Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

wp44, blazejh, KubaP, gab, koziorozka, Jaromir, tajfun, Michał, Zarządca, jaczylion, pldiego, PabloG, azygnerski, t66, ure1972

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Zarządca jest obowiązany do składania co roku sprawozdania ze swojej działalności. Jednak nie doczytałem się w jaki sposób ma to wyglądać.Czy zarządca musi prowadzić kartoteki i zapisywać wszystkie wpłaty na poszczególnych kontach, czy wystarczy, że będzie prowadził zestawienie dochodów i kosztów np excelu.
  Jakie jest Wasze zdanie? Proszę o sugestie i pozdrawiam!
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime7-02-2018 zmieniony
   
  IndianaCzy zarządca musi prowadzić kartoteki i zapisywać wszystkie wpłaty na poszczególnych kontach, czy wystarczy, że będzie prowadził zestawienie dochodów i kosztów np excelu.

  No to poczytaj jeszcze raz
  a przeczytasz że wspólnoty prowadzą ewidencje pozaksięgową

  Art.22. 3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
  10) określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.


  w jaki sposób wspólnota to robi zależy wyłącznie od niej .(uchwała)

  Ale mamy XXI wiek więc w realu wspomagają zarządzanie programy informatyczne np Weles3 UoWL ; UoGN ;
 2. Tzn że śmiało mogę ewidencjonowac dochody i wydatki wspólnoty w dogodny dla siebie sposób.
  Dziękuję za info!
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime8-02-2018 zmieniony
   
  Indiana:Tzn że śmiało mogę ewidencjonowac dochody i wydatki wspólnoty w dogodny dla siebie sposób.
  Dziękuję za info!
  To znaczy, że ogól właścicieli lokali powinien podjąć uchwałę, że "możesz ewidencjonować dochody i wydatki wspólnoty w dogodny dla siebie sposób." .
  Jest jeden warunek . Z tej ewidencji musi jasno wynikać, które pozycje podlegają opodatkowaniu np.POŻYTKI. UoWL ; UoGN ;
 3. Wspólnota mieszkaniowa w pytaniach - odpowiedzi Ministerstwa Finansów  "Pytanie Nr 12

  Czy w odniesieniu do dużych wspólnot mieszkaniowych mają zastosowanie przepisy ustawy o rachunkowości?  Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o własności lokali wspólnoty mieszkaniowe mają obowiązek prowadzić określoną przez siebie ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
  Z uwagi na fakt, że ewidencja ta ma charakter ewidencji pozaksięgowej – z punktu widzenia prawa bilansowego - nie mają tu zastosowania zarówno przepisy ustawy o rachunkowości, jaki rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy.
  Niemniej jednak biorąc pod uwagę, iż ustawa o rachunkowości nie zabrania prowadzenia ksiąg rachunkowych, a ustawa o własności lokali nie zawiera zakazu prowadzenia ewidencji księgowej, to w przypadku podjęcia takiej decyzji, wspólnota mieszkaniowa może prowadzić księgi rachunkowe i sporządzać sprawozdanie finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości."

  Więcej na ten temat na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

  http://www.zarzadca.pl/finanse-ksiegowosc/sprawozdawczosc-i-podatki/3051-wspolnota-mieszkaniowa-w-pytaniach-odpowiedzi-ministerstwa-finansow

  Wzór uchwały w sprawie sposobu prowadzenia ewidencji pozaksięgowej wspólnoty mieszkaniowej na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

  http://www.zarzadca.pl/wzory-uchwal-i-umow/uchwaly/1959-ewidencja-pozaksiegowa-wspolnoty-mieszkaniowejPrzeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego