Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Phantos, blazejh, KubaP, azygnerski, koziorozka, alamakota, t66, man, Jaromir, alim, tajfun, drops, Haneczka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorboss
  • CommentTime11-12-2017
   
  Dzień dobry. Proszę o pomoc, w małej wspólnocie mieszkaniowej (3 właścicieli) planuję adaptację strychu i nadbudowę poddasza użytkowego, inwestorami są tylko 2 właściciele ( mają wyodrębnione prawo do strychu). Czy w takiej sytuacji trzeci współwłaściciel powinien uczestniczyć w kosztach wymiany dachu? a może budowie części wspólnych -podniesienie, wybudowanie klatki schodowej, ocieplenie budynku?
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime11-12-2017 zmieniony
   
  boss:Dzień dobry. Proszę o pomoc, w małej wspólnocie mieszkaniowej (3 właścicieli) planuję adaptację strychu i nadbudowę poddasza użytkowego, inwestorami są tylko 2 właściciele ( mają wyodrębnione prawo do strychu).

  Czy w takiej sytuacji trzeci współwłaściciel powinien uczestniczyć w kosztach wymiany dachu? a może budowie części wspólnych -podniesienie, wybudowanie klatki schodowej, ocieplenie budynku?
  na jakiej podstawie ?
  czy on jest zainteresowany tą inwestycją , czy mu ona wisi i dynda?
  Po wykonaniu tej inwestycji należy ponownie przeliczyć/ zmienić notarialnie udziały w NW. Koszt pokrywają autorzy inwestycji. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorboss
  • CommentTime11-12-2017
   
  Trzeci współwłaściciel nie jest zainteresowany inwestycją, jednak dach w kamienicy wymaga remontu (stary eternit)? Nie sądzę aby dobrowolnie dołożył się do wymiany dachu, pytam jedyczy czy ma obowiązek zgodnie z prawem partycypować w kosztach utrzymania części wspólnych?
 1. boss: pytam jedyczy czy ma obowiązek zgodnie z prawem partycypować w kosztach utrzymania części wspólnych?

  Jeśli Wasza inwestycja wymaga przebudowy dachu właśnie w tej części, to wypada zostawić sąsiada w spokoju, a nie szukać trzeciego do partycypowania w kosztach inwestycji, która de facto nie jest remontem dachu.
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime11-12-2017
   
  wp44
  boss: dach w kamienicy wymaga remontu (stary eternit)?
  jak wymaga remontu, to go remontujcie. W takim przypadku zobligowani jesteście wszyscy trzej. Jeśli natomiast chodzi o nadbudowę, to nie liczyłbym na Twoim miejscu na sąsiada. Chyba, że dorzuci się dobrowolnie, w myśl umowy typu gentlemen's agreement, znaczy się umowy dżentelmeńskiej. Na przykład na zasadzie takiej, że Ty mu mówisz: "słuchaj no Janusz, wiesz, że dach wymaga remontu i gdybym nie chciał nadbudować, to przecież musiałbyś partycypować w kosztach remontu, więc byłoby przyzwoicie, gdybyś do tej naszej wymiany dorzucił chociaż część od siebie".
 2. boss:Dzień dobry. Proszę o pomoc, w małej wspólnocie mieszkaniowej (3 właścicieli) planuję adaptację strychu i nadbudowę poddasza użytkowego, inwestorami są tylko 2 właściciele ( mają wyodrębnione prawo do strychu). Czy w takiej sytuacji trzeci współwłaściciel powinien uczestniczyć w kosztach wymiany dachu? a może budowie części wspólnych -podniesienie, wybudowanie klatki schodowej, ocieplenie budynku?


  Jak należy rozumieć "wyodrębnione prawo do strychu"?

  Trzeci właściciel powinien partcypować w utrzymaniu nieruchomości wspólnej, moim zdaniem budowa klatki schodowej to już inwestycja - na to musi sie zgodzić.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorboss
  • CommentTime14-12-2017
   
  dziękuję za odpowiedz.
  To dla mnie ważne, też mi się wydaje, że jeśli są dobudowywane nieruchomości wspólne, tj. klatka schodowa, dach, a nawet zewnętrzne ściany nośne wszyscy współwłaściciele powinny partycypować w kosztach odpowiednio do obecnych swoich udziałów. Inną kwestią jest możliwość zwolnienia z tych kosztów trzeciego współwłaściciela budynku, który przy nadbudowie nie "zyskuje" powierzchni mieszkalnej.

  Wyodrębnione prawo do strychu polega na tym , że strych przy postanowieniu sądowym o zniesieniu współwłasności, otrzymało tylko 2 -ch współwłaścicieli budynku ( wyrównanie powierzchni do posiadanych udziałów).
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime14-12-2017
   
  Tak czy siak nie zmusisz do partycypowania w Waszym projekcie , tego 3 właściciela lokalu UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego