Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

azygnerski, blazejh, KubaP, Sambor, FikcyjnyNick, ANNAMARIA, drag123

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Witam,
  Nadzór Budowlany wydał decyzje dobudowania brakującego komina ,który został nałożony na wspólnotę mieszkaniową ( pismo adresowane do zarządcy budynku).
  Termin wykonania był do 31.12.2016 , komin nadal nie jest wykonany,a członkowie wspólnoty w ogóle o tym nie wiedzą.
  Ponieważ sprawa została zgłoszona w okresie gwarancji budynku Zarządca liczy,ze koszty te poniesie deweloper,ale jak na razie bezskutecznie.
  Gdyby jednak się to nie udało mieszkańcom grozi poniesienie bardzo wysokich kosztów dobudowania komina oraz grzywien za opóźnienie wykonania decyzji nadzoru.
  Czy zarządca wspólnoty nie powinien o tym jak najszybciej powiadomić wszystkich członków wspólnoty w formie pisemnej,aby nie było to dla nikogo zaskoczeniem ?
 2. wp44
  Jeśli decyzja jest nałożona na wspólnotę, co jest akurat normalne w tej sytuacji, to nie ma co liczyć na to, że koszty dobrowolnie pokryje tak zwany deweloper. Skoro brak komina stanowi wadę budynku, to w mojej opinii należy wezwać go do jej usunięcia niezwłocznie, a najlepiej już w wezwaniu wyznaczyć termin do wykonania. Oczywiście realny, a nie np. że komin ma stać pojutrze. Najprawdopodobniej ten nie zareaguje, albo będzie działał na przetrzymanie, dlatego nie ma co zwlekać, lecz w przypadku braku reakcji natychmiast wystąpić do sądu o wykonanie zastępcze i jednocześnie wystąpić o zajęcie środków na rachunku tzw. dewelopera na ten cel.

  Bardzo źle, że przetrzymaliście tę sprawę tak długo. Bardzo niedobrze. Ja na Twoim miejscu zacząłbym od zrobienia porządku z takim zarządcą. Zgaduję, że to jest zarządca nominowany przez wspomnianego "dewelopera"? Jeśli tak, to nie liczyłbym na zbyt wiele przy takiej konfiguracji. Nikt nie będzie dobrowolnie gryzł ręki, która go karmi.

  Pozdrawiam.
 3. Witam,
  Dokładnie tak jest.Zarządca jest "nominowany" przez dewelopera. Ale nie bardzo kto ma robić porządek z tym Zarządcą .
  Mieszkańcy nic nie wiedzą o tych problemach i są w sumie zadowoleni.
  Niedługo zbliża się roczne zebranie .Chciałabym do porządku zebrania włączyć informację o brakującym kominie, decyzji nadzoru i grożących z tego tytułu kosztach.
  Tylko nie chciałabym,aby to było w formie ustnej bez udokumentowania w sprawozdaniu ,bo na zebranie chodzi niewielu mieszkańców.
  W jaki sposób to najlepiej zrobić?
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime19-02-2018 zmieniony
   
  wp44
  Jeśli mieszkańcy są w sumie zadowoleni, to niewiele zdziałasz. Musisz liczyć tylko na to, że jak im przyjdzie zapłacić za komin, to ich zadowolenie trochę się zmniejszy. Jak mniemam jednak, wtedy będzie już po ptokach, a zarządca po spełnieniu zadania, w poczuciu dobrze wykonanej roboty, zostanie przeniesiony do następnej, nowo utworzonej wspólnoty, gdzie ciepłą posadkę zapewne już mu wymościł deweloper. Zapewne najgorsze dla Ciebie jest to, że patrzysz na to wszystko, co się dzieje i nic nie możesz zrobić. : (

  Jeśli mieszkańcy nic nie wiedzą o problemach, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ich poinformować. Napisz krótki opis sytuacji wraz ze spodziewanym kosztem całkowitym i niech sobie każdy policzy wg swojego udziału, w jakiej części będzie musiał partycypować w tym koszcie. Podpisz się z imienia i nazwiska i wrzuć to ludziom do skrzynek pocztowych.
 4. Wywieszałam już taką informacje na tablicy ogłoszeń ( wisi do tej pory) ,ale nie wiem czy ktoś to w ogóle przeczytał :(.
  Ponieważ Zarządca zwykle przez zebraniem wysyła do wszystkich członków wspólnoty informacje o tym co będzie poruszane na zebraniu,to chyba wydrukuje taki opis sytuacji ,przekażę Zarządcy i poproszę ,aby przekazał to wszystkim razem z informacją o zebraniu.
  Ciekawe tylko czy to zrobi ?
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime19-02-2018
   
  wydrukuje taki opis sytuacji ,przekażę Zarządcy i poproszę ,aby przekazał to wszystkim razem z informacją o zebraniu.
  Ciekawe tylko czy to zrobi ?

  sam wrzuć im do skrzynek oddawczych ... UoWL ; UoGN ;
 5. Wspólnota powinna decyzję wykonać, zarządca o tym nie powiadamia właścicieli, ponieważ pozostaje to w związku z kosztami,które będą musieli ponieść, a wtedy zaczną zadawać pytania o to dlaczego tych prac nie wykonał deweloper.

  No i tu zastanawia mnie jak do tego doszło,że budynek został przekazany do użytkowania a komina brak.

  Czy nikt tego nie przewidział na etapie projektu?Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime22-02-2018
   
  Bo u nas w Polsce bada się czy papiery się zgadzają, a nie czy w realu nieruchomość nadaje się do użytkowania. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime22-02-2018
   
  wp44
  Zarządca: No i tu zastanawia mnie jak do tego doszło,że budynek został przekazany do użytkowania a komina brak.Czy nikt tego nie przewidział na etapie projektu?
  Zdaje się, że temat tego lokalu bez komina był już jakiś czas temu omawiany i teraz wrócił. Nie tak, Karolsko?

  O ile dobrze pamiętam chodziło o to, że to miał być lokal użytkowy, a dla takowego dodatkowy komin prawdopodobnie nie był potrzebny. Dopiero później ktoś - jak rozumiem, inwestor - zdecydował się zmienić przeznaczenie lokalu z użytkowego na mieszkalny i jakoś to przepchnął. Tak, czy inaczej, na etapie zmiany przeznaczenia lokalu powinien był zapewnić spełnienie warunków technicznych, czyli zadbać o to, żeby komin się pojawił. Być może to jest sprawka tego, który sporządził zaświadczenie o samodzielności lokalu i poświadczył (najpewniej za namową inwestora), że lokal spełnia wymagania przepisów. Urząd tego nie sprawdza. To robi dopiero prokuratura na późniejszym etapie. : )

  Pozdrawiam.
 6. O widzę ,ze coś się działo,a ja nic nie wiedziałam.Faktycznie masz racje WP44 watek ten był już poruszany jakiś czas wcześniej,ale lokal nie był nigdy planowany jako użytkowy.
  Komina po prostu na zaprojektowano,ani nie wykonano i już.Tacy fachowcy .
  Zgodnie z zaleceniem powiadomiłam wszystkich mieszkańców o decyzji nadzoru budowlanego wrzucając im opis sytuacji do skrzynek na listy.
  Są już pewne odzewy kierujące się w stronę Zarządcy,ze przez dwa lata nie powiadomił mieszkańców i nic nie zrobił .
  Czekamy co będzie na walnym zebraniu .Ja niezależnie wytoczyłam sama sprawę w sądzie przeciwko deweloperowi ,ale wsparcie wspólnoty byłoby mi bardzo potrzebne.Dziękuję.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime16-03-2018
   
  KAROLSKO:
  Czekamy co będzie na walnym zebraniu .
  a od kiedy we wspólnocie są jakiś walne? UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorHaneczka
  • CommentTime16-03-2018 zmieniony
   
  KubaP:
  KAROLSKO:
  Czekamy co będzie na walnym zebraniu .
  a od kiedy we wspólnocie są jakiś walne?

  Od czasu, kiedy ludzie walą na nie jak w dym... i czynią je walnym. :cool:
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime17-03-2018 zmieniony
   
  Haneczka:
  KubaP:
  KAROLSKO:
  Czekamy co będzie na walnym zebraniu .
  a od kiedy we wspólnocie są jakiś walne?

  Od czasu, kiedy ludzie walą na nie jak w dym... i czynią je walnym. :cool:
  :rolling: u mnie nie walą, jak w dym...czyli ja mam "normalne" zebranie właścicieli lokali :down: :cool::bigsmile: UoWL ; UoGN ;
 7. Tak czy siak zwane zebranie wspólnoty odbyło się.
  Frekwencja jak przypuszczałam minimalna, w sprawozdaniu nic na temat problemów z nadzorem budowlanym i decyzji co z tym robić ,mimo ,ze wszyscy mieszkańcy zostali przeze mnie poinformowani o problemie.
  Moja sprawa z deweloperem w toku i chyba to mi tylko zostało.
  Oni chyba tylko liczą ,że wygram mimo,ze sprawę do sądu winna wnieść wspólnota.
  Tylko czy tak to powinno być?
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime29-03-2018
   
  wp44
  Wiesz co, możesz się przy jakiejś okazji skontaktować z kumatym prawnikiem, bo nie wiem, czy przypadkiem nie będzie tak, że jak nawet wygrasz z deweloperem, to odzyskasz od niego tylko tę część kosztów budowy komina, która przypada na Ciebie wg posiadanego udziału, a jeśli chodzi o resztę właścicieli, to i tak obudzą się z ręką w nocniku, niezależnie od wyniku Twojej sprawy i oni zapłacą resztę. Kiedyś ja miałem podobną sprawę, choć dotyczącą czego innego, nie komina. Skończyło się tak, że kto nie przystąpił do sporu, ten nic nie ugrał i musiał pokrywać swoją część kosztów z własnej kieszeni.

  Oni chyba tylko liczą, że wygram
  No więc, gdyby się okazało, że może się skończyć tak, jak napisałem powyżej, to przypomnij im wtedy bajkę o liczydle, o ile sama ją znasz.
 8. Dzięki bardzo ,rzeczywiście warto ten wątek przeanalizować pod kątem prawnym.
  Tylko wtedy wnoszenie sprawy by się w ogóle mi nie opłacało ,bo moje mieszkanie jest jedno z najmniejszych i na prawników wydałam już więcej niż wynosiłby mój wkład w budowę komina.
  Z tego wynika bardzo ważna rzecz,że wspólnota we własnym interesie powinna włączyć się do sprawy( jako interwenient uboczny chyba ?)
  Bajki o liczydle nie znam :(. Gdzie mogę ją przeczytać?

  Nowy doklejony: 03.04.18 10:26
  Konsultowałam sprawę i tak się zastanawiam czy podział kosztów napraw czy remontów części wspólnych budynku (np. budowy brakującego komina) zawsze winien odbywać się proporcjonalnie do wielkości mieszkania ? Komina co prawda brakuje u mnie ,ale brak komina ewidentnie wpływa na złą wentylację budynku, zagrożenie wynikające z używania kuchenek i piecyków gazowych , duże prawdopodobieństwo powstania grzyba itp. Czy ustawa o własności lokali nie przewiduje tez jakichś innych sposobów podziału tych kosztów? Czy sąd może tego nie wziąć pod uwagę ?
 9. Jeżeli nadzor budowlany wydał decyzję, która nie została wykonana, to dlaczego ta sprawa nie została skierowana do egzekucji administracyjnej?
  Jaki zakreślono termin w decyzji?

  Jeżeli już minął, to proszę wezwać nadzór do wszczęcia postępowania egzekucyjnego, ponieważ pozostaje - podobnie jak zarządzający, bezczynny w sprawie.

  Grzywna w celu przymuszenia może zostać nałożona na zarządcę, co w omawianej sprawie byłoby dobrym, dyscyplinującym rozwiązaniem.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 10. Tak,ale te grzywny są małe ,a zarządca nie zapłaci ich z własnej kieszeni ,tylko obciąży nimi mieszkańców czyli i mnie.
  Poczekam jeszcze ,sprawa w sądzie już niedługo.
 11. Niezupełnie tak jest:

  "Z tych też przyczyn w ramach uznania administracyjnego, wymierzając przedmiotową grzywnę organ egzekucyjny winien kierować się zasadą celowości i skuteczności podjętych działań (por. wyrok NSA z dnia 26 lipca 2012 r., II OSK 813/11, Lex nr 1252196). Pamiętać przy tym należy, że nałożenie grzywny w celu przymuszenia nie powoduje powstania po stronie zobowiązanych żadnych dodatkowych kosztów. W razie wykonania obowiązku grzywna podlega albo zwrotowi (art. 126 u.p.e.a.), albo - gdy nie została zapłacona lub ściągnięta - umorzeniu (art. 125 § 1 u.p.e.a.). To od zobowiązanych zależy czy wykonają nałożony obowiązek, a w konsekwencji - czy poniosą koszty nałożonej grzywny (por. wyrok WSA w Gdańsku z dnia 4 kwietnia 2012 r., II SA/Gd 838/11, Lex nr 1145748)."

  por. uzasad. wyroku WSA w Poznaniu z dnia 7.07.2015 r., sygn. akt: II SA/Po 470/15Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 12. Ciekawa i ważna informacja,dziękuję.

  Nadal jednak się zastanawiam czy podział kosztów napraw czy remontów części wspólnych budynku (np. budowy brakującego komina) zawsze winien odbywać się proporcjonalnie do wielkości mieszkania ? Komina co prawda brakuje u mnie ,ale brak komina ewidentnie wpływa na złą wentylację budynku, zagrożenie wynikające z używania kuchenek i piecyków gazowych , duże prawdopodobieństwo powstania grzyba itp. Czy ustawa o własności lokali nie przewiduje tez jakichś innych sposobów podziału tych kosztów? Czy sąd może tego nie wziąć pod uwagę.
  • CommentAuthorkoziorozka
  • CommentTime3-04-2018 zmieniony
   
  Czy ustawa o własności lokali nie przewiduje tez jakichś innych sposobów podziału tych kosztów?

  Jest mały wyjątek dla lokali użytkowych. Lokale mieszkalne rozlicza się proporcjonalnie - bez wyjątków.
  Uowl to raptem dwie kartki. Nie możesz przeczytać?
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime4-04-2018 zmieniony
   
  wp44
  KAROLSKO: Czy ustawa o własności lokali nie przewiduje tez jakichś innych sposobów podziału tych kosztów?
  No ale o co Ci chodzi? Przecież będąc właścicielką małego lokalu jesteś w korzystnej sytuacji. Wielki komin, to wielkie koszty, a mały lokal, to mały udział, czyli małe koszty dla Ciebie. Po co chcesz mieszać do tego sąd i powiększać swoje koszty? To możesz zrobić bez sądu. Wystarczy, że zadeklarujesz pozostałym członkom wspólnoty, że Ty chcesz z własnej i nieprzymuszonej woli zapłacić więcej.

  Pozdr.
 13. Nie chcę zapłacić więcej,ale WP44 postraszyłeś mnie tym ,ze sąd może przyznać mi tylko moją procentowo wyliczoną wartość kosztów budowy komina i zaczęłam zastanawiać się nad możliwością innego podziału kosztów do przekonywania sądu ,aby wygranie przeze mnie sprawy oznaczało 100% zwrot kosztów (komin jest bardziej mi potrzebny niż innym).
  Jeśli wygram sprawę tylko w pewnym procencie proporcjonalnie do wielkości mieszkania ,to pozostałą część muszą zapłacić inni lokatorzy.
  Czułabym się z tym niezręcznie w stosunku do sąsiadów.
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime4-04-2018
   
  wp44
  Co do zasady płacisz i tak tylko tyle, ile wynika z Twojego udziału w nw. Jeśli będziesz się czuć niezręcznie, to po prostu zadeklaruj, że zapłacisz więcej i nie potrzeba do tego żadnego sądu. : )

  Musisz sobie tylko odpowiedzieć na jedno pytanie: co w sytuacji, kiedy za rok sąsiad z klatki obok też stwierdzi, że czegoś mu brakuje, co powinien mieć i zażąda podziału kosztów na całą wspólnotę, w tym również na Ciebie? Co wtedy? Pójdziesz do niego i poprosisz, żeby był tak honorowy, jak Ty i że powinien się czuć niezręcznie? Jak myślisz, co Ci odpowie?

  Pozdr.
 14. Aż tak dobrze to nie jest :)
  Budynek w momencie złożenia mojego pozwu był jeszcze na gwarancji,a więc komin powinien zrobić deweloper lub dać pieniądze na wykonanie zastępcze ( jest to równoznaczne z doprowadzeniem mojego mieszkania do stanu zgodnego z prawem budowlanym).
  Ja o to właśnie walczę w sądzie o to deweloperem i jak wygram to planuję rozliczyć się ze wspólnotą z kosztów ,które poniesie za wykonanie komina.
  Ale zastanawiam się czy przy takim postawieniu sprawy nie wchodzę w kompetencje wspólnoty i nie powinnam zmodyfikować swojego roszczenia w stosunku do dewelopera.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego