Zarząd Wspólnotą Mieszkaniową, tylko jaki?! Kazus z życia wzięty.

NassirNassir Użytkownik
edytowano sierpnia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Szanowni Państwo,

mam dość ciekawy orzech do zgryzienia i liczę na to, że uda się go z forumowiczami przepracować.

Otóż całkiem niedawno pewna Wspólnota Mieszkaniowa zdecydowała się wybrać moją ofertę jako zarządcy nieruchomości. Szkopuł tkwi w tym, że cała procedura została przeprowadzona co najmniej dziwnie.

Zgodnie z wpisem w KW "Zarząd sprawowany jest przez Wspólnotę Mieszkaniową".
Zgodnie z protokołem sporządzonym przez notariusza i znajdującą się weń uchwałą, cyt.: "Wspólnota Mieszkaniowa na podstawie art. 18 ustawy (...) powołuje Zarząd" w mojej skromnej osobie.
Następnie otrzymałem do sprawdzenia i podpisania wzór umowy o zarządzanie nieruchomością.

Problem tkwi w tym, że nie mam pojęcia jaki rodzaj zarządu Wspólnota miała na myśli.

Po pierwsze na podstawie art. 18 ust. 1 u.w.l. zarząd POWIERZA się i umowa z osobą, której zarząd powierzono powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Tymczasem w treści uchwały jest mowa o "powołaniu Zarządu", natomiast przedstawiona mi umowa jest, że tak to ujmę, umową zwykłą (tzn. bez zachowania formy szczególnej). Formę aktu notarialnego ma tylko protokół i uchwała o "powołaniu Zarządu".

"Powołanie Zarządu" miałoby sens, gdyby odbywało się na podstawie art. 20 u.w.l., choć i tutaj w sumie literalnie jest mowa o wyborze, a nie powołaniu. Niemniej sądzę, że Wspólnota raczej nie to miała na myśli, aby powoływać mnie jako Zarząd w sensie podmiotowym. Zwłaszcza, że to wymagałoby zmiany dotychczasowego sposobu sprawowania zarządu (aktualny wpis w KW co do tej kwestii).

Biorąc pod uwagę przedstawiony mi wzór umowy o zarząd nieruchomością wspólną domyślam się, że raczej chodzi o zarząd zlecony, aczkolwiek zapisy uchwały podjętej w formie aktu notarialnego i brak wyraźnego Zarządu, jako organu, temu przeczą, a przynajmniej są co najmniej nieprecyzyjne.

Osobiście sądzę, że skoro zapis w KW brzmi, że zarząd nieruchomością sprawowany jest przez Wspólnotę, to Wspólnota, jako całość, może na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością zlecić zarząd zawodowo działającemu w tym zakresie podmiotowi. Czyli zamiarem Wspólnoty było ustanowienie zarządu zleconego. Wątpliwości moje w tym zakresie budzą natomiast zapisy uchwały.

Co Państwo o tym sądzicie?

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wyjaśnij z członkami zarządu, że to jest umowa o administrowanie i dopilnuj, żeby to było w jej treści.
    Jak chcą, żebyś był członkiem zarządu lub zarządcą powierzonym, to obowiązują inne procedury.
    Że ciebie obowiązuje umowa, którą podpisujesz a nie uchwała.
    Wspólnota może sobie uchwalić co chce, ty nie musisz znać treści uchwał.
    Lepiej to dokładnie przegadać i napisać w umowie, niż za pół roku rozstawać się z trzaskiem drzwi, "bo mi się wydawało".
  • Opcje
    NassirNassir Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ha! Sęk w tym, że Wspólnota nie ma Zarządu. Ma tylko nieformalne ciało zwane Radą, które upoważniono do podpisania ze mną umowy. I to budzi moje zdziwienie, bo do tej pory zawsze umowy zawierałem z Zarządem, powierzonym na podstawie art. 18 albo wybranym na podstawie art. 20 u.w.l., a tu takie coś. Chyba, żeby zgodnie z zapisem w KW traktować całą Wspólnotę jako Zarząd.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    pierwsze na podstawie art. 18 ust. 1 u.w.l. zarząd POWIERZA się i umowa z osobą, której zarząd powierzono powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Tymczasem w treści uchwały jest mowa o "powołaniu Zarządu", natomiast przedstawiona mi umowa jest, że tak to ujmę, umową zwykłą (tzn. bez zachowania formy szczególnej). Formę aktu notarialnego ma tylko protokół i uchwała o "powołaniu Zarządu".


    Umowa o zarządzanie z osobą zarządcy nie wymaga formy aktu notarialnego, ponieważ w art. 18 mowa o umowie właścicieli a nie o umowie wspólnoty z zarządcą. Powinny być dwie umowy - między właścicielami - art. 18 uwl i druga - pomiędzy wspólnotą a zarządcą.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Napisz im tekst uchwały o powołaniu członków zarządu. Niech się szybko wybiorą i sytuacja zrobi się klarowna.
    Wyjaśnij, że bez tej uchwały nie możecie podpisać prawidłowej umowy o administrowanie.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgodnie z wpisem w KW "Zarząd sprawowany jest przez Wspólnotę Mieszkaniową
    nie mam pojęcia jaki rodzaj zarządu Wspólnota miała na myśli.
    Wspólnota Mieszkaniowa na podstawie art. 18 ustawy (...) powołuje Zarząd" w mojej skromnej osobie.
    Następnie otrzymałem do sprawdzenia i podpisania wzór umowy o zarządzanie nieruchomością.
    Nie rozumiem czego tu można nie rozumieć?
    A już sytuacja, że zawodowy zarządca nieruchomości, nie rozumie przepisów w dziedzinie w której pracuje to jest nie tyle niezrozumiałe bo znam takich licencjonowanych co pojęcia o UoWL nie mają - to jest skandal!
    Przecież tu nie ma nic o powierzaniu zarządu.
    Artykuł 18 UoWL ma aż 4 ustępy. Skoro wspólnota określiła już, że sprawuje zarząd NW to zmuszona jest wybrać zarząd spośród właścicieli lub spoza.
    Jak widać woleli powołać zarząd spoza wspólnoty - Z tym że nie wybiorą przecież uchwałą (uchwałą decydują tylko że taki będzie zarząd) - takiego zarządu lecz muszą zawrzeć umowę nie z firmą zarządzająca lecz tylko i wyłącznie z Tobą w tym wypadku (członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.) i nie jest to zmiana sposobu zarządu ani powierzenie.
    Czyli zamiarem Wspólnoty było ustanowienie zarządu zleconego.
    Nie ma takiego pojęcia jak "zarząd zlecony". Jesteś zarządem wybranym - w tym celu wspólnota podjęła uchwalę (niepotrzebnie z notariuszem) że wybierają Nassira do swojego zarządu. A żebyś mógł legalnie działać (bo nie jesteś członkiem wspólnoty), wspólnota musi zawrzeć z Tobą umowę o zarządzanie NW.
    Mimo wszystko życzę powodzenia - jesteś w komfortowej sytuacji.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Decydujące znaczenie ma zapis w KW, który jest jednoznaczny i nie mówi nic o zarządzie powierzonym.

    Dobrze rozumujesz. Gdyby wspólnocie miało chodzić o zmianę sposobu zarządu i powierzenie go Tobie, to musiałaby konsekwentnie zmienić też wpis w KW.

    Być może początkowo myślano o zmianie sposobu zarządu i to nawet z myślą o powierzeniu go Tobie(?), ale koncepcja się zmieniła i skończyło się na wyborze administratora uchwałą.

    Pozostaje jeszcze wybrać zarząd na podst. art. 20.
  • Opcje
    NassirNassir Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    Dzięki gecon, ale nie o to mi do końca chodziło. Jeśli WM chciało wybrać mnie do Zarządu, to uchwała powinna być podjęta na podstawie art. 20 u.w.l. i faktycznie tutaj notariusz był niepotrzebnym wydatkiem. I tak to powinno wyglądać zważywszy na zapisy w KW. Po prostu posłużenie się art. 18 w tym przypadku jest błędne i sprawia, że uchwała jest wewnętrznie sprzeczna - z mojego punktu widzenia. A to z kolei może rodzić problemy w przypadku reprezentowania WM w postępowaniach sądowych. Więc albo to jest oczywista omyłka pisarska notariusza, albo WM miało na myśli inny sposób sprawowania zarządu i musi konwalidować całe postępowanie.

    Co do zarządu zleconego, to miałem na myśli zawarcie klasycznej umowy o administrowanie.

    Chyba, że tak naprawdę WM chodziło o najzwyklejsze administrowanie, bo we wzorze umowy jako strony wskazuje się Zarząd i Zarządcę nieruchomości, gdzie bynajmniej jako Zarząd nie figuruję ;) Jeśli tak, to tak jak zauważył blazejh WM musi "dobrać" Zarząd, który zawrze ze mną umowę.

    Cóż, pozostaje, tak jak napisała koziorozka, porozmawiać z WM czego tak naprawdę chce i dostosować się do zapotrzebowania właścicieli.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    skończyło się na wyborze administratora uchwałą.
    Pozostaje jeszcze wybrać zarząd na podst. art. 20.
    B_d_ra! Bez sensu.
    Po co? Skoro już wybrali (powołali) zarząd jednoosobowy na podstawie art. 18 ust.3 w związku z art. 20 ust.1.
    Wspólnota Mieszkaniowa na podstawie art. 18 ustawy (...) powołuje Zarząd" w mojej skromnej osobie.
    Nie widzę żadnych podstaw aby zatrudnionego w charakterze zarządu wspólnoty Nassira, nazywać administratorem i żądać aby wspólnota wybrała drugi zarząd skoro jak widać wspólnota nie chce spośród siebie wybierać zarządu.
  • Opcje
    NassirNassir Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    Po co? Skoro już wybrali (powołali) zarząd jednoosobowy na podstawie art. 18 ust.3 w związku z art. 20 ust.1.
    Art. 18 ust. 3 Jeżeli sposobu zarządu nie określono w umowie, o której mowa w ust. 1, lub w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza, obowiązują zasady określone w niniejszym rozdziale.

    Sposób zarządu został określony w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza, co znajduje odbicie jako wpis w KW. W tym świetle podstawa prawna w postaci art. 18 ust. 3 w zw. z art. 20 ust. 1 wydaje się wątpliwa.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sposób zarządu został określony...
    Taki ogólnikowy zapis w KW, że wspólnota sprawuje zarząd nie jest określeniem sposobu zarządu NW bo to wynika z ustawy, że każda wspólnota zarządza NW.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    Zarządu w sensie podmiotowym jeszcze nie ma, natomiast sposób zarządu jest jasno określony i to nawet poparty wpisem do KW.

    To jest przykład konwalidacji czynności prawnej drugim oświadczeniem woli.
    Przed notariuszem właściciele złożyli wadliwe oświadczenie woli, sprzeczne w treści z wpisem w KW i nie poparte zmianą tego wpisu.
    Właściciele albo nie dogadali się z notariuszem o co im chodzi, albo zmienili pomysł na zarządzanie.

    Tak czy inaczej powierzenia zarządu nie było a zarządu nie ma do dzisiaj.
    W roli zarządu obecnie występuje Rada, którą wystarczy przekształcić w zarząd wspólnoty, albo wybrać zupełnie nowe osoby, a następnie zawrzeć z Nassirem umowę o administrowanie.

    To oświadczenie u notariusza ulegnie konwalidacji wraz z wyborem nowego zarządu (i ewentualnie potem zawarciem klasycznej umowy o administrowanie). Wszystko na razie ku temu zmierza.
    Na pewno nikt tam nie zamierzał uczynić Nassira członkiem jednoosobowego zarządu. Kompletny nonsens.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    Na pewno nikt tam nie zamierzał uczynić Nassira członkiem jednoosobowego zarządu. Kompletny nonsens.
    Nassir:Wspólnota Mieszkaniowa na podstawie art. 18 ustawy (...) powołuje Zarząd" w mojej skromnej osobie.
    Co, wspólnota nie może wybrać (powołać) jednoosobowego zarządu spoza właścicieli lokali???
    Co tu jest nonsensem???
  • Opcje
    NassirNassir Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Móc może, ale niech to zrobi dobrze, tzn. z prawidłową podstawą prawną uchwały. Przypominam, że tutaj za podstawę prawną wskazano goły art. 18 u.w.l., bez wskazania żadnego ustępu. Nawet przyjmując Twoje stanowisko, gecon, to i tak jest źle, bo powinno być art. 18 ust. 1 w zw. z art. 20 ust. 1 u.w.l.

    Ponieważ jutro mam umówione spotkanie z Radą, to dowiem się, co autor uchwały i wzoru umowy miał na myśli.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    ... z prawidłową podstawą prawną uchwały
    To nie ma żadnego znaczenia.Treść uchwały jest ważna.
    Wspólnoty w podejmowanych uchwałach podają nieraz takie podstawy prawne, że głowa boli ale to nie jest powód jej negowania bo de facto uchwała właścicieli nie musi mieć podstawy prawnej - jest podejmowana po prostu w danej sprawie.
    mam umówione spotkanie z Radą,
    Przekornie zatem zapytam się - a na jakiej podstawie prawnej, co ta RADA może skoro działa bez podstawy prawnej bo UoWL nie przewiduje takiego tworu?
  • Opcje
    NassirNassir Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie ma żadnego znaczenia.Treść uchwały jest ważna.

    Ba. A Ty nie wolałbyś mieć czystej sytuacji, zamiast zdawać się na interpretacje organów lub sądów?
    (...) co ta RADA może skoro działa bez podstawy prawnej (...)

    Touche ;) Cóż. Oboje wiemy, że nic, poza podpisaniem umowy, do czego zostały wyznaczone uchwałą. A skoro podpisują umowę, to są umocowane, żeby ją negocjować.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Nassir:[/cite]
    Zgodnie z protokołem sporządzonym przez notariusza i znajdującą się weń uchwałą, cyt.: "Wspólnota Mieszkaniowa na podstawie art. 18 ustawy (...) powołuje Zarząd" w mojej skromnej osobie.
    Następnie otrzymałem do sprawdzenia i podpisania wzór umowy o zarządzanie nieruchomością.

    Problem tkwi w tym, że nie mam pojęcia jaki rodzaj zarządu Wspólnota miała na myśli.


    Zarząd ustawowy, nie mogło dojść do ustalenia w trybie art. 18 ust. 1, ponieważ konieczna byłaby umowa właścicieli w tym zakresie, uchwała nie wystarczy, forma aktu notarialnego - zbędna.
    Uchwała protokołowana przez notariusza - można nią "przejść" wyłącznie z trybu umownego na ustawowy, gdyby miało być odwrotnie - bez umowy się nie obejdzie.

    Reasumując - powołano zarząd w trybie art. 20 uwl, wszystko będzie działać tak jak ustawa wskazuje, nic ponadto.

    Umową o administrowanie wspólnota może precyzować pewne kwestie, w pozostałym zakresie - uwl.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem własciciele loklai we wspolnocie nie podpisali umowy o sposobie zarządzania ( zarządu) NW na podstawie art 18.1, ani nie wybrali zarzadu na podstawie art 20.1.
    Mają więc dwie możliwości .
    1. Albo powierzyć zarządzanie ( zarząd) osobie fizycznej lub prawnej w formie umowy notarialnej
    18.1 ... albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawne
    
    .
    2. Wybrać zarząd na podstawie art 20.1 w związku z art 18.3
    Uchwałą notaialna nie określa sie sposobu zarządu. Robi się to umową notarialną . Podobnie zapis w KW że zarząd sprawują właściciele lokalu , moim zdaniem nie ma znaczenia. Bez takiego zapisu własciciele tez sprawują zarząd NW.
    Dla mnie sprawa jest prosta .W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest powołanie zarządu na podstawie art20.1 i ... zapomnieć o art 18.1.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    tajfun: Moim zdaniem własciciele loklai we wspolnocie ... nie wybrali zarzadu na podstawie art 20.1
    No to nieuważnie czytasz wpisy i masz problemy ze zrozumieniem zapisów UoWL.
    Właściciele w tej wspólnocie podjęli uchwałę o wyborze zarządu a jako, że nie wybierali spośród właścicieli lecz zadecydowali, że zarząd wybrany będzie spoza wspólnoty, jednoosobowy więc go powołali, aby być w zgodzie z poprawnością językową.
    w treści uchwały jest mowa o "powołaniu Zarządu",
    Aby tak powołany zarząd w osobie Nassira mógł działać potrzebna była jeszcze umowa o zarządzanie którą podpisano:
    przedstawiony mi wzór umowy o zarząd nieruchomością wspólną domyślam się, że raczej chodzi o zarząd zlecony
    tajfun: Uchwałą notaialna nie określa sie sposobu zarządu.
    Nieprawda.
    Określa się także uchwałą.
    2a. Zmiana ustalonego w trybie ust. 1 sposobu zarządu nieruchomością wspólną może nastąpić na podstawie uchwały właścicieli lokali zaprotokołowanej przez notariusza.
    3. Jeżeli sposobu zarządu nie określono .... w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza, obowiązują zasady określone w niniejszym rozdziale.
    :confused:
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    Nassir:
    Zgodnie z protokołem sporządzonym przez notariusza i znajdującą się weń uchwałą, cyt.: "Wspólnota Mieszkaniowa na podstawie art. 18 ustawy (...) powołuje Zarząd" w mojej skromnej osobie.
    Byc może ja czegoś nie rozumiem. To może mnie ktoś przekona konkretnymi argumentami, a nie samym twierdzeniem że ja nie rozumiem zapisow UoWL.
    Treść tej uchwały jest całkowicie ( moim zdaniem) pozbawiona sensu.Oczywiście jak sie stosuje interpretacje intencjonalna to zawsze można uznać art 18 za art 18.3 i na podstawie tego artykułu w związku z art 20.1wybrać zarząd osobowy." No bo przecież właściciele mieli na myśli wybór zarządu na podstawie art 20.1 w związku z art 18.3" No, ale fantazja niektórych jest nieograniczona.
    Gecon:
    Po co? Skoro już wybrali (powołali) zarząd jednoosobowy na podstawie art. 18 ust.3 w związku z art. 20 ust.1.
    Niedokłanie czytasz. Przed wyborem Nassira nie był określony sposob zarządu NW. Była tam Rada Wspolnoty. Ale ...stosujac interpretacje intencjonalna jesli ta Rada była wybrana uchwałą to w rzeczywistości była Zarządem osobowym. Bo przeciez w uchwale tylko zapomniano wspomieć o art20.1, a Zarząd można sobie nazwać jak sie chce.Tym bardziej że nie było umowy o sposobie zarządu , ani prawidłowo wybranego zrazdu na podstawie art20.1. Ktoś przeciez musiał zarządzać.
    I jeszcze jedno. Powierzenie zarzadu na podstawie art18.1 nie sprowadza sie ( moim zdaniem) do wskazania osoby zarządcy , a juz w zadnym wypadku nie jest powołaniem zarzadu osobowego (wybór osoby). Moim zdaniem jest to powierzenie ( określenia) konkretnych czynności zarządzania i administrowania. Wskazanie osoby której sie to czynności powierza ma znaczenie drugorzędne .Jesli bowiem zmiana osoby zarządcy nie jest zmianą sposobu zarzadu to wskazanie tej osoby też nie może być istota określenia sposoby zarzadzania ( zarzadu). To na czym polego okreslenie sposobu zarzadu NW ???
    Po drugie. Uchwałą notarialna nie okrela sie sposobu zarządu . Robi sie to umową. Uchwałą ( wyjątek ustawowy) określa sie zmiane sposobu zarządu NW.
    Komentarz edytowany tajfun
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    Oczywiście jak sie stosuje interpretacje intencjonalna to zawsze można uznać art 18 za art 18.3
    Żadnej interpretacji intencjonalnej nie trzeba stosować skoro jest określone że na podstawie art. 18. Artykuł ten ma 4 ustępy i tyle.
    Jakby było napisane, że na podstawie art. 20 to też by nie było ważne bo nie zaznaczyli ustępu?
    nie był określony sposob zarządu NW.
    No to tym bardziej ma zastosowanie art. 18 (dokładnie jego ust.3)
    jesli ta Rada była wybrana uchwałą to w rzeczywistości była Zarządem osobowym
    Fantazje.Nigdzie nie napisano, że była wybrana uchwałą zresztą nie mogla być bo po co wybierać coś co nie ma żadnej mocy prawnej.
    Więc oczywiste jest że w takiej sytuacji wspólnota postanowiła wybrać zarząd (uchwałą i to nawet niepotrzebnie zaprotokołowaną przez notariusza - widocznie myśleli że zmieniają sposób zarządu i go powierzają) z tym, że nie spośród właścicieli lokali ale osobę spoza wspólnoty czyli właściciele powołali jednoosobowy zarząd.
    Ktoś przeciez musiał zarządzać.
    Nic nikt nie musiał w tym wypadku.
    Powierzenie zarzadu na podstawie art18.1 nie sprowadza sie ( moim zdaniem) do wskazania osoby zarządcy
    Nikt tu nie pisze o jakimkolwiek powierzaniu zarządu, nie zmyślaj?!
    Uchwałą ( wyjątek ustawowy) określa sie zmiane sposobu zarządu
    Czy ty rozumiesz poniższy przepis:
    Jeżeli sposobu zarządu nie określono .... w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza
    Póki co - nie - więc nie wprowadzaj w błąd.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pierwsza część art 18.3 odnosi sie do art18.1 , a druga do art 18.2a. Kto tu kogo wprowadza w błąd.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    A "trzecia" dotyczy wyboru zarządu wg rozdziału 4 czyli art. 20.

    Przeczytaj jeszcze raz uważnie:
    cyt.: "Wspólnota Mieszkaniowa na podstawie art. 18 ustawy (...) powołuje Zarząd" w mojej skromnej osobie.
    Nie zmyślaj jakiś części. Przypominam po raz trzeci, że ten artykuł (18) ma cztery ustępy!
    O powierzaniu to autor wątku sobie gdyba tylko, a ja już nie mam zamiaru z Tobą dyskutować na gdybanie.:confused:
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niech ma nawet 10 ustepów , ale na podstawie żadnego z nich nie wybiera się zarzadu osobowego.
    Zarząd wybiera sie na podstawie art 20.1 ponieważ nie określono sposobu zarzadu NW, czyli w związku z art 18.3. A nie na postawie art 18.3. Trudno zrozumieć?
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gecon:[/cite]Właściciele w tej wspólnocie podjęli uchwałę o wyborze zarządu a jako, że nie wybierali spośród właścicieli lecz zadecydowali, że zarząd wybrany będzie spoza wspólnoty, jednoosobowy więc go powołali (...)

    Aby tak powołany zarząd w osobie Nassira mógł działać potrzebna była jeszcze umowa o zarządzanie którą podpisano
    Jeżeli przyjąć, że został wybrany 1-osobowy zarząd wspólnoty, to żadna umowa o zarządzanie między wspólnotą a jej zarządem nie jest potrzebna. Nie jest przy tym istotne, że osoba wybrana do zarządu jest spoza grona właścicieli lokali w tej wspólnocie. Jeżeli jest to zarząd wspólnoty, to jego pozycję (zakres praw i obowiązków) określa ustawa.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Tak, żadna umowa nie jest potrzebna, ale jest dopuszczalna, w zakresie nią nieuregulowanym będą miały zastosowanie przepisy ustaw, w razie sprzeczności z przepisami ustaw, które obowiązują bezwzględnie - w tym zakresie nie obowiązuje.

    W praktyce nie podpisuje się umów z zarządem, ale w przypadku tej wspólnoty tak się dzieje za sprawą nieco pokrętnych zapisów dokonanych w obecności notariusza.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Nassir:[/cite]Szanowni Państwo,

    mam dość ciekawy orzech do zgryzienia

    1.Zgodnie z wpisem w KW "Zarząd sprawowany jest przez Wspólnotę Mieszkaniową".

    2.Zgodnie z protokołem sporządzonym przez notariusza i znajdującą się weń uchwałą, cyt.: "Wspólnota Mieszkaniowa na podstawie art. 18 ustawy (...) powołuje Zarząd" w mojej skromnej osobie.

    3.Następnie otrzymałem do sprawdzenia i podpisania wzór umowy o zarządzanie nieruchomością.

    Mamy trzy zdania: w dwóch pierwszych mowa jest o złożonych już oświadczeniach woli przez właścicieli, wg trzeciego zdania pełnomocnicy właścicieli złożyli projekt z trzecim oświadczeniem woli.

    oświadczenia 1. i 2. są wzajemnie sprzeczne
    oświadczenie 2. może (choć nie musi) być złożone wadliwie, np. pod wpływem błędu
    czynność 3. jest również w swoich skutkach sprzeczna z 2.

    Wniosek: logicznie byłoby skonwalidować oświadczenie 2., jeżeli złożone było pod wpływem błędu to nawet trzeba.

    Spór mógłby polegać na rozstrzygnięciu jak to zrobić, bo chyba rozwiązań może być więcej niż jedno.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.