Podjęcie uchwały bez REGON I NIP

leszek33leszek33 Użytkownik
edytowano września 2017 w Zarządzanie Nieruchomościami
witam,
mam pytanie: w dniu 26.04.2017 deweloper podpisał pierwszy akt notarialny, tego samego dnia podjął uchwałę z pierwszym właścicielem mieszkania o zmianie zagospodarowania terenu wspólnego tzn w miejscu gdzie miał być teren zielonym zmienił go na parking. Ja podpisałem akt notarialny jako drugi właściciel tj 27.04.2017 nic o tym nie wiedząc. Czy jest to możliwe, żeby w tym samym dniu kiedy powstaje z mocy prawa wspólnota mieszkaniowa (tj z chwilą podpisania pierwszego aktu notarialnego) i kiedy jeszcze wspólnota nie posiada NIP i REGON mogła podejmować takie uchwały?

Komentarze

  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] leszek33:[/cite] Czy jest to możliwe, żeby w tym samym dniu kiedy powstaje z mocy prawa wspólnota mieszkaniowa (tj z chwilą podpisania pierwszego aktu notarialnego) i kiedy jeszcze wspólnota nie posiada NIP i REGON mogła podejmować takie uchwały?
    Niestety jest to możliwe, a nip i regon nie mają znaczenia dla ważności uchwał.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano września 2017
    Zasadnicze pytanie, na jakie należy odpowiedzieć jest takie, czy rzeczywiście ten nabywca, z którym, jako pierwszym zawarto umowę wyodrębnienia i sprzedaży lokalu rzeczywiście był właścicielem w momencie podjęcia uchwały, bo być może takiej uchwały w ogóle nie podjęto.


    Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 29 ustawy o księgach wieczystych i hipotece: "Wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu, a w wypadku wszczęcia postępowania z urzędu — od chwili wszczęcia tego postępowania".

    Decydujące znaczenie ma zatem w omawianym przypadku godzina (a ściślej "chwila"), w której nastąpiło głosowanie. Czy rzeczywiście notariusz złożył przed tym głosowaniem wniosek o wpis prawa odrębnej własności lokalu tego nabywcy? Jeżeli nie, to nie sposób przyjąć, aby istniała w tym momencie wspólnota mieszkaniowa, a zatem o żadnych uchwałach nie może być mowy.

    Inną kwestią jest praktyka tego dewelopera, która moim zdaniem posłużyła mu do ominięcia prawa, warto tę sprawę zgłosić w UOKiK.

    Nowy doklejony: 18.09.17 19:41
    Jeżeli nie złożono wniosku o wpis, to nie ma nawet ekspektatywy - taki nabywca nie jest jeszcze właścicielem lokalu, nie przysługuje mu udział w nieruchomości wspólnej, nie może zatem głosować.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    leszek33leszek33 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    witam i dziękuję za podpowiedź. Sprawdziłem wniosek złożył notariusz o 17:18 ale co w sytuacji kiedy deweloper dogada się z pierwszym kupującym, że głosowali i podpisali uchwałę o 18:00
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Czy ta uchwała została zawarta w formie aktu notarialnego? Każdy akt ma numer repertorium, notariusz nie będzie w tej sprawie podawał nieprawdziwych danych, poda też godzinę zawarcia umowy i podpisania uchwały.

    Jeżeli takiej formy nie zachowano, to i tak zeznania notariusza oraz tych właścicieli powinny być wystarczające ( w razie ewentualnego procesu).

    Nowy doklejony: 21.09.17 11:58
    Okazuje się, że deweloperzy coraz częściej stosują pewną praktykę, gdy pod płaszczykiem wspólnoty mieszkaniowej próbują narzucić swoje zasady sprawowania zarządu rzeczą wspólną a nawet ograniczyć cudze prawo własności. W takiej właśnie sytuacji znaleźli się nabywcy lokalu w nowopowstałym prestiżowym budynku w samym centrum Krakowa.

    Decyzję o nabyciu mieszkania małżonkowie podjęli mając na uwadze lokalizację inwestycji, gdyż zamierzali prowadzić działalność komercyjną a konkretnie tzw. najem krótkoterminowy, niestety deweloper postanowił pokrzyżować im plany, zresztą nie tylko im a każdemu, kto na taką komercyjną działalność by się zdecydował.

    W tym celu, w dniu podpisania pierwszego aktu notarialnego sprzedaży lokalu w nieruchomości wraz z nabywcą mieszkania urządzili sobie … zebranie wspólnoty mieszkaniowej. Tak, wszystko się zgadza: bo w tym momencie właśnie powstała i składała się już z dwóch właścicieli – dewelopera jako dotychczasowego właściciela nieruchomości z pakietem ponad 90 procent udziałów w nieruchomości wspólnej oraz pierwszego nabywcy dzierżącego w rękach ułamek udziałów. "

    Więcej na ten temat w artykule: "Czego to deweloper nie wymyśli"
    na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/prawo/orzecznictwo-sadowe/2891-czego-to-deweloper-nie-wymysli
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.