wyłaczenie ze wspólnoty

rewekrewek Użytkownik
edytowano września 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
Na poczatku istnienia naszej małej wspólnoty wyłączyliśmy ze wspólnoty lokal użytkowy zwykłym głosowaniem.Nie wiem czy to było zodne z prawem, przez cały czas istnienia wspólnoty właściciel tego lokalu nie płacił nam nawet złotówki choc jak sie okazało miał robione za nasze pieniadze przeglądy a teraz podniósł sobie komin wychodzacy z tego lokalu użytkowego za nasze pieniadze bo współwłasciciele majacy dostep do pieniedzy w banku jak rownież pozostali współwłaściciele to jego koledzy i nie widza w tym nic złego ze wydajemy nasze wspolne pieniadze na niego twierdząc ze paląc w tym kominie ogrzewa swoje mieszkanie a za mieszkanie płaci.Prosze napiszcie mi czy nasza decyzja o wyłączniu tego lokalu ze wspólnoty była zgodna z prawem i czy wydawanie przez moich współwłascicieli pieniedzy na ten lokal jest zgodny z prawem skoro nic nie płaci

Komentarze

  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano września 2017
    [cite] rewek:[/cite]Prosze napiszcie mi czy nasza decyzja o wyłączniu tego lokalu ze wspólnoty była zgodna z prawem
    Nie była zgodna z prawem i jest bezskuteczna, tzn. lokal cały czas był i nadal jest elementem wspólnoty.
    i czy wydawanie przez moich współwłascicieli pieniedzy na ten lokal jest zgodny z prawem
    Wydawanie pieniędzy na prywatny lokal co do zasady nie jest zgodne z ustawą, ale piszesz, że chodzi o podwyższenie komina, a to niekoniecznie musi być element zaliczany do lokalu. Piszesz, że "podniósł" komin, to sugeruje, że komin istniał od początku (nie został wybudowany przez właściciela lokalu użytkowego), a więc prawdopodobnie komin jest elementem nieruchomości wspólnej. W takiej sytuacji koszty jego podniesienia ponosi wspólnota. Pozostaje pytanie, czy podwyższanie komina było uzasadnione? Prawdopodobnie było tak, że po przeglądzie okresowym kominiarz wydał takie zalecenie, a wspólnota jest zobowiązana to zalecenie wykonać.
    ... skoro nic nie płaci
    To nie ma znaczenia, ma płacić, tak jak wszyscy, a nawet więcej (prawo na to zezwala w przypadku lokali użytkowych). Niestety możecie od niego wyegzekwować zaliczki tylko do 3 lat wstecz.
  • Opcje
    rewekrewek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Teraz jestem juz troche mądrzejszy ,może ktoś zna artykuł kodeksu cywilnego czy tez jakas ustawe mówiącą o braku możliwości wyłączenia lokalu ze wspolnoty żebym miał sie czym podeprzec pisząc do wspólnoty.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ustawa o własności lokali - link po prawej
    art. 3
    właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali.

    Zwykłym językiem: jak jesteś właścicielem lokalu, to masz też udział w nieruchomości wspólnej. Nie możesz pozbyć się tego udziału, dopóki masz lokal.
    Tak jak już napisał Egzo właściciel lokalu użytkowego cały czas był członkiem wspólnoty mieszkaniowej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na poczatku istnienia naszej małej wspólnoty
    jak małej ? ile jest w niej lokali mieszkalnych i użytkowych?
  • Opcje
    rewekrewek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest 6 lokali mieszkalnych i 1 uzytkowy
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    To mała wspólnota mieszkaniowa,a w niej decyzje przekraczające zakres zwykłego zarządu wymagają zgody wszystkich współwłaścicieli - już chociażby z tego względu "wyłączenie" lokalu w drodze głosowania "zwykłego" nie może wywołać skutku prawnego.

    Wymagałoby to podziału nieruchomości gruntowej na dwie i możliwe jest jedynie wówczas, gdy usytuowania lokalu pozwala na podział pionowy obiektu - jedną część zajmuje lokal użytkowy a drugą pozostałe lokale.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.