rozwiązanie instalacji gazowej w budynku wielorodzinnym

rejusrejus Użytkownik
witam,
jestem przedstawicielem zarządu wspólnoty mieszkaniowej, liczącej ok. 20 lokali w budynku, do którego przygotowujemy się z realizacją termomodernizacji współfinansowanym ze środków unijnych. Posiadamy audyt, który został opracowany w kilku wariantach. Optymalnie budynek może być realizowany w zakresie docieplenia ścian, stropu, wymiany żródła ciepła i instalacji wewnętrznej.
Modernizacja instalacji CO - pompa ciepła (system grzewczy) jest jednym z rozwiązań audytu termomodernizacji. Mamy duże wątpliwości co do rozprowadzenia instalacji wewnętrznej; czy stosować rozwiązania indywidualne w mieszkaniach (ogrzewanie, c.w.u.,) czy jednak główne źródło ciepła (osobna kotłownia gazowa z rozprowadzeniem.
Obecnie budynek jest zasilany z własnej kotłowni, opalanej miałem węglowym, brak instalacji gazowej w budynku, (kuchnie gazowe na butlę, ciepła woda użytkowa uzyskiwana z energii elektrycznej).
Pozdrawiam i będę wdzięczny za sugestie

Komentarze

  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cześć. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. W zasadzie w audycie powinieneś mieć podane rozwiązanie najkorzystniejsze. Jedno najkorzystniejsze, a nie kilka wariantowych. Mogę od siebie napisać, że ja w takiej sytuacji wybrałbym źródła ciepła indywidualne w postaci kotłów dwufunkcyjnych (co + cwu) + instalację gazową. Ale to jest moje prywatne zdanie, a zdania są różne. Ja po prostu uważam, że im mniej komuny w komunie, tym lepiej. Jedyne rozliczenie, to to z dostawcą gazu, ponieważ każdy odbiorca ma własny gazomierz. Przy okazji rozwiązujesz problem butli z propanem (daleko bardziej niebezpieczne i uciążliwe, niż gaz ziemny z instalacji) oraz ciepłej wody. Dodatkowa zaleta: eliminujesz straty ciepła w instalacji c.o./c.w.u. i koszty energii elektrycznej związanej z cyrkulacją c.w.u.

    Jest jedno ale: muszą być warunki techniczne do montażu. Poza tym, problemem są kominy / przewody spalinowe / przewody powietrzno-spalinowe. To może być poważna przeszkoda. Z opisu wnoszę, że obecnie nie masz w ścianach żadnych przewodów spalinowych i dymowych, które można by ewentualnie wykorzystać.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2016
    [cite] wp44:[/cite] Mogę od siebie napisać, że ja w takiej sytuacji wybrałbym źródła ciepła indywidualne w postaci kotłów dwufunkcyjnych (co + cwu) + instalację gazową. Ale to jest moje prywatne zdanie,
    potwierdzam. że jest to najmniej konfliktowe rozwiązanie, choć dla niektórych może się okazać jako dość kosztowne ... jak się sąsiaduje z lokalami typu "pustostan właścicielski"

    Nie ma cudownych rozwiązań, wszystko zależy, jakie stawiasz sobie priorytety.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.