Jeden lokator przeciw inwestycji w budynku. Co robić?

IndianaIndiana Użytkownik
edytowano stycznia 2018 w Wolne tematy
Drodzy Forumowicze, następujące pytanie:
Wspólnota Mieszkaniowa podczas zebrania podjęła uchwałę o wymianie pionów wodno-kanalizacyjnych w budynku, przyjmując ją 85% udziałów. Zgody nie wyraziła jedna lokatorka, która uznała, że nie jest gotowa na podjęcie tej inwestycji oraz demontaż mebli kuchennych i odsłonięcie pionów, które zabudowała podczas remontu kuchni. Znalazł się wykonawca, przedstawił kosztorys ofertowy, zarząd ustalił z nim szczegóły umowy i prace ruszą niebawem. Moje pytanie brzmi: jak postąpić z problematycznym lokatorem? Myślałem o piśmie, które lokatorka mogłaby sporządzić, a w którym napisała by, że ona odpowiada za wszelkie awarie i szkody, które ewentualnie wystąpiłyby wskutek wyłączenia jej lokalu z robót i pozostawienia na tym odcinku starych żeliwno-stalowych instalacji. Jak wyglądałoby postępowanie w sądzie? Szczerze jestem za tym aby wspólnie dojść do porozumienia ale nie widzę zbyt wielkich szans.Jeden lokator nie może przecież niweczyć decyzji pozostałych tych, którzy określili się za. Proszę o wasze sugestie i pozdrawiam!

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2018
    [cite]Indiana: [/cite]Moje pytanie brzmi: jak postąpić z problematycznym lokatorem?
    sprawę skierować do sądu i to szybko. Nie miała prawa trwale zabudowywać instalacji.
    Art.13. 2. Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest [b]obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu[/b], ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji,[b] remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej[/b], a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.
    
    [cite]Indiana: [/cite] Jak wyglądałoby postępowanie w sądzie?
    sąd wyda nakaz udostępnienia części wspólnej czym są piony wod-kan (oczywiście poniesie koszty sądowe ; wynajmu adwokata przez wspólnotę).
  • Opcje
    cTntcTnt Użytkownik
    edytowano listopada -1
    w pierwszej kolejności należy, zgodnie z art. 13 ust. 2 u.w.l. wezwać właściciela lokalu do udostępnienia lokalu w określonym terminie, celem wykonania prac. Wezwanie powinien wystosować Zarząd WM, albo w przypadkach o których mowa w art. 18 ust. 1 u.w.l. - Zarządca. Pismo podpisane przez administratora nie będzie żądaniem o którym mowa w ustawie.

    Podstawa prawna:
    "Art. 13. ust. 2. Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje."

    Jeśli właściciel odmówi wstępu do lokalu, należy skierować powództwo do sądu. Przy czym treść pozwu powinna obejmować takie elementy jak:
    - zgoda na przymusowe otwarcie lokalu,
    - zgoda na wstęp do lokalu,
    - zgoda na dokonanie demontażu zabudowy kuchennej w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia prac konserwacyjnych/remontowych pionów wod-kan w lokalu,
    - zgoda na przeprowadzenie prac konserwacyjnych/remontowych pionów wod-kan w lokalu,

    By uzyskanie zastępczej zgody sądu było mniej czasochłonne, można przewidzieć ewentualne przywrócenie lokalu do stanu sprzed wykonania prac, przy czym zwyczajowo materiały niezbędne do wykonana prac "przywrócenia stanu lokalu" powinien zapewnić właściciel lokalu.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Indiana, myślę, że wystarczy dobrze napisane wezwanie do udostępnienia i że tekst zgody jest u administratora (treść jak jak napisał cTnt).
    A na dole krótko, że jak w terminie X zgody nie wyrazi, to sąd, którego koszty, zastępstwo procesowe itd.
  • Opcje
    IndianaIndiana Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chyba takie działania trzeba będzie podjąć bo widzę, że innej możliwości nie będzie. Dziękuję za Wasze opinie!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.