Suma udziałów wieksza niż 1

zosialeszzosialesz Użytkownik
Czy suma udziałów może być większa niż 1?
W mojej wspólnocie udziały liczone są w stosunku do jednej podstawy : 75204. Np. udział mieszkania 40,4 m2 to wg Księgi Wieczystej na mieszkanie 404/75204. Wg Księgi Wieczystej na garaż wielostanowiskowy udział garażu w nieruchomości wspólnej to 13986//75204. Wg pisma Wspólnoty dotyczącej pomiaru części wspólnych (dot podatku od części wspólnych ) dla mieszkania o powierzchni 40,4 m2 to 803,30 m2 x 404/75204, przy czym 803,30 m2 to zmierzona ostatnio powierzchnia wspólna. Łączna suma powierzchni mieszkań to 6071,3 m2. Powierzchnia garażu to 1398,6 m2. Suma powierzchni to 6071,3 (mieszkania) + 1398,6 (garaż) + 800,3 (części wspólne) = 8273,2 m2. Czyli więcej niż powierzchnia budynku – 7520,4 m2. Suma udziałów w tym przypadku to 1,1 czyli więcej niż 1.
Do głosowania udziały policzone są wg zapisów w Księgach Wieczystych czyli mieszkanie i garaż w stosunku do podstawy 75204 . Udział garażu to (wg Księgi na garaż) 1/48 z 1398,6 m2. Właścicieli garaży jest 48. Właścicieli mieszkań jest 124.
Czy suma udziałów może być większa niż 1 (suma powierzchni mieszkań, garażu i powierzchni wspólnych jest większa niż powierzchnia budynku)?
Czy w tym przypadku udziały nie powinny być liczone w stosunku do sumy 7520,4 m2 + 1398,6 m2, czyli tak jak wg Ustawy?.

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zawsze się liczy wg. tego, co jest zapisane w aktach notarialnych.
    W starych budynkach, w których gmina sprzedaje po kolei mieszkania rzadko się zdarza, by udziały sumowały się do 1.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2017
    [cite] zosialesz:[/cite] Czy suma udziałów może być większa niż 1?
    docelowo tak powinno być 1=100%
    [cite] zosialesz:[/cite] Czy suma udziałów może być większa niż 1 (suma powierzchni mieszkań, garażu i powierzchni wspólnych jest większa niż powierzchnia budynku)?
    takiej powierzchni się nie bierze do wyliczania udziałów.
    [b]Art.3.[/b] 3. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi [b][color=#f00]powierzchni użytkowej lokalu[/color][/b] wraz [b][color=#f00]z powierzchnią pomieszczeń przynależnych[/color][/b] do [b][color=#00f]łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali[/color][/b] wraz [b][color=#00f]z pomieszczeniami do nich przynależnymi. [/color][/b]
    Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada [b]stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do [color=#f00]łącznej[/color] powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.[/b]
    
    Powierzchni części wspólnej nie bierze się pod uwagę przy wyliczaniu udziałów przypisanych do lokalu i właściciela lokalu.

    [cite] zosialesz:[/cite] Wg pisma Wspólnoty dotyczącej pomiaru części wspólnych (dot podatku od części wspólnych )...
    Czy w tym przypadku udziały nie powinny być liczone w stosunku do sumy 7520,4 m2 + 1398,6 m2, czyli tak jak wg Ustawy?.
    Moim zdaniem wyliczanka dotycząca czesci wspólnych dla celów podatkowych powinna być następująca : 803,30 m2X 13986/75204 =149, 39 m2 X 1/48 = 3,11 m2 na każde MP
    Dla lokalu mieszkalnego: 803,30 m2X 404/75204 =4,31 m2
    [cite] zosialesz:[/cite] Suma powierzchni to 6071,3 (mieszkania) + 1398,6 (garaż)
    czyli to daje 7469,90 m2 brakuje 50,5 m2 do 7520,40 m2
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    drmdrm Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]W starych budynkach, w których gmina sprzedaje po kolei mieszkania rzadko się zdarza, by udziały sumowały się do 1.

    Jak sprawdzić ile dokładnie ma gmina? W księdze wieczystej budynku nie jest to wprost zapisane. Gdzie można zobaczyć dokument mówiący o tym ile dokładnie udziałów ma gmina w budynku?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2017
    [cite] drm:[/cite]
    [cite] koziorozka:[/cite]W starych budynkach, w których gmina sprzedaje po kolei mieszkania rzadko się zdarza, by udziały sumowały się do 1.
    Jak sprawdzić ile dokładnie ma gmina?
    W księdze wieczystej budynku nie jest to wprost zapisane. Gdzie można zobaczyć dokument mówiący o tym ile dokładnie udziałów ma gmina w budynku?
    w KW musi być ...powinno .... wystarczy od 100% odjąć to co jest wyodrębnione i sprzedane.
    To co pozostaje to jest Gminy niezależnie czy jest wyodrębnione czy nie.

    To jak u Was się głosuje, że nie wiecie ile udziałów posiada Gmina?
  • Opcje
    zosialeszzosialesz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Budynek był budowany przez dewelopera i wszystkie mieszkania i garaże były sprzedane przez developera. Obie KW były od poczatku. Wydaje mi się jednak, że skoro suma m2 mieszkań, garażu i części wspólnych jest większa od m2 budynku (na co dopiero teraz zwróciłam uwagę), to może w KW garażu jest błąd i powinno być, że garaż to 13986/ (13986 + 75204), a nie 13986/75204. Jak można by taki błąd zmienić?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2017
    [cite] zosialesz:[/cite]Budynek był budowany przez dewelopera i wszystkie mieszkania i garaże były sprzedane przez developera. Obie KW były od poczatku.
    Wydaje mi się jednak, że skoro suma m2 mieszkań, garażu i części wspólnych jest większa od m2 budynku (na co dopiero teraz zwróciłam uwagę), to może w KW garażu jest błąd i powinno być, że garaż to 13986/ (13986 + 75204), a nie 13986/75204.
    Jak można by taki błąd zmienić?
    Źle się tobie wydaje . Prawo twierdzi inaczej. Nie ma czego zmieniać.
    Uważam, że wszytko jest w porządku. Powierzchni części wspólnej nie bierze się pod uwagę przy ustalaniu udziałów .
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2017
    [cite] zosialesz:[/cite]Czy suma udziałów może być większa niż 1?

    W zapisach wskutek błędów może być.
    Należy odróżnić dwie kwestie: powierzchnię użytkową od powierzchni całkowitej budynku.


    Do obliczania udziałów przyjmuje się, zgodnie z brzmieniem art. 3 ust. 3 ustawy o własności lokali powierzchnię użytkową budynku rozumianą jak łączną powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.

    Nie można zatem uwzględniać przy obliczaniu udziału powierzchni nieruchomości wspólnej.


    Powierzchnia całkowita to powierzchnia budynku bez względu na jej przeznaczenie (lokale, części wspólne) - takie dane nie są przydatne przy obliczaniu wielkości udziałów.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zosialeszzosialesz Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Serdeczne dzięki za wyjaśnienia.
    Rozumiem, że udziały należy liczyć wg aktów notarialnych (wg zapisów KW).
    Rozumiem, że przy liczeniu udziałów nie uwzględnia się powierzchni części wspólnych, a powierzchnia całkowita budynku w ogóle nie jest do tych obliczeń potrzebna. Czyli 7520,4 m2 to tylko suma powierzchni użytkowych (z pomieszczeniami przynależnymi) czyli dla budynku suma powierzchni mieszkań i garażu. Części wspólnych w ogóle się tu nie uwzględnia.
    Garaż wielostanowiskowy to 48 miejsc postojowych oraz drogi dojazdowe do tych miejsc – drogi te są moim zdaniem częściami wspólnymi. Dlaczego zatem, wg KW na garaż, przy liczeniu udziałów dla właścicieli poszczególnych miejsc postojowych w garażu, doliczone są powierzchnie części wspólnych?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2017
    [cite] zosialesz:[/cite] Garaż wielostanowiskowy to 48 miejsc postojowych oraz drogi dojazdowe do tych miejsc – drogi te są moim zdaniem częściami wspólnymi.
    Dlaczego zatem, wg KW na garaż, przy liczeniu udziałów dla właścicieli poszczególnych miejsc postojowych w garażu, doliczone są powierzchnie części wspólnych?
    błędne założenie to i błędny wniosek. Udziały są takie, bo takie jest prawo ...
    Art. 2. 1. [b]Samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu[/b], zwane dalej „lokalami”, mogą stanowić odrębne nieruchomości.
    
    2. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest [b]wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.[/b]
    

    Drogi komunikacyjne wewnątrz garażu wielostanowiskowego nie są częścią wspólną dla Wspólnoty .
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano maja 2017
    Jak sprawdzić ile dokładnie ma gmina?
    Nie ma takiej możliwości.
    Praktyka w wawie, gdzie stare pomiary są zaniżone.
    Gmina płaci wspólnocie zaliczkę za lokal np. 50 m kw. Przygotowując lokal do sprzedaży mierzy go na nowo i sprzedaje najemcy 55 m kw.
    Inny przykład.
    2 lata temu pomagałam sąsiadom w rozgryzaniu starych planów. Po kilku przepychankach okazało się, że gmina ma w suterenie (są tam ogromne) 30 m kw. które uważała za część wspólną. Zaczęła za to płacić, ale ile lat robiła ludzi w bambuko?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.