Regulamin porządku domowego. Wspolnoty - wieszanie prania powyżej balustrady

joanna23joanna23 Użytkownik
edytowano czerwca 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam Serdecznie.

Chciałabym uzyskać porady od osób, które posiadają wiedzę na temat przestrzegania regulaminu porządku domowego.

Jestem właścicielką mieszkania jednego z łódzkich bloków, które należą do administracji XYZ , wszelkie uchwały podejmuje Zarząd Wspólnoty, w ktorego skład wchodzą starsze Panie z naszego bloku.

Niestety frekwencja na zebraniach to okolo : 35% właścicieli mieszkań, głównie osoby starsze.
W związku z tym jest to pewnego rodzaju "KLIKA" , która za zadanie ma wprowadzanie swoich rządów.
Pojawiałam się czasami na zebraniu lecz w tym towarzystwie starszych Pań nie zostałam dopuszczona do głosu i słyszałam tylko nie przyjemne komentarze, że "gówniara" nic nie wie o życiu a się wtrąca. Mniejsza o to, po prostu zrezygnowałam z zebra gdyż VETO dwóch, trzech osob nic nie zmieniało. Zarząd od 6lat jest ten sam i nic się nie zmienia, nie powiem, czasami widzę pozytywy w postaci nowych drzewek ozdobnych ale głownie przy klatkach owych Pań z Zarządu.

Ostatnio otrzymałam listownie Regulamin Porządku Domowego, wszystko jasne - cisza o 22, zakaz prowadzenia działalnosci, zakaz wywieszania reklam, palenia na klatce etc.
Wszystko jasne i zrozumiałe i godne respektowania, jednak jeden punkt delikatnie mówiąc mnie zirytował a mianowicie . ZAKAZ wywieszania prania powyżej balustrady, - myślę sobie, że oczywiste jest to iż wywieszanie bielizny, ciuchów może godzić w estetykę budynku i wygląda po prostu nie ładnie.
Aczkolwiek wywieszanie wielkogabarytowych rzeczy typu: koc, poszewki na pościel , firany to chyba nic nie stosownego. Tym bardziej , że ma to miejsce tylko latem , na godzinę - max 2.
Uważam, ze jako właściciel nie robię nic nie stosownego, i mam do tego prawo aby korzystać z lokalu tak jak chcę pod warunkiem, że żaden z lokatorów nie ma uprzykrzanego życia. Nigdy w życiu nie chciałabym komuś robić czegoś na złość bądź celowo niszczyć, brudzić itp. jego mienie.

Tak więc wywieszam od czasu do czasu przeprany koc bądź poszwe na kołdry. Zwyczajnie wieszając je poniżej balustrady nie zdaje to za bardzo egzaminu, i pod względem czasowym i pod względem zapachu prania gdyż czuć delikatnie wilgoć gdy duże gabarytowo rzeczy nie są 'przewiane' .

Dostałam pismo od Administracji iż, mam stosować się do regulaminu i nie wywieszać prania - pytanie moje czy to zgodne z moimi prawami jako właściciela . Przecież nikomu nie robię nic złego, wywieszam estetycznie duże rzeczy powyżej balustrady - to nie jest bielizna czy inne tego typu rzeczy.

Zasięgłam porady radcy prawnego, który kazał mi wystosować pismo odnośnie przewidywanych sankcji i jakie przepisy regulują ten punkt w regulaminie. Jednak chciałabym poznać Państwa opinie na ten temat.

Pozdrawiam.
Joanna

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    Kasander w wątku "Zabudowanie dwóch ścianek na balkonie", już się wypowiedział m.in. w tej sprawie: "Orzecznictwo natomiast jest w tych kwestiach jednoznaczne - balkon przynależny do lokalu, jego przestrzeń wewnętrzna jest strefą wewnętrzną mieszkania , jej przedłużeniem i wspólnocie (nikomu) nie wolno w nią ingerować. Jeżeli nie przewiduje się zmian w konstrukcyjnej części budynku, wspólnota nie może decydować o tym, co dzieje się na tarasie – podkreślał. NSA sygnatura akt: II OSK 1245/14
    http://www.rp.pl/Nieruchomosci/310279994-NSA-zabudowa-tarasu-lub-balkonu-mozliwa-bez-zgody-wspolnoty.html#ap-2
    "Sędzia dodała, że każdy członek wspólnoty mieszkaniowej może zabudować loggię, bez podejmowania uchwały wszystkich jej członków". Wyrok WSA w Warszawie, z 31 stycznia 2014 r., sygn. akt VII SA/Wa 2073/13
    http://www.budownictwo.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/wsa-wspolnota-nie-musi-wyrazic-zgody-na-zabudowe-balkonu
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    joanna23: Jestem właścicielką mieszkania jednego z łódzkich bloków, które należą do administracji XYZ
    Jeżeli to jest wspólnota to nie należą do jakiejś administracji lecz również do Ciebie jako jednej z ich współwłaścicielek.
    wszelkie uchwały podejmuje Zarząd Wspólnoty
    To łamanie prawa - wszelkie uchwały we wspólnocie podejmują właściciele lokali a nie zarząd.
    zakaz prowadzenia działalnosci,
    A cóż to za zakaz, jakiej działalności i gdzie?
    Czy zakaz latania powyżej lamperii na klatkach też jest w tym regulaminie?
    Dostałam pismo od Administracji iż, mam stosować się do regulaminu i nie wywieszać prania
    No ładnie - jakaś administracja u Was rządzi - jak za komuny.
    porady radcy prawnego, który kazał mi wystosować pismo odnośnie przewidywanych sankcji i jakie przepisy regulują ten punkt w regulaminie
    Prawidłowa rada - trzymaj się jej!
    Czy Ty czytałaś UoWL - "biblię" każdego właściciela lokalu?
  • Opcje
    joanna23joanna23 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarząd podejmuje decyzje - oczywiście uprzednio jest głosowanie właścicieli .
    Tylko problem polega na tym, iż na zebraniu jest 20 lokatorów na 70, którzy mają wykupione mieszkania.
    Tak więc same emerytki i te panie co zajmują się tym aby poplotkować i uprzykrzyć życie normalnym lokatorom ( w tym osobą starszym, które nie mają tego typu charakteru)
    Niestety większość ma w nosie zebrania i głosowania, a szkoda. Myślę, ze młodzi ludzie powinni zarządzać i iść z duchem czasu a nie stać w komunie.
    Ostatnie pytanie do Was moi drodzy, mam rozumiem , że ten punkt w regulaminie jest sprzeczny z prawem i mogę wywieszać to pranie na moim balkonie?
    Jakie są na to artykuły (nie orientuje się za dużo w dziedzinie prawa) może ktoś dysponuje odpowiednimi paragrafami itp. abym mogła uwzględnić to w piśmie.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    Dostałam pismo od Administracji iż, mam stosować się do regulaminu i nie wywieszać prania -
    Proszę wysłać szanowną administrację na drzewo, krótkim i zwięzłym pismem, iż nie życzysz sobie nękania i prześladowania. Twoje zachowania nie naruszają wolności i praw pozostałych współwłaścicieli, a balkon jest Twoją własnością, jako pomieszczenie przynależne do lokalu.
    W piśmie zaznacz, iż w przypadku dalszego wywierania na Ciebie presji, wystąpisz na drogę prawną o nieuzasadnione nękanie.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    Co jakiś czas ten temat wraca i pojawia się w przestrzeni medialnej. Robi się głośno, nierzadko na cały kraj, kiedy jakaś wspólnota uchwali zakaz wieszania prania. Wtedy zawsze znajduje się ktoś, kto idzie do sądu i nagłaśnia sprawę.

    Ja myślę, że zakazać nie można, ale niezłym pomysłem byłoby jednak zalecenie wieszania prania do wysokości barierek. Myślę zresztą, że z czasem problem umrze naturalną śmiercią, kiedy obecne pralki zostaną wyparte przez pralko-suszarki (obecne od dawna, ale nie wiedzieć czemu - mało popularne).

    To wg mnie będzie podobnie, jak z trzepakami. Czy ktoś wyobraża sobie na dzisiejszym nowobudowanym osiedlu stawianie trzepaków? : ) I w ogóle - trzepanie dywanów? Nie ma. Nie uchroniło ich nawet to, że kiedyś pełniły bardzo ważną funkcję społeczno-edukacyjno-wychowawczo-rekreacyjno-sportowo-klubową dla dzieci i młodzieży.
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarząd podejmuje decyzje - oczywiście uprzednio jest głosowanie właścicieli .
    To nieprawidłowe sformułowanie. To właściciele podejmują decyzję wyrażając swoją wolę w uchwałach a zarząd ma je wykonywać.
    problem polega na tym, iż na zebraniu jest 20 lokatorów na 70,
    Przede wszystkim to są zebrania właścicieli lokali a nie lokatorów.
    Natomiast niska frekwencja na zebraniach to bolączka większości wspólnot - dlatego najczęściej głosowanie przeprowadza się jeszcze po zebraniu tzw. obiegiem aby uzyskać wymaganą ustawą większość głosów ZA lub PRZECIW.
    Tak więc same emerytki
    Przesadzasz jak większość tu pytających bo wynikałoby z tego że wspólnoty w Polsce to zamieszkują tylko osoby starsze, niedołężne, renciści, emeryci, ludzie schorowani i niekumaci - a tak przecież nie jest.
    i mogę wywieszać to pranie na moim balkonie?
    Wewnętrzna przestrzeń Twojego balkonu jest Twoją prywatną przestrzenią tak jak i np. salon czy inny pokój i wspólnocie nie wolno, nawet jakimś regulaminem ingerować w nią - obojętnie nad czy pod poręczą, bo poręcz nie ma nic do rzeczy.
    Jakie są na to artykuły
    Wspomniana już UoWL oraz Kc.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    Joanna23: Jednak chciałabym poznać Państwa opinie na ten temat
    Postudiuj wyrok NSA II OSK 1245/14 (http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/3079A8BA0E)... (...) "Stosownie do art. 3 ust. 1 u.o.w.l., w razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej, jako prawo związane z własnością lokalu. Natomiast nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (art. 3 ust. 2 ustawy).
    Wynika stad, że urządzenia i części budynku służące wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali mieszkalnych nie wchodzą w skład nieruchomości wspólnej. W orzecznictwie sądowo-administracyjnym status prawny takich elementów budynku jak balkon czy taras uzależniony jest od okoliczności konkretnego przypadku, na które decydujący wpływ ma przede wszystkim koncepcja architektoniczna budynku.
    Zwraca się uwagę, że balkon (taras) może być tylko częścią elewacji i być przeznaczony do użytku mieszkańców niejednego lokalu, a dostęp do niego mogą mieć wszyscy mieszkańcy określonej kondygnacji, a nawet wszyscy mieszkańcy danego budynku. Budynek może być zaprojektowany i wykonany również w ten sposób, że do balkonu (tarasu) dostęp jest możliwy tylko z jednego lokalu i wówczas służy ono do wyłącznego użytku właściciela tego lokalu. W pierwszym przypadku przyjmuje się, że balkon (taras) stanowi ogólnodostępne części budynku i dlatego jest częścią nieruchomości wspólnej, natomiast w sytuacji drugiej, balkon (taras) nie wchodzi w skład nieruchomości wspólnej lecz stanowi część składową lokalu mieszkalnego ".
    (...).
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    rozumiem , że ten punkt w regulaminie jest sprzeczny z prawem i mogę wywieszać to pranie
    W swoim domu robisz co chcesz, wspólnota nie ma prawa decydować, jakiego koloru zasłony wieszasz.
    Wspólnota zajmuje się t y l k o częścią wspólną budynku.
    Ja bym nic nie odpisywała, zlekceważyła to pismo.
    Jak koniecznie chcesz, to napisz, że regulamin jest cudny jak marzenie, a ty marzysz o tym, by żyć w koszarach i stawać na baczność przy każdej okazji. Pisz co chcesz, to nie ma najmniejszego znaczenia.
    Rób swoje i już.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Joanna23: Wszystko jasne i zrozumiałe i godne respektowania, jednak jeden punkt - delikatnie mówiąc - mnie zirytował a mianowicie: ZAKAZ wywieszania prania powyżej balustrady
    Co się przejmujesz, zawsze możesz powiedzieć, że to nie jest pranie, tylko... SUSZENIE. :bigsmile:
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Joanna23:Mogę wywieszać (...) pranie na moim balkonie ?
    Jeżeli nie masz wyboru, susz dyskretnie. Przecież widok kilku koszul czy ręczników nie powinno nikomu wyrządzić estetycznej krzywdy :bigsmile:
  • Opcje
    kasanderkasander Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    Bezsensowne podniecanie się jakimiś artykułami niedorobionego dziennikarza.
    "Nie!" dla "gaci". Będą kary za suszenie prania na balkonie?
    B.....a! Nic takiego nie wynika z artykułu.
    takie rygory są - zdaniem prawników - tylko sugestią. Podobnie zresztą jak deklaracja prezydenta Lubina. - Trudno sobie wyobrazić kary za sposób korzystania z własnego balkonu - komentuje całe zamieszanie łódzki adwokat Bronisław Muszyński. (http://www.tvn24.pl)
    Dyskusja...podstawy_prawne_zakazu_wieszania_gaci.
    Nie ma żadnych podstaw prawnych wydawania takich zakazów!
    Savoir vivre: czy wypada wieszać pranie na balkonie?
    Nie dajmy się złapać w pułapkę zbyt dużego rygoru...suszmy dyskretnie, ale nie przesadzajmy, kilka koszul i par spodni czy ręczników nie powinno nikomu wyrządzić estetycznej krzywdy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2017
    [cite] elan124:[/cite] Jeżeli nie masz wyboru, susz dyskretnie. Przecież widok kilku koszul czy ręczników nie powinno nikomu wyrządzić estetycznej krzywdy :bigsmile:
    twoja wypowiedź to plagiat elan124
    [s]Nie dajmy się złapać w pułapkę zbyt dużego rygoru[/s]...suszmy dyskretnie,[s] ale nie przesadzajmy,[/s] kilka koszul [s]i par spodni [/s]czy ręczników nie powinno nikomu wyrządzić estetycznej krzywdy.
    
    :bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A merytorycznie masz coś do powiedzenia, czy tylko napiszesz :"tak trzymać i do... przodu" :tongue:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak mam : błazen jesteś
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.