Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, KubaP, Lysy, azygnerski, Michał, koziorozka, Haneczka, t66, drm, kamil_w, tajfun, pldiego, Roksa, bufetowa, Phantos, Sambor, wp44, man, elan124, drops

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorAlina
  • CommentTime12-10-2017
   
  Zarząd Wspólnoty założył w garażu podziemnym kamery, bez wiedzy członków wspólnoty. Tłumaczy się tym, że były włamania i stwierdzono, że najlepiej będzie nie informować mieszkańców do chwili złapania złodzieja. Złodziej został złapany a mieszkańcy o kamerach dowiedzieli się przypadkiem nie od Zarządu rok po założeniu. Zarząd twierdzi, że działał zgodnie z prawem nie musiał pytać o zgodę mieszkańców, ponieważ nie trzeba było robić instalacji( zrobił ją deweloper) a zakupić tylko kamery( koszt kamer i koszt prądu). Dwa lata wcześniej mieszkańcy poprzez ankietę od Zarządcy zagłosowali przeciw monitoringowi na całym osiedlu. Zarząd twierdzi, że to nie dotyczy garażu. Mieszkańcy do dnia dzisiejszego nie wiedzą jak ten monitoring działa, kto ma dostęp do nagrań i jak są one przechowywane. Czy Zarząd ma rację i działa zgodnie z prawem?
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime12-10-2017
   
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime12-10-2017 zmieniony
   
  Alina:Zarząd Wspólnoty założył w garażu podziemnym kamery, bez wiedzy członków wspólnoty.
  Zarząd twierdzi, że to nie dotyczy garażu.
  Mieszkańcy do dnia dzisiejszego nie wiedzą jak ten monitoring działa, kto ma dostęp do nagrań i jak są one przechowywane.
  Czy Zarząd ma rację i działa zgodnie z prawem?

  Garaż wielostanowiskowy to odrębny lokal i tam wolę na założenie monitoringu dają właściciele MP , a nie cała wspólnota UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorAlina
  • CommentTime12-10-2017
   
  Tak to jest garaż wielostanowiskowym ale każdy z nas ma wydzielone ściankami miejsce. Nie kupiliśmy ich są przypisane mieszkaniu. Nie możemy ich sprzedać. Każdy z nas zrzekł się w akcie notarialnym roszczeń do innych miejsc garażowych. Garażu są części wspólne twierdzi jak rowerownia wózkownia i pomieszczenia do przechowywania. Kamery są umiejscowione przy drzwiach wejściowych do garażu i przy bramie.
 1. Alina: Garażu są części wspólne twierdzi jak rowerownia wózkownia i pomieszczenia do przechowywania.

  :shocked: ??? :confused:
  •  
   CommentAuthorAlina
  • CommentTime12-10-2017
   
  Przepraszam. Już się poprawiam. W garażu są części wspólne takie jak rowerownia, wózkownia i pomieszczenia do przechowywania.

  Nowy doklejony: 12.10.17 22:17
  [quote]Garaż wielostanowiskowy to odrębny lokal i tam wolę na założenie monitoringu dają właściciele MP , a nie cała wspólnota[/quote]
  Jako właściciel MP nie wyrażałam takiej woli. Nikt mnie nie pytał nikt nie informował.
 2.  
  Alina:Tak to jest garaż wielostanowiskowym ale każdy z nas ma wydzielone ściankami miejsce. Nie kupiliśmy ich są przypisane mieszkaniu. Nie możemy ich sprzedać. Każdy z nas zrzekł się w akcie notarialnym roszczeń do innych miejsc garażowych. Garażu są części wspólne twierdzi jak rowerownia wózkownia i pomieszczenia do przechowywania. Kamery są umiejscowione przy drzwiach wejściowych do garażu i przy bramie.


  Z tego opisu wynika że cały garaż jest pomieszczeniem wspólnym. Składa się z powierzchni do wyłącznego użytku tj. ze stanowisk na auta, oraz z pomieszczeń do użytku wspólnego.
  Czyli na stanowisku stawiasz tylko ty swoje auto wyłacznie (zrzekłaś się roszczenia do użytkowania innych stanowisk), a do rowerowni wstawia swój rower ktokolwiek z bloku powyżej.

  Czyli hala jest pomieszczeniem wspólnym dla wszystkich właścicieli. Każdy z nich mógł się domagać montażu kamer, nie tylko właściciele aut.

  Problem z obsługą monitoringu wspólnoty czasem rozwiązują regulaminami. Kto nagrywa, na jaki nośnik, gdzie się zgłaszać itp.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Użytkowanie stanowiska możesz oczywiście zbyć, ale zawsze łącznie ze sprzedażą mieszkania do którego jest ono przypisane. Czyli warunkowo. W tym układzie zbywasz własność mieszkania wraz użytkowaniem stanowiska. Razem. Prawa związane: własność +quod usum.
  •  
   CommentAuthorAlina
  • CommentTime13-10-2017
   
  Czyli działali zgodnie z prawem. Każdy może domagać się montażu kamer choć zapłacą za to wszyscy a wiadomo, że to znaczny koszt. Rozumiem że zarząd nie ma obowiazku informować o takich działaniach, pytać o zgodę a mieszkańcy nie muszą wiedzieć że są nagrywani i co się dzieje z tymi nagraniami? Zależy to od widzimisie zarządu? Boję się co nastepn razem zrobią bez wiedzy mieszkanców. Pozbędą się drzew czy pomaluja garaż na różowo. Dziękuje za odpowiedź choć wierzyłam, że prawo jakoś to reguluje. Nie wiem tylko po co robili ankiete skoro nie uszanowali woli mieszkańców.
 3. Czy garaż jest odrębnym lokalem, w którym współwłaścicielom przysługują udziały? Jeżeli tak, to o kwestiach związanych z monitoringiem powinni decydować oni, a nie zarząd wspólnoty mieszkaniowej.

  Nowy doklejony: 13.10.17 11:24
  Montaż monitoringu na terenie nieruchomości wspólnej jest dozwolony.  "Orzecznictwo wskazuje, że sądy rozpoznając sprawy dotyczące monitoringu uznają prawo do monitorowania nieruchomości wspólnej, o ile nagrania nie są udostępniane publicznie.

  Sąd Apelacyjny w Lublinie sygn. akt. I ACa 107/12) uznał, że nawet sąsiad może zamontować monitoring na klatce schodowej, „klatka schodowa jest miejscem publicznym i każdy może przyglądać się temu, co dzieje się w tym miejscu, np. poprzez wizjer w drzwiach. Korzystanie z wizjera nie rodzi natomiast odpowiedzialności za naruszenie jakiegokolwiek dobra. Kamera zamontowana na klatce – gdyby nie możliwość zapisywania danych – pełniłaby podobną funkcję jak wizjer. Ponadto, działanie właścicielki kamery miało na celu wyłącznie obronę przed działaniami bezprawnymi i zasługującymi na silniejszą ochronę niż dobra osobiste, jak kradzieże i niszczenie mienia” argumentował uzasadniając orzeczenie.


  W przywołanym we wstępie orzeczeniu z dnia 5 lipca 2012 roku (sygn. akt: I Aca 4/12) Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł, że wspólnota mieszkaniowa nie tylko, że jest uprawniona do montażu monitoringu, to jeszcze dostęp do nagrań mają poszczególni właściciele, o ile taka konieczność nastąpi w związku z naruszeniem ich dóbr materialnych. Ustawa o ochronie danych osobowych dotyczy głównie przetwarzania danych osobowych o charakterze tekstowym, przetwarzanie danych o charakterze obrazowym nie jest natomiast uregulowane ustawowo, dlatego też dostęp do nagrań z monitoringu powinni unormować właściciele lokali w odpowiednim regulaminie."


  Więcej na ten temat w artykule: "Monitoring: właściciele mają prawo dostępu do nagrań "

  na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

  http://www.zarzadca.pl/komentarze/1729-monitoring-wlasciciele-maja-prawo-dostepu-do-nagranPrzeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime13-10-2017 zmieniony
   
  Alina:
  Garaż wielostanowiskowy to odrębny lokal i tam wolę na założenie monitoringu dają właściciele MP , a nie cała wspólnota

  Jako właściciel MP nie wyrażałam takiej woli. Nikt mnie nie pytał nikt nie informował.


  Z kodeksu cywilnego:
  Art. 201. Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.


  Widocznie byłaś w tej mniejszości . Kamera to nie takie głupie rozwiązanie , faktycznie przydaje się w wielu sytuacjach .


  blazejh:Z tego opisu wynika że cały garaż jest pomieszczeniem wspólnym.
  oczywiście jest błędny wniosek , bo każdy ma wykupiony udział w garażu wielostanowiskowym (udział w udziale przypisanym do garażu wielostanowiskowego np. 5 % z 17% ), który przypisany jest do lokalu mieszkalnego ( aby przy sprzedaży był niższy VAT na MP)
  Żadna Gmina nie popuści takiej gratki, aby podatek od MP brać jak za ... MP . UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorAlina
  • CommentTime13-10-2017 zmieniony
   
  Widocznie byłaś w tej mniejszości . Kamera to nie takie głupie rozwiązanie , faktycznie przydaje się w wielu sytuacjach .
  Problem w tym, że nikt nie wiedział o tym monitoringu oprócz zarządu( 2 osoby). Jest 25 miejsc i 25 członków wspólnoty. Każdy posiada jedno miejsce. Zgadzam się kamery to dobre rozwiązanie, tylko sposób załatwienia ich montażu zły.
  Czy garaż jest odrębnym lokalem, w którym współwłaścicielom przysługują udziały? Jeżeli tak, to o kwestiach związanych z monitoringiem powinni decydować oni, a nie zarząd wspólnoty mieszkaniowej.
  Jest częścią nieruchomości wspólnej.My jesteśmy uprawnieni do korzystania z jednego miejsca z określeniem którego( akt notarialny)
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime13-10-2017 zmieniony
   
  Alina: Jest częścią nieruchomości wspólnej.
  My jesteśmy uprawnieni do korzystania z jednego miejsca z określeniem którego( akt notarialny)
  :co: :gafa:

  możesz zacytować "literka w literkę" co na temat MP zostało wpisane w aktach notarialnych i na temat udziałów w części wspólnej ? co na nie się składa.
  Czy z garażem jest związany udział w częściach wspólnych ? ( wypis z katastru, księgi macierzystej gruntu ) UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorAlina
  • CommentTime13-10-2017
   
  1.strony zobowiązują się, że w umowie przenoszącej własność zawrą umowę o podział do korzystania nieruchomości wspólnej w ten sposób, że :
  a)każdoczesny właściciel podmiotowego lokalu mieszkalnego nr...,w ramach współwlasności nieruchomości wspólnej,będzie wyłącznie uprawniony do korzystania z jednego miejsca postojowego oznaczonego nr....zlokalizowanego na części wspólnej stanowiącego parking podziny.

  To w umowie deweloperskiej ( podpisanej w formie akt notarialnego)
  W umowie przenoszacej wlasność

  ....przenosi na rzecz......prawo własności opisanego lokalu mieszkalnego, wraz z przynależnym do niego udziałem w nieruchomości wspólnej.
  Stawający wyjaśniają,że nieruchomość wspólna stanowi grunt to jest działki o nr.....oraz części budynków i urządxenia, ktore nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali, a w szczególności: parking podziemny wybudowany pod opisanymi powyżej budynkami, klatki schodowe z komunikacją,pomieszczenia techniczne, fundamenty, ściany zewnętrzne, ściany wewnętrzne nośne, stropy, konstrukcja dachu, piony:
 4. Garaże stanowią nieruchomość wspólną, zatem to wspólnota decyduje o umieszczeniu kamer, czy była uchwała w tym zakresie? Moim zdaniem czynność przekracza zakres zwykłego zarządu, ale zgoda użytkowników garażu nie jest konieczna - wystarczy zgoda większości właścicieli.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime19-10-2017
   
  Alina: od 5 dni milczy , a zadałem jej proste pytanie: czy z garażem wielostanowiskowym jest związany udział.? UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime19-10-2017
   
  Alina, jeszcze raz liczy stanowiska w garażu... :bigsmile:
 5. Z opisu sprawy wynika, że garaż stanowi nieruchomość wspólną, a właściciele lokali ustalili sposób korzystania.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime27-10-2017 zmieniony
   
  Zarządca:Z opisu sprawy wynika, że garaż stanowi nieruchomość wspólną,
  a właściciele lokali ustalili sposób korzystania.
  ale czy opis Aliny jest "prawdziwy", co do faktów ? Jest to opis "praktyki stosownej" u niej, ona milczy od kilku tygodni UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego