Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

koziorozka, Lysy, blazejh, KubaP, Zarządca, Phantos, Sambor, wp44, Haneczka, Pablo199, SwietyDiabel, SwiStakowo, t66, KAROLSKO

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Witam,

  chcę kupić część strychu od wspólnoty mieszkaniowej, ale na cele związane z prowadzoną działalnością hobbystyczną. Co za tym idzie, nie chcę go adaptować, chciałbym aby był w takim stanie jakim jest teraz. I tu pytanie czy da się obejść tę całą procedurę związaną z planowaniem pomieszczeń, ciągnięciem hydrauliki, ogrzewania itp?

  Strych miałby być przeznaczony na studio zdjęciowe, na które lokatorzy wyrażają zgodę więc te wszystkie ściany po prostu zmniejszą przestrzeń. Czy ewentualnie jest jakieś minimum które muszę wykonać? Odpływ, woda, prąd?

  Pozdrawiam:wink:
 2. Kupić można lokal samodzielny, samodzielność wymaga potwierdzenia przez właściwy organ administracyjno - budowlany w formie zaświadczenia o samodzielności.


  Zgodnie natomiast z brzmieniem art. 2 ust. 2. ustawy o własności lokali: Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.


  Należałoby zatem wyodrębnić strych jako lokal niemieszkalny, co wymaga wydzielenia trwałymi ścianami.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime6-12-2017 zmieniony
   
  MaciekSz:chcę kupić część strychu od wspólnoty mieszkaniowej, ale na cele związane z prowadzoną działalnością hobbystyczną. Co za tym idzie, nie chcę go adaptować, chciałbym aby był w takim stanie jakim jest teraz. I tu pytanie czy da się obejść tę całą procedurę związaną z planowaniem pomieszczeń, ciągnięciem hydrauliki, ogrzewania itp?

  Strych miałby być przeznaczony na studio zdjęciowe, na które lokatorzy wyrażają zgodę więc te wszystkie ściany po prostu zmniejszą przestrzeń. Czy ewentualnie jest jakieś minimum które muszę wykonać? Odpływ, woda, prąd?
  Tylko najem wchodzi w grę i to taki długo planowy ... np. 10 lat. UoWL ; UoGN ;
 3. Witam, czy nie wystarczy abym postawił ścianę działową, wydzielającą strych, dociągnął wodę zamontował kran pociągnął kanalizację i postawił wc oraz co2 i zawiesił grzejnik a resztę zostawił jak jest? To moja sprawa jak chcę "mieszkać" przecież.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime8-12-2017
   
  MaciekSz:Witam, czy nie wystarczy abym postawił ścianę działową, wydzielającą strych, dociągnął wodę zamontował kran pociągnął kanalizację i postawił wc oraz co2 i zawiesił grzejnik a resztę zostawił jak jest? To moja sprawa jak chcę "mieszkać" przecież.
  nie

  Art. 2. 1. Samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane dalej „lokalami”, mogą stanowić odrębne nieruchomości.

  2. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.

  3. Spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 2, stwierdza starosta w formie zaświadczenia.
  UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime9-12-2017 zmieniony [Ważne]
   
  wp44
  czy nie wystarczy abym postawił ścianę działową, wydzielającą strych, dociągnął wodę zamontował kran pociągnął kanalizację i postawił wc oraz co2 i zawiesił grzejnik a resztę zostawił jak jest? To moja sprawa jak chcę "mieszkać" przecież.
  Wszystko w Twoich rękach, przyjacielu. Najważniejsze jest określenie przeznaczenia, funkcji tego lokalu, sposobu użytkowania i tak dalej. Od tego należy zacząć, bo to determinuje wszystkie Twoje późniejsze działania. Na przykład, pomieszczenie przeznaczone na stały pobyt ludzi będzie miało inne wymagania (ostrzejsze), niż takie na czasowy pobyt ludzi (w przypadku, gdy przebywanie tych samych osób w ciągu doby łącznie trwa od 2 do 4 h), albo nie przeznaczone na pobyt ludzi (w przypadku, gdy przebywanie tych samych osób w pomieszczeniu trwa do 2 h łącznie w ciągu doby).

  Niezależnie od tego, żeby kupić lokal, to najpierw musi on być wyodrębniony i samodzielny, a to wymaga wydzielenia go trwałymi przegrodami. Potrzebny Ci jest architekt, który przygotuje dokumentację techniczną, lub inwentaryzację, które to dokumenty są niezbędne do uzyskania zaświadczenia o samodzielności lokalu, co z kolei jest niezbędne do zawarcia umowy sprzedaży w formie AN. Jak widzisz, wszystko się tu zazębia, jak trybiki w maszynce i wszystko ma swoją kolejność. Nie zaczynaj więc od psiej d... strony.

  Pozdr.

  Nowy doklejony: 09.12.17 13:15
  chcę kupić część strychu ...nie chcę go adaptować, chciałbym aby był w takim stanie jakim jest teraz. I tu pytanie czy da się obejść tę całą procedurę związaną z planowaniem pomieszczeń, ciągnięciem hydrauliki, ogrzewania itp?
  Możesz rozważyć opcję pod tytułem pomieszczenie nie przeznaczone na pobyt ludzi, w takim przypadku nie będzie konieczności stosowania ogrzewania, doświetlania, izolowania dla uzyskania odpowiednich współczynników przenikania ciepła, zapewnienia toalety, wc i temu podobnych rzeczy. Wtedy prawdopodobnie wystarczy to, co sobie zaplanowałeś, czyli jedna trwała przegroda wydzielająca nowo powstały lokal z drzwiami wejściowymi. Niemniej i tak będziesz potrzebował wynająć osobę posiadającą uprawnienia budowlane do sporządzania dokumentacji, która przygotuje projekt, względnie szkic pomieszczenia oraz wniosek o zaświadczenie... ciąg dalszy znasz.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego