Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, KubaP, blazejh, bielka85, azygnerski, klalip, tajfun, Zarządca

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Czy taki zapis upoważnia do złożenia wniosku o powołanie biegłych :

  właścicieli lokali Wspólnoty Mieszkaniowej położonej przy ul., w sprawie udzielenia pełnomocnictwa kancelarii prawnej do prowadzenia spraw Wspólnoty

  Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późniejszymi zmianami ) właściciele lokali uchwalają co następuje:

  § 1
  Właściciele lokali udzielają pełnomocnictwa kancelarii prawnej wybranej przez Zarząd Wspólnoty do reprezentowania Wspólnoty Mieszkaniowej we wszystkich sprawach pozasądowych i sądowych związanych z dochodzeniem roszczeń i odszkodowań od
  § 2
  Pełnomocnictwo upoważnia do występowania o zawarcie ugody oraz do występowania przed wszystkimi podmiotami, w tym w szczególności przed Sądami powszechnymi i administracyjnymi każdej instancji we wszystkich rodzajach postępowań oraz przed organami egzekucyjnymi we wszystkich rodzajach postępowań egzekucyjnych, a także do podejmowania wszelkich czynności, składania i odbierania wszelkich oświadczeń, dokumentów w imieniu ww. Wspólnoty.

  § 3
  Właściciele wyrażają zgodę na pokrycie kosztów związanych z ugodowym zakończeniem sprawy, jak również związanych z wystąpieniem do sądu oraz na drogę postępowania egzekucyjnego w tym opłat sądowych i kosztów zastępstwa procesowego bez względu na wynik sprawy z opłaty eksploatacyjnej.
  § 4
  Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  •  
   CommentAuthorEgzo
  • CommentTime17-01-2016 zmieniony
   
  helenkam:Czy taki zapis upoważnia do złożenia wniosku o powołanie biegłych

  Już pierwszy paragraf uchwały jest do tego wystarczający. Wniosek o powołanie biegłych to normalny element obrony interesów podczas procesu sądowego, nie potrzeba do tego dodatkowego pełnomocnictwa. Nawiasem mówiąc pełnomocnictwa procesowego powinien kancelarii udzielić zarząd.
  •  
   CommentAuthorgecon
  • CommentTime17-01-2016 zmieniony
   
  Czy taki zapis upoważnia do złożenia wniosku o powołanie biegłych
  Przy niedużej nawet wyobraźni można wydedukować, na podstawie § 3 tej uchwały, że właściciele godząc się w zasadzie w ciemno (pro futuro) na ponoszenie wszystkich kosztów, zgodzili się także na nieznane koszty powołania biegłego.
  Z drugiej strony tego rodzaju ogólnikowa i "hurtowa" (nie do konkretnej sprawy) uchwała jest dość ryzykowna bo nie owijając w bawełnę - kancelaria może potraktować wspólnotę jako "dojną krowę" - o czym właściciele dowiedzą się długo po fakcie.
  Chyba, że jest to bardzo duża wspólnota (ponad 200 lokali i ma w większości bogatych właścicieli.
  •  
   CommentAuthorLalunia
  • CommentTime18-01-2016
   
  Dziwna uchwała. Bezwarunkowa zgoda na wszystko, co wymyśli kancelaria. Do tego w sprawach sądowych i pozasądowych (???) oraz dochodzeniem roszczeń (bez podania zakresu).
  Zbyt szerokie spectrum możliwości.
  Ale odpowiadając na pytanie założyciela wątku, to owszem, takie pełnomocnictwo uprawnia do powołania biegłych sądowych (wniosek dowodowy).
 2. Jak rozumiem w treści uchwały podano dane osobowe osoby, od której te roszczenia miałyby być dochodzone. Jeżeli to, np. roszczenia o zapłatę kosztów zarządu to kwestia wydaje się być oczywista, tym bardziej, że moim zdaniem uchwała w tym przedmiocie nie była konieczna.

  Inaczej natomiast należałoby ocenić tę uchwałę, gdyby chodziło o takie roszczenia, których dochodzenie przekracza zakres zwykłego zarządu, np. wytoczenie powództwa o zapłatę przeciwko byłemu kontrahentowi wspólnoty mieszkaniowej o znaczną sumę - wtedy uchwała winna zawierać kwotę dochodzonego roszczenia.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorgecon
  • CommentTime18-01-2016 zmieniony
   
  ..Jak rozumiem w treści uchwały podano dane osobowe osoby, od której te roszczenia miałyby być dochodzone.
  -Hm.
  ...udzielenia pełnomocnictwa kancelarii prawnej do prowadzenia spraw Wspólnoty
  Pełnomocnictwo upoważnia do występowania o zawarcie ugody oraz do występowania przed wszystkimi podmiotami, w tym w szczególności przed Sądami powszechnymi i administracyjnymi każdej instancji we wszystkich rodzajach postępowań oraz przed organami egzekucyjnymi we wszystkich rodzajach postępowań egzekucyjnych, a także do podejmowania wszelkich czynności, składania i odbierania wszelkich oświadczeń, dokumentów w imieniu ww. Wspólnoty.

  Jak wynika z tytułu uchwały i tego § 2 - nic nie wskazuje żeby pełnomocnictwo dotyczyło jednostkowej "danej" sprawy, wręcz przeciwnie.
  Dlatego jak już wspominałem jest to dość nieroztropna decyzja właścicieli a powiedzieć o tej uchwale że jest dziwna to mało!
 3. w treści uchwały podano dane osobowe osoby, od której te roszczenia miałyby być dochodzone
 4. O jakie roszczenia chodzi? Co miałoby być przedmiotem postępowania?Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 5. helenkam:w treści uchwały podano dane osobowe osoby, od której te roszczenia miałyby być dochodzone

  helenkam, podaliście byłego zarządcę/administratora do sądu? :bigsmile:
 6. oczywiście Haneczko

  Nowy doklejony: 15.05.19 15:02
  Dawno nie zaglądałam, przygotowanie do procesu, przeciągające się terminy rozpraw, nieznajomość sędziów tematyki wspolnot mieszkaniowych ale już koniec. Z dużą satysfakcją informuję o wygranym procesie z byłym zarządcą.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego