Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, KubaP, koziorozka, azygnerski, blazejh, wp44, nathan0930

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Witam,
  Nadzór Budowlany wydał decyzje dobudowania brakującego komina ,który został nałożony na wspólnotę mieszkaniową ( pismo adresowane do zarządcy budynku).
  Termin wykonania był do 31.12.2016 , komin nadal nie jest wykonany,a członkowie wspólnoty w ogóle o tym nie wiedzą.
  Ponieważ sprawa została zgłoszona w okresie gwarancji budynku Zarządca liczy,ze koszty te poniesie deweloper,ale jak na razie bezskutecznie.
  Gdyby jednak się to nie udało mieszkańcom grozi poniesienie bardzo wysokich kosztów dobudowania komina oraz grzywien za opóźnienie wykonania decyzji nadzoru.
  Czy zarządca wspólnoty nie powinien o tym jak najszybciej powiadomić wszystkich członków wspólnoty w formie pisemnej,aby nie było to dla nikogo zaskoczeniem ?
 2. wp44
  Jeśli decyzja jest nałożona na wspólnotę, co jest akurat normalne w tej sytuacji, to nie ma co liczyć na to, że koszty dobrowolnie pokryje tak zwany deweloper. Skoro brak komina stanowi wadę budynku, to w mojej opinii należy wezwać go do jej usunięcia niezwłocznie, a najlepiej już w wezwaniu wyznaczyć termin do wykonania. Oczywiście realny, a nie np. że komin ma stać pojutrze. Najprawdopodobniej ten nie zareaguje, albo będzie działał na przetrzymanie, dlatego nie ma co zwlekać, lecz w przypadku braku reakcji natychmiast wystąpić do sądu o wykonanie zastępcze i jednocześnie wystąpić o zajęcie środków na rachunku tzw. dewelopera na ten cel.

  Bardzo źle, że przetrzymaliście tę sprawę tak długo. Bardzo niedobrze. Ja na Twoim miejscu zacząłbym od zrobienia porządku z takim zarządcą. Zgaduję, że to jest zarządca nominowany przez wspomnianego "dewelopera"? Jeśli tak, to nie liczyłbym na zbyt wiele przy takiej konfiguracji. Nikt nie będzie dobrowolnie gryzł ręki, która go karmi.

  Pozdrawiam.
 3. Witam,
  Dokładnie tak jest.Zarządca jest "nominowany" przez dewelopera. Ale nie bardzo kto ma robić porządek z tym Zarządcą .
  Mieszkańcy nic nie wiedzą o tych problemach i są w sumie zadowoleni.
  Niedługo zbliża się roczne zebranie .Chciałabym do porządku zebrania włączyć informację o brakującym kominie, decyzji nadzoru i grożących z tego tytułu kosztach.
  Tylko nie chciałabym,aby to było w formie ustnej bez udokumentowania w sprawozdaniu ,bo na zebranie chodzi niewielu mieszkańców.
  W jaki sposób to najlepiej zrobić?
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime19-02-2018 zmieniony
   
  wp44
  Jeśli mieszkańcy są w sumie zadowoleni, to niewiele zdziałasz. Musisz liczyć tylko na to, że jak im przyjdzie zapłacić za komin, to ich zadowolenie trochę się zmniejszy. Jak mniemam jednak, wtedy będzie już po ptokach, a zarządca po spełnieniu zadania, w poczuciu dobrze wykonanej roboty, zostanie przeniesiony do następnej, nowo utworzonej wspólnoty, gdzie ciepłą posadkę zapewne już mu wymościł deweloper. Zapewne najgorsze dla Ciebie jest to, że patrzysz na to wszystko, co się dzieje i nic nie możesz zrobić. : (

  Jeśli mieszkańcy nic nie wiedzą o problemach, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ich poinformować. Napisz krótki opis sytuacji wraz ze spodziewanym kosztem całkowitym i niech sobie każdy policzy wg swojego udziału, w jakiej części będzie musiał partycypować w tym koszcie. Podpisz się z imienia i nazwiska i wrzuć to ludziom do skrzynek pocztowych.
 4. Wywieszałam już taką informacje na tablicy ogłoszeń ( wisi do tej pory) ,ale nie wiem czy ktoś to w ogóle przeczytał :(.
  Ponieważ Zarządca zwykle przez zebraniem wysyła do wszystkich członków wspólnoty informacje o tym co będzie poruszane na zebraniu,to chyba wydrukuje taki opis sytuacji ,przekażę Zarządcy i poproszę ,aby przekazał to wszystkim razem z informacją o zebraniu.
  Ciekawe tylko czy to zrobi ?
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime19-02-2018
   
  wydrukuje taki opis sytuacji ,przekażę Zarządcy i poproszę ,aby przekazał to wszystkim razem z informacją o zebraniu.
  Ciekawe tylko czy to zrobi ?

  sam wrzuć im do skrzynek oddawczych ... UoWL ; UoGN ;
 5. Wspólnota powinna decyzję wykonać, zarządca o tym nie powiadamia właścicieli, ponieważ pozostaje to w związku z kosztami,które będą musieli ponieść, a wtedy zaczną zadawać pytania o to dlaczego tych prac nie wykonał deweloper.

  No i tu zastanawia mnie jak do tego doszło,że budynek został przekazany do użytkowania a komina brak.

  Czy nikt tego nie przewidział na etapie projektu?Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime22-02-2018
   
  Bo u nas w Polsce bada się czy papiery się zgadzają, a nie czy w realu nieruchomość nadaje się do użytkowania. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime22-02-2018
   
  wp44
  Zarządca: No i tu zastanawia mnie jak do tego doszło,że budynek został przekazany do użytkowania a komina brak.Czy nikt tego nie przewidział na etapie projektu?
  Zdaje się, że temat tego lokalu bez komina był już jakiś czas temu omawiany i teraz wrócił. Nie tak, Karolsko?

  O ile dobrze pamiętam chodziło o to, że to miał być lokal użytkowy, a dla takowego dodatkowy komin prawdopodobnie nie był potrzebny. Dopiero później ktoś - jak rozumiem, inwestor - zdecydował się zmienić przeznaczenie lokalu z użytkowego na mieszkalny i jakoś to przepchnął. Tak, czy inaczej, na etapie zmiany przeznaczenia lokalu powinien był zapewnić spełnienie warunków technicznych, czyli zadbać o to, żeby komin się pojawił. Być może to jest sprawka tego, który sporządził zaświadczenie o samodzielności lokalu i poświadczył (najpewniej za namową inwestora), że lokal spełnia wymagania przepisów. Urząd tego nie sprawdza. To robi dopiero prokuratura na późniejszym etapie. : )

  Pozdrawiam.
 6. O widzę ,ze coś się działo,a ja nic nie wiedziałam.Faktycznie masz racje WP44 watek ten był już poruszany jakiś czas wcześniej,ale lokal nie był nigdy planowany jako użytkowy.
  Komina po prostu na zaprojektowano,ani nie wykonano i już.Tacy fachowcy .
  Zgodnie z zaleceniem powiadomiłam wszystkich mieszkańców o decyzji nadzoru budowlanego wrzucając im opis sytuacji do skrzynek na listy.
  Są już pewne odzewy kierujące się w stronę Zarządcy,ze przez dwa lata nie powiadomił mieszkańców i nic nie zrobił .
  Czekamy co będzie na walnym zebraniu .Ja niezależnie wytoczyłam sama sprawę w sądzie przeciwko deweloperowi ,ale wsparcie wspólnoty byłoby mi bardzo potrzebne.Dziękuję.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime16-03-2018
   
  KAROLSKO:
  Czekamy co będzie na walnym zebraniu .
  a od kiedy we wspólnocie są jakiś walne? UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorHaneczka
  • CommentTime16-03-2018 zmieniony
   
  KubaP:
  KAROLSKO:
  Czekamy co będzie na walnym zebraniu .
  a od kiedy we wspólnocie są jakiś walne?

  Od czasu, kiedy ludzie walą na nie jak w dym... i czynią je walnym. :cool:
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime17-03-2018 zmieniony
   
  Haneczka:
  KubaP:
  KAROLSKO:
  Czekamy co będzie na walnym zebraniu .
  a od kiedy we wspólnocie są jakiś walne?

  Od czasu, kiedy ludzie walą na nie jak w dym... i czynią je walnym. :cool:
  :rolling: u mnie nie walą, jak w dym...czyli ja mam "normalne" zebranie właścicieli lokali :down: :cool::bigsmile: UoWL ; UoGN ;
 7. Tak czy siak zwane zebranie wspólnoty odbyło się.
  Frekwencja jak przypuszczałam minimalna, w sprawozdaniu nic na temat problemów z nadzorem budowlanym i decyzji co z tym robić ,mimo ,ze wszyscy mieszkańcy zostali przeze mnie poinformowani o problemie.
  Moja sprawa z deweloperem w toku i chyba to mi tylko zostało.
  Oni chyba tylko liczą ,że wygram mimo,ze sprawę do sądu winna wnieść wspólnota.
  Tylko czy tak to powinno być?
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime29-03-2018
   
  wp44
  Wiesz co, możesz się przy jakiejś okazji skontaktować z kumatym prawnikiem, bo nie wiem, czy przypadkiem nie będzie tak, że jak nawet wygrasz z deweloperem, to odzyskasz od niego tylko tę część kosztów budowy komina, która przypada na Ciebie wg posiadanego udziału, a jeśli chodzi o resztę właścicieli, to i tak obudzą się z ręką w nocniku, niezależnie od wyniku Twojej sprawy i oni zapłacą resztę. Kiedyś ja miałem podobną sprawę, choć dotyczącą czego innego, nie komina. Skończyło się tak, że kto nie przystąpił do sporu, ten nic nie ugrał i musiał pokrywać swoją część kosztów z własnej kieszeni.

  Oni chyba tylko liczą, że wygram
  No więc, gdyby się okazało, że może się skończyć tak, jak napisałem powyżej, to przypomnij im wtedy bajkę o liczydle, o ile sama ją znasz.
 8. Dzięki bardzo ,rzeczywiście warto ten wątek przeanalizować pod kątem prawnym.
  Tylko wtedy wnoszenie sprawy by się w ogóle mi nie opłacało ,bo moje mieszkanie jest jedno z najmniejszych i na prawników wydałam już więcej niż wynosiłby mój wkład w budowę komina.
  Z tego wynika bardzo ważna rzecz,że wspólnota we własnym interesie powinna włączyć się do sprawy( jako interwenient uboczny chyba ?)
  Bajki o liczydle nie znam :(. Gdzie mogę ją przeczytać?

  Nowy doklejony: 03.04.18 10:26
  Konsultowałam sprawę i tak się zastanawiam czy podział kosztów napraw czy remontów części wspólnych budynku (np. budowy brakującego komina) zawsze winien odbywać się proporcjonalnie do wielkości mieszkania ? Komina co prawda brakuje u mnie ,ale brak komina ewidentnie wpływa na złą wentylację budynku, zagrożenie wynikające z używania kuchenek i piecyków gazowych , duże prawdopodobieństwo powstania grzyba itp. Czy ustawa o własności lokali nie przewiduje tez jakichś innych sposobów podziału tych kosztów? Czy sąd może tego nie wziąć pod uwagę ?
 9. Jeżeli nadzor budowlany wydał decyzję, która nie została wykonana, to dlaczego ta sprawa nie została skierowana do egzekucji administracyjnej?
  Jaki zakreślono termin w decyzji?

  Jeżeli już minął, to proszę wezwać nadzór do wszczęcia postępowania egzekucyjnego, ponieważ pozostaje - podobnie jak zarządzający, bezczynny w sprawie.

  Grzywna w celu przymuszenia może zostać nałożona na zarządcę, co w omawianej sprawie byłoby dobrym, dyscyplinującym rozwiązaniem.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 10. Tak,ale te grzywny są małe ,a zarządca nie zapłaci ich z własnej kieszeni ,tylko obciąży nimi mieszkańców czyli i mnie.
  Poczekam jeszcze ,sprawa w sądzie już niedługo.
 11. Niezupełnie tak jest:

  "Z tych też przyczyn w ramach uznania administracyjnego, wymierzając przedmiotową grzywnę organ egzekucyjny winien kierować się zasadą celowości i skuteczności podjętych działań (por. wyrok NSA z dnia 26 lipca 2012 r., II OSK 813/11, Lex nr 1252196). Pamiętać przy tym należy, że nałożenie grzywny w celu przymuszenia nie powoduje powstania po stronie zobowiązanych żadnych dodatkowych kosztów. W razie wykonania obowiązku grzywna podlega albo zwrotowi (art. 126 u.p.e.a.), albo - gdy nie została zapłacona lub ściągnięta - umorzeniu (art. 125 § 1 u.p.e.a.). To od zobowiązanych zależy czy wykonają nałożony obowiązek, a w konsekwencji - czy poniosą koszty nałożonej grzywny (por. wyrok WSA w Gdańsku z dnia 4 kwietnia 2012 r., II SA/Gd 838/11, Lex nr 1145748)."

  por. uzasad. wyroku WSA w Poznaniu z dnia 7.07.2015 r., sygn. akt: II SA/Po 470/15Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 12. Ciekawa i ważna informacja,dziękuję.

  Nadal jednak się zastanawiam czy podział kosztów napraw czy remontów części wspólnych budynku (np. budowy brakującego komina) zawsze winien odbywać się proporcjonalnie do wielkości mieszkania ? Komina co prawda brakuje u mnie ,ale brak komina ewidentnie wpływa na złą wentylację budynku, zagrożenie wynikające z używania kuchenek i piecyków gazowych , duże prawdopodobieństwo powstania grzyba itp. Czy ustawa o własności lokali nie przewiduje tez jakichś innych sposobów podziału tych kosztów? Czy sąd może tego nie wziąć pod uwagę.
  • CommentAuthorkoziorozka
  • CommentTime3-04-2018 zmieniony
   
  Czy ustawa o własności lokali nie przewiduje tez jakichś innych sposobów podziału tych kosztów?

  Jest mały wyjątek dla lokali użytkowych. Lokale mieszkalne rozlicza się proporcjonalnie - bez wyjątków.
  Uowl to raptem dwie kartki. Nie możesz przeczytać?
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime4-04-2018 zmieniony
   
  wp44
  KAROLSKO: Czy ustawa o własności lokali nie przewiduje tez jakichś innych sposobów podziału tych kosztów?
  No ale o co Ci chodzi? Przecież będąc właścicielką małego lokalu jesteś w korzystnej sytuacji. Wielki komin, to wielkie koszty, a mały lokal, to mały udział, czyli małe koszty dla Ciebie. Po co chcesz mieszać do tego sąd i powiększać swoje koszty? To możesz zrobić bez sądu. Wystarczy, że zadeklarujesz pozostałym członkom wspólnoty, że Ty chcesz z własnej i nieprzymuszonej woli zapłacić więcej.

  Pozdr.
 13. Nie chcę zapłacić więcej,ale WP44 postraszyłeś mnie tym ,ze sąd może przyznać mi tylko moją procentowo wyliczoną wartość kosztów budowy komina i zaczęłam zastanawiać się nad możliwością innego podziału kosztów do przekonywania sądu ,aby wygranie przeze mnie sprawy oznaczało 100% zwrot kosztów (komin jest bardziej mi potrzebny niż innym).
  Jeśli wygram sprawę tylko w pewnym procencie proporcjonalnie do wielkości mieszkania ,to pozostałą część muszą zapłacić inni lokatorzy.
  Czułabym się z tym niezręcznie w stosunku do sąsiadów.
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime4-04-2018
   
  wp44
  Co do zasady płacisz i tak tylko tyle, ile wynika z Twojego udziału w nw. Jeśli będziesz się czuć niezręcznie, to po prostu zadeklaruj, że zapłacisz więcej i nie potrzeba do tego żadnego sądu. : )

  Musisz sobie tylko odpowiedzieć na jedno pytanie: co w sytuacji, kiedy za rok sąsiad z klatki obok też stwierdzi, że czegoś mu brakuje, co powinien mieć i zażąda podziału kosztów na całą wspólnotę, w tym również na Ciebie? Co wtedy? Pójdziesz do niego i poprosisz, żeby był tak honorowy, jak Ty i że powinien się czuć niezręcznie? Jak myślisz, co Ci odpowie?

  Pozdr.
 14. Aż tak dobrze to nie jest :)
  Budynek w momencie złożenia mojego pozwu był jeszcze na gwarancji,a więc komin powinien zrobić deweloper lub dać pieniądze na wykonanie zastępcze ( jest to równoznaczne z doprowadzeniem mojego mieszkania do stanu zgodnego z prawem budowlanym).
  Ja o to właśnie walczę w sądzie o to deweloperem i jak wygram to planuję rozliczyć się ze wspólnotą z kosztów ,które poniesie za wykonanie komina.
  Ale zastanawiam się czy przy takim postawieniu sprawy nie wchodzę w kompetencje wspólnoty i nie powinnam zmodyfikować swojego roszczenia w stosunku do dewelopera.

  Nowy doklejony: 02.10.18 12:32
  Ponownie wracam do wątku komina,na którego zbudowanie przez dewelopera czekam już ponad 4 lata.
  Moja sprawa z deweloperem jest już od dwóch lat w sądzie.WSPÓLNOTA W OGÓLE W TYM NIE UCZESTNICZY MIMO,ZE TO ONA DOSTAŁA Z NADZORU BUDOWLANEGO NAKAZ WYBUDOWANIA KOMINA.
  W ostatnim okresie sąd zaproponował mi próbę ugodę za pośrednictwem mediatora sądowego.
  Wiązało się to z wieloma ustępstwami z naszej strony w stosunku roszczeń z pozwu ,ale stwierdziliśmy ,że jeśli deweloper da nam równowartość kosztów budowy komina i komin zostanie szybko wybudowany ,to jesteśmy gotowi to zaakceptować.
  Poinformowaliśmy wiec wspólnotę,ze gotowi jesteśmy włączyć się do kosztów budowy komina z kwotą jaką otrzymamy od dewelopera po potrąceniu naszych dotychczasowych udokumentowanych kosztów sądowo-prawnych.
  WSPÓLNOTA SIĘ NA TO NIE ZGODZIŁA ,"PLANUJE" SAMA WYSTĄPIĆ DO SĄDU TWIERDZĄC ,ZE NA PEWNO ODZYSKA OD DEWELOPERA WSZYSTKIE KOSZTY.
  BARDZO PROSZĘ SUGESTIĘ JAKIMI ARGUMENTAMI MOGŁABYM ICH PRZEKONAĆ,ZE KAŻDY PROCES NIEMAŁO KOSZTUJE,SPRAWA MOŻE SIĘ CIĄGNĄC LATAMI I ŻADEN WYROK NIE JEST PEWNY WYGRANEJ ?
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime2-10-2018 zmieniony
   
  Teraz wspólnota chce składać pozew w sprawie tego komina? Ryzykowne, tu nie ma nic na pewno. Nie wszystkie koszty odzyskacie.

  Wspólnota ma występować o to samo, o co ty zawalczyłaś już przez dwa lata? Nowy zarządca chce się wykazać?

  Żeby wspólnota mogła wystąpić z takim samym pozwem jak największa liczba właścicieli (nie muszą wszyscy) powinna scedować roszczenia gwarancyjne na wspólnotę.

  Ale jeśli ty zachowasz roszczenie, to przy cesjach pozostałych właścicieli wspólnota mogłaby być interwenientem ubocznym w Twoim procesie.
  Wtedy wspólnie walczycie o jak największy zwrot, tj. o zwrot kosztów w proporcji do udziałów, których właściciele przystąpili do cesji.

  Prawdopodobnie tylko drugi wariant ma sens, bo Twoje roszczenie gwarancyjne już zostało dowiedzione przed sądem. To oznaczałoby jednak odrzucenie proponowanej ugody i przedłużenie twojego procesu.

  Nikt nie wspominał o cesjach? Tzn. że nikt we wspólnocie nie myśli poważnie o żadnym procesie.
 15. Nie o cesjach się w ogóle nie mówi,nie było tez jakichkolwiek innych działań w celu włączeniu się wspólnoty do mojego procesu mimo,że wielokrotnie o to prosiłam poprzez zarządcę budynku.
  Natomiast teraz kiedy już zdecydowałam się na ugodę sądową żąda się ode mnie przedłożenia jej kopii i zwrotu wszystkich otrzymanych od dewelopera pieniędzy bez jakichkolwiek odliczeń poniesionych kosztów.

  Ugoda jeszcze nie zawarta, żadne pieniądze nie wpłynęły na moje konto,a już słyszę ,ze zawłaszczyłam mienie wspólnoty i mam wszystko co dostanę oddać.
  Czy wspólnota rzeczywiście ma prawo tak postawić sprawę ?
  Czy nie powinno być w tej sprawie jakiejś uchwały w sprawie wystąpienia wspólnoty do dewelopera o dopłatę różnicy ?
  Ja sama wywalczyłam po odliczeniu swoich kosztów 3/4 budowy komina.
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime3-10-2018 zmieniony
   
  Czyli:

  Nie mówi się, bo już na cesje jest za późno. Zaraz zawrzesz ugodę. Ugody przewlec nie sposób.

  Wyprzedziłaś wspólnotę z pozwem i wygrałaś odszkodowanie związane z wartością odtworzenia części wspólnych budynku w wysokości ¾ całych nakładów.


  Kwota odszkodowania znacząco przewyższa twój udział w częściach wspólnych budynku.

  Komina sama i tak nie wybudujesz. Zrobi to kiedyś wspólnota.

  W stosunku do wspólnoty w praktyce masz kupę czasu, co najmniej do zebrania rocznego w I kw. przyszłego roku.

  To mniej więcej by się zgadzało?

  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  Dla przypomnienia. Wspólnota przegapiła ten wątek:
  https://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/cesja-wierzytelnosci-wspolnota-mieszkaniowa-deweloper-aa-BHG6-MevC-Li8e.html
 16. W sumie 3/4 wartości komina jest po odliczeniu moich kosztów prawno-sądowych ,ale wspólnota uważa ,ze skoro wywalczyłam pieniądze na budowę całego komina,to powinnam zapłacić za cały komin ,a koszty poniosłam ,bo widocznie tak chciałam :).
  Wspólnota nie kalkuluje żadnych kosztów sądowo-prawnych procesu i twierdzi ,że jak ONA poszłaby do sądu ,to za wszystko zapłaciłby deweloper.
  No i faktycznie troszkę zapominają tez o cesji roszczeń ,od której chyba należy zapłacić jeszcze podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) ?
 17. Ta cesja nie jest rodzajem darowizny. Nie byłoby podatku. To byłaby jedynie podstawa dla legitymacji procesowej. Bez cesji nie ma procesu wspólnoty z deweloperem o roszczenia z gwarancji na czw.

  Ale wracając do meritum to imo wspólnota ma sporo racji. A będzie miała mnóstwo racji, jeśli sama teraz nie zbudujesz komina.

  Nie podałaś warunków ugody, ale generalnie wydaje się że:

  - treść ugody wspólnota poznać w końcu powinna,
  - zależy kto ma wybudować komin,
  - generalnie lepiej żeby budowała wspólnota
  - i wtedy jeśli wspólnota, to bezwzględnie wspólnota zwraca ci wszelkie koszty dodatkowe
  - w grę może wchodzić też potrącenie różnowartości Twojego udziału w kosztach budowy komina, potrącając te kwotę od razu partycypujesz w budowie, a resztę rozlicza wspólnota na pozostałych właścicieli
 18. Ugoda była konsekwencja złożenia prze ze mnie pozwu do sądu.
  Treścią roszczenia było doprowadzenie zakupionego mieszkania do stanu zgodnego z zasadami prawa budowlanego ,której integralną częścią było wybudowanie brakującego komina.
  Ponieważ sprawy sądowe ciągną się latami (moja już dwa lata) sąd zaproponował włączenie do sprawy mediatora sadowego i próbę podpisania ugody.
  Po kilkumiesięcznych mediacjach przystaliśmy na bardzo niekorzystne dla nas warunki ugody,bo nie chcieliśmy wchodzić w dalsze koszty sadowe,prawne i biegłych i czekać na wybudowanie komina latami ( w mieszkaniu nie da się aktualnie mieszkać).
  Dlaczego więc powinniśmy udostępniać treść tej ugody wspólnocie ,która w ogóle w tym nie uczestniczyła?
  A komin i tak ma wybudować wspólnota,bo taką decyzję wydał nadzór budowlany .
  •  
   CommentAuthorSambor
  • CommentTime3-10-2018
   
  KAROLSKO:
  1.„Nadzór Budowlany wydał decyzje dobudowania brakującego komina”: Gdzie był ten Nadzór Budowlany, gdy zatwierdzany był projekt budynku bez komina?! Gdzie był Nadzór Budowlany podczas realizacji inwestycji – budowy budynku bez komina?! Najpierw pogonić trzeba urzędasów, którzy wymądrzają się, gdy sami narobili bałaganu!

  2. „Zarządca zwykle przez zebraniem wysyła do wszystkich członków wspólnoty informacje…” Niech Pani nie wywiesza zawiadomień na klatkach, tylko pisze do każdego współwłaściciela, tak jak to robi Zarządca i jak ja to zrobiłem! Każdy właściciel lokalu musi być powiadamiany pisemnie i najlepiej pocztą! Dopiero wtedy nie wykręci się gadaniem, że nic nie wiedział.

  3. „Komina po prostu na zaprojektowano, ani nie wykonano i już. Tacy fachowcy .” I znowu kłaniają się nisko „fachowcy”-urzędasy! Powtarzam pytania: Kto zatwierdził taki projekt? Kto sprawował nadzór budowlany?

  4. „ grzywny są małe, a zarządca nie zapłaci ich z własnej kieszeni ,tylko obciąży nimi mieszkańców czyli i mnie.” Wie Pani, co ja zrobię jeżeli jakiekolwiek moje prawa jako współwłaściciela wspólnoty zostaną złamane lub tylko naruszone? Wsmaruję pozew po pierwszym zwróceniu uwagi i to bez względu na to kogo on dotknie! I BARDZO DOBRZE Pani zrobiła!

  5. „Komina co prawda brakuje u mnie, ale brak komina ewidentnie wpływa na złą wentylację budynku…” Musi Pani patrzeć na całość wspólnoty, a nie tylko na czubek swojego nosa. Właśnie Pani odwala całą robotę za Zarządcę! A reszta śmierdzących leni z Pani wspólnoty czeka na efekty Pani działań i na możliwość przywalenia Pani za aktywność w ich imieniu. Niech Pani spodziewa się wszystkiego najgorszego. Ja to już mam, próbując zwołać pierwsze zebranie zgodnie z prawem.
  Pozdrawiam, życząc dalszej wytrwałości."MÓJ" balkon
 19.  
  KAROLSKO:
  Dlaczego więc powinniśmy udostępniać treść tej ugody wspólnocie ,która w ogóle w tym nie uczestniczyła?
  A komin i tak ma wybudować wspólnota, bo taką decyzję wydał nadzór budowlany.


  Ujawnij dlatego, własnie, że to wspólnota powinna go wybudować. Ugoda dotyczy między innymi części wspólnej waszej nieruchomości.
  I dlatego że nie ujawniając tej ugody będziesz wrogiem nr jeden już na zawsze. Już jakiś populista chlapie, że dostaniesz pieniądze wspólnoty i masz budować komin.


  Całej ugody ujawniać nie musisz. Na początek poinformuj wspólnotę że wygrałaś pieniądze, których wspólnota nie miała praktycznych szans wygrać. I że dalszy brak cesji prowadzi do przedawnienia roszczeń dzisiaj przysługujących (albo już nie z powodu przedawnienia?) innym właścicielom.

  Jakaś uchwała wspólnoty byłaby nie od rzeczy (rodzaj porozumienia ze wspólnotą), ale najpierw wysonduj wspólnotę.
  Najpierw muszą zapomnieć o swoim procesie, potem zrozumieć zasadę podziału kosztów wg udziałów. Potem zgasną ostatni populiści spośród sąsiadów. A potem zagłosujecie jakąś uchwałę i przelejesz środki odpowiednio pomniejszone.

  Treść ugody możesz tylko streścić. Pieniądze będą na Twoim koncie, więc i tak dyktujesz warunki dot. kompensat.

  Co do granic nieruchomości wspólnej na szczęście sporu nie ma, bo jest decyzja nadzoru. W razie sporu nadzór wam sprecyzuje.
 20. Właśnie tak zrobiłam,powiedziałam o ugodzie i ile udało się wynegocjować przedłożyłam zestawienie kosztów udokumentowawszy przelewami bankowymi i powiedziałam,ze przekażę różnicę jak tylko pieniądze spłyną na moje konto.
  Myślę tez o uchwale ,ale na razie Zarząd nie umie sformułować jej treści,więc jest odmowa co do zasady.
  Czekam na dalszy ciąg zdarzeń,bo ugoda jeszcze nie dotarła do sądu i deweloper jej jeszcze fizycznie nie podpisał.
 21. Zarząd powinien wpaść na pomysł, że ugoda będzie załącznikiem do uchwały. W tym sensie że wspólnota przyjmuje do wiadomości warunki ugody.
 22. To nie jest takie proste,żeby ugoda była załącznikiem do uchwały .
  Co dla przeciętnego Kowalskiego oznacza na przykład sformułowanie,ze :koszty procesowe i zastępstwa procesowego znoszą się wzajemnie ?
  Czy przeciętny Kowalski zrozumie ,że dla mnie to oznacza ,że ani sąd ani deweloper mi tych kosztów nie zwróci ?
  A ja musiałam się na to zgodzić,bo by nie było mowy o ugodzie i sprawa ciągnęłaby się latami.
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime11-10-2018 zmieniony
   
  wp44
  Sambor: Gdzie był ten Nadzór Budowlany, gdy zatwierdzany był projekt budynku bez komina?! Gdzie był Nadzór Budowlany podczas realizacji inwestycji – budowy budynku bez komina?! Najpierw pogonić trzeba urzędasów, którzy wymądrzają się, gdy sami narobili bałaganu!
  Otwórz zaworek i spuść trochę pary, bo Ci pęknie żyłka. I na co Ci to? Nadzór budowlany, jako organ nadzoru budowlanego nie zajmuje się zatwierdzaniem projektów budowlanych, ponieważ tym zajmuje się organ administracji architektoniczno-budowlanej. Ten nie sprawdza rozwiązań merytorycznych projektu, ponieważ przy zatwierdzaniu projektu wykonuje wyłącznie sprawdzenie dwóch aspektów, czyli: czy projekt jest zgodny z MPZP oraz, czy posiada wszystkie wymagane załączniki/dokumenty/opinie itp. Za rozwiązania projektowe odpowiada przede wszystkim projektant, w dalszej kolejności sprawdzający, a następnie pozostali uczestnicy procesu budowlanego, czyli inspektor nadzoru, jeśli był powołany oraz kierownik budowy. Podobnie - nadzór budowlany nie chodzi po budowach, jeśli nie ma do tego powodu. Musi być wezwanie, albo doniesienie, względnie z poważniejszych rzeczy np. wypadek, lub katastrofa budowlana.

  Proponuję trochę więcej szacunku do ludzi. Nie ma powodu, żeby z góry nazywać kogoś pogardliwie urzędasem. Jak widać, zawsze w modzie działanie na zasadzie "nie znam się, to się wypowiem". A przy okazji kogoś obrażę, nazwę śmierdzącym leniem, a co mi tam. Zastanów się, przyjacielu, w jakim świetle taki wpis stawia Ciebie samego. Niechcący wystawiasz świadectwo sobie.

  Sambor: I znowu kłaniają się nisko „fachowcy”-urzędasy! Powtarzam pytania: Kto zatwierdził taki projekt? Kto sprawował nadzór budowlany?!
  I znowu kłania się dymiący "Sambor". Patrz powyżej.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego