Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, Zarządca, Egzo, koziorozka, wp44, tajfun, Haneczka, leszekkk, wixtra, Lysy, azygnerski, t66, ANNAMARIA, trader

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime30-10-2017
     
    Koniec przekształcania domów jednorodzinnych w bloki

    NIERUCHOMOŚCI

    To starosta, a nie notariusz, bada podstawy do wydzielenia odrębnej własności lokalu mieszkalnego – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Musi przy tym uwzględniać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy.

    Obowiązująca od ponad miesiąca ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości (Dz.U. z 2017 r. poz. 1529) znowelizowała przy okazji przepisy ustawy o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1892 ze zm.). Celem zmian jest ukrócenie możliwości przekształcania domów jednorodzinnych w małe bloki z kilkoma mieszkaniami.

    http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1081635,przeksztalcanie-domow-jednorodzinnych-w-bloki.html

    UoWL ; UoGN ;
  1. Wg tej nowej ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości wg. jej Art. 114. W ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2015 r. poz. 1892) wprowadza się następujące
    zmiany:

    1) w art. 2 po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
    „1a. Ustanowienie odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego następuje zgodnie z ustaleniami
    miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo treścią decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania
    terenu oraz zgodnie z pozwoleniem na budowę albo skutecznie dokonanym zgłoszeniem, i zgodnie z pozwoleniem
    na użytkowanie. Odrębną nieruchomość w budynku mieszkalnym jednorodzinnym mogą stanowić co najwyżej
    dwa samodzielne lokale mieszkalne.”;

    2) w art. 7 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
    „3. W razie ustanowienia odrębnej własności lokalu bez zaświadczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 3, powództwo
    o stwierdzenie nieważności takiego ustanowienia może wnieść również właściwy z uwagi na położenie nieruchomości
    wójt, burmistrz albo prezydent miasta, starosta.”;

    3) w art. 11 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
    „3. Jeżeli wydzielenie lokalu byłoby sprzeczne z art. 2 ust. 1a, sąd, znosząc współwłasność nieruchomości, nie
    orzeka o jej podziale przez wydzielenie lokalu, a ustala udziały współwłaścicieli w nieruchomości.”.
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego