Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, KubaP, Lysy, azygnerski, Michał, koziorozka, Haneczka, t66, drm, kamil_w, tajfun, pldiego, Roksa, bufetowa, Phantos, Sambor, wp44, man, elan124, drops

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Witam, mieszkam na poddaszu w budynku 6 mieszkaniowym. Od zeszlego roku w mieszkaniu na scianach przy oknach pojawia sie grzyb a sciana jest mokra. Mimo otwartej wentylacji kominowej oraz rozszczelnionych okien probem istnieje. Aktulanie znowu po lecie sie pojawił. Na to wyglada ze jest zle zrobiona izolacja i ocieplenie budynku. Zanim zaczna sie mrozy chcialabym temat poruszyc i zalatwic. Stad moje pytanie kto ma sie zajac ta usterka (wspolnota czy ja) bo zarzad do tej pory byl bardzo niechetny do pomocy i rozmow wiec chcialabym temat poruszyc na kolejnym zebraniu w przyszlym tyg. Z gory dziekuje za pomoc
 2. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą tkwić w samym lokalu - zwykle nadszczelność - u mnie było podobnie (mokra ściana i czarny nalot), wystarczyło zamontować nawiewnik okienny.
  Być może to rozszczelnienie nie jest u Pani wystarczające? Wymieniała Pan okna?


  Niewykluczone, że przyczyną są wady zewnętrzne, tym bardziej, że jak rozumiem miał miejsce remont budynku, zakładano ocieplenie. Sprawdzenie przyczyny i jej usunięcie leży po stronie wspólnoty mieszkaniowej, ponieważ to ona jako zarządca budynku obowiązana jest dbać o stan techniczny. Należy problem poruszyć nie tylko na zebraniu, ale zwrócić się na piśmie, w razie braku reakcji można zgłosić sprawę w Nadzorze Budowlanym, który przeprowadzi kontrolę i wyda odpowiednie decyzje w sprawie.

  " Warto jednak spróbować załatwić tę sprawę na drodze administracyjnoprawnej, tj. zgłosić ją we właściwym inspektoracie nadzoru budowlanego – o tym, kto ma roboty wykonać zdecyduje organ z urzędu w drodze decyzji. Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 3 ustawy - Prawo budowlane właściwy organ nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości - określając termin wykonania tego obowiązku - w przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany jest w nieodpowiednim stanie technicznym."

  Więcej na ten temat w artykule: "Nadzór budowlany nakaże naprawić wadliwy taras "

  na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

  http://www.zarzadca.pl/komentarze/2474-nadzor-budowlany-nakaze-naprawic-wadliwy-tarasPrzeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime30-09-2017 zmieniony
   
  Kinga,st: Na to wygląda, że jest źle zrobiona izolacja i ocieplenie budynku.
  No to ktoś musiał spartaczyć taką robotę. Jeżeli wspólnota nie będzie reagowała na twoje prośby, to uczyń tak jak radzi Zarządca, czyli zgłoś problem we właściwym inspektoracie nadzoru budowlanego. A tak na marginesie - jeżeli był u was remont - to odpowiada za takie fuszerki nie tylko wykonawca, ale także ten co dokonywał odbioru budynku.

  Kliknij też tu: http://www.zarzadca.eu/dyskusja/3725/wilgoc-i-grzyb-w-mieszkaniuzgloszenie-do-developera/
 3. od zar zadcy wspólnoty dowiedziałam się tyle ze mam sobie rozlupac o zrobić... bo fakt jest taki: nie ma rocznych przeglądów budowanych więc ubezpieczenie nie wchodzi w grę.. .

  Nowy doklejony: 09.10.17 17:45
  No i moje nowe pytanie brzmi: czy jak nie ma budynek przegladow ani budowlanego ani elektrycznego jedynie kominiarski w celu sprawdzenia wentylacji (wg protokolu jest ok) to jak to sie wszystko ma do przpisow prawa? bo ubezp placimy i wspolnotowe i ja przynajmniej prywatnie ubezpieczylam mieszkanie dodatkowo. Fakt z mokrymi scianami i grzybem wyszedl w zeszlym roku zarzad ma to gleboko a ja mam rozprowac sciany w celu sprawdzenia sobie i zrobienia. Znajomy budowlaniec ocenil ze w wykuszach sa tzw puste wciany ale to tez nic nei dalo. jednym slowem sama mam zrobic jak chce a jak nie chce to z tym zyc...
 4. Te przeglądy są obowiązkowe.
  Zgłoś sprawę do PINB - tu masz lokalne adresy https://pinb.pl/
 5. Przeglądy powinny być odnotowane w książce budynku, takiego dokumentu i protokołów z dokonanych kontroli stanu technicznego żądają kontrolujący urzędnicy w pierwszej kolejności.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthoradam88x
  • CommentTime21-10-2017
   
  grzyb przy oknach to bardzo częste zjawisko przy źle zamontowanych oknachklej T52 do podłóg drewnianych
 6. Tak, ale z opisu sprawy wynika, że okna są rozszczelnione.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 7. wp44
  jemu najpewniej chodzi o nieprawidłowe wykonanie izolacji pomiędzy oknem i ościeżem, a nie o to, że okna są zbyt szczelne.
  Wiadomo, że problem istnieje od zeszłego roku, natomiast nie ma żadnej informacji, kiedy wykonano izolację/docieplenie. Z tego powodu nic nie można powiedzieć o ewentualnym związku przyczynowo-skutkowym pomiędzy dociepleniem i wystąpieniem zagrzybienia. Słowem nie wspomniano również, czy były wymieniane okna.

  Jeżeli docieplenie było wykonane dawno, na przykład wiele lat temu, a grzyb pojawił się w zeszłym roku, to nie można mówić o źle zamontowanych oknach, bo wada ujawniłaby się od razu, po jednym sezonie.

  Trzeba doprecyzować opis sytuacji i okoliczności, a wtedy odpowiedź też będzie bardziej precyzyjna.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego