Fundusz remontowy

qwerty1234qwerty1234 Użytkownik
Bardzo proszę, jeżeli jest to możliwe o udzielenie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania a mianowicie:
- Czy by pobierać zaliczki na Fundusz Remontowy to taka instytucja musi być powołana odpowiednią uchwałą przez Zebranie Wspólnoty?
- Czy zacytowany poniżej fragment projektu uchwały " b/ ustalić opłatę jako zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną w wysokości i z podziałem na:
- opłata eksploatacyjna w okresie ........... w wysokości....,
- opłata na fundusz remontowy w okresie od..... do ..... w wysokości/ dotyczy pierwszego kwartału/,
- opłata na fundusz remontowy w oresie od do w wysokości / pozostała część roku/,
nie jest "masłem maślanym" i tak naprawdę to są koszty utrzymania nieruchomości?
W ustawie o własności lokali takiego sformuowania samodzielnie występującego jak zaliczki na koszty Funduszu Remontowego nie ma i ten fakt budzi moje watpliwości w kontekście wspomnianego projektu uchwały.
Bardzo proszę o wyjaśnienie tej wątpliwości za co z góry dziękuję.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Witam, fundusz remontowy to w rzeczywistości zaliczka na koszty zarządu, ściśle zaliczka na remonty. Ustawodawca nie wprowadza takiego pojęcia. Kwestie te, w granicach prawem określonych, może uregulowac wspólnota w drodze uchwały. Koszty zarządu nieruchomością wspólną to koszty utrzymania współwłasności (tzw. części wspólnych). Art. 14 ustawy o własności lokali stanowi, że:

    Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:

    1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację,

    2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,

    3) ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,

    4) wydatki na utrzymanie porządku i czystości,

    5) wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.
    Nie jest to oczywiście zamknięty katalog.
    Poza tzw. kosztami zarządu nieruchomością wspólną właściciele, za pośrednictwem wspólnoty, dokonują zwykle opłat na pokrycie kosztów utrzymania swoich lokali, tzn. wody do lokalu, czy centralnego ogrzewania - zwykle nazywa się je "świadczeniami" , choc takiego pojęcia brak w ustawie. Wspólnota może je przyjąc w drodze uchwały. Proponuję, aby w w uchwale, którą Państwo zamierzacie podjąc zdefiniowac pojęcie "opłaty eksploatacyjnej" (występuje w projekcie).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W uzupełnieniu: jeżeli w projekcie mowa jest o "funduszu remontowym" to wspólnota winna najpierw sprecyzowac co to jest fundusz remontowy, ponieważ brak takiego sformułowania w ustawie o własności lokali.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    qwerty1234qwerty1234 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Serdeczne dzięki i przepraszam iż marudzę ale wynika to z analizy materiałów na zebranie bo jest w nich pełno sprzeczności i jeszcze jedno zapytanie, czy przepychanie rury kanalizacyjne w poziomie w lokalu właściciela może być pokryte z kosztów wspólnoty? Jeszcze raz serdecznie dziękuję. Pozdrawiam
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jeżeli rury biegnące poziomo (odprowadzenia) służą wyłącznie jednemu właścicielowi lokalu, to nie są częścią nieruchomości wspólnej, zatem to właściciel winien ponieśc takie koszty.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.