Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, KubaP, Lysy, azygnerski, Michał, koziorozka, Haneczka, t66, drm, kamil_w, tajfun, pldiego, Roksa, bufetowa, Phantos, Sambor, wp44, man, drops

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  1. Mam podobne pytanie. Jeśli wykonawca ma zarejestrowaną działalność, ale nie jest VAT-owcem, a ma wykonać pokaźny remont klatki schodowej, zleceniodawcą jest zarejestrowana wspólnota, to jak można tę pracę rozliczyć? Nie wystawi faktury VAT, nie ma tu zastosowania paragon fiskalny (choć taki wystawia), na umowę zlecenie, a może o dzieło - może czy też nie wykonać takie zlecenie?
  2. Wydaje mi się, że bez problemu może wykonać na umowę zlecenie. Odnośnie dzieła to nie wiem, czy taki remont będzie spełniał warunki dzieła.
    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime18-11-2017 zmieniony
     
    Wspól22:Mam podobne pytanie.
    Jeśli wykonawca ma zarejestrowaną działalność, ale nie jest VAT-owcem, a ma wykonać pokaźny remont klatki schodowej, zleceniodawcą jest zarejestrowana wspólnota, to jak można tę pracę rozliczyć? Nie wystawi faktury VAT, nie ma tu zastosowania paragon fiskalny (choć taki wystawia), na umowę zlecenie, a może o dzieło - może czy też nie wykonać takie zlecenie?
    wystawi RACHUNEK ,
    Po co WM jest zarejestrowana, jako VAT-owiec? UoWL ; UoGN ;
  3. Dzięki za podpowiedzi; dowiedziałem się w Krajowej Informacji Skarbowej tel 22 330 03 30 , że wystarczy rachunek (vat 0%). W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą bez vat mogą one przyjąć taką formę rozliczenia.
  4. "Zgodnie z art. 106b ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm.) podatnik nie jest zobowiązany do wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku od towarów i usług, o której mowa w art. 43, art. 113 ww. ustawy oraz w przepisach wykonawczych do ustawy.
    ednak na żądanie nabywcy podatnik ten ma obowiązek wystawienia faktury, jeżeli żądanie zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę (art. 106b ust. 3 pkt 2 ww. ustawy).

    W świetle przepisu art. 2 pkt 31 ww. ustawy faktura to dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie.

    W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. z 2013 r., poz. 1485) określono dla faktury dokumentującej czynności zwolnione zakres danych, które powinna zawierać (§ 3 pkt 1-3 ww. rozporządzenia). W związku z tym, że obecne przepisy nie nakładają obowiązku oznaczania wystawianego dokumentu nazwą „faktura”, podatnik zwolniony od podatku od towarów i usług jest zobowiązany wystawić dokument, który zgodnie z ww. przepisami będzie zawierał dane wymagane dla faktury.

    Dokument taki będzie również uznawany za fakturę w rozumieniu ww. ustawy, niezależnie od tego czy zostanie nazwany „rachunkiem” czy fakturą. Wskazane byłoby jednak nazywać wystawiany dokument fakturą.

    Podatnik dokumentujący czynność zwolnioną podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług dotyczącym faktur i nie mają do niego zastosowania przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201), dotyczące wystawiania rachunków. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług mają również zastosowanie, jeśli podatnik dobrowolnie (bez żądania nabywcy) zdecyduje się wystawić fakturę dokumentującą czynność zwolnioną od podatku od towarów i usług.

    Podstawa prawna:

    Art. 43, art. 113, art. 106b ust. 2, ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r., poz. 710, z późn. zm.),
    § 3 pkt 1-3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. z 2013 r., poz. 1485),
    Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201 z późn. zm.).

    http://www.finanse.mf.gov.pl/vat/wyjasnienia-i-komunikatyPrzeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
    •  
      CommentAuthorGenius
    • CommentTime22-11-2017
     
    finanse.mf.gov to dobra strona, nawet idzie coś zrozumieć.
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego