Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Phantos, blazejh, KubaP, azygnerski, koziorozka, alamakota, t66, man, Jaromir, alim, tajfun, drops, Haneczka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime12-12-2017
   
  Mamy we wspólnocie problem z ciepłą wodą i mało ciepłymi kaloryferami . Problem występuje wieczorem i w nocy. 1 budynek jest kilkuletni, już po gwarancji, natomiast 2 nowsze mają trochę ponad rok. Poprzednia zima minęła OK, natomiast teraz wydaje się że wraz z wprowadzeniem się wszystkich mieszkańców wystąpił problem z piecem. Czy jest możliwe, że te problemy mogą wynikać ze zbyt małej wydajności? I co jeżeli tak? Czy mieszkańcy nowszych mieszkań partycypowaliby w ewentualnej naprawie/wymianie pieca na równi z mieszkańcami starego bloku?
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime12-12-2017 zmieniony
   
  IwonaB: Czy jest możliwe, że te problemy mogą wynikać ze zbyt małej wydajności? I co jeżeli tak?
  A jaka jest opinia serwisanta tego pieca ?

  IwonaB:Czy mieszkańcy nowszych mieszkań partycypowaliby w ewentualnej naprawie/wymianie pieca na równi z mieszkańcami starego bloku?
  każdy kto jest podłączony do tego pieca ( źródła EC) będzie partycypował w jego wymianie UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime12-12-2017
   
  Opinii jeszcze nie ma, chociaż niedługo ma być. Miejmy nadzieję, że nie będzie takiej konieczności żeby wymieniać piec. Czyli to że budynek jest na gwarancji i na rękojmii nie ma znaczenia w tej sprawie? I teoretycznie wszystkie instalacje powinny działać sprawnie albo być naprawione z puli dewelopera.
 1. wp44
  IwonaB: Czy jest możliwe, że te problemy mogą wynikać ze zbyt małej wydajności?
  Tak, to jest możliwe. Niewykluczone, że przy doborze źródła ciepła na etapie projektowania nie uwzględniono, lub niedoszacowano zapotrzebowania mocy grzewczej kotła. Na przykład ktoś mógł wyjść z założenia, że zastosuje tzw. priorytet c.w.u., co oznacza, że w momencie, kiedy pojawia się zapotrzebowanie na podgrzew wody użytkowej, regulator wyłącza obieg(i) grzewczy(e), lub ogranicza jego(ich) wydajność. To się stosuje w celu redukcji (przepraszam - optymalizacji) wielkości źródła ciepła. Są pewne symptomy, które wskazują, że taka przyczyna jest możliwa: a) występowanie problemu wieczorem i w nocy (kiedy jest największy rozbiór wody, a potem trzeba ją dogrzewać w zasobniku c.w.u.), b) wcześniej nie było problemu, natomiast pojawił się po zasiedleniu lokali, czyli od momentu, kiedy wszyscy użytkują ciepłą wodę.

  Może być też tak, że moc znamionowa kotła jest ok, natomiast trzeba się przyjrzeć ustawieniom regulatora kotła i/lub obiegów grzewczych, czy parametry nie są ustawione za nisko. Zawsze jest też opcja ratunkowa, o ile macie instalację niskotemperaturową, polegająca na przestawieniu parametrów i podwyższeniu temperatury zasilania c.o. i c.w.u., a także skorygowania krzywej grzewczej.

  Czy te trzy budynki mają jedną wspólną kotłownię? W przypadku, gdyby się okazało, że jest wada projektowa, albo na etapie realizacji nastąpiła jakaś podmianka, to ja tutaj ja widzę sprawę raczej dla prawnika, ponieważ dwa budynki mają gwarancję/rękojmię, a trzeci już nie. Z drugiej strony, gdyby się okazało, że coś jest nie halo z instalacją, to w przypadku tego starszego budynku można jeszcze pójść w kierunku takim, że to była wada ukryta, a deweloper o niej wiedział, lecz nie powiedział (zataił podstępnie) i takie tam.

  Ale może być też tak, że przyczyna będzie bardziej prozaiczna.
  •  
   CommentAuthorZarządca
  • CommentTime13-12-2017 zmieniony
   
  A może zamówiono za małą moc, albo wystarczy ustawić poprawnie piec? (znam taki przypadek dotyczący ogrzewania, w budynku były dwa węzły cieplne i dostawca pomylił się - w jednym węźle dostarczył tej mocy za mało, błąd został wykryty dopiero po dwóch latach).Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime13-12-2017
   
  Dziękuje za wypowiedzi. Dziś otrzymaliśmy informację, że zostały przeczyszczone filtry w CO i wymieniony zawór zwrotny od cyrkulacji c.wody. czyli na razie takie kroki zachowawcze. Administrator ma nadzieję że to pomoże. Zobaczymy.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime13-12-2017
   
  IwonaB:Dziękuje za wypowiedzi. Dziś otrzymaliśmy informację, że zostały przeczyszczone filtry w CO i wymieniony zawór zwrotny od cyrkulacji c.wody. czyli na razie takie kroki zachowawcze. Administrator ma nadzieję że to pomoże. Zobaczymy.
  co macie filtry przy lokalowe na C.O.? UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime13-12-2017
   
  Nie wiem czy przylokalowe? Jakieś filtry CO podobno wczoraj czyścili. Kompletnie się na tym nie znam.
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime13-12-2017
   
  wp44
  IwonaB: Nie wiem czy przylokalowe? Jakieś filtry CO podobno wczoraj czyścili. Kompletnie się na tym nie znam.
  Główne filtry znajdują się w kotłowni, najczęściej po jednym na każdym obiegu grzewczym, plus w obiegu kotła stosuje się tzw. filtroodmulnik ze stosem magnetycznym dla ochrony kotła przed zamuleniem. Powinny być też filtry przed urządzeniami pomiarowymi, dla ochrony tychże przed zanieczyszczeniem. Jeśli przyczyną braku osiągania projektowanej wydajności były zabrudzone filtry, a w konsekwencji zdławiony przepływ czynnika grzewczego, to czyszczenie jak najbardziej powinno pomóc. Pozdr.

  Nowy doklejony: 13.12.17 22:47
  wp44: Ale może być też tak, że przyczyna będzie bardziej prozaiczna.
  Gdyby miało się okazać, że przyczyną są zabrudzone filtry, to to byłaby właśnie taka przyczyna bardziej prozaiczna, czego Ci życzę.
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime14-12-2017
   
  Niestety mimo tych zabiegów z czyszczeniem i wymianą zaworu od cyrkulacji problem cały czas się utrzymuje. Czyli coś innego wchodzi w grę. A porządna weryfikacja nastąpi tak naprawdę wraz ze zmianą temperatury zewnętrznej na ujemną.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime14-12-2017 zmieniony
   
  IwonaB:Nie wiem czy przylokalowe?
  Jakieś filtry CO podobno wczoraj czyścili. Kompletnie się na tym nie znam.
  to nie dobrze, że nie wiesz co kupiłaś . Dobrze porozmawiać z Administratorem, aby Tobie wyjaśnił, jak działa ta twoja instalacja CO . "Plotki" nie załatwią i poprawią twojej wiedzy o tym co kupiłaś.
  Sprowadzenie problemu, że ma grzać i już .... nie poprawi twojej sytuacji. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime14-12-2017
   
  Jakby mieszkania były sprzedawane z książką użytkownika, tak jak np. samochody czy choćby głupie agd czy rtv, to by się wiedziało co się kupuje. A później są takie kwiatki, ze nie wiadomo jakie instalacje są w bloku tak jak u nas deweloper wsadził bez naszej wiedzy wentylacją mechaniczną. Właściwie to kupuje się kota w worku i nic nie pomoże możliwość sprawdzenia projektu arch. bud. bo i tak są nanoszone zmiany powykonawcze i to nieraz poważne.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime14-12-2017
   
  IwonaB:Jakby mieszkania były sprzedawane z książką użytkownika, tak jak np. samochody czy choćby głupie agd czy rtv, to by się wiedziało co się kupuje.
  To oznacza brak u ciebie podstawowej wiedzy, żadne "paszporty lokalowe" nie są potrzebne . Wywiad o nieruchomości to podstawa , aby w eksploatacji nie mieć kłopotu. Mleko się jednak wylało i żabę trzeba teraz przełknąć . UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime14-12-2017 zmieniony
   
  Wywiad o nieruchomości, mówisz. Jak nie masz czegoś na papierze, to żadne wywiady nie pomogą. Właściwie do sprzedaży powinny być tylko przekazane budynki z odbiorem technicznym. Wtedy oglądasz i wiesz co się tam kryje a i to nie zawsze. Mowa oczywiście o nowych budynkach bo używane to "koń jaki jest każdy widzi". W moim wątku mowa jest o nowym mieszkaniu.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime14-12-2017 zmieniony
   
  Hmm.... No, tak to jest, jak sie kupuje "dziurę w ziemi ", ale teraz to już się skończy. To deweloper dostanie kredyt na specjalnych warunkach, który zostanie przeniesiony na kupującego już wybudowany lokal. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime15-12-2017
   
  wp44
  IwonaB: coś innego wchodzi w grę.
  Proponuję, żebyś poczekała na opinię, której jeszcze nie ma, a która ma niedługo być. Ewentualnie naciskaj na przyspieszenie, z uwagi na niskie temperatury zewnętrzne. Pozdr.
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime15-12-2017
   
  Wszyscy naciskamy, bo wczoraj wieczorem mieliśmy znów zimną wodę zamiast ciepłej. Opinia już jest a interwencja polegała na tym, że wyczyszczono filtry i wymieniono zawór do ciepłej wody. Nie pomogło. Zamiast porządnej diagnostyki problemu jest jego zagłaskiwanie na razie.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime15-12-2017
   
  IwonaB: Opinia już jest ...
  i co z niej wynika , co stwierdzono? ( ale nie tak na gębę) UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime15-12-2017
   
  Przepływ informacji jest słaby i trudno wyciągnąć od administratora szczegóły. Z tego co się dowiedziałam to wykluczono awarię zaworu, instalacja została wyczyszczona, zmienione parametry grzewcze. Takie mam informacje. Czyli przyczyny na razie brak. Dlatego ja podejrzewam za małą wydajność w stosunku do obciążenia. Pytanie, czy do zwiększenia w ramach tego samego pieca...
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime15-12-2017 zmieniony
   
  IwonaB: Dlatego ja podejrzewam za małą wydajność w stosunku do obciążenia. Pytanie, czy do zwiększenia w ramach tego samego pieca...
  a jakiej mocy jest piec i na jaki opał ? Ile lokali obsługuje ? / jaką powierzchnie ogrzewa ? UoWL ; UoGN ;
 2. IwonaB:Niestety mimo tych zabiegów z czyszczeniem i wymianą zaworu od cyrkulacji problem cały czas się utrzymuje. Czyli coś innego wchodzi w grę. A porządna weryfikacja nastąpi tak naprawdę wraz ze zmianą temperatury zewnętrznej na ujemną.

  Mieliśmy podobny problem ale tylko na jednym pionie. Mieszkańcy skarżyli się na niestabilną temperaturę ciepłej wody, też działy się cuda, to ciepła, to zimna, czasem gorąca…
  Zastanawialiśmy się czy to ustawienia na kotle, pompa, a może zawór mieszający?

  Trwało kilka tygodni, okazało się, że w jednym z lokali była zamontowana niewłaściwie lub uszkodzona bateria termostatyczna, czyli woda zimna dostawała się do obiegu cyrkulacji i działy się cuda.

  Sprawdźcie ten trop, bo symptomy podobne. Jeśli na podłączeniu wody nie ma zaworów zwrotnych, to jest to możliwe (licznik od c. wody wtedy się cofa)
  AZ
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime15-12-2017
   
  a jakiej mocy jest piec i na jaki opał ? Ile lokali obsługuje ? / jaką powierzchnie ogrzewa ?
  Piec jest gazowy. Co do mocy i powierzchni nie wiem ale zapytam administratora. Obsługuje 45 mieszkań w 3 budynkach - podgrzanie wody i CO.
  Sprawdźcie ten trop, bo symptomy podobne. Jeśli na podłączeniu wody nie ma zaworów zwrotnych, to jest to możliwe

  Dzięki za trop. Podpowiem, jeżeli w najbliższych dniach nic się nie zmieni. Natomiast jest zawór zwrotny od cyrkulacji ciepłej wody, który został wymieniony. Nie wiem czy to ten sam zawór o którym piszesz?
 3. To oznacza brak u ciebie podstawowej wiedzy, żadne "paszporty lokalowe" nie są potrzebne . Wywiad o nieruchomości to podstawa , aby w eksploatacji nie mieć kłopotu. Mleko się jednak wylało i żabę trzeba teraz przełknąć

  Wręcz przeciwnie, to oznacza, że jest normalna :D
  już to widzę, idziesz do sprzedawcy...
  - proszę okazać projekt instalacji, zdemontować obudowę pieca i wykonać próbne odpalenie
  :)))
  Awaria, ze swej natury, jest czymś nieprzewidywalnym Panie Mądry :)
  AZ
  ps. przepraszam @KubaP za wycieczkę, ale z natury jestem empatyczny, a jak już chodzi o kobiety... ;)
  •  
   CommentAuthorHaneczka
  • CommentTime15-12-2017 zmieniony
   
  IwonaB:Wszyscy naciskamy, bo wczoraj wieczorem mieliśmy znów zimną wodę zamiast ciepłej.

  Może wymiennik wody ciepłej zamulony, albo jeden i drugi - c.o. i cwu ? Daje podobne objawy - raz woda zimna, raz ciepła, letnia i tak naprzemiennie, więc trzeba go wyczyścić (wypłukać) lub kupić nowy, jeśli okaże się że jest skorodowany.

  Aaaa.... jeszcze coś mi się przypomniało. Ostatnio siłownik się zawiesił i też był podobny objaw - wystarczyło wyłączyć i włączyć jeszcze raz, i hulało już jak trzeba.
 4. Natomiast jest zawór zwrotny od cyrkulacji ciepłej wody, który został wymieniony. Nie wiem czy to ten sam zawór o którym piszesz?


  przy licznikach lokalowych wody powinien być z.zwrotny ale nie wszyscy go montują, dlatego u nas w budynku zimna byłą wtłaczana do obiegu ciepłej, przez uszkodzoną baterię.
  Nie będę wdawał się w szczegóły ale taka sytuacja się zdarzyła.
  Na cyrkulacji jest termostatyczny zawór mieszający ale wasz fachowiec pewnie go już sprawdził.

  Pozdrawiam
  AZ
 5. wp44
  IwonaB: podejrzewam za małą wydajność w stosunku do obciążenia. Pytanie, czy do zwiększenia w ramach tego samego pieca...
  Teoretycznie tak. Znamionowa moc grzewcza kotła jest podawana dla konkretnych parametrów: natężenia przepływu i temperatur czynnika grzewczego na wlocie i wylocie z kotła. Jeżeli u Ciebie instalacja była projektowana na względnie niskie parametry, na przykład 70/60 st. C, albo 75/60 st. C (takie parametry odniesienia podają producenci kotłów), to jest pewien zapas. Można też podkręcić przepływ czynnika grzewczego, ale z pewnych względów lepiej (i przede wszystkim taniej) manewrować temperaturami, niż przepływem. Jeśli jednak masz kocioł kondensacyjny i instalację niskotemperaturową, to po podbiciu parametrów utracisz potencjalne korzyści, bo proces kondensacji nie będzie zachodzić, albo będzie, ale w szczątkowym wymiarze.

  Następna sprawa, to palnik. Kocioł kotłem, ale trzeba jeszcze wziąć pod uwagę moc palnika. Pomimo tego, że palniki mają większy zakres tolerancji, niż kotły, na których się je montuje, to jednak komora kotła ma określoną wytrzymałość i nie można bezkarnie zwiększać mocy palnika, bo dojdzie do uszkodzenia kotła.

  W całej tej sprawie widziałbym takie rozwiązanie: jak już posprawdzacie te wszystkie prozaiczne elementy, jak filtry, zawory itp. i nie będzie pozytywnego rezultatu, to trzeba sprawdzić rzecz metodycznie, zaczynając od analizy dokumentacji i sprawdzenia, jakie jest zapotrzebowanie ciepła obiektów na wszystkie cele (c.o., c.w.u., wentylacja, inne) wraz z ewentualnymi nadwyżkami, następnie sprawdzić moc kotła z dokumentacji albo tabliczki znamionowej urządzenia, aby się upewnić, czy jest w stanie pokryć to zapotrzebowanie. Jeśli wszystko jest poprawnie w sensie takim, że na papierze spina się jedno z drugim, to należy sprawdzić z jednej strony, czy prawidłowo obliczono zapotrzebowanie ciepła, a z drugiej strony, sprawdzić rzeczywistą moc grzewczą kotła (pomiar temperatur i przepływu). Nie zaszkodzi tak w ogóle sprawdzić przepływy czynnika grzewczego na poszczególnych obiegach grzewczych, czy odpowiadają projektowanym.

  Przyczyna zapewne jest i jest do wykrycia, trzeba tylko zadziałać planowo, systematycznie, krok po kroku i we właściwej kolejności.

  :smoking:
  •  
   CommentAuthorIwonaB
  • CommentTime15-12-2017
   
  Wręcz przeciwnie, to oznacza, że jest normalna :D

  ps. przepraszam @KubaP za wycieczkę, ale z natury jestem empatyczny

  Uff, dobrze że są jeszcze empatyczni faceci:cool: KubaP czasem zdaje się dopraszać o takie wycieczki.
  przy licznikach lokalowych wody powinien być z.zwrotny ale nie wszyscy go montują, dlatego u nas w budynku zimna byłą wtłaczana do obiegu ciepłej, przez uszkodzoną baterię.

  Został wymieniony jakiś ogólny zawór zwrotny od ciepłej wody, więc nie dotyczy to liczników przy lokalach. Może u nas ich nie ma? Także teoretycznie taka sytuacja jak u Was byłaby możliwa.
  @Haneczka, wp44, dziękuje za rady. Może się przydadzą. Stan na chwilę obecną jest taki, że podobno ma być zwiększony nastaw pieca na wyższy a jeżeli nie pomoże to jakiś dodatkowy zasobnik na ciepłą wodę ma być dostawiany. Dam znać jak się ta cała diagnostyka skończy.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime16-12-2017 zmieniony
   
  IwonaB Stan na chwilę obecną jest taki, że podobno ma być zwiększony nastaw pieca na wyższy
  zwiększa sie koszty, ja bym sprawdził jeszcze kaloryczność gazu

  IwonaB a jeżeli nie pomoże to jakiś dodatkowy zasobnik na ciepłą wodę ma być dostawiany.
  to jest chyba najrozsądniejsze, wyprodukowaną CW będzie można, gdzie przechowywać na gorsze czasy, jak jej rozbiór się zwiększy UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego