Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, KubaP, Lysy, azygnerski, Michał, koziorozka, Haneczka, t66, drm, kamil_w, tajfun, pldiego, Roksa, bufetowa, Phantos, Sambor, wp44, man, elan124, drops

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorwmre
  • CommentTime9-10-2017
   
  Witam! w naszej Wspolnocie jest Zarząd wielosobowy i z tego zarządu jest wybrany przewodniczący, który min. reprezentuje Wspolnote na zewnątrz podpisuje umowy itd.,. Dodam, że nie dostaje zadnego wynagrodzenia. teraz chce zrobić uprawnienia i zostać palaczem w kotlowni . Czy jest to możliwe, aby był jenoczesnie pracownikiem kotłowni i przewodniczącym zarządu ?
 1. Tak jest to możliwe, choć nie do końca korzystne, ponieważ członek organu wykonawczo - kontrolującego, jakim jest zarząd wykonuje jednocześnie zlecenie dla wspólnoty mieszkaniowej, może w ten sposób dojść do kolizji interesów.

  Należy tez zauważyć, że ustawie o własności lokali nie jest znane pojecie "przewodniczącego zarządu", skoro zarząd jest wieloosobowy, to umowy w imieniu wspólnoty podpisują przynajmniej dwaj jego członkowie. Jeżeli podpis składał tylko ów "przewodniczący", to nie doszło do ich zawarcia.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime10-10-2017 zmieniony
   
  Wmre: Czy jest to możliwe, aby był jednocześnie pracownikiem kotłowni i przewodniczącym zarządu ?
  Najlepiej by było, aby umowę z nim (palacz c.o.) podpisywali dwaj INNI członkowie zarządu.

  To Zarząd WM - wybrany uchwałą właścicieli - kieruje sprawami wspólnoty i reprezentuje ją na zewnątrz a nie "przewodniczący". Takiego pojęcia (przewodniczący) nie ma w ustawie o własności lokali. Równie dobrze nie może być wybrany: Preeeezes, Marszaaałek czy Oberleutnant Klooss !
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime11-10-2017
   
  wmre:Witam! w naszej Wspolnocie jest Zarząd wielosobowy i z tego zarządu jest wybrany przewodniczący, który min. reprezentuje Wspolnote na zewnątrz podpisuje umowy itd.,. Dodam, że nie dostaje zadnego wynagrodzenia. teraz chce zrobić uprawnienia i zostać palaczem w kotlowni .
  Czy jest to możliwe, aby był jednoczesne pracownikiem kotłowni i przewodniczącym zarządu ?
  a kto mu zabroni ?
  We wspólnotach nie ma "przewodniczących" (to jest patologia) , tak funkcja nie istnieje .
  Istnieją natomiast Zarządy WM i to one reprezentują Wspólnotę na zewnątrz podpisują umowy itd. Dwaj członkowie muszą ( jak zarząd jet kilkuosobowy) podpisać umowę z podmiotami działającymi na rzecz WM UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime11-10-2017
   
  KubaP: Dwaj członkowie muszą ( jak zarząd jest kilkuosobowy) podpisać umowę z podmiotami działającymi na rzecz WM
  A jak zarząd jest dwuosobowy, w tym jeden z członków jest przyszłym "palaczem" - podmiotem działającym na rzecz WM ? :wink:
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime11-10-2017
   
  wmrew naszej Wspolnocie jest Zarząd wielosobowy i z tego zarządu jest wybrany przewodniczący

  elan124:
  KubaP: Dwaj członkowie muszą ( jak zarząd jest kilkuosobowy) podpisać umowę z podmiotami działającymi na rzecz WM
  A jak zarząd jest dwuosobowy, w tym jeden z członków jest przyszłym "palaczem" - podmiotem działającym na rzecz WM ? :wink:
  w takim wypadku "drugim podpisującym" będzie elan124.

  W tym wątku, taki przypadek, nie występuje. :wink::tongue: UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime19-10-2017
   
  KubaP: W takim wypadku "drugim podpisującym" będzie elan124
  Elan124 NIE podpisuje. Co wtedy ? KubaP podpisze ? :tooth:
 2. Jeżeli zarząd jest dwuoosobowy i drugą stroną umowy jest jeden z członków, to moim zdaniem na jej zawarcie zgodę powinna wyrazić wspólnota mieszkaniowa.
  Zastosowanie ma w takim przypadku art. 108 k.c.:

  "Pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonywa w imieniu mocodawcy, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa albo że ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy. Przepis ten stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy pełnomocnik reprezentuje obie strony."Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime19-10-2017
   
  Zarządca:Jeżeli zarząd jest dwuoosobowy i drugą stroną umowy jest jeden z członków, to moim zdaniem na jej zawarcie zgodę powinna wyrazić wspólnota mieszkaniowa."
  i tak powinno być .
  Uchwała właścicieli do podpisania "jednoosobowo" umowy na palenie lub wybór pełnomocników z pośród właścicieli lokali do podpisania tej umowy. UoWL ; UoGN ;
 3. Nie można uchwalić zmiany zasad podpisywania umów -ustawa mówi o konieczności złożenia oświadczenia przez co najmniej dwóch członków zarządu. Moim zdaniem należałoby uchwalić zgodę na zawarcie umowy w imieniu wspólnoty m.in. przez tę osobę, która będzie jej drugą stroną.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime19-10-2017
   
  Moim zdaniem należałoby uchwalić zgodę na zawarcie umowy w imieniu wspólnoty m.in. przez tę osobę, która będzie jej drugą stroną.
  Czyli podpisanie umowy z samym sobą .
  Takie rozwiązanie uważam za niedopuszczalne. Właściciele lokali wydają pełnomocnictwo do wykonania czynności przekraczającej zwykły zarząd. Zawracie umowy z jednym członkiem Zarządu przez pełnomocników (właścicielei lokali) , taką czynnością jest . Takie rozwiązania są stosowane w praktyce, a sądy tego nie kwestionują.(jak na razie) UoWL ; UoGN ;
 4. Zarządca:Tak jest to możliwe, choć nie do końca korzystne, ponieważ członek organu wykonawczo - kontrolującego, jakim jest zarząd wykonuje jednocześnie zlecenie dla wspólnoty mieszkaniowej, może w ten sposób dojść do kolizji interesów.

  :shocked: Jakiej kolizji...?! To jakaś sugestia, że źle im napali w c.o.? Przecież ten człowiek jest najprawdopodobniej właścicielem lokalu w tej wspólnocie, więc nie ma interesu by ziębić się sam, osobiście... swoimi ręcami. :bigsmile: Po drugie, czy z Twojej wypowiedzi wynika następna sugestia - znaczniej bardziej poważna - że będzie kradł opał i sprzedawał na lewo? Oszczędzanie na opale kosztem właścicieli lokali też mu się nie opłaca, ponieważ premii nie dostanie z tego tytułu - tak jak dawniej palacze w zasobach WAM-u.

  Nowy doklejony: 19.10.17 23:24
  Poza tym, jak będzie coś nie tak z ogrzewaniem mieszkań to gwarantuję, że właściciele lokali nie będą siedzieć cicho. Ciepło to sprawa subtelna i drażliwa, przez swoją niezbędność.
  •  
   CommentAuthorstonka
  • CommentTime26-10-2017
   
  Palacz... :-). Raczej operator urządzeń grzewczych zasilanych olejem opałowym lub gazem. Węglem lub koksem chyba nie palicie w tym piecu a jeżeli już to porównajcie sobie oferty na rynku pracy z wynagrodzeniem jakie pobiera członek zarządu. Jak wychodzi Wam na korzyść to w czym problem aby ten człowiek tym się zajmował? :-). Mało tego... Możecie liczyć na solidniejsze podejście do pracy niż zaangażowanie osoby z zewnątrz.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime27-10-2017 zmieniony
   
  Zarządca:Nie można uchwalić zmiany zasad podpisywania umów -ustawa mówi o konieczności złożenia oświadczenia przez co najmniej dwóch członków zarządu.
  a kto ze strony WM podpisuje umowę na zarządzanie nieruchomością (18.1) ? UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego