Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, KubaP, wp44, Miodownik, Iwona 71, Lok93P, monikakb, gab, IwonaB, KAROLSKO, man, koziorozka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Witam
  Mamy taki problem. Mamy duża wspólnotę. Cześć bloku jest ocieplona a czesc nie.Ta pierwsza czasc była ocieplana przez poszczegulnych właścicieli bez niczyjej zgody. Teraz chcemy ocieplic caly budynek ale ci co sobie ocieplili sami maja wiekszosci nie wyrazaja zgody. Ich ocieplenie tez pozostawia wiele do życzenia. Poza tym budynek z roku na rok jestw gorszym stanie i szpeci okolice. Jak wymusic na wspólnocie remont elewacji. Prosze o pomoc.
 2. Jak wymusic na wspólnocie remont elewacji.
  Jeżeli na podstawie art. 23 UoWL nie można uzyskać roztrzygnięcia - należy zastosować art. 24 UoWL.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime23-01-2017
   
  Mario 2001: Jak wymusic na wspólnocie remont elewacji. Prosze o pomoc.

  na przykład skorzystaj z tego zapisu ustawowego
  Art. 24. W razie braku zgody wymaganej większości właścicieli lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli. Sprawę sąd rozpoznaje w postępowaniu nieprocesowym. UoWL ; UoGN ;
 3. Nie można do nich polubownie napisać listu, czy nawet iść porozmawiać, że szkodzą nie tylko wam, ale też dla siebie?Wiesz, jak skuteczne jest usuwanie żylaków? Sprawdź!
 4. Jeśli chodzi o podejmowanie uchwał, można sprawdzić, czy na pewno w przypadku Państwa WM udziały w nieruchomości wspólnej sumują się do 1. Jeśli nie, można skorzystać z normy prawnej wyrażonej w art. 23 ust. 2a, tj:
  "2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej."
  Być może w Państwa przypadku mogłaby zostać podjęta uchwała na powyższych zasadach.

  I jako rozwiązanie alternatywne, nie można zapominać, iż jeśli brak remontu elewacji nie tylko wpływa na walory estetyczne, ale przede wszystkim powoduje zagrożenie, należy taki stan rzeczy zgłosić do odpowiedniego Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który w uzasadnionych przypadkach wydaje stosowne decyzje nakazujące wykonanie prac, ustalając termin ich wykonania.
  •  
   CommentAuthorkasander
  • CommentTime24-01-2017 zmieniony
   
  ...można sprawdzić, czy na pewno w przypadku Państwa WM udziały w nieruchomości wspólnej sumują się do 1
  Kto, jak i na jakiej podstawie ma to zrobić nie mając dostępu do pełnej dokumentacji wszystkich lokali.
  Poza tym po co?
  ...ci co sobie ocieplili sami maja wiekszosci
  - zapewne liczebnie też.
  •  
   CommentAuthorMario 2001
  • CommentTime25-01-2017 zmieniony
   
  U nas na wspólnocie jest zarzad wspólnoty chyba z 4 osób i tzw zarządca - administrator która zalatwia wszystko dla wspulnoty upowarzniony przez zarzad. W związku z tym art. 24 to czy jedna osoba z zarządu wspulnoty z tych 4 moze zlozyc wniosek do sadu o rozstrzygnięcie? Bo ta jedna osoba właśnie ma nie ocieplona swoja strone elewacji a też chciała by by cały blok był zrobiony.
 5. Kwestia zbadania wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, przypadających poszczególnym właścicielom lokali, nie wiadomo z jakiej przyczyny uznawana jest za niezwykle trudną, na co wskazują wypowiedzi powyżej. Nie, nie ma potrzeby posiadania "pełnej dokumentacji wszystkich lokali". Wystarczy, aby zainteresowany właściciel znał numer swojej księgi wieczystej, co raczej nie stanowi problemu.
  Otóż znając tenże numer księgi wieczystej, na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości w zakładce "rejestry i ewidencje", wybieramy pozycję "księgi wieczyste", dalej wybieramy odnośnik "Elektroniczna Księga Wieczysta", a następnie w nowym oknie które się pojawi, wybieramy odnośnik "przeglądanie księgi wieczystej".
  Skrót dostępu znajduje się pod linkiem:
  https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl/eukw_prz/KsiegiWieczyste/wyszukiwanieKW
  Tutaj wpisujemy nr księgi wieczystej utworzonej dla konkretnego lokalu oraz wybieramy "wyszukaj księgę".
  Pojawi się strona wstępna określająca Sąd prowadzący księgę wieczystą i podstawowe informacje. Następnie można wybrać "przeglądanie aktualnej treści kw". Dla zainteresowanych można także zapoznać się z zupełną treścią kw, obejmującą także wpisy wykreślone. Wystarczy wybrać odpowiedni obszar.
  Następnie należy przejść do działu I-SP i tam w polu o nazwie "Numer księgi wieczystej, z której wyodrębniono lokal", znajdziemy co do zasady nr tzw. głównej księgi wieczystej.
  W analogiczny sposób przechodząc do tzw. głównej księgi wieczystej, w jej dziale II znajdziemy wyszczególnionych wszystkich współwłaścicieli wraz z przypadającym im udziałem we współwłasności. Te dane wystarczy wpisać w arkusz excel, zsumować i tak oto bez posiadania jakiejkolwiek pełnej dokumentacji wszystkich lokali, uzyskamy dane które pozwolą nam samemu określić, czy udziały sumują się do 1, czy też nie.

  Jako pełnomocnik wielu wspólnot mieszkaniowych mogę dodać, iż z praktycznego punktu widzenia warto się zastanowić, czy nie ma możliwości skorzystania z art. 23 ust. 2a u.w.l. Jeśli można skorzystać i jest szansa na uzyskanie pozytywnego wyniku w postaci podjętej uchwały według zasad że na każdego właściciela przypada 1 głos, nie widzą powodów, by z tego rozwiązania nie skorzystać. Trudno a priori stwierdzić, czy uzyska się wymaganą większość, czy też nie, w szczególności nie znając dokładnego stanu faktycznego dotyczącego konkretnej wspólnoty, a przedstawione informacje pozwalają jedynie na domysły. Jest to zdecydowanie rozwiązanie mniej kosztowne i mniej czasochłonne niż droga sądowa.

  Jeśli chodzi o art. 24 u.w.l., mowa jest w nim o "zarządzie", wobec czego jeśli w Państwa wspólnocie zarząd liczy 4 osoby, obowiązuje Państwa ustawowy sposób reprezentacji o którym mowa w art. 21 ust. 2 u.w.l.
  "2. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie."
  Wobec czego 1 członek zarządu wieloosobowego nie jest uprawniony do złożenia wniosku o którym mowa w art. 24 u.w.l.
 6. Pomocne orzecznictwo:
  z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 3 kwietnia 2008 r., sygn. akt: II CSK 605/07 :
  "Należy przyjąć, że odstępstwo od „udziałowego" sposobu głosowania i to „na każde żądanie" właścicieli oznacza konieczność bliższego określenia materii, w której mogłoby nastąpić głosowanie w sposób przyjęty w art. 23 ust. 2a ustawy. Określenie takie powinno znaleźć się w treści żądania skierowanego do zarządu Wspólnoty. Nie ma zasadniczych powodów ku temu, aby omawianemu „żądaniu" właścicieli odmawiać cech oświadczenia woli (art. 60 k.c.). W rezultacie będą miały do niego zastosowanie odpowiednie reguły interpretacji oświadczeń woli przewidziane w art. 65 k.c."
  Treść orzeczenia na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
  http://www.zarzadca.pl/content/view/559/45/Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorMario 2001
  • CommentTime26-01-2017 zmieniony
   
  Dowiedzialem sie dziś ze zarząd jest 2 osobowy. Czy w zw. Z tym dalej obowiazuje dwie osoby do złożenia wniosku w sądzie o rostrzygniecie? wg art 24uwl. Czy wystarczy jedna. Dzis sie tez dowiedziałem ze poprzednia uchwala nie doszła do skutku bo ludzie nie chcieli glosowac lub nie mozna bylo ich zastać by oddali głos. Na ogólnym zebraniu wspulnoty -05.02 podsumowującym rok bedzie jeszcze raz poruszany temat ocieplenia i na nowo podejmowana uchwała. Spróbujemy sie przebic. Dam znac jak poszło. Dziekuje za wpisy i pomoc.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime26-01-2017
   
  Mario 2001:Dowiedzialem sie dziś ze zarząd jest 2 osobowy. Czy w zw. Z tym dalej obowiazuje dwie osoby do złożenia wniosku w sądzie o rostrzygniecie? wg art 24uwl. Czy wystarczy jedna.
  Dzis sie tez dowiedziałem ze poprzednia uchwala nie doszła do skutku bo ludzie nie chcieli glosowac lub nie mozna bylo ich zastać by oddali głos. Na ogólnym zebraniu wspulnoty -05.02 podsumowującym rok bedzie jeszcze raz poruszany temat ocieplenia i na nowo podejmowana uchwała. Spróbujemy sie przebic. Dam znac jak poszło. Dziekuje za wpisy i pomoc.
  Jak zarząd jest wieloosobowy to musza byc co najmniej dwie osoby , w tym przypadku tak jest , podpis pod pozwem musza złożyć 2 członkowie Zarządu

  Art.21. 2. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorZarządca
  • CommentTime27-01-2017 zmieniony
   
  Mario 2001:Dowiedzialem sie dziś ze zarząd jest 2 osobowy. Czy w zw. Z tym dalej obowiazuje dwie osoby do złożenia wniosku w sądzie o rostrzygniecie? wg art 24uwl. Czy wystarczy jedna. Dzis sie tez dowiedziałem ze poprzednia uchwala nie doszła do skutku bo ludzie nie chcieli glosowac lub nie mozna bylo ich zastać by oddali głos. Na ogólnym zebraniu wspulnoty -05.02 podsumowującym rok bedzie jeszcze raz poruszany temat ocieplenia i na nowo podejmowana uchwała. Spróbujemy sie przebic. Dam znac jak poszło. Dziekuje za wpisy i pomoc.


  Udziały sąd dobrze policzone, ich suma równa się 1? Może warto sprawdzić w kw?Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 7. Witam
  Dzis po zebraniu nie doszliśmy do porozumienia. Głosy beda dalej zbierane bo jeszcze nie wszyscy oddali. Zarzadca powiedzial ze jeśli bedzie ponad 50 procent przeciwko remontowi to aby zaskarżyć ta uchwałę do sadu i ze może to zrobic karzdy właściciel. Powiedzcie czy to pomoże. Czy sad jak uchyli ta uchwałę to otworzy to droge do remontu elewacji.
  •  
   CommentAuthorkasander
  • CommentTime1-02-2017 zmieniony
   
  Zarzadca powiedzial ze jeśli bedzie ponad 50 procent przeciwko remontowi to aby zaskarżyć ta uchwałę do sadu i ze może to zrobic karzdy właściciel.
  Ten Wasz zarządca bredzi.
  Jeżeli projekt uchwały nie uzyska większości głosów ZA (czyli większość przeciw) - to nie jest to uchwała i nie ma czego zaskarżać.
  Czy sad jak uchyli ta uchwałę to otworzy to droge do remontu elewacji.
  Sąd nic nie będzie uchylał bo nie będzie miał co uchylać. Sąd nie przerobi przecież z np. 60% głosów przeciw na 60% głosów ZA.
  Co należy zrobić napisałem Ci w pierwszym wejściu 23 stycznia.
  A tak poza tym to dlaczego administrator zatrudniony pomocniczo przy zarządzie, wtrąca się w podejmowanie uchwał właścicieli? Pewnie podpisy też on zbiera?
  •  
   CommentAuthorMario 2001
  • CommentTime1-02-2017 zmieniony
   
  Z art. 24 nie da rady bo z zarządu w bloku sa tylko 2 osoby i jedna z nich na pewno nie zlozy nic do sadu o rostrzygniecie. A ADMINISTRATOR glosow nie zbiera ale tak doradzil nam ze mozemy tak zrobic bo blok z roku na rok jest oczywiscie w nie najlepszym stanie. Administratorka powiedziala ze sad wypowie sie przy zaskarrzeniu uchwaly w imieniu wiekszosci i podejmie decyzje.

  Nowy doklejony: 01.02.17 22:42
  A moze sama administratorka naszej wspólnoty moze wniesc sprawe o rozstrzygnięcie z art. 24.

  Nowy doklejony: 01.02.17 23:15
  Ci co maja ocieplone chca wymusic na tych co nie mają ocieplenia aby zrobili to na wlasny koszt bo oni kiedys taki koszt poniesli. Oczywiscie oni nie maja na to uchwaly ani zadnej zgody innych właścicieli. My nie mamy większości, a budynek niszczeje a ich ocieplenie jest tez nienajlepsze i pozostawia wiele do życzenia. Na 3 pietrze zaczyna odpadac sturopian bo naruszył go wiatr. Budynek jest tak polatany tym ociepleniem. Sa miejsca gdzie pod styropisan dostaje sie woda a ptaki sobie rabia juz gniazda przy nie zabezpieczonych odpowiednio krawedziach. Blok szpeci okolice. Oficialnie nie chca remontu elewacji bo niby za drogo bo to koszt ok 200 tys. A do tego zostalo jeszcze do splaty ok 25 tys starego kredytu. Ale teraz mogli bysmy dostac premie termomodernizacyjna ok 20 procent jak bysmy sie decyddowali. Co bedzie za 2 -3 lata? Czy taka premie dostaniemy to nie jest pewne. A i wtedy koszty tez moga byc wyższe. A tak nie oficialnie to powiedzieli ze nie bo oni koszty poniesli kiedys i ze nie maja zamiaru znowu ponosic.
 8. Mario - do sądu możesz zaskarżyć uchwałę, czyli tekst, ZA którym zagłosowało ponad 50% właścicieli.
  Jak ZA tekstem zagłosowało ich mniej, to nie jest uchwała, tylko projekt uchwały.
  Sąd zajmuje się tylko uchwałami, a nie projektami.
  Musisz zorganizować sąsiadów, namówić ich do głosowania.
  Przykro mi, ale inaczej nic nie zdziałasz.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime5-02-2017
   
  Mario - do sądu możesz zaskarżyć uchwałę, czyli tekst, ZA którym zagłosowało ponad 50% właścicieli.
  te ponad 50% , dodam, liczonych udziałami UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego