TBS jako Developer

KordianqKordianq Użytkownik
edytowano sierpnia 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam serdecznie,
Kupiliśmy z małżonką mieszkanie (w sumie dwa mniejsze scalone w jedno) od Developera, którym jest TBS. Miejska spółka w latach 2012 - 2015 realizuje budowę trzech bloków mieszkalnych - z założenia w systemie developerskim wszystkie mieszkania na sprzedaż. Dwa bloki już dawno ukończone, mieszkania w większości sprzedane, już z mieszkańcami. My zdecydowaliśmy się na duży lokal w ostatnim bloku. Umowa została podpisana 29.12.14, a blok pięknie rośnie w oczach, odbiory planowane są na październik. Niedawno zostaliśmy zaskoczeni artykułem w gazecie, że nowa władza w mieście podjęła decyzje o przeznaczeniu 18 mieszkań (z 35) na cele komunalne (9) i wynajem w ramach partycypacji (9). Pani prezes spółki potwierdziła nam tę rewelacje twierdząc, że nic w tym nadzwyczajnego. Czy rzeczywiście wszystko jest w porządku? Podpisując umowę zapewniano nas, że wszystkie mieszkania będą na sprzedaż, że inwestor będzie zarządzał blokiem przez 5 lat, następnie Wspólnota może wybrać nowego zarządce, itd...
Teraz okazuje się, że to bajka - miasto ma większość mieszkań, zatem zmiana zarządcy nigdy nie nastąpi, a opłaty na które godziliśmy się przejściowo, zawsze będą wyśrubowane ze względu na problemy finansowe Miasta. Zastanawiam się co z tym zrobić, czujemy się rozczarowani i oszukani. Poradźcie proszę.

Pozdrawiam,
Kordian

Komentarze

  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Kordianq:[/cite]Teraz okazuje się, że to bajka - miasto ma większość mieszkań, zatem zmiana zarządcy nigdy nie nastąpi
    Jeżeli większość udziałów będzie należała do jednego właściciela (miasto), to tym łatwiej zmienicie zarząd, ponieważ na mocy art. 23 ust. 2a właściciele posiadający 1/5 udziałów mogą żądać głosowania na zasadzie, iż na jednego właściciela przypada jeden głos. Łatwo przegłosujecie gminę w każdej sprawie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Kordianq:[/cite]Niedawno zostaliśmy zaskoczeni artykułem w gazecie, że nowa władza w mieście podjęła decyzje o przeznaczeniu 18 mieszkań (z 35) na cele komunalne (9) i wynajem w ramach partycypacji (9).

    Pani prezes spółki potwierdziła nam tę rewelacje twierdząc, że nic w tym nadzwyczajnego.
    Czy rzeczywiście wszystko jest w porządku?
    takie ma prawo Gmina
    [b]Towarzystwa Budownictwa Społecznego[/b] to podmioty, których [b]podstawową działalnością jest budowa i eksploatacja mieszkań czynszowych przeznaczonych [color=#00f]na wynajem[/color].[/b] 
    Oferta TBS skierowana jest [b]dla osób mniej zamożnych[/b], których nie stać na kupno lub wynajmowanie mieszkania na wolnym rynku. 
    
    Towarzystwa te działają w oparciu o ustawę o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw z dnia 26 X 1995 roku (Dz. U. Nr 133, poz. 654 z 1995r.) jak również Rozporządzenie Ministra Finansów z 12 czerwca 1997 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania pożyczek i kredytów ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.
    

    [cite] Kordianq:[/cite] Podpisując umowę zapewniano nas, że wszystkie mieszkania będą na sprzedaż, że inwestor będzie zarządzał blokiem przez 5 lat, następnie Wspólnota może wybrać nowego zarządce, itd...

    Teraz okazuje się, że to bajka - miasto ma większość mieszkań, zatem zmiana zarządcy nigdy nie nastąpi, a opłaty na które godziliśmy się przejściowo, zawsze będą wyśrubowane ze względu na problemy finansowe Miasta. Zastanawiam się co z tym zrobić, czujemy się rozczarowani i oszukani.
    a niby dlaczego nie nastąpi?
    ja uważam, że nastąpi i szybciej niż myślisz , bo jak jeden właściciel ma (tutaj gmina) będzie maiła ponad 50% udziałów w częściach wspólnych to zarządcę można zmienić szybko trzeba znaleśc zaprzyjaźninego notarueza i pocztac ustwę o własnosci lokali.
    tam jest pt taki zapis
    [b]Art. 23.[/b] UoWL
    1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich
    zbierania.
    
    2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
    
    2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo [b]większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, [b][color=#00f]wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów[/color][/b] w nieruchomości wspólnej.[/b]
    
    3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
    
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Opłaty będą takie, jakie stawki uchwalicie w planie gospodarczym. Nie muszą być wyśrubowane.
    Jeśli TBS będzie jednak realizował politykę gminy, to będą raczej niskie niż wyśrubowane.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.