastrzeżono, że ich właścicielom będzie przysługiwać prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego.
    W 25 przypadkach takie zastrzeżenia nie zostały umieszczone w umowach.
    Dwa ostatnie lokale (nr 31 i 32) powódka wyodrębniła na swoją rzecz, stwierdzając równocześnie, że jest z nimi związane wyłączne korzystanie z 27 miejsc postojowych.
    Właściciele lokali pierwotnie liczyli na utworzenie miejsc na ogólnodostępnym parkingu, co gwarantowała im powódka, ale do budowy takiego parkingu nie doszło.
    W konsekwencji około 15 właścicieli lokali mieszkalnych nie miało zapewnionych miejsc parkingowych.

    "sprawiedliwość społeczną" widzianą oczyma właściciela lokalu i nieuczciwość powódki

    Jaki to ma związek ze strychem przywłaszczonym sobie przez grupkę właścicieli lokali i który stanowi nieruchomość wspólną , a garażem wielostanowiskowym w którym rozdano miejsca parkingowe notarialnie?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Te sytuacje są rożne. W budynku Jolanty umowa quod usum funkcjonuje, ale może zostać zmieniona.
    W wyroku pierwotne zasady ustanawiania wyłącznego użytkowania w umowie quod usum zostały zmienione w sposób dowolny przez dewelopera.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.