Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, BNadra, azygnerski, blazejh, yeti, George, waleczny, tajfun, Haneczka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

    •  
      CommentAuthorGreen
    • CommentTime5-01-2018
     
    Witam
    Otrzymałem ostatnio kopie corocznych przeglądów budowlanych mojej wspólnoty i zastanawiam się czy wszystkie przeglądy są robione na "jedno kopyto" z jednego wzoru, czy zwyczajnie wykonawca przeglądu nigdy u nas nie był. Od 5 lat ten sam inspektora i od 5 lat ten sam błąd a mianowicie uwzględnianie w przeglądzie i ocena stanu technicznego elementów budynku, których u nas nigdy nie było nawet w planach. z przeglądu dowiedziałem się ,że są zużyte w 20% ale nie trzeba ich wymieniać. Kopie takiego przeglądu dostaje organ nadzoru budowlanego, kto będzie odpowiadał za ewentualne kary jeżeli organ ten dopatrzy się tych samych nieprawidłowości, Wspólnota czy inspektor który wykonał te przeglądy?
    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime5-01-2018
     
    Właściciele lokali ... UoWL ; UoGN ;
  1. Green, przecież możesz się o to zapytać samego Pana Inspektora ! A może tych elementów ty nie widzisz. :wink:
    •  
      CommentAuthorwp44
    • CommentTime5-01-2018
     
    wp44
    Green: kto będzie odpowiadał za ewentualne kary
    Odpowiedź jest zaszyfrowana w art. 61 pkt 1) i 2) ustawy Pb.

    Green: Kopie takiego przeglądu dostaje organ nadzoru budowlanego
    Nie jest to prawda. Organ dostaje kopię protokołu tylko w przypadku stwierdzenia w toku kontroli przesłanek, o których mowa w art. 70 ust. 1 ustawy Pb.

    Dodatkowo należy wspomnieć, że kontrolujący jest zobowiązany do poinformowania organu o przeprowadzonej kontroli w przypadku budynków o pz > 1000 m2 lub innych obiektów budowlanych o pow. dachu > 2000 m2. Poinformowania, a nie do przekazania kopii protokołu. Organ nadzoru budowlanego, to nie jest biblioteka kongresu, albo jakieś archiwum watykańskie.
  2. Green:zastanawiam się czy wszystkie przeglądy są robione na "jedno kopyto" z jednego wzoru

    Podstawowa prawda, to że do przeglądów bierze się takiego, co nie zedrze za usługę. Co do błędów, są jak najbardziej prawdopodobne, gdy się odwala masówkę na szablonie.
    Nie ma za to sankcji, jedynie świadczy o tym „specjaliście”.

    Najistotniejsze, żeby kontrolę przeprowadzał człowiek z uprawnieniami, a w protokole było odniesienie do poprzednich zaleceń (czy zostały wykonane) + nowe zalecenia i sakramentalne „obiekt może być bezpiecznie użytkowany”. Zalecenia powinny zostać przepisane do książki obiektu budowlanego.
    Wykonanie zaleceń, to już odpowiedzialność właściciela, zarządcy lub użytkownika.
    Różny jest stopień pilności zaleceń i zazwyczaj wykonanie zależny od kondycji finansowej właściciela.
    Co do przesyłania kopii protokołu z kontroli, to tak jak pisze „wp44”, nic dodać, nic ująć.
    AZ
    •  
      CommentAuthorwp44
    • CommentTime6-01-2018 zmieniony
     
    wp44
    azygnerski: do przeglądów bierze się takiego, co nie zedrze za usługę.
    Każdy bierze, kogo chce. Jak dla mnie, do przeglądów bierze się takiego, co rzetelnie wykona kontrolę. W końcu chodzi o bezpieczne użytkowanie budynku. Taki, co nie zedrze za usługę zazwyczaj robi właśnie tak, jak u Green. Często jednak wina leży po stronie zamawiającego/klienta/użytkownika (względnie gdzieś pośrodku), którego interesuje przede wszystkim to, żeby było jak najtaniej i żeby tylko był "papier".

    azygnerski: Nie ma za to sankcji, jedynie świadczy o tym „specjaliście”.
    Naturalnie jest to nieprawda, ponieważ sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych stanowi wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w rozumieniu ustawy Prawo budowlane (vide art. 12 ust. 1 pkt 5) ). Sugeruję zatem zapoznać się z rozdziałem 10 ustawy "Odpowiedzialność zawodowa w budownictwie", a w szczególności z art. 95, 96 i dalszymi.
    •  
      CommentAuthorHaneczka
    • CommentTime7-01-2018 zmieniony
     
    Green: Kopie takiego przeglądu dostaje organ nadzoru budowlanego,

    Na pewno dostaje? :confused: Nic nie wiem o takim wymogu, ale... może po prostu nie wiem.
  3. wp44:
    azygnerski: Nie ma za to sankcji, jedynie świadczy o tym „specjaliście”.
    Naturalnie jest to nieprawda

    ...naturalnie, w tym wypadku, za niechlujstwo, grozi mu stawiennictwo przed OROZem i kara chłosty :bigsmile:
    •  
      CommentAuthorwp44
    • CommentTime7-01-2018
     
    wp44
    azygnerski: ...naturalnie, w tym wypadku, za niechlujstwo, grozi mu stawiennictwo przed OROZem i kara chłosty
    Ok. Napisałeś, co wiedziałeś. A teraz - jeśli już musisz - możesz dopisać coś z sensem.
  4. wp44:A teraz - jeśli już musisz - możesz dopisać coś z sensem.

    muszę, aż mnie nosi...
    Miłej niedzieli i stosunkowo udanego tygodnia :tongue:
    AZ
    •  
      CommentAuthorwp44
    • CommentTime7-01-2018
     
    wp44
    Dziękuję i życzę wzajemnie. Pozdr.
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego