Opłata za firmę ochroniarską w budynku

AkdilAkdil Użytkownik
Proszę o pomoc w kwestii opłaty za ochronę budynku. Księgowa spółdzielni podjęła decyzję o naliczeniu opłaty za ochronę według metrażu mieszkania, każdego lokatora z osobna. Czyli jaki ma kto metraż mieszkania (np. 0,45zł x 60m2=27zł). Według mnie ogólna kwota do zapłaty powinna być podzielona na wszystkich lokatorów jednakowo. W końcu jest to część wspólna. Proszę o informację czy naliczanie kosztów za część wspólną powinno zostać liczone w/g metrażu mieszkania.

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali, współwłaściciele lokali partycypują w ponoszeniu wydatków i ciężarów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w sposób proporcjonalny do przypadających im udziałów.

    Koszty ochrony nieruchomości, powinny być podzielone według udziałów posiadanych przez właścicieli.

    Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 30.10.2014 roku sygn.akt I ACa 444/14
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    Księgowa spółdzielni podjęła decyzję
    Spółdzielnie rządzą się swoimi prawami i jak widać nawet księgowa może podejmować decyzje, obdzielając lokatorów jednakowo.
    We wspólnocie takie decyzje mogą podejmować tylko właściciele lokali trzymając się litery prawa a więc wszelkie koszty utrzymania nieruchomości wspólnej dzielone są na właścicieli wg. udziałów.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    [cite] Akdil:[/cite] Według mnie ogólna kwota do zapłaty powinna być podzielona na wszystkich lokatorów jednakowo.
    A z jakiego zapisu prawnego taki podział kosztów wynika ? (...) pospolitego ruszenia właścicielei mających duży metraż?
    [cite] Akdil:[/cite]Proszę o informację czy naliczanie kosztów za część wspólną powinno zostać liczone w/g metrażu mieszkania.
    Art.12. 2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali [color=#f00]w stosunku do ich udziałów[/color]. [b][color=#00f]W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej[/color][/b] w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    
    i tyle na ten temat.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano lutego 2017
    Elan124: Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali, współwłaściciele lokali partycypują w ponoszeniu wydatków i ciężarów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w sposób proporcjonalny do przypadających im udziałów. Koszty ochrony nieruchomości, powinny być podzielone według udziałów posiadanych przez właścicieli. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 30.10.2014 roku sygn.akt I ACa 444/14
    KubaP: Art.12. 2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    Jaka to ODKRYWCZA i licznikowa informacja KubyP :crazy:
  • Opcje
    AkdilAkdil Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję za wszelkie informacje. Ale jedno jest na pewno pewne, że decyzje o rozłożeniu kosztów nie należy do księgowej tylko do lokatorów, którzy mają wykupione mieszkania.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Akdil:[/cite]Bardzo dziękuję za wszelkie informacje.
    Ale jedno jest na pewno pewne, że decyzje o rozłożeniu kosztów nie należy do księgowej tylko do lokatorów[właścicieli lokali], którzy mają wykupione mieszkania.
    sorry, ale lokator nic nie ma do powiedzenia we Wspólnocie, chyba, że jest właścicielem lokalu.
    Trzeba by było sprawdzić, czy nie ma wcześniejszej uchwały właścicieli lokali, która zobowiązuje administratora/księgową do takiego rozliczenia wyniku finansowego za każdy rok obrachunkowy.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Akdil: Tylko do lokatorów, którzy mają wykupione mieszkania.
    Lokator to nic innego jak najemca lokalu lub osoba używająca lokalu na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności .
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.