Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, KubaP, Lysy, azygnerski, Michał, koziorozka, Haneczka, t66, drm, kamil_w, tajfun, pldiego, Roksa, bufetowa, Phantos, Sambor, wp44, man, drops

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. mam pytanie
  własnie kupiłem mieszkanie i dowiedziałem się że od zarządcy wspólnoty że na fundusz remontowy należy wpałcać około 400 zł. za remont dachu który był przeprowadzony jakiś czas temu zanim w ogóle myślałem o kupnie tego mieszkania. poprzedni właściciel nic mi o tym nie powiedział... czy mam obowiązek płacic te składki za dach... i czy w takiej kwocie jak wspólnota sobie życzy...
  •  
   CommentAuthorEgzo
  • CommentTime3-10-2017
   
  Zapoznaj się z uchwałami wspólnoty w sprawie funduszu remontowego, i wszystko będziesz wiedział.
 2. Uchwały obowiązują również nabywców lokali, poprzednik powinien powiadomić o takich kosztach, jednak wspólnota mieszkaniowa jest tutaj stroną w ewentualnym sporze.

  Ewentualne roszczenia należy kierować do niego.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 3. poprzednik nie powiedział mi nic o tym. a w umowie kupna sprzedazy jest czarno na białym napisane że lokal jest wolny od jakichkolwiek obciążeń finansowych. rozumiem że prawnie jestem czysty i nie muszę za to ponosic kosztów tylko poprzedni właściciel ???
  Jestem laikiem w tych sprawach i czytanie tych ustaw czy uchwał jest trochę zagmatwane i nie dokońca zrozumiałe dla mnie ,dlatego zwracam się o pomoc do specjalistów którzy mają z tym styczność. z góry dziękuję :)
 4. Da
  jacek 23: rozumiem że prawnie jestem czysty i nie muszę za to ponosic kosztów tylko poprzedni właściciel ???


  Nie, dla wspólnoty mieszkaniowej stroną jest nowy właściciel.


  jacek 23:poprzednik nie powiedział mi nic o tym. a w umowie kupna sprzedazy jest czarno na białym napisane że lokal jest wolny od jakichkolwiek obciążeń finansowych.  Zgodnie z art. 546. § 1. Sprzedawca obowiązany jest przed zawarciem umowy udzielić kupującemu potrzebnych wyjaśnień o stosunkach prawnych i faktycznych dotyczących rzeczy.

  Jest to tzw. obowiązek informacyjny, w razie jego niewykonania sprzedający może ponosić odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu nienależytego wykonania umowy sprzedaży (art. 471 k.c.), o ile w następstwie zawarcia umowy kupujący poniósł szkodę, która nie powstałaby, gdyby sprzedawca udzielił kupującemu pełnych informacji.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthortrader
  • CommentTime4-10-2017
   
  Jaka jest treść uchwały o remoncie dachu?
 5. wspólnota mieszkaniowa jest tutaj stroną w ewentualnym sporze

  Zarządco, nie pomyliłeś się? :shocked:
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime4-10-2017 zmieniony
   
  jacek 23:mam pytanie
  własnie kupiłem mieszkanie i dowiedziałem się że od zarządcy wspólnoty że na fundusz remontowy należy wpałcać około 400 zł.
  za remont dachu który był przeprowadzony jakiś czas temu zanim w ogóle myślałem o kupnie tego mieszkania.
  poprzedni właściciel nic mi o tym nie powiedział... czy mam obowiązek płacic te składki za dach... i czy w takiej kwocie jak wspólnota sobie życzy...
  3X TAK.
  Pretensje, ewentualny pozew, kierujesz do poprzedniego właściciela lokalu, że zataił przed Tobą informację o spłacie kosztów naprawy dachu .
  Z ustawy o własności lokali wynika, że właściciel ponosi koszty utrzymania nieruchomości wspólnej do wysokości posiadanego udziału. (koszt naprawy X twój udział w NW) UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthortrader
  • CommentTime4-10-2017
   
  Z ustawy o własności lokali wynika, że właściciel ponosi koszty utrzymania nieruchomości wspólnej do wysokości posiadanego udziału. (koszt naprawy X twój udział w NW)
  Przepis z ustawy o własności lokali jest tu na korzyść jacek23, bo w chwili zakończenia remontu i wystawienia faktury nie był właścicielem.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime4-10-2017 zmieniony
   
  trader: Przepis z ustawy o własności lokali jest tu na korzyść jacek23, bo w chwili zakończenia remontu i wystawienia faktury nie był właścicielem.
  a skąd wiadomo, że remont był rozliczony i spłacony ?
  A może były właściciel, dlatego sprzedał lokal, by nie partycypować w kosztach remontu części wspólnych - nieruchomości .

  Nie wiemy w jaki sposób rozliczono ten remont i w jaki sposób właściciele mieni spłacić przypadające na nich koszty - udziały .


  jacek 23: poprzednik nie powiedział mi nic o tym. a w umowie kupna sprzedazy jest czarno na białym napisane,
  że lokal jest wolny od jakichkolwiek obciążeń finansowych.
  czy przy sprzedaży lokalu było okazane zaświadczenie od wspólnoty o niezaleganiu ?

  Niestety niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialności , to jest "grzech pierworodny" kupujących, że zanim kupią lokal, nie pójdą do administratora dowiedzieć się, ile z tego co mówi sprzedający właściciel jest prawdą a ile jest przemilczane.

  Niestety konsekwencje są bolesne i kosztowne dla nowego właściciela lokalu. UoWL ; UoGN ;
 6. Zarządzający nie ma obowiązku, a nawet uprawnień do tego, aby udzielać takich informacji osobom trzecim - nawet potencjalnym nabywcom.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime4-10-2017 zmieniony
   
  Zarządca:Zarządzający nie ma obowiązku, a nawet uprawnień do tego, aby udzielać takich informacji osobom trzecim - nawet potencjalnym nabywcom.
  nawet nie wiesz o jakich informacjach mowa, ale juz negujesz moją wypowiedź.

  Chodzi o takie jakie ujawnia sie w zaświadczeniu o niezaleganiu w bieżących opłatach i ogólnodostępnych . UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthortrader
  • CommentTime4-10-2017
   
  a skąd wiadomo, że remont był rozliczony i spłacony ?

  no przecież wiadomo, że został rozliczony ale jeszcze nie spłacony, ciężko gdybać jak nie wiadomo jaka jest treść uchwały.
  •  
   CommentAuthorEgzo
  • CommentTime5-10-2017 zmieniony [Ważne]
   
  jacek 23:poprzednik nie powiedział mi nic o tym. a w umowie kupna sprzedazy jest czarno na białym napisane że lokal jest wolny od jakichkolwiek obciążeń finansowych. rozumiem że prawnie jestem czysty i nie muszę za to ponosic kosztów tylko poprzedni właściciel ???

  Powoli... Tytuł jaki nadałeś temu wątkowi jest nieporozumieniem, twoje wnioski też są nietrafne. Nie było żadnego "oszustwa klienta". Obowiązek płacenia zaliczek na utrzymanie nieruchomości wspólnej nie oznacza, że lokal nie jest wolny od obciążeń finansowych. Uporządkujmy to wszystko.

  Twój lokal jest wolny od obciążeń, natomiast ty masz obowiązek płacić zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej (NW). Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Obciążenia lokalu, a obciążenia właściciela lokalu, to nie jest to samo. Jeżeli na hipotece twojego mieszkania wpisanoby jakieś obciążenia, to wtedy można by mówić, że lokal nie jest wolny od obciążeń finansowych. Podobnie byłoby, gdyby poprzedni właściciel np. nabył lokal w drodze darowizny, a przed sprzedażą tego lokalu tobie, toczyłoby się sądowe postępowanie o zwrot darowizny z tytułu rażącej niewdzięczności obdarowanego. To są przykłady, gdy na poprzedniku spoczywałby prawny obowiązek informacyjny wobec ciebie. O takich sytuacjach poprzedni właściciel musiałby cię poinformować, bo to faktycznie obciąża lokal finansowo lub prawami osób trzecich. Natomiast płacenie zaliczek na utrzymanie NW nie obciąża lokalu, tylko właściciela lokalu. Zatem poprzedni właściciel w niczym cię nie oszukał

  W sprawie uiszczania zaliczek na utrzymanie NW nie możesz się skutecznie powoływać na brak informacji od sprzedającego, ponieważ obowiązek uiszczania takich zaliczek jest obowiązkiem ustawowym, wynika z ustawy o własności lokali. Ponadto, ta ustawa deleguje na wspólnotę prawo do ustalania wysokości tych zaliczek.
  Skoro w tej wspólnocie wykonano remont dachu, to oczywistym jest, że za to trzeba zapłacić, i wspólnota płaci, pobierając zaliczki od właścicieli lokali. Standardowa sytuacja. Chyba nie myślałeś, że we wspólnocie mieszka się za darmo? Zdawałeś sobie sprawę, że trzeba płacić zaliczki na różne składniki nieruchomości wspólnej, w tym także na fundusz remontowy. Trzeba było przed zakupem mieszkania zapytać, jakie tutaj płaci się zaliczki.

  Na pocieszenie wyjaśnię, że i tak jesteś w komfortowej sytuacji, bo aktualnie korzystasz z wyremontowanego dachu, a część zaliczek spłacających ten dach już poniósł poprzedni właściciel. Idealnie! Korzystać z nowej rzeczy, nie płacąc za nią w pełni.

  ...i nie muszę za to ponosic kosztów tylko poprzedni właściciel ???

  Ktoś, kto nie jest właścicielem twojego lokalu, ma płacić za twój dach? Ty masz za to płacić, jako aktualny właściciel.
 7. Dług i tak idzie za... dłużnikiem ! :wink:
 8. Uważam, że 400 zł. miesięcznie na fundusz remontowy to kwota na tyle duża, że należało powiadomić nabywcę, to nie jest koszt bieżącego utrzymania nieruchomości, ale spłata zobowiązań.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime6-10-2017
   
  Zarządca:Uważam, że 400 zł. miesięcznie na fundusz remontowy to kwota na tyle duża, że należało powiadomić nabywcę,
  to nie jest koszt bieżącego utrzymania nieruchomości, ale spłata zobowiązań.
  powinno ... i to należało do obowiązków zbywcy lokalu lub nabywca powinien pofatygować się do Zarządu WM / Administratora i spytać ... UoWL ; UoGN ;
 9. Zgodnie z art. 546. § 1. Sprzedawca obowiązany jest przed zawarciem umowy udzielić kupującemu potrzebnych wyjaśnień o stosunkach prawnych i faktycznych dotyczących rzeczy.

  Jest to tzw. obowiązek informacyjny, w razie jego niewykonania sprzedający może ponosić odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu nienależytego wykonania umowy sprzedaży (art. 471 k.c.), o ile w następstwie zawarcia umowy kupujący poniósł szkodę, która nie powstałaby, gdyby sprzedawca udzielił kupującemu pełnych informacji.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime9-10-2017 zmieniony
   
  Przecież Egzo elegancko wyklarował na czym polega obciążenie rzeczy, a co jest długiem osobistym. Podstawy prawa cywilnego.

  Tutaj dłużnikiem wspólnoty jest każdoczesny właściciel rzeczy.
  Obciążenie rzeczy jest prawem rzeczowym. Czyli podlega wpisowi do księgi wieczystej.

  Natomiast dług właściciela lokalu wobec wspólnoty mieszkaniowej ciąży na osobie dłużnika. Dlatego mówi się tez dług osobisty. Dług wobec wspólnoty nie obciąża rzeczy, nie jest prawem rzeczowym. Jest przypisany do właściciela. A właściciel lokalu jest osoba fizyczna lub prawną i naturalnie nie jest rzeczą lecz człowiekiem.
 10. A zatem uważasz, że wspólnota mieszkaniowa powinna wystąpić do zbywcy o spłatę funduszu remontowego (400 zł. miesięcznie tytułem zaciągniętego zobowiązania na remont). Dobrze Cię rozumiem?Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime10-10-2017
   
  Zbywca był zobowiązany do rat kiedy był właścicielem. Jeśli jest tam dług związany z kwotą 400 pln miesięcznie to dzielimy go na dwie części, wg daty zbycia lokalu. I dlużnik jest jeden lub sa nawet dwa, jeśli nabywca też nie płacił tej raty.
  Czyli dług idzie za dłużnikiem.
 11. Trzeba rozważyć dwie kwestie : relacje:

  1) wspólnota - właściciel,

  2) zbywca - nabywca, bo to do niej odnosi się cytowany przeze mnie artykuł.


  400 zł. na fundusz remontowy miesięcznie to duże obciążenie dla budżetu domowego, uważam, że informacja o tym zobowiązaniu jest istotna.

  Poza tym, jest jeszcze jedna kwestia, kwestia zobowiązania - jak rozumiem powstał dług, który jest obecnie spłacany, dług powstał w w momencie, gdy zbywca był właścicielem, a przecież dług "idzie za zbywcą".

  Różnie sądy mogłyby na to spojrzeć, nawet stwierdzić, że to dług zbywcy, prawda?Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 12. Zgadza się.

  Trudno to jednak nazwać jednoznacznie oszustwem, ponieważ te dane nie są zupełnie niejawne, tj. wspólnota zapytana na okoliczność wysokości całkowitych opłat miesięcznych raczej nie zataiłaby istnienia tej opłaty na fr., bo ujawnienie leżałoby w interesie samej wspólnoty. Tajemnica nie leży tu w interesie wspólnoty.
  Notariusz jak widzi zaświadczenie o niezaleganiu, lub zaleganiu jakies kwoty, musi założyć jego prawdziwość, tj. że długu nie ma, albo jest, ale taki jak wskazano w zaświadczeniu.

  Zbywca oczywiście nie jest czysty, jeśli celowo zataił przed nabywcą istnienie tej dodatkowej opłaty (spłaty na fr). Ale mogło przecież chodzić też o przeoczenie faktu.
  Przemilczenie mogło tez wynikać że zbywca był świadomy długu ale jakimś sposobem dostał zaświadczenie, w którym pominięto istnienie dodatkowego salda na fr. Trochę to jest zgadywanie ale zawsze takie problemy wynikają, jak notariusz nie żąda okazania zaświadczenia o niezaleganiu lub jest ono nieprawdziwe. A zdarzy sie i tak że nie zażąda albo koaże dostarczyć na później.
  •  
   CommentAuthoriga
  • CommentTime10-10-2017 zmieniony
   
  jacek 23:mam pytanie
  własnie kupiłem mieszkanie i dowiedziałem się że od zarządcy wspólnoty że na fundusz remontowy należy wpałcać około 400 zł. za remont dachu który był przeprowadzony jakiś czas temu zanim w ogóle myślałem o kupnie tego mieszkania. poprzedni właściciel nic mi o tym nie powiedział... czy mam obowiązek płacic te składki za dach... i czy w takiej kwocie jak wspólnota sobie życzy...


  Zaraz ,zaraz. Kupując mieszkanie , nie zapytałeś sprzedającego jakie są opłaty ? Nie widziałeś opłat jakie wnosił do WM ?
  Gdybyś kupował mieszkanie spółdzielcze własnościowe ,to też nie zapytałbyś o wysokość czynszu do spółdzielni mieszkaniowej ?
  A gdyby to było mieszkanie TBS ,to też nic byś nie chciał wiedzieć na temat opłat ? Zawsze kupujący pyta ile będzie płacił miesięcznie za mieszkanie,bo to bardzo istotna sprawa. Jak wiemy jest duże zróżnicowanie na rynku mieszkaniowym. Wiele wspólnot jak i spółdzielni pobrało kredyty termomodernizacyjne , które właściciele mieszkań spłacają latami w formie dodatkowej opłaty doliczanej do czynszu czy zaliczek na FR.

  Należy sprawdzić uchwałę o remoncie dachu, kwoty za remont,wpłat wszystkich właścicieli . Wtedy będziesz miał czarno na białym, kogo dotyczy remont,dlaczego jest tak wysoka miesięczna kwota spłaty itd. Daj znać, jak już dowiesz się wszystkiego.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime11-10-2017 zmieniony
   
  jacek 23 przestał się pokazywać na forum ( ostatnio 7 dni temu), widocznie poklepanie go po plecach przez kilku uczestników jemu wystarczyło , choc nie przejrzał na oczy. UoWL ; UoGN ;
 13. Jacek 23: Czy mam obowiązek płacić te składki za dach i czy w takiej kwocie jak wspólnota sobie życzy
  Widocznie Jacek 23doszedł do wniosku, że:
  1/ ma obowiązek płacić składki za dach,
  2/ ma obowiązek płacić składki za dach, w takiej wysokości, jaką ustaliła wspólnota.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego