zimna podłoga w mieszkaniu

jednookijednooki Użytkownik
edytowano stycznia 2018 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam, kupiliśmy mieszkanie od dewelopera nad garażem nieogrzewanym. Temperatura w mieszkaniu jest ok gorzej z podłogą (8cm panele), która jest zimna i nie ma mowy o chodzeniu na boso czy nawet w skarpetkach, musimy zakładać kapcie, a mamy też małe dziecko. Mieszkanie posiada gwarancję i rękojmie. Od czego zacząć,żeby udowodnić deweloperowi, że to usterka z jego winy i powinien naprawić ją na własny koszt. Może ktoś spotkał się z taką sytuacją, będę wdzięczny za każdą pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zacznij od sprawdzenia, czy strop nad nieogrzewanym garażem ma odpowiednią izolację cieplną. Wymagania w tym zakresie znajdziesz w załączniku nr 2 do rozporządzenia MI w sprawie wtjpobiiu. DzU75/2002 wraz z pz. Pozdr.
  • Opcje
    jednookijednooki Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki, załącznik mam już wydrukowany. Mam tylko nadzieję, że zarządca nie będzie mi robił problemów z wydaniem dokumentacji technicznej budynku. pozdrawiam
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jednooki:[/cite]Dzięki, załącznik mam już wydrukowany. Mam tylko nadzieję, że zarządca nie będzie mi robił problemów z wydaniem dokumentacji technicznej budynku. pozdrawiam
    to nie jest jedyne źródło, gdzie znajdziesz dokumentacje techniczną.
  • Opcje
    jednookijednooki Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nic innego do głowy mi nie przychodzi, będę wdzięczny za podpowiedź :wink:

    Nowy doklejony: 15.01.18 13:48
    w gminie powinna jeszcze być :bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2018
    Tam, gdzie dostali pozwolenie na budowę, w starostwie
    Pozwolenie na budowę wydawane jest w formie decyzji administracyjnej [b]przez starostę[/b]. Zgodnie z art. 33 pkt. 2 Ustawy Prawo Budowlane, do [b]wniosku o pozwolenie na budowę[/b] należy dołączyć:
    
    [color=#00f][b]cztery egzemplarze projektu budowlanego[/b] [/color]wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem architekta adaptującego o przynależności do izby samorządu zawodowego aktualnym na dzień opracowania projektu, 
    
    itd.
    
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem należy wykonać badanie termowizyjne, które wykaże jaka jest temperatura. Najpierw należałoby do dewelopera wystąpić i powiadomić o tym wspólnotę, ponieważ o ile wykonawca nie usunie wady - to właśnie wspólnota będzie pokrywać koszty.

    Następnie, o ile badanie wykaże nieprawidłowości, albo nie zostanie przeprowadzone - dobrym rozwiązaniem byłoby zgłoszenie sprawy do Nadzoru Budowlanego, który przeprowadzi kontrolę w tym zakresie i w razie stwierdzenia nieprawidłowości wyda stosowne decyzje.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2018
    [cite] Zarządca:[/cite]Moim zdaniem należy wykonać badanie termowizyjne, które wykaże jaka jest temperatura. Najpierw należałoby do dewelopera wystąpić i powiadomić o tym wspólnotę, ponieważ o ile wykonawca nie usunie wady - to właśnie wspólnota będzie pokrywać koszty.
    A może brak maty pod panelami?.
    Ciekaw jestem, jaka jest temperatura przy samej podłodze ?
    Kto wykonywał wykończenie lokalu ze stanu surowego . ?
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano stycznia 2018
    Tylko izolacja stropu nad nieogrzewaną kondygnacją podziemną, w tym wypadku garażu. Oczywiście, izolacja zastosowana od strony garażu, a nie pomieszczenia mieszkalnego. Obecne wymaganie odnośnie współczynnika przenikania ciepła U wynosi max. 0,25 W/m2K w przypadku projektowanej temperatury w pomieszczeniu ogrzewanym nie mniej, niż 16 st. C. To całkiem niski współczynnik. Jeszcze niedawno dopuszczalny wsp. U miał większą wartość dla ścian zewnętrznych.

    Przy takim współczynniku grubość warstwy izolacyjnej musi wynosić jakieś 15 cm. Od tego (po uprzednim zapoznaniu się z dokumentacją budynku) należy zacząć.

    :smoking:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem właściciel nie musi się koncentrować na kwestiach izolacji, współczynników,itd. W sprawie kluczowa jest kwestia temperatury - jeżeli jest zbyt niska, to na wykonawcy w ramach rękojmi (lub na wspólnocie jako zarządcy wspólnej neiruchomości) spoczywa ciężar ustalenia przyczyn i usunięcia usterki.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Zarządca:[/cite]Moim zdaniem właściciel nie musi się koncentrować na kwestiach izolacji, współczynników,itd.
    W sprawie kluczowa jest kwestia temperatury - jeżeli jest zbyt niska, to na wykonawcy w ramach rękojmi (lub na wspólnocie jako zarządcy wspólnej neiruchomości) spoczywa ciężar ustalenia przyczyn i usunięcia usterki.
    [quote][cite] jednooki:[/cite] [b][color=#f00]Temperatura w mieszkaniu jest ok[/color][/b] gorzej z podłogą (8cm panele), która jest zimna i nie ma mowy o chodzeniu na boso czy nawet w  skarpetkach, musimy zakładać kapcie, a mamy też małe dziecko.  [/quote]
    
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Temperatura w mieszkaniu może być ok, ale żeby je ogrzać trzeba więcej zużyć energii, ponieważ jest problem z izolacją podłogi. Badanie termowizyjne jest konieczne moim zdaniem.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano stycznia 2018
    Z raportu (termogramu) z badania termowizyjnego wyniknie jakaś tam temperatura podłogi i co z tego? Co dalej? Nie ma żadnych wymagań w przepisach odnośnie temperatury podłogi, ani warunków technicznych, jakim powinna ona odpowiadać.Na etapie wstępnym, a taki jest w tym momencie, kiedy to nabywca zamierza dopiero wystąpić do inwestora (sprzedawcy lokalu) i zgłosić problem, nie ma najmniejszego sensu zaczynać sprawy od wyrzucania pieniędzy w błoto. Zresztą, moje pytanie retoryczne, to będzie również pierwsze pytanie, jakie zada inwestor, kiedy nabywca lokalu przyniesie mu raport. Następnie zapyta o to, co podkreślił KubaP, czyli jaka jest temperatura w mieszkaniu. A nabywca może tylko odpowiedzieć, że jest ok. Wtedy inwestor powie, że jak ok, to ok i do widzenia.

    Badanie termowizyjne jest krótkie, ale za to relatywnie drogie. To zawsze autor zdąży zrobić. Równie dobrze można sobie przyłożyć termometr do podłogi i samemu zbadać temperaturę, dzięki czemu uniknie się strzelania z armaty do komara.
    Zarządca: Moim zdaniem właściciel nie musi się koncentrować na kwestiach izolacji, współczynników,itd.
    Oczywiście, że nie musi. Generalnie, właściciel nic nie musi. Ma jednak do wyboru dwie drogi: albo zgłosić problem i niech ten się sam załatwia (:rolling:), albo wykazać trochę własnej inicjatywy we własnej sprawie i na wstępie zawęzić pole manewru inwestorowi / sprzedawcy mieszkania, czy wręcz zapędzić go do narożnika, znaczy się w kozi róg, a przy okazji, jeśli okazałoby się, że izolacji nie ma, lub jest niewystarczająca, to można zrobić to, co sugerujesz wcześniej - tzn. w przypadku braku zainteresowania inwestora problemem, uderzyć do PINB. Tyle, że gwoli uczciwości powinieneś dodać, że PINB zwróci się z ewentualnym kontratakiem w kierunku wspólnoty, a nie sprzedawcy lokalu.

    Pozdr.
    Komentarz edytowany wp44
  • Opcje
    jednookijednooki Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Oczywiście pod panelami jest zarówno specjalna folia jak i pianka. W poniedziałek podjadę do starostwa tak jak sugerował KubaP i postaram się uzyskać potrzebną dokumentację.
  • Opcje
    dartikadartika Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo często kładąc panele niektórzy nie kładą maty i tego podkładu i dlatego tak się dzieję, ale skoro jest no to wina developera!!!
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dartika: i dlatego tak się dzieję
    to znaczy, jak się dzieje? W sensie, że podłoga jest zimna, bo ktoś nie położył maty i podkładu pod panele?

    Nowy doklejony: 20.01.18 11:28
    W poniedziałek podjadę do starostwa tak jak sugerował KubaP i postaram się uzyskać potrzebną dokumentację.
    W pierwszej kolejności dokumentację powinieneś uzyskać u swojego zarządcy. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane (art. 63 ust. 1) właściciel lub zarządca obiektu powinien przechowywać dokumentację przez cały czas istnienia obiektu. W Twoim przypadku w imieniu właścicieli lokali tworzących wspólnotę mieszkaniową dokumentację powinien przechowywać zarządca nieruchomości (nie utożsamiać z zarządcą obiektu budowlanego). Biorąc pod uwagę to, że budynek jest nowy, nie należy się spodziewać, że dokumentacja gdzieś zaginęła na przestrzeni dziejów.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    jednookijednooki Użytkownik
    edytowano lutego 2018
    Po cieżkich bojach udało uzyskać się dokumentację techniczną do projektu. KubaP niestety starostwo nie wyraziło zgody na udostępnienie dokumentacji technicznej, twierdząc że oni mają to dla siebie...?! Dokumentacja udostępnił zarządca, ale tylko opis, ponieważ żadnych rysunków i przekroju budynku nie posiadają. W dokumentacji technicznej jest punkt izolacje cytując " izolacja termiczna stropu nad piwnicą płyty lamelowe z wełny mineralnej malowane natryskowo - 10 cm" Czy 10 cm to nie jest za mało ?

    Nie ma tu żadnych informacji na temat współczynników przenikania ciepła.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2018
    KubaP niestety starostwo nie wyraziło zgody na udostępnienie dokumentacji technicznej, twierdząc że oni mają to dla siebie...?!
    a czy ja tobie kazałem ją im zabierać ? wystarczyło poprosić do wglądu na miejscu i zrobić sobie foto.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jednooki: Czy 10 cm to nie jest za mało ?
    Może być za mało, ale nie musi. Wszystko zależy od konstrukcji stropu i od wymagań przepisów, które obowiązywały na dzień złożenia wniosku o pozwolenie na budowę budynku. Jeżeli jest izolacja, a mimo tego Ty odczuwasz dyskomfort, to albo jesteś nadwrażliwy, albo izolacja jest tylko na papierze, a w rzeczywistości jej nie ma na całości lub na fragmencie stropu, względnie jest izolacja, ale wykonana wadliwie, nieszczelna i być może z dużą liczbą mostków cieplnych.

    Jeśli stwierdzisz, że izolacja faktycznie jest i nie widać żadnych wad gołym okiem, a z drugiej strony - będziesz odczuwać duży dyskomfort, no to pozostanie Ci jedynie odpalić broń, o której napisał Zarządca : ), tj. zlecić badanie termowizyjne, a następnie molestować sprzedawcę lokalu.
    Nie ma tu żadnych informacji na temat współczynników przenikania ciepła.
    W dokumentacji budynku, w części architektonicznej, jeśli nie w opisie, to z całą pewnością na rysunkach, powinny być podane projektowane współczynniki przenikania ciepła dla wszystkich przegród. W części rysunkowej powinny być rozpisane szczegółowo poszczególne warstwy w przegrodach.

    Pozdrawiam.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.