Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, KubaP, Lysy, azygnerski, Michał, koziorozka, Haneczka, t66, drm, kamil_w, tajfun, pldiego, Roksa, bufetowa, Phantos, Sambor, wp44, man, drops

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Szanowni forumowicze, oto ciekawe pytanie. Proszę o pomoc. Mam do czynienia ze wspólnotą mieszkaniową lokali użytkowych (100% lokali użytkowych). Do tego właściciele zakupili lokale w celach zarobkowych (100%). Zastanawiam się nad tym czy mogę zarejestrować wspólnotę jako czynny płatnik VAT i wystawić właścicielom faktury VAT z tytułu kosztów utrzymania nieruchomości? Bo wspólnota jest w 100% komercyjna, wystawiając noty będę zabijał im VAT, który mogliby sobie odliczyć.
 2. Moim zdaniem sprawa jest od strony vat-u czysta. Musisz zarejestrować wspólnotę jako czynnego podatnika vat i musisz wystawiać właścicielom lokali fv co miesiąc i z każdym rozliczeniem mediów jeśli takie są. Wyboru tu nie masz. Żadnych not.

  W przeciwnym razie bezzasadnie narazisz przedsiębiorców na czyste straty.

  Pełna księgowość w biurze rachunkowym.
 3. Widzisz Błażej, też tak myślę, ale później trafiam na to rozporządzenie:

  1) VAT 17 - Rozliczenie podatku od towarów i usług przez wspólnoty mieszkaniowe:
  http://www.mf.gov.pl/documents/766655/1402295/broszura+rozliczenie+wsp%C3%B3lnoty+mieszkaniowej.pdf
 4.  
  Uważaj! W broszurze opisano kwestie zwolnień z VAT.
  Są dwa typy zwolnień od VAT: podmiotowe i przedmiotowe.

  Podmiotowe związane jest z istnieniem tzw. limitu i dotyczy wszystkich wspólnot, w tym tych korzystających ze zwolnień przedmiotowych.

  Zwolnienia przedmiotowe dotyczą tylko wspólnot, gdzie są lokale mieszkalne.

  A ty masz wspólnotę lokali użytkowych 100%. Czyli ciebie zamieszanie z powrotem do zwolnienia podmiotowego, te wszystkie **** o vacie od mediów nie dotyczą.
  Albo inaczej - nie muszą dotyczyć.

  Masz czystą sytuację prawną do vat-u.

  Rejestrując tę wspólnotę do VAT podejmujesz jedyną racjonalną decyzję ekonomiczną. To się tam po prostu opłaci przedsiębiorcom z tych lokali oraz ich najemcom.
  Faktury i refaktury. Nawet jeśli księgowość będzie droższa o koszt prowadzenia ewidencji do vat, sporządzania deklaracji VAT oraz ewentualnie wystawiania faktur za ciebie przez biuro rachunkowe. Bo buchalterii jest tyle ze radziłbym wypchnąć do biura na zewnątrz. Jest też kwestia okresowych zwrotów nadwyżki vatu naliczonego nad należnym. Chyba takie wspólnoty mają częste wystąpienia o zwroty vatu. Nie wiem, nie widziałem.

  Zapomnij o broszurach z internetu jeśli masz wyłącznie lokale użytkowe.
 5. Jak rozumiem ta wspólnota korzysta ze zwolenienia, ponieważ nie przekroczyła jeszcze limitu ze sprzedaży do 150 tys. w danym roku podatkowym, tak?

  Jak wyglądają jej obroty?


  Jeżeli to mała (w znaczeniu obrotów) wspólnota mieszkaniowa,to moim zdaniem warto zapytać właścicieli lokali, to dla nich korzystne, ale nie sądzę, aby zarządca mógł samodzielnie podejmować decyzje w tym zakresie.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime15-11-2017
   
  Warto spytać bo jeśli np. wszyscy ci przedsiębiorcy nie są czynnymi płatnikami vat-u, to żaden z nich niczego nie odliczy. Przykład skrajny, ale spytać trzeba.
 6. W zasadzie, to nawet trzeba pytać, czynność przekracza zakres zwykłego zarządu - czy w tej wspólnocie podjęto uchwałę w zakresie sposobu prowadzenia rozliczeń finansowych? Płatnik czynny podatku obrotowego nie może prowadzic ewidencji pozksięgowej.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego