Podatek od nieruchomości 2016 korekta na druku IN-1

blazejhblazejh Użytkownik
edytowano czerwca 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Z przykrością przypominam Państwu, że od 1 stycznia 2016 obowiązuje nowelizacja Ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Nikt jej nie odwołał i jednak obowiązuje.

Dodano art. 4a do tej ustawy. Jest w nim mowa o nieruchomości wspólnej w rozumieniu uowl. O wysokości podatku zdecyduje już nie tylko udział w nieruchomości wspólnej, powierzchnia lokalu oraz powierzchnia gruntu, ale też trzecia (i to jest nowość) powierzchnia - dotycząca części wspólnych budynku. W typowej sytuacji na wysokość podatku wpływają teraz trzy elementy, do grudnia wpływały dwa. Słowo typowej podkreślam, bo jest kilka sytuacji nietypowych, zwłaszcza gdy mamy złożyć korekty deklaracji na druku IN-1, a nie deklaracje pierwszorazowe.

W art 4a jest to bezpośrednie odwołanie do definicji art. 3 ust. 3 uowl.

Główny problem polega na tym, że urzędy w całej Polsce naliczyły w styczniu wymiary wg starego sposobu naliczania, ponieważ nie umiały lub nie mogły dostosować się do nowelizacji.

Drugi problem polega na tym, że nikomu nigdzie się nie spieszy, tak jakby te korekty samie miały się złożyć.

Trzeci problem - brak danych do korekt.

Czwarty - brak ponowienia informacji dla podatników, że była jakaś idiotyczna (z ich punktu widzenia) nowelizacja. Skutki nowelizacji są do ogarnięcia, ale mamy czerwiec i nikt nic nie wie.. Gdzie byś nie zadzwonił, ta albo nie wiedzą o czym gadam, albo ktoś czegoś tam nie zlecił, albo jeszcze szukają tego głupiego kawałka powierzchni, albo będą mierzyli z natury, albo proszą o cierpliwość, bo będą nowe druki IN-1 i żeby na starych nie składać

Każdy, kto dysponuje wiedzą o wielkości tej powierzchni powinien podzielić się tą wiedzą z podatnikami, ponieważ w skutek bałaganu z początku roku, to niestety na nich spoczywa obowiązek złożenia korekty na druku IN-1.

Do tej powierzchni nie wliczamy powierzchni klatek schodowych oraz szybów windowych.
Dachy i piwnice : niestety należy uwzględnić i rozróżnić te części, których wysokość mieści się pomiędzy 1,40 m a 2,20 oraz te wyższe niż 2,20m. Bardzo mi przykro, ale tak jest na każdym wzorze druku IN-1, z jakim się ostatnio spotkałem, ponieważ to są rożne stawki. A każda gmina, albo prawie każda, ma lekko inny wzór. A stawki mają w zasadzie wszystkie różne.

Powiem szczerze: mam deja vu z reformy śmieciowej w wydaniu warszawskim. :smile::wink:

Nowy doklejony: 20.07.16 08:15
Z uporem maniaka wracam do tematu i niechaj będzie mi to wybaczone:

http://www.administrator24.info/artykul/id8841,o-podatku-od-czesci-wspolnych-budynkow

dobry artykuł, porusza nawet kwestie inwentaryzacji powierzchni,
urzędnicy nie odpuszczą właścicielom lokali, więc proponuję zabrać się za temat
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.