Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Phantos, blazejh, KubaP, azygnerski, koziorozka, alamakota, t66, man, Jaromir, alim, tajfun, drops, Haneczka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. witam,
  starałam się znaleźć odpowiedź w poprzednich wątkach na forum, ale znalazłam jedynie poradę, jak to wygląda jeśli zarządca chce wymusić na właścicielu przystąpienie do ciepłej wody dostarczanej przez spółdzielnię.
  Czy istnieją jakieś przepisy mówiące o tym, czy właściciel mieszkania może zrezygnować z ciepłej wody dostarczanej przez spółdzielnię i zdecydować się na indywidualne ogrzewanie wody, np.bojlerem?

  Sytuacja wygląda tak: jestem właścicielem mieszkania, w którym zarówno ogrzewanie jak i ciepła woda dostarczane są z sieci miejskiej. Natomiast problem polega na tym, że 1.na ciepłą wodę czasami trzeba czekać nawet kilka minut, 2. nawet jak już zacznie lecieć "ciepła" woda, nie spełnia ona oficjalnych wymogów (bodajże min. 55 st.C). Wystąpiłam do spółdzielni z prośbą o sprawdzenie, natomiast nikt nawet się nie pofatygował, dostałam jedynie odpowiedź, że długi okres oczekiwania jest spowodowany złą cyrkulacją, a ta z kolei starymi pionami. Co więcej, podobno wspólnota zaproponowała uchwałę o wymianie pionów, ale nie uzyskała ona większości głosów.

  Pierwsze moje pytanie: czy jeśli instalacja nie spełnia wymogów (tj. dostarczenie wody o określonej minimalnej temperaturze), czy wspólnota może odstąpić od naprawienia problemu zasłaniając się brakiem stosownej uchwały remontowej? Problem w naszym budynku jest taki, że instalacje zostały częściowo wymienione, tzn. wymienione w innych pionach, natomiast jedynie środkowe mieszkania mają wciąż stare instalacje, więc nie ma mowy o zebraniu większości głosów.

  Drugie pytanie: jeśli administracja budynku dalej będzie się wzbraniać przed naprawieniem problemu, czy mogę oficjalnie zrezygnować z dostarczania ciepłej wody z sieci? Dzwoniłam w tej sprawie do administracji budynku, ale dostałam odpowiedź, że nie ma takiej możliwości. Czy istnieją jakieś przepisy regulujące tą kwestię? W moim rozumieniu jest to usługa dostarczana przez podmiot zewnętrzny, i jak w przypadku każdej innej usługi, można zrezygnować z jej wykonania w przypadku złej jej realizacji (w tym przypadku nie spełniania wymogów o min. temperaturze wody).

  Będę wdzięczna za wszelką pomoc.
 2.  
  wlasciciel14:starałam się znaleźć odpowiedź w poprzednich wątkach na forum, ale znalazłam jedynie poradę, jak to wygląda jeśli zarządca chce wymusić na właścicielu przystąpienie do ciepłej wody dostarczanej przez spółdzielnię.
  Czy istnieją jakieś przepisy mówiące o tym, czy właściciel mieszkania może zrezygnować z ciepłej wody dostarczanej przez spółdzielnię i zdecydować się na indywidualne ogrzewanie wody, np.bojlerem?

  Sytuacja wygląda tak: jestem właścicielem mieszkania, w którym zarówno ogrzewanie jak i ciepła woda dostarczane są z sieci miejskiej. Natomiast problem polega na tym, że 1.na ciepłą wodę czasami trzeba czekać nawet kilka minut, 2. nawet jak już zacznie lecieć "ciepła" woda, nie spełnia ona oficjalnych wymogów (bodajże min. 55 st.C). Wystąpiłam do spółdzielni z prośbą o sprawdzenie, natomiast nikt nawet się nie pofatygował, dostałam jedynie odpowiedź, że długi okres oczekiwania jest spowodowany złą cyrkulacją, a ta z kolei starymi pionami.
  Co więcej, podobno wspólnota zaproponowała uchwałę o wymianie pionów, ale nie uzyskała ona większości głosów. .
  Problem jest w tym, że ty mieszkasz w lokalu własnościowym w budynku wielolokalowym i jako właścicielka nie możesz podchodzić do tematu jak najemca lokalu - ONI są winni , bo to do ciebie jako właściciela należy decyzja o udrożnieniu cyrkulacji .
  Jak nie możecie się dogadać, jako ogól właścicieli lokali, to pozostaje ci, pozwać do sądu pozostałych właścicieli, co głosowali przeciw wymianie cyrkulacji - działają na twoja szkodę.

  wlasciciel14:Pierwsze moje pytanie: czy jeśli instalacja nie spełnia wymogów (tj. dostarczenie wody o określonej minimalnej temperaturze), czy wspólnota może odstąpić od naprawienia problemu zasłaniając się brakiem stosownej uchwały remontowej?
  Problem w naszym budynku jest taki, że instalacje zostały częściowo wymienione, tzn. wymienione w innych pionach, natomiast jedynie środkowe mieszkania mają wciąż stare instalacje, więc nie ma mowy o zebraniu większości głosów. .
  Jak nie możecie się dogadać, jako ogól właścicieli lokali, to pozostaje ci, pozwać do sądu pozostałych właścicieli, co głosowali przeciw wymianie cyrkulacji - działają na twoja szkodę.

  wlasciciel14:Drugie pytanie: jeśli administracja budynku dalej będzie się wzbraniać przed naprawieniem problemu, czy mogę oficjalnie zrezygnować z dostarczania ciepłej wody z sieci? Dzwoniłam w tej sprawie do administracji budynku, ale dostałam odpowiedź, że nie ma takiej możliwości.

  Czy istnieją jakieś przepisy regulujące tą kwestię? W moim rozumieniu jest to usługa dostarczana przez podmiot zewnętrzny, i jak w przypadku każdej innej usługi, można zrezygnować z jej wykonania w przypadku złej jej realizacji (w tym przypadku nie spełniania wymogów o min. temperaturze wody).
  to nie administracja nie chce tego problemu załatwić, tylko pozostali właściciele lokali. Jak nie możecie się dogadać, jako ogól właścicieli lokali, to pozostaje ci, pozwać do sądu pozostałych właścicieli, co głosowali przeciw wymianie cyrkulacji - działają na twoja szkodę.

  Od instalacji CW możesz się odłączyć poza twoim wodomierzem CW zaślepić ujecie i wewnętrzna instancję zasilić z bojlera zasilanego z ujęcia ZW .... ale czy to ekonomicznie się będzie opłacało? UoWL ; UoGN ;
 3. Na przepisał spółdzielnianych się nie znam - musisz pytać o zgodę?
  jak nie ma cię miesiąc i nie zużywasz wody to chyba za nią nie płacisz?
  Jak masz wodomierz, to przestań odkręcać ciepłą i przestaniesz za nią płacić. Nie jest tak?
 4. Dzięki za odpowiedzi.
  Kuba P.- niestety pozwanie do sądu pozostałych właścicieli nie wchodzi w grę, nie chcę skończyć na wojennej ścieżce. Myślałam, że są jakieś regulacje prawne, do których administracja budynku musi się zastosować. Temat pionów wodnych co roku pojawia się na zebraniach wspólnoty, ale jest notorycznie odrzucany. A tak swoją drogą, czy takie uchwały podejmowane są większością głosów? czy musi być to jednogłośnie? Jak to wygląda w przypadku, gdy dużą część stanowią mieszkania komunalne?

  @koziorozka: niby proste, natomiast z tego co się orientuję jest jakaś stała miesięczna opłata za korzystanie z instalacji CW, więc chciałam to załatwić drogą oficjalną. Natomiast odpowiedź administracji była tutaj jednoznaczna, więc wolałam się upewnić, czy inne rozwiązania (jak np.zaproponowane zaślepienie ujęcia) nie będą odebrane jako samowolka i mi nie zaszkodzą. Wg zarządcy nie mam prawa odstępować od dostarczania CW z sieci. Zrozumiałabym jeszcze, gdyby instalacja te spełniała wszelkie wymogi. Natomiast na chwilę obecną raczej tańszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie wody za pomocą bojlera i trochę wyższe rachunki za prąd, niż zużywanie litrów wody zanim w ogóle ciepła (ale jednak poniżej 55st.C, najczęściej ok.30-35) zacznie lecieć.

  Nowy doklejony: 19.12.17 15:50
  I rozumiem powody długiego oczekiwania na wodę, jednak jest to stare budownictwo i ta instalacja trochę lat ma. Natomiast jeśli chodzi o samą temperaturę wody, to czy nie powinna być jednak dogrzewana do minimum określonego w przepisach? Tu już chyba nie może być mowy o złej cyrkulacji w pionie, raczej o niedostatecznym jej podgrzewaniu przez dostawcę? Co w takim przypadku? Tu już nie mogłabym nawet skarżyć pozostałych właścicieli, bo to przecież nie ich wina, że jest zbyt niska temperatura wody.
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime19-12-2017
   
  wp44
  wlasciciel14: jeśli chodzi o samą temperaturę wody, to czy nie powinna być jednak dogrzewana do minimum określonego w przepisach?
  Powinna być.

  wlasciciel14: Tu już chyba nie może być mowy o złej cyrkulacji w pionie, raczej o niedostatecznym jej podgrzewaniu przez dostawcę? Co w takim przypadku?
  Może być mowa zarówno o złej cyrkulacji w pionie, jak i niedostatecznym jej podgrzewaniu przez dostawcę. A swoją drogą co to za "dostawca"? Ciepłą wodę macie z węzła cieplnego w piwnicy, który jest zasilany z sieci miejskiej, czy dostarcza ją już przygotowaną ta jakaś "spółdzielnia", o której piszesz na początku?

  Po pierwsze, musi być prawidłowa temperatura, czyli musi być zapewniony podgrzew do temperatury ponad 55 st. C (należy uwzględnić straty ciepła na przesyle i związane z tym obniżenie temperatury w najdalszych punktach czerpalnych), lecz nie więcej, niż 60 st. C. Po drugie, musi być dobra izolacja cieplna przewodów, żeby ograniczyć straty ciepła, a w konsekwencji marnowanie energii (= pieniędzy). Po trzecie, musi być prawidłowo zaprojektowana i wykonana oraz dobrze funkcjonująca instalacja cyrkulacji c.w.u., żeby czas dostępu do ciepłej wody był krótki.

  Oto trzy warunki prawidłowo działającej i zapewniającej komfort użytkowania instalacji c.w.u. :neutral:
 5. Węzeł ciepłny jest obsługiwany przez zewnętrzą firmę, natomiast gdzie znajduje się dokładnie ten węzeł cieplny, to na chwilę obecną nie potrafię powiedzieć (ale na pewno nie w piwnicy). Teraz na pewno bardziej zainteresuję się tą kwestią. Natomiast pewne jest, że warunki sprawnej instalacji c.w.u. wymienione powyżej nie są spełnione, do temperatury 55st. daleko...

  Skontaktuję się ponownie z administracją oraz z firmą obsługującą węzeł cieplny, zobaczę czym będą argumentować niską temperaturę wody.

  Na przeforsowanie uchwały remontowej raczej marne szanse, temat ten od kilku lat jest poruszany na zebraniach, ale niestety większość właścicieli albo nie ma tego problemu, albo im ten stan rzeczy nie przeszkadza, albo jeszcze nie zgadzają się na żadne remonty wymagające większych przeróbek w łazience (choć wg mnie wymiana pionów wcale nie wymaga rozkuwania połowy łazienki, ale mogę się mylić :) ).
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime20-12-2017 zmieniony
   
  Czy ktoś na tym forum może mi podać podstawę prawna ,że właściciel lokalu ma obowiazek korzystać z CW.
  Dlaczego to niby trzeba zgodzić sie na droższą energie jeśli mozna kupować tańszą?
  Jeśli jakies działanie własciciela lokalu narusza interes innych właścicieli lub wspólnoty mieszkaniowej to UoWL tego zabrania.
  Ale wspólnota może naruszać interes właściciela lokalu?
 6.  
  tajfun:Czy ktoś na tym forum może mi podać podstawę prawna ,że właściciel lokalu ma obowiazek korzystać z CW.
  jeżeli chodzi o CW to nie ma takie przepisu . Zaślepiasz ujęcie za ciepłomierzem CW i już .


  wlasciciel14:Dzięki za odpowiedzi.
  Kuba P.- niestety pozwanie do sądu pozostałych właścicieli nie wchodzi w grę, nie chcę skończyć na wojennej ścieżce.
  Myślałam, że są jakieś regulacje prawne, do których administracja budynku musi się zastosować. Temat pionów wodnych co roku pojawia się na zebraniach wspólnoty, ale jest notorycznie odrzucany.
  A tak swoją drogą, czy takie uchwały podejmowane są większością głosów? czy musi być to jednogłośnie? Jak to wygląda w przypadku, gdy dużą część stanowią mieszkania komunalne?
  Uchwały w dużych Wspólnotach powyżej 7 lokali są podejmowane większością liczoną udziałami .
  Administrator jest wykonawcą tego co zadecydują / uchwalą właściciele lokali.

  Inne rozwiązanie jak sąd , nie widzę chyba że uchwała właścicieli lokali nada bieg wymianie cyrkulacji


  wlasciciel14:I rozumiem powody długiego oczekiwania na wodę, jednak jest to stare budownictwo i ta instalacja trochę lat ma.
  Natomiast jeśli chodzi o samą temperaturę wody, to czy nie powinna być jednak dogrzewana do minimum określonego w przepisach?
  Tu już chyba nie może być mowy o złej cyrkulacji w pionie, raczej o niedostatecznym jej podgrzewaniu przez dostawcę? Co w takim przypadku? Tu już nie mogłabym nawet skarżyć pozostałych właścicieli, bo to przecież nie ich wina, że jest zbyt niska temperatura wody.
  cyrkulacja i temperatura wody są ze sobą powiązane jak nie ma prawidłowej cyrkulacji to woda się wychładza, zanim dotrze do ciebie - od węzła do kranu w twoim lokalu, sytuacja się pogarsza, jak nie ma rozbioru , nikt przed tobą nie korzystał z wody.  Ta jaśniejsza (różowa) instalacja to cyrkulacja . UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime20-12-2017
   
  wp44
  Czy ktoś na tym forum może mi podać podstawę prawna ,że właściciel lokalu ma obowiazek korzystać z CW.
  tajfun: Dlaczego to niby trzeba zgodzić sie na droższą energie jeśli mozna kupować tańszą?
  A dlaczego zadajesz pytania z tezą? W dodatku fałszywą? Nie godzi się tak robić.

  Nie ma obowiązku korzystania. Jak ktoś nie chce, to nie korzysta. A jak nie korzysta, to nie płaci. Nawet nie trzeba nic zaślepiać. Wystarczy zamknąć zawór i po sprawie. Ale uwaga! Opłata za wodę składa się z kilku elementów a nie tylko z kosztów zużytego surowca. Są jeszcze koszty stałe, stałe przesyłowe, zmienne przesyłowe i tak dalej. Nie od wszystkich kosztów można się wykręcić. W niektórych trzeba partycypować, jeśli nawet się nie korzysta. Tu należałoby sięgnąć do historii, zobaczyć uchwały, sprawdzić, czy tak było od początku, czy może zmiana była inicjatywą prywatną kilku właścicieli i tak dalej. Tu nie ma rozwiązania zero-jedynkowego, uniwersalnego dla każdej sytuacji.
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime20-12-2017
   
  A dlaczego zadajesz pytania z tezą? W dodatku fałszywą? Nie godzi się tak robić.

  Czyżby?
  W dodatku fałszywą?

  A po co ten znak zapytania?

  Tu należałoby sięgnąć do historii, zobaczyć uchwały, sprawdzić, czy tak było od początku, czy może zmiana była inicjatywą prywatną kilku właścicieli i tak dalej.

  A po co? Przeciez wspolnota nie zarządza ( wg mnie) lokalami.
 7. z tego co się orientuję jest jakaś stała miesięczna opłata za korzystanie z instalacji CW

  Zajrzyj do ostatniego rozliczenia za wodę. Ja ze stałą opłatę za cw się nie spotkałam.

  wlasciciel14 - mieszkasz we wspólnocie czy w spółdzielni?
  Nadal nie odpowiedziałaś na pytanie czy masz wodomierze.
 8. koziorozka- wspólnota.
  I tak, zużycie wody rozliczane jest na podstawie wodomierzy.
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime20-12-2017
   
  wp44
  wlasciciel14: zużycie wody rozliczane jest na podstawie wodomierzy
  zużycie rozliczane na podstawie wodomierzy, ok, ale istotne, czy płacisz tylko za wodę, czy jeszcze inne opłaty towarzyszące. Jeśli całkowity koszt to jest tylko opłata za zużytą wodę, to nie rozumiem, jaki masz problem. Po prostu nie używaj c.w.u. dostarczanej przez firmę zewnętrzną, tylko załóż sobie ten bojler, o którym wspomniałeś i po sprawie. Pozdrawiam.
 9. wp44: dzięki za radę. Taki był moje początkowe zamierzenie, natomiast po odpowiedzi zarządcy, że absolutnie nie mogę zrezygnować z używania "ich" c.w.u., ponieważ wzszyscy w budynku z niej korzystają itp. itd, wolałam się jednak upewnić.I tak, niby nie muszę wcale używać ciepłej wody, nikt mnie do tego nie zmusi, ale chodziło też o to, czy zarządca ma w ogóle takie prawo do straszenia właścicieli. Wg niego jeśli nie będę używać ciepłej wody, to będzie jeszcze gorsza cyrkulacja w pionie, i to ja będę działać na szkodę innych mieszkańców, więc mogę mieć potem nieprzyjemności. Tylko ciekawe, że zarządca używa argumetu działania na szkodę innych akurat w tym przypadku, gdy to z powodu braku większości głosów uchwała o wymianie pionów jest wciąż odrzucana i kilka osób na tym cierpi (szczególnie na wyższych piętrach).

  Nowy doklejony: 20.12.17 20:56
  Na szczęście zostało wcześniej poruszone, że właściciel nie ma obowiązku korzystania z cw, tak więc wkrótce planuję zamontować bojler i cieszyć się gorącą wodą. :)
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime20-12-2017
   
  wp44
  wlasciciel14: Wg niego jeśli nie będę używać ciepłej wody, to będzie jeszcze gorsza cyrkulacja w pionie, i to ja będę działać na szkodę innych mieszkańców, więc mogę mieć potem nieprzyjemności.
  Dobre. Ja myślę, że nieprzyjemności, np. żołądkowe, to Ty będziesz mieć wtedy, kiedy jeszcze dłużej będziesz słuchać takich bredni. Cyrkulacja działa niezależnie od tego, czy Ty, albo ktokolwiek inny pobiera wodę, czy nie. Być może u Ciebie w ogóle nie ma przewodów cyrkulacyjnych, albo są niedrożne i zarządca troszczy się o to, żeby to Twoja instalacja robiła za cyrkulację. To oczywiste, że jeśli ty wylejesz u siebie całą zimną wodę z rur, to użytkownicy pod Tobą dostaną już ciepłą. : )
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime21-12-2017
   
  wp44:Nie ma obowiązku korzystania. Jak ktoś nie chce, to nie korzysta. A jak nie korzysta, to nie płaci. Nawet nie trzeba nic zaślepiać. Wystarczy zamknąć zawór i po sprawie.
  znowu przeczytałeś co drugi wyraz w wątkach.
  To zaślepienie ma związek z montażem bojlera i za jego pośrednictwem, miałaby być ogrzewana woda i dostarczana do istniejących ujęć .
  wlasciciel14: Czy istnieją jakieś przepisy mówiące o tym, czy właściciel mieszkania może zrezygnować z ciepłej wody dostarczanej przez spółdzielnię i zdecydować się na indywidualne ogrzewanie wody, np.bojlerem?


  wp44:Ale uwaga! Opłata za wodę składa się z kilku elementów a nie tylko z kosztów zużytego surowca. Są jeszcze koszty stałe, stałe przesyłowe, zmienne przesyłowe i tak dalej. Nie od wszystkich kosztów można się wykręcić. W niektórych trzeba partycypować, jeśli nawet się nie korzysta. Tu należałoby sięgnąć do historii, zobaczyć uchwały, sprawdzić, czy tak było od początku, czy może zmiana była inicjatywą prywatną kilku właścicieli i tak dalej. Tu nie ma rozwiązania zero-jedynkowego, uniwersalnego dla każdej sytuacji.
  a w jakich wspólnotach taki (akademicki) podział kosztów podgrzewania jest stosowany , zazwyczaj jest to przerzucane na C.O. UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego