Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

koziorozka, Lysy, blazejh, KubaP, Zarządca, Phantos, Sambor, wp44, Haneczka, Pablo199, SwietyDiabel, SwiStakowo, t66, KAROLSKO

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Dzień dobry,
  Liczę, że Państwo jako doświadczeni zarządcy spotkali się z taką sytuacją i mi pomogą .Podpisalam umowę o zarzadzanie WM poł roku temu. Głownie są to ludzie mlodzi.W tym czasie zorganizowałam dwa spotkania w celu lepszego przedstawienia zasad funkcjonowania oraz wydatków tej wspólnoty. Nie ukrywam niczego i nie ograniczam wglądu do dokumentów. Teraz zażyczyli sobie comiesięcznych sprawozdań oraz przesyłania wszystkich faktur na maile Właścicieli. Chcę wiedzieć czy gdzieś się praktukuje takie rozwiązania ? Czy można to jakoś uregulować ?

  Nowy doklejony: 28.11.17 13:47
  Dodatkowo faktury chcą otrzymywać przed dokonaniem zapłaty, w celu zadecydowania czy Wspolnota ma za nie płacić czy nie. Jak rozwiązać taką sytuację?
 2. pszczółka: Podpisalam umowę o zarzadzanie WM poł roku temu.

  O zarządzanie - faktycznie, czy jednak o administrowanie? Pytam, czy w tej wspólnocie mieszkaniowej jest powołany zarząd właścicielski?
  Z kim konkretnie podpisałaś umowę tzn. kto reprezentował wspólnotę?
  No i... jeszcze jedno. Co konkretnie mówią zapisy umowy w kwestii, która dla Ciebie jest problemem?
 3. Umowę podpisałam o zarzadzanie nieruchomością wspólną. Zarząd zostal powierzony na podstawie art 18. ust 1. Z tego powodu brak zarzadu właścicielskiego.
  W umowie zapisalam tylko o sprawozdaniach rocznych.

  Nowy doklejony: 28.11.17 15:07
  Umowę podpisalam w dniu wyodrębnienia piwrwszego lokalu zdeweloperem i pierwszym właścicielem.
  •  
   CommentAuthorHaneczka
  • CommentTime28-11-2017 zmieniony
   
  pszczółka: Teraz zażyczyli sobie comiesięcznych sprawozdań oraz przesyłania wszystkich faktur na maile Właścicieli.

  W jakich okolicznościach ta sytuacja miała miejsce?

  Z tego, co napisałaś powyżej, wynika, że czynności zarządu zwykłego sprawujesz samodzielnie, więc... decyzja należy do Ciebie w jaki sposób postąpisz. Np. możesz wystosować pismo do właścicieli z informacją o ich prawach wynikających z ustawy o własności lokali, z zaznaczeniem, iż dokumentacja, dla wszystkich zainteresowanych, jest dostępna u Ciebie w biurze (o ile takie posiadasz :bigsmile:) i nie będziesz przesyłać dokumentacji drogą mailową, ponieważ nie ma takiej potrzeby.
  Jednak, jeśli sądzisz, że nie przeszkadza to w żaden sposób Twoim obowiązkom i nie koliduje z innymi sprawami dotyczącymi tej wspólnoty, to decyzja należy do Ciebie. Do umowy można zawsze wprowadzić aneks i ustalić nowe zasady. Można też uregulować sprawy informacji dla właścicieli lokali jakimś regulaminem podjętym na drodze uchwały.

  pszczółka: Dodatkowo faktury chcą otrzymywać przed dokonaniem zapłaty, w celu zadecydowania czy Wspolnota ma za nie płacić czy nie. Jak rozwiązać taką sytuację?

  Nie pytaj właścicieli o zgodę. Ten warunek nie został określony w umowie - nic o tym nie wspominasz. Płać samodzielnie, a wcześniej weryfikuj na bieżąco prawidłowość tych płatności. Ty jesteś za to odpowiedzialna.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime28-11-2017 zmieniony
   
  pszczółka:Dzień dobry,
  Liczę, że Państwo jako doświadczeni zarządcy spotkali się z taką sytuacją i mi pomogą .Podpisalam umowę o zarzadzanie WM poł roku temu. Głownie są to ludzie mlodzi.W tym czasie zorganizowałam dwa spotkania w celu lepszego przedstawienia zasad funkcjonowania oraz wydatków tej wspólnoty. Nie ukrywam niczego i nie ograniczam wglądu do dokumentów.

  Teraz zażyczyli sobie comiesięcznych sprawozdań oraz przesyłania wszystkich faktur na maile Właścicieli. Chcę wiedzieć czy gdzieś się praktukuje takie rozwiązania ? Czy można to jakoś uregulować ?

  Dodatkowo faktury chcą otrzymywać przed dokonaniem zapłaty, w celu zadecydowania czy Wspolnota ma za nie płacić czy nie. Jak rozwiązać taką sytuację?
  jak duża jest ta wspólnota ? ile liczy lokali?


  pszczółka: Teraz zażyczyli sobie comiesięcznych sprawozdań oraz przesyłania wszystkich faktur na maile Właścicieli.
  Chcę wiedzieć czy gdzieś się praktukuje takie rozwiązania ?
  Czy można to jakoś uregulować ?
  Twoje obowiązki powinny wynikać z zawartej umowy na zarząd .
  To, że ktoś sobie coś życzy to jedno, a drugie to twoje koszty związane z nakładem pracy .

  Co do skanowania faktur to tak jest u mnie , ale to ma związek z podpisem finansowym w banku. Sprawozdania robi się raz w roku oraz po 10 miesiącach (na koniec października) na potrzeby Zarządu WM - planowania nowych stawek / wykonania planu gospodarczego.

  pszczółka:Zarząd zostal powierzony na podstawie art 18. ust 1. Z tego powodu brak zarzadu właścicielskiego.
  to zmień ten zapis (sposób zarządu NW) i niech sobie wybiorą Zarząd WM UoWL ; UoGN ;
 4. Wspólnota liczy 76 lokali. Chciałabym mieć dobry kontakt z Właścicielami, dlatego na samym poczatku nie chcę wchodzić w żadne spory. Ale nie chcę równiez utrudniać sobie pracy, (by codziennie coś komuś wysyłać , skanować , bo ktoś jednak chce sprawdzić ile było za wymianę żarówek w październiku :wink: . dziękuję za odpowiedzi.

  Nowy doklejony: 28.11.17 16:39
  Do tej sytuacji doszło, ponieważ uważają, że jak to jest nowa nieruchomość to nie powinni ponosić żadnych dodatkowych kosztów z tutułu drobnych remontów i bieżącej konserwacji. Trochę generalizuję ,bo nie wszyscy jest to tylko grupka ,która się dogadała.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime28-11-2017 zmieniony
   
  Czarno to widzę

  pszczółka:Chciałabym mieć dobry kontakt z Właścicielami, dlatego na samym poczatku nie chcę wchodzić w żadne spory.

  Zarząd zostal powierzony na podstawie art 18. ust 1. Z tego powodu brak zarzadu właścicielskiego.

  to zmień ten zapis (sposób zarządu NW) i niech sobie wybiorą Zarząd WM i wtedy będzie normalność. Zaczną żądać od nich, nie od ciebie

  ponieważ uważają, że jak to jest nowa nieruchomość to nie powinni ponosić żadnych dodatkowych kosztów z tutułu drobnych remontów i bieżącej konserwacji.
  to niech tych kosztów nie wytwarzają , produkują , niech dbają :
  spalone żarówki niech je wymieniają sami, tak samo zbite szyby czy zapchane zamki UoWL ; UoGN ;
 5. Żaden przepis nie nakłada takich, jak opisane powyżej obowiązków sprawozdawczych, nie wynika to również z umowy. Rozumiem jednak, że grupa powołuje się na art. 29 w zw. 27 ustawy o własności lokali i taki oto, jak opisany powyżej sposób kontroluje pracę zarządcy.


  Odmowa wykonania tej dodatkowej pracy może spowodować konflikt (moim zdaniem ten konflikt już jest).

  W tej sytuacji należałoby wyjaśnić na piśmie, że dokumenty są dostępne, można je sobie sfotografować i wytłumaczyć, że to dodatkowa praca, albo je wysyłać.

  Zdarza się, że właściciele niekiedy nadużywają prawa kontroli, czasami to działanie zamierzone.
  "Z nadużyciem prawa do przeprowadzania kontroli działalności zarządu będziemy mieli w szczególności do czynienia, gdy jest to działanie pozorne, które zmierza do innego celu, tj. do uniemożliwienia pracy zarządowi, przy czym każdorazowo wymaga się by kwestia kwalifikacji działania uprawnionego była analizowana i wszechstronnie badana wskazał Sąd Okręgowy w Szczecinie uzasadniając wyrok z dnia 30 listopada 2015 roku, sygn. akt I C 957/15. Sąd rozpoznawał sprawę właściciela lokalu, który wniósł pozew o nakazanie pozwanej Wspólnocie Mieszkaniowej, aby udostępniła mu do wglądu oraz w celu zrobienia fotokopii lub kserokopii całości dokumentacji. Pozwana wspólnota powstała w 2002 r. i liczy aż 250 członków, powód wielokrotnie zwracał się o wydanie dokumentów związanych z jej funkcjonowaniem, które były mu okazywane, takie kontrole w roku 2013 trwały przeszło miesiąc po dwie godziny dziennie. Po tak przeprowadzonej analizie domagał się ponownie ich udostępnienia. Składał też doniesienia do prokuratury, czy wnioski o rzekomych nieprawidłowościach w zakresie działania zarządu wspólnoty mieszkaniowej do organów administracji państwowej. Postępowania te nie potwierdzały zarzutów formułowanych przez tego właściciela. Mimo to powód nadal domagał się udostępniania mu dokumentów, ostatecznie zarząd odmówił ich okazania, wytoczył więc powództwo o wydanie wspólnocie nakazu przez sąd."

  Więcej na ten temat w artykule: "Kontrola we wspólnocie mieszkaniowej "

  na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
  http://www.zarzadca.pl/prawo/orzecznictwo-sadowe/2930-kontrola-we-wspolnocie-mieszkaniowejPrzeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego