Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, gab, koziorozka, blazejh, azygnerski, wp44, Phantos, t66, Haneczka, Emilia, maggi, ninor, Do-da, abadaba7, tajfun, drops

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Wspólnota powzięła kredyt bankowy na sfinansowanie inwestycji ocieplenia budynku w kwocie 80 tys. złotych na okres 10 lat. Miesięczna rata kredytowa w stałej wysokości wyliczona została przez bank na kwotę 741 zł. Kredyt został spłacony w całości ze znacznym przyśpieszeniem wpłat w okresie 5 lat. Środki finansowe na wcześniejszą spłatę rat pochodziły z oszczędności jakie wypracowała Wspólnota w okresie wieloletnim.
  Na zebraniu rocznym właścicieli poprosiłem o:
  • Przedstawienia zestawienia wpłat środków finansowych poza miesięcznymi wpłatami ratalnymi
  • Przedstawienie wysokości korzyści finansowej jaką uzyskała Wspólnota tytu-łem wcześniejszej spłaty kredytu
  • Rozliczenia kosztów inwestycji w podziale na udziały właścicieli we Wspólno-cie
  Na żadne z postawionych zagadnień/pytań nie otrzymałem odpowiedzi, przy czym zarządzający stwierdził, że nie ma takiej ani konieczności ani obowiązku.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime27-02-2018 zmieniony
   
  zygmuntjakubczyk:Wspólnota powzięła kredyt bankowy na sfinansowanie inwestycji ocieplenia budynku w kwocie 80 tys. złotych na okres 10 lat. Miesięczna rata kredytowa w stałej wysokości wyliczona została przez bank na kwotę 741 zł. Kredyt został spłacony w całości ze znacznym przyśpieszeniem wpłat w okresie 5 lat. Środki finansowe na wcześniejszą spłatę rat pochodziły z oszczędności jakie wypracowała Wspólnota w okresie wieloletnim.
  Na zebraniu rocznym właścicieli poprosiłem o:
  • Przedstawienia zestawienia wpłat środków finansowych poza miesięcznymi wpłatami ratalnymi
  • Przedstawienie wysokości korzyści finansowej jaką uzyskała Wspólnota tytu-łem wcześniejszej spłaty kredytu
  • Rozliczenia kosztów inwestycji w podziale na udziały właścicieli we Wspólno-cie
  Na żadne z postawionych zagadnień/pytań nie otrzymałem odpowiedzi, przy czym zarządzający stwierdził, że nie ma takiej ani konieczności ani obowiązku.
  i pewnym sensie ma racje, bo zaliczki wpłacane na FR nie są środkami właściciela lokalu, tylko Wspólnoty . Pozostaje też kwestia czy ma w obowiązkach ( umowie ) takie wykazy robić.

  Wspólnota prowadzi zazwyczaj ewidencje pozaksięgową "memoriałowo" a nie "kasowo" . Ty pytasz o rozliczenie "kasowe"
  Jeżeli wspólnota zatwierdziła sprawozdanie finansowe z którego wynikało że Kredyt został spłacony to należy tylko zmienić stawkę zaliczki na "0" i już.

  zygmuntjakubczyk:Rozliczenia kosztów inwestycji w podziale na udziały właścicieli we Wspólno-cie
  przecież to proste kwota inwestycji X udział, w sprawozdaniu finansowym tego nie było ?

  zygmuntjakubczyk:Przedstawienie wysokości korzyści finansowej jaką uzyskała Wspólnota tytułem wcześniejszej spłaty kredytu
  Wspólnota zysk? Chyba właściciele lokali ... a ci że nie zapłacili większych odsetek od kredytu. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorijan
  • CommentTime27-02-2018
   
  KubaP jak zwykle mąci jak możesz pisać że pieniądze wpłacone na FR nie są własnością właściciela lokali poszukaj sobie na forum wydane wyroki Sądów w tej materii, chyba że uważasz że te wyroki cię nie obowiązują bo to było zebranie kolesiów , w całości zgadzam się z p.Zygmuntem.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime28-02-2018 zmieniony
   
  ijan:KubaP jak zwykle mąci jak możesz pisać że pieniądze wpłacone na FR nie są własnością właściciela lokali
  poszukaj sobie na forum wydane wyroki Sądów w tej materii, chyba że uważasz że te wyroki cię nie obowiązują bo to było zebranie kolesiów ,
  w całości zgadzam się z p.Zygmuntem.
  A jednak mnie namówiłeś, aby poszukać,... to znalazłem takie orzeczenie. Nic dodać nic ująć

  Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego (Sygn. akt III CZP 65/07) z dnia 21 grudnia 2007 r., w której uzasadnieniu znajduje się następujące zdanie:
  „do majątku wspólnoty wchodzą przede wszystkim uiszczane przez właścicieli lokali zaliczki w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (art. 13 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 1 i art. 14 u.w.l.) oraz pożytki i inne dochody z nieruchomości wspólnej”.

  Właścicielem funduszu remontowego jest wspólnota mieszkaniowa i tylko ona może decydować o przeznaczeniu zgromadzonych środków.

  Na przyszłość, jak będziesz chciał cokolwiek mi zarzucić, to sam się przygotuj, a zarzuty poprzyj dowodami, a nie sloganami czy pomówieniami,
  Tę lekcje pokory sobie zapamiętaj. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorijan
  • CommentTime28-02-2018
   
  Kuba P przeczytaj sobie całe uzasadnienie tego wyroku a nie wyrwany z kontekstu jedno zdanie, jak byś poszukał na forum inne wyroki sadów na temat FR to bys wiedział że nawet po wpłacie na konto WM właścicielem tej wpłaty jest właściciel lokalu, dlatego przeczytaj spokojnie sobie te uzasadnienie.
 2. KubaP. Jak widać musisz szukać głębiej. Wyrok Sądu Apelacyjnego w warszawie z dnia 15 kwietnia 2004 roku, I ACa 1382/2003 czy Sądu Apelacyjnego z dnia 18 grudnia 2007 roku, sygn. akt I ACa 11226/07. Jak widzisz są tu sprawy umieszczone w pewnych kontekstach i tak należy to rozumieć. Podają tym, iż tylko właściciele tych środków mogą decydować czy w przypadku sprzedaży lokalu przekażą je zbywcy, nigdy wspólnota mieszkaniowa w formie uchwły, ponieważ wspólnota mierszkaniowa podejmuje decyzje tylko w sprawach dotyczących zarządu nieruchomością wspólną zakreślonych prawem, tak Sąd Apelacyjny stwierdził w wyroku sygn.akt I Aca 1309/00.
 3. zygmuntjakubczyk, KubaP ma rację. Proszę nie przytaczać orzeczeń sądów sprzed daty podjęcia uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego (sygn. akt III CZP 65/07) z 21 grudnia 2007 r. Po tej uchwale zmieniło się orzecznictwo sądów powszechnych. Jeżeli nawet jakiś sąd okręgowy lub apelacyjny podjąłby po tej dacie orzeczenie odmienne od tej linii orzeczniczej i sprawa trafiłaby do SN, to Sąd Najwyższy byłby związany uchwałą 7 sędziów z grudnia 2017 i orzekłby tak samo.

  Co innego, jeśli chodzi o obowiązek udostępniania wszelkich informacji o finansach wspólnoty - na żądanie właściciela lokalu, zarząd wspólnoty lub zarządca mają obowiązek udostępnić wszelki informacje w tej sprawie. Jeżeli fundusz remontowy należy do majątku wspólnoty (a należy), to każdy właściciel lokalu (członek wspólnoty) tym bardziej ma prawo do pełnej informacji.Jest Ci smutno? Jest Ci źle? Pomyśl o Rosjanach z kredytami we frankach.
 4. przyjmuję do wiadomości.
  •  
   CommentAuthorZarządca
  • CommentTime26-03-2018 zmieniony
   
  Fundusz remontowy nalezy do majątku wspólnoty mieszkaniowej. Dlaczego miałby nie należeć? Zaliczki na koszty zarządu również stanowią majątek wspólnoty i wszystkie środki na rachunkach bankowych, zobowiązania - innymi słowy ogół praw, ale również i obowiązków, to majątek wspólnoty.

  Odnośnie zmiany stanowiska prawnego - to odmienna wykładnia wymagałaby koelejnej uchwały Sądu Najwyższego, jest to oczywiście możliwe, ale mało prawdopodobne.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego