Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, KubaP, Lysy, azygnerski, Michał, koziorozka, Haneczka, t66, drm, kamil_w, tajfun, pldiego, Roksa, bufetowa, Phantos, Sambor, wp44, man, drops

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime18-10-2017
   
  Jak zmusić zarząd wspólnoty mieszkaniowej do pisemnej odpowiedzi na pisemne pytania właścicieli lokali ?
 1. "Obowiązek udzielenia odpowiedzi na pisma członków wspólnoty nie został określony wprost w ustawie o własności lokali, jednak wynika pośrednio z jej przepisów, a to z treści art. 27 uwl, zgodnie z którym każdy właściciel ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną, czy art. 29 uwl w zakresie dotyczącym prawa kontroli działalności zarządu lub zarządcy (któremu zarząd powierzono w trybie 18 uwl). "

  Więcej na ten temat w artykule: "Obowiązki zarządu wspólnoty mieszkaniowej – udzielanie odpowiedzi na pisma właścicieli lokali"

  na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

  http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/69-prawo/729-obowiazki-zarzadu-wspolnoty-mieszkaniowej--udzielanie-odpowiedzi-na-pisma-wlascicieli-lokaliPrzeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 2. Na szczęście jeszcze żadnego pytania na piśmie nie dostałam.
  Ale jakbym dostała sformułowane tak, jak często tu widzę na forum - nie konkretne, ze słabą znajomością problemu - to bym się umówiła na rozmowę.
  Niestety, bardzo często mieszkańcy nie znają uowl...
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime19-10-2017 zmieniony
   
  Pisma pismami, nie ma, jak rozmowa czy to z Zarządem czy Administratorem ...
  Wichrzyciele namolni, który piszą , piszą i piszą są traktowani, jak powietrze.

  Wspólnoty najczęściej działają wg zasady im mniej papierów tym lepiej ... na tzw "gębę".


  z treści art. 27 uwl, zgodnie z którym każdy właściciel ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną, czy art. 29 uwl w zakresie dotyczącym prawa kontroli działalności zarządu lub zarządcy (któremu zarząd powierzono w trybie 18 uwl).
  to nie znaczy/wynika , że ma dostać odpowiedź na pismo , może jak się zjawi do siedziby Zarządu/Administratora , to dostanie dokumenty WM do WGLĄDU. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime19-10-2017
   
  KubaP: To nie znaczy/wynika, że ma dostać odpowiedź na pismo
  Znaczy, znaczy. Poprzez stawianie pytań lub doradzanie, przekazywanie uwag, w formie pisemnej , właściciel lokalu może realizować swoje uprawnienia w postaci współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną, lub w postaci prawa kontroli działalności zarządu (zarządcy, któremu zarząd powierzono w trybie art. 18 uowl).
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime19-10-2017 zmieniony
   
  Zarząd WM może, ale nie musi uznać takiego "doradztwa czy uwag" , nawet w formie pisemnej .
  Zarząd decyzje podejmuje samodzielnie i za nie odpowiada przed właścicielami .
  Łatwo coś zmajstrować i nie brać za to odpowiedzialności, bo tak doradził elan124 . UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime19-10-2017
   
  KubaP: Zarząd WM może, ale nie musi uznać takiego "doradztwa czy uwag", nawet w formie pisemnej
  A kto tu mówi, że Zarząd WM musi uznać uwagi czy sugestie właściciela. Mowa jest o (tytuł wątku) obowiązkowym udzielaniu odpowiedzi przez zarząd WM, na pytania właścicieli lokali. Ot co ! Trzeba czytać ze zrozumieniem. Zastanów się KubaP zanim coś znowu zmajstrujesz ! :tooth:
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime19-10-2017 zmieniony
   
  Udzielanie odpowiedzi przez zarząd WM na pisma właścicieli lokali

  To nie znaczy/wynika, że ma dostać odpowiedź na pismo
  No, własnie elan124 zastanów się zanim coś skrobniesz, nie w temacie, tylko po to, aby być **** ; tym który ma ostatnie słowo.

  Zarząd WM może, ale nie musi uznać takiego "doradztwa czy uwag" (art. 27;art. 29) , nawet w formie pisemnej i nie musi (jak na razie) odpowiadać na pisma.
  Z tych czynności właściciele lokali mogą ewentualnie Go rozliczyć, na zebraniu sprawozdawczym; przy udzielaniu absolutorium.

  Łatwo coś zmajstrować i nie brać za to odpowiedzialności, bo tak doradził elan124 . UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime19-10-2017 zmieniony
   
  Jak zawsze **** i rozmowy nie na temat. Powyżej, 5 godzin temu Zarządca wypowiedział się na ten temat i zachęcił do przestudiowania artykułu: "Obowiązki zarządu wspólnoty mieszkaniowej – udzielanie odpowiedzi na pisma właścicieli lokali", umieszczonego na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
  http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/69-prawo/729-obowiazki-zarzadu-wspolnoty-mieszkaniowej--udzielanie-odpowiedzi-na-pisma-wlascicieli-lokali.
  Wynika z tego artykułu, że "obowiązek udzielenia odpowiedzi na pisma członków wspólnoty nie został określony wprost w ustawie o własności lokali, jednak wynika pośrednio z jej przepisów, a to z treści art. 27 uowl, zgodnie z którym każdy właściciel ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną, czy art. 29 uowl w zakresie dotyczącym prawa kontroli działalności zarządu lub zarządcy (któremu zarząd powierzono w trybie 18 uowl).
  Powyższym uprawnieniom odpowiadają obowiązki zarządu (zarządcy), w tym obowiązek udzielenia wyjaśnień w odpowiedzi na pismo właściciela lokalu dotyczące zarządu nieruchomością wspólną.
  Udzielenie odpowiedzi na pismo właściciela lokalu jest zatem obowiązkiem zarządu (zarządcy, któremu powierzono zarząd nieruchomością wspólną w rozumieniu art. 18 uwl), przede wszystkim ze względu na treść cytowanych powyżej przepisów (art. 27 uwl i art. 29 uwl)".
  •  
   CommentAuthorHaneczka
  • CommentTime19-10-2017 zmieniony
   
  elan124:Jak zmusić zarząd wspólnoty mieszkaniowej do pisemnej odpowiedzi na pisemne pytania właścicieli lokali ?

  Hmmm... :confused: No, odpowiem tak: Nie ma bata. :bigsmile: Ile by tu słów nie zostało napisanych, mądrze i mądrą ustawą popieranych, nie ma żadnej opcji przymusu. Niestety.
  Pozostaje możliwość uwzględnienia tego obowiązku w regulaminie pracy zarządu - o ile wspólnota ma takowy uchwalony, a wtedy w nim - pod groźbą natychmiastowego odwołania zarządu lub poszczególnych jego członków - ten obowiązek wymuszać. Wariant jednak jest teoretyczny, złudzeniowy i niepraktyczny, ponieważ z punktu wiedzenia przeciętnego członka zarządu nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
  A więc... pat, a do sądu z tym przymuszaniem do poprawności, biegać zdecydowanie się nie opłaca. :cool:
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime19-10-2017 zmieniony
   
  Udzielenie odpowiedzi na pismo właściciela lokalu jest zatem obowiązkiem zarządu (zarządcy, któremu powierzono zarząd nieruchomością wspólną w rozumieniu art. 18 uwl), przede wszystkim ze względu na treść cytowanych powyżej przepisów (art. 27 uwl i art. 29 uwl)".
  Kolejne przemyślenia **** , która jednym się podoba a innym nie.

  Tak jak obowiązkiem każdego właściciela lokalu jest udział w zebraniach właścicieli lokali . A jak nie bierze udziału, to co takiemu właścicielowi zrobisz? . NIC. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime19-10-2017 zmieniony
   
  KubaP: Tak jak obowiązkiem każdego właściciela lokalu jest udział w zebraniach właścicieli lokali
  **** I znowu nie na temat. Podaj konkretny zapis prawny (paragraf, artykuł, ustęp, punkt ), dotyczący obowiązkowego udziału w zebraniach właścicieli lokali, każdego właściciela lokalu.:tooth:
  •  
   CommentAuthorHaneczka
  • CommentTime19-10-2017 zmieniony
   
  elan124: Podaj konkretny zapis prawny (paragraf, artykuł, ustęp, punkt ), dotyczący obowiązkowego udziału w zebraniach właścicieli lokali, każdego właściciela lokalu.:tooth:

  No, odezwę się pierwsza, zanim KubaP, jak tajemniczy Don Pedro, znowu tu się pojawi - ale... zaznaczam, że nie wypowiadam się w jego imieniu.
  Podaję artykuły: art. 27 uowl i art. 29 uowl.
  Paragrafu niet, choćby ze świecą szukał.

  Kto zastawia sidła, sam w nie wpada, panie elanie124. :tooth:
 3.  
  Haneczka: Kto zastawia sidła, sam w nie wpada

  Art. 23 uowl: "Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania".

  Nie ma obowiązku - jak widać - przebywania właściciela lokalu na zebraniach. Zamiast przebywać na zebraniu, właściciel może - w tym czasie, jak widać - spokojnie przebywać w swoim lokalu i wylegiwać się w wygodnym fotelu.

  Tego samego dnia bądź później, właściciel - po zapukaniu do drzwi członka zarządu WM zbierającego głosy drogą indywidualną - powinien otworzyć drzwi, podpisać się pod uchwałą, a tym samym wykonać Pani Haneczko, przyjemny obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną... :tongue:

  P.S. A swoją drogą, wypada chodzić na zebrania wspólnoty.
 4. elan124:Art. 23 uowl: "Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania".
  Nie ma obowiązku - jak widać - przebywania właściciela lokalu na zebraniach.

  Jak widać, nie ma również obowiązku, wynikającego bezpośrednio z ustawy, odpowiadania na pisma. To kwestia dopasowania własnych teorii do aktualnie istniejących potrzeb.
  Zaprzeczasz sam sobie. Ten artykuł niczego nie dowodzi w kwestii obowiązków - to tylko rozwiązanie dotyczące sposobu podejmowania uchwał.

  elan124:
  Tego samego dnia bądź później, właściciel - po zapukaniu do drzwi członka zarządu WM zbierającego głosy drogą indywidualną - powinien otworzyć drzwi, podpisać się pod uchwałą,

  Powinien czy ma obowiązek? :cool:To zasadnicza różnica, Panie elanie124. :tooth:
  Wcześniej była mowa o obowiązku odpowiadania na pisma właścicieli, a następnie - w odniesieniu do zebrań właścicieli lokali obowiązek zaniknął i... w sprawie zrobiło się takie e-lanie. :tongue:
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime20-10-2017 zmieniony
   
  Haneczka: Powinien czy ma obowiązek ? To zasadnicza różnica, Panie elanie124
  No i co z tego, że jest różnica. Taka sama, jak między powinnością przebywania na zebraniu a obowiązkiem. Między ,,cze­kaniem" a ,,wycze­kiwa­niem'' też jest rozziew.

  Kto zastawia sidła, sam wpada, jak śliwka w kompot - pani Hane-czka... :tongue:
 5. "Udzielenie odpowiedzi na pismo właściciela lokalu jest zatem obowiązkiem zarządu"
  Odpowiedź może być ustna. A jak sąsiad nie zechce umówić się na rozmowę, to jego problem, nie zarządu.
  Odpowiedź może też zaczynać się od stwierdzenia, że zarząd nie rozumie pytania.
  •  
   CommentAuthorkamil_w
  • CommentTime26-10-2017
   
  A czy zarząd ma prawny obowiązek udzielania odpowiedzi na pisma od osób spoza grona właścicieli (jątrząca córka jednego z właścicieli, zamieszkująca w danym budynku, ale nie posiadająca pełnomocnictwa, albo najemcy lokali komunalnych)? W mojej wspólnocie takie osoby kierują wiele pism do zarządu, podnosząc nierzadko absurdalne zarzuty, kwestionując uchwały i nakazując wykonanie rzeczy, które są sprzeczne z interesem wspólnoty (np. osoba, która została nagrana podczas podrzucania niedopałków pod drzwi żąda likwidacji monitoringu, który był założony na podstawie uchwały).
 6. kamil - zarząd ma obowiązki tylko w stosunku do właścicieli.
  Właścicielem jest gmina, więc tam kieruj zacietrzewionych.
  •  
   CommentAuthorkamil_w
  • CommentTime26-10-2017 zmieniony
   
  koziorozka:kamil - zarząd ma obowiązki tylko w stosunku do właścicieli.
  Właścicielem jest gmina, więc tam kieruj zacietrzewionych.


  Rozumiem. A co z osobami z rodziny właścicieli, wspólnie zamieszkującymi z nimi w lokalu, ale nie posiadającymi pełnomocnictw (rodzice, czyli właściciele nie są zainteresowani jątrzeniem)?
 7. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej, zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 ustawy o własności lokali Art. 21 kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.

  Przepis jednoznacznie stanowi, iż zarząd reprezentuje wspólnotę w stosunkach z poszczególnymi właścicielami a nie z najemcami, czy mieszkańcami, ci powinni zwracać się do właścicieli lokali, które zajmują.
  Pozostaje jednak sprawa kultury osobistej i wzajemnej życzliwości.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego