Problem z licznkami do CO

onaona Użytkownik
edytowano stycznia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
Mieszkam w kamienicy gdzie jest 9 lokatorów mieszka i lokale użytkowe.
2 właścicieli lokali użytkowych jest podłączona do węzła cieplnego znajdującego się w piwnicy reszta ogrzewa się swoim ogrzewaniem tj. gaz albo prąd, węgiel.
Chciałabym podłączyć się pod węzeł cieplny znajdujący się na terenie nieruchomości.
Jest jeden główny licznik zużycia na węźle później rachunek dzielony jest na lokatorów zgodnie z ich metrażem. Z uwagi, iż to są lokale użytkowe wiadomo, że mają większe zużycie niż ja będę miała CO.
W związku z tym zaproponowałam żeby zainstalować pod liczniki do każdego z lokali.
Jeden właściciel się zgodzi drugi nie chce.
Moje pytanie jest następujące czy musi być uchwała na pod liczniki do lokali? Jeżeli tak czy musi zgodzić się cała wspólnota czy tylko osoby, które użytkują węzeł?
Jeżeli tak czy muszą zgodzić się wszystkie 3 osoby czy 2 wystarczą?

Komentarze

  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano stycznia 2016
    A na kogo przepisany jest ten licznik CO i umowa o dostawę ciepła?
    Komentarz edytowany blazejh
  • Opcje
    onaona Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest to główny licznik na węźle cieplnym na wspólnotę
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A kto sfinansował węzeł? Sami właściciele lokali użytkowych, sama wspólnota, w jakimś podziale kosztów?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2016
    W związku z tym zaproponowałam żeby zainstalować pod liczniki do każdego z lokali.
    Jeden właściciel się zgodzi drugi nie chce.
    możecie się rozliczać wg kubatury-m3, a nie m2 pul.
    Zacznij od regulaminu.... zgodnie z art. 45a Prawa energetycznego
    Zgodnie z art. art. 45a ust. 1 ustawy - Prawo energetyczne „Przedsiębiorstwo energetyczne na podstawie cen i stawek opłat (…) wylicza opłaty za dostarczane do odbiorcy (…) ciepło”, przy czym odbiorcą w tym przypadku jest spółdzielnia mieszkaniowa. Opłaty te stanowią koszty zakupu ciepła dostarczanego do budynku, w którym znajdują się lokale mieszkalne i użytkowe, zamieszkałe i użytkowane przez osoby nie będące odbiorcami (art. 45a ust. 2 ww. ustawy).
    
    Zgodnie z zapisem zawartym w art. 45a ust. 4 ww. ustawy, koszty zakupu dostarczanego ciepła są rozliczane w opłatach pobieranych od lokatorów i użytkowników lokali, przy czym wysokość opłat pobieranych od lokatorów powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu ciepła.
    Według przepisu art. 45a ust. 8 pkt 1 ww. ustawy koszty zakupu ciepła, w części dotyczącej ogrzewania lokali mieszkalnych i użytkowych, rozlicza się stosując metody wykorzystujące: wskazania ciepłomierzy, wskazania urządzeń wskaźnikowych niebędących przyrządami pomiarowymi w rozumieniu przepisów metrologicznych, wprowadzonych do obrotu na zasadach i w trybie określonych w przepisach o systemie oceny zgodności, lub powierzchnię lub kubaturę tych lokali.
    
    Zgodnie z treścią przepisu art. 45a ust. 9 ustawy - Prawo energetyczne, właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku, tak aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalenie opłat zapewniających wyłączne pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu ciepła, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
    
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.