Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

wp44, Egzo, koziorozka, KubaP, dwajscia, azygnerski, anias54, trader, tajfun

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  1. Zmiany w ustawie o własności lokali obowiązujące od 11 września 2017 roku
    Radca Prawny Joanna Bacior dla czytelników serwisu zarzadca.eu:
    http://www.zarzadca.eu/ekspert_radzi/51/zmiany-w-ustawie-o-wlasnosci-lokali-obowiazujace-od-11-wrzesnia-2017-roku
  2. Jakie trrzeba dołączyć dokumenty-do wniosku o wpis ostrzezeniao niezgodnosci stanu prawnego w księdze Wieczystej ze stanem prawnym.
    Budynek składa się z 64 lokali metraż sporny to 3m2 powierzchni przynależej (piwnica została w nie własciwy sposób obnieżona )
    •  
      CommentAuthorcTnt
    • CommentTime9-01-2018
     
    Temat o którym Pan napisał raczej nie nadaje się do wpisu ostrzeżenia o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Dział I-O nie jest objęty rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych. Aby móc udzielić konkretnej porady, konieczne byłoby poznanie całego stanu faktycznego. Jak zostało stwierdzone, iż metraż został źle obliczony? Jaką metodą prowadzone były obliczenia?
    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime9-01-2018
     
    jacek62:Jakie trrzeba dołączyć dokumenty-do wniosku o wpis ostrzezeniao niezgodnosci stanu prawnego w księdze Wieczystej ze stanem prawnym.
    Budynek składa się z 64 lokali metraż sporny to 3m2 powierzchni przynależej (piwnica została w nie własciwy sposób obnieżona )
    To należy podjąć uchwalę o ponownym wyliczeniu udziału na podstwie obmiaru wszystkich lokali i pomieszczeń przynależnych. Oczywiście koszt pokryją właściciele lokali tworzący wspólnotę

    Ustawa o własności lokali

    Art.22.3. 5a) udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej,
    UoWL ; UoGN ;
    •  
      CommentAuthorjacek62
    • CommentTime10-01-2018
     
    Pomiar wykonano wykonano według normy PN-70 B-02365
    częssc przynależna jet 4,69 m2 obliczona według normy w rzeczywistosci wynosi 1,69 m2...
    Pomieszczenie toskła się z dwóch częsci,przy czym jedna z nicho powierzchnui 3m2 jest zupełnie niefunkcjoalna,ponieważ częśc sufitu piwnicy, ktory znajduje się nad tym fragmentem piwnicy jest obniżona poniżej 1mb
    a dodatkowo nad tym niskim sufitem znajduje się komora zsypowa (smietnik )
    W konsekwencji korzystam jedynie z częsci lokalu piwnicznego, który posiada odpowiednią wysokość sufitu i powierzchnia wynosi zaledwie 1,69 m2
    •  
      CommentAuthorcTnt
    • CommentTime10-01-2018
     
    Ile czasu upłynęło od wykonania pomiarów? Czy komora zsypowa (śmietnik) istniała w czasie sporządzania pomiarów? Czy od czasu pomiarów, w części nieruchomości wspólnej prowadzone były prace budowlane wymagające zgłoszenia lub pozwolenia?
    •  
      CommentAuthorjacek62
    • CommentTime7 dni temu
     
    Pomiar był robiony metodą geodezyjną w 2009 roku Komora oczywiscie istniała ..od początku . Nie bylo zadnych robót prowadzonych po tym czasie..
    pomiar wykonano na podstawie dokumentacji architektoniczno-budowlanej...(Sygnatura3/1615 )
    Cały szkopół w tym ze upłynęly wszystkie okresy...
    •  
      CommentAuthorcTnt
    • CommentTime7 dni temu
     
    tak jak wspomniałam wcześniej, dział I-O obejmuje dane, które wynikają z dokumentacji prowadzonej przez odpowiednie organy administracji architektoniczno-budowlanej. Ponieważ dział I-O nie jest objęty rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych, co do zasady nie wpisuje się tam ostrzeżeń o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Dodać należy także, iż dział I-O opisuje stan rzeczowy, a nie stan prawny nieruchomości. Aby sprostować powierzchnię lokalu przynależnego, konieczne jest podjęcie uchwały ws. przeprowadzenia nowego obmiaru oraz zgoda współwłaścicieli na zmianę udziału w nieruchomości wspólnej. Wymóg zgody współwłaścicieli wynika z faktu zmiany mianownika ułamka w jakim wyrażany jest udział. W niektórych sytuacjach zgoda musi być udzielona przez wszystkich współwłaścicieli i wymaga formy aktu notarialnego oraz wpisu do wszystkich ksiąg wieczystych (budynku oraz lokali).
    w przypadku odmowy podjęcia uchwały lub niepodjęcia takiej uchwały, można wystąpić z powództwem p/ko wspólnocie - o nakazanie wykonania nowego pomiaru, a następnie z powództwem p/ko wszystkim współwłaścicielom lokali o ustalenie nowych udziałów w nieruchomości wspólnej. Wyrok sądu stanowił będzie podstawę wpisu do ksiąg wieczystych.
    •  
      CommentAuthorjacek62
    • CommentTime2 dni temu
     
    Kto i na jakich zasadach miałby dokonac nowego pomiaru...?
    Jak kształtowałby koszt ustalenia nowych udziałow ( koszt notariusza) i w jakim zakresie ja ponosiłbym te koszty.?
    •  
      CommentAuthorcTnt
    • CommentTime2 dni temu
     
    pomiarów dokonuje geodeta posiadający stosowne uprawnienia. Po uprzednio podjętej uchwale, Wspólnota zleca geodecie posiadającemu stosowne uprawnienia, sporządzenie nowego pomiaru powierzchni użytkowej.
    Jeśli chodzi o koszty, niestety nie jestem notariuszem i nie umiem podać Panu jakie to byłyby koszty. W większości mnie znanych przypadków, członkowie Wspólnot nie wyrażali zgody na ponoszenie kosztów nowego pomiaru, ustalenia nowych udziałów oraz zmian w KW. Koszty te pokrywane były przez osoby zainteresowane zmianami. Alternatywnie decydowano się na drogę sądową, która przy dużych wspólnotach okazywała się jedyną realnie możliwą.
    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime2 dni temu zmieniony
     
    jacek62:Kto i na jakich zasadach miałby dokonac nowego pomiaru...?
    Jak kształtowałby koszt ustalenia nowych udziałow ( koszt notariusza) i w jakim zakresie ja ponosiłbym te koszty.?

    Pomiaru lokali i pomieszczeń przynależnych może dokonać rzeczoznawca majątkowy.
    O ceny popytaj na rynku lokalnym , Ty ponosisz koszty do wysokości posiadanego udziału w NW UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego