Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Phantos, blazejh, azygnerski, Do-da, drm, gab, t66, wp44, KubaP

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthoreverest
  • CommentTime22-03-2018 zmieniony
   
  Dzień dobry,

  jestem członkiem Wspólnoty Mieszkaniowej (WM) w której znajduje się wyodrębniony lokal nie mieszkalny (hala garażowa, osobna KW itp. itd.), właściciele udziałów w Hali uczestniczą w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej zgodnie w udziałami.
  W ramach dyskusji na temat obniżenia kosztów funkcjonowania hali, jeden z mieszkańców wysuną wniosek, że ogrzewany przez maty elektryczne podjazd (hala znajduje się w kondygnacji -1) jest terenem wspólnym wszystkich właścicieli WM i w związku z tym należy przepiąć maty do licznika Nieruchomości Wspólnej (dotychczas jest podpięty po licznik hali garażowej). Jako argument podaje, że podjazd jest znajduje się na terenie działki, której właścicielem są wszyscy członkowie WM, przez co ogrzewanie podjazdu i utrzymywanie mat grzewczych w odpowiednim stanie jest kosztem wspólnym całej WM (podobnie jak ogrzewanie np. rynien w budynku).
  Wydaje mi się, że tutaj sytuacja jak podobna jak w przypadku kosztów utrzymania bramy wjazdowej do hali i jest i jest to koszt tylko i wyłącznie właścicieli HG.

  Dziękuję za wszelką pomoc.
 1. Podłączycie a wspólnota postanowi wyłączyć podgrzewanie, bo tez chce oszczędzać i ta oszczędna część będzie miała większość.
  O tym, co jest częścią wspólną a co nie nie decyduje położenie.
  Podgrzewanie służy tylko jednemu właścicielowi (zbiorowemu) jednego lokalu - nie jest częścią wspólną.
  •  
   CommentAuthoreverest
  • CommentTime22-03-2018
   
  W naszym stosunkowo małym bloku to udziałowcy hali garażowej (jednocześnie właściciele mieszkań) mają większość udziałów, w związku z tym wydaje się, że nie miałby problemów z przeforsowaniem pomysłu.
  Jeżeli jednak Cię dobrze rozumiem, to ponieważ podgrzewanie służy tylko jednemu "zborowemu właścicielowi" to przepięcie instalacji do licznika "Nieruchomości Wspólnej" stanowi naruszenie interesu tych właścicieli, którzy z halą garażową nie mają nic wspólnego, bo przerzuca na nich część ciężaru utrzymania instalacji?
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime22-03-2018
   
  everest: Jeżeli jednak Cię dobrze rozumiem, to ponieważ podgrzewanie służy tylko jednemu "zborowemu właścicielowi" to przepięcie instalacji do licznika "Nieruchomości Wspólnej" stanowi naruszenie interesu tych właścicieli, którzy z halą garażową nie mają nic wspólnego, bo przerzuca na nich część ciężaru utrzymania instalacji?
  bardzo dobrze rozumujesz , maty takiemu co nie ma MP , nie jest do niczego potrzebna. UoWL ; UoGN ;
  • CommentAuthorkoziorozka
  • CommentTime23-03-2018 zmieniony
   
  przepięcie instalacji do licznika "Nieruchomości Wspólnej" stanowi naruszenie interesu tych właścicieli, którzy z halą garażową nie mają nic wspólnego

  Tak, to byłoby naruszenie prawa, czyli ustawy o własności lokali.
 2. everest:
  W ramach dyskusji na temat obniżenia kosztów funkcjonowania hali, (...) należy przepiąć maty do licznika Nieruchomości Wspólnej (dotychczas jest podpięty po licznik hali garażowej).

  To raczej nie ma nic wspólnego z optymalizacją kosztów, tylko z kombinacją, komu wrzucić tę małpę na plecy :bigsmile:
  Z ogrzewaniem podjazdów, jest związana smutna prawda, że jak już zacznie się grzać na początku sezonu, to trzeba grzać do wiosny.
  Nie wiem jakie są warunki i możliwości miejscowe ale może pod rozwagę należy wziąć zadaszenie wjazdu, poprawienie struktury nawierzchni, może rozwijane okresowo maty (nie wiem czy takie są?)
  Wszystko wymaga kalkulacji.
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime25-03-2018 zmieniony
   
  wp44
  azygnerski: Z ogrzewaniem podjazdów, jest związana smutna prawda, że jak już zacznie się grzać na początku sezonu, to trzeba grzać do wiosny.
  :shocked:

  azygnerski: może pod rozwagę należy wziąć (...) rozwijane okresowo maty (nie wiem czy takie są?)
  Nie wiem, czy maty, ale widziałem w telewizji takie czerwone dywany, które się rozwija przed celebrytkami np. w Cannes, albo przy okazji rozdawania Oskarów. Doskonały pomysł kolego. Rozkręcasz się. Tak trzymać.

  everest: ogrzewanie podjazdu i utrzymywanie mat grzewczych w odpowiednim stanie jest kosztem wspólnym całej WM (podobnie jak ogrzewanie np. rynien w budynku).
  nie ma tu analogii, to są dwie różne sprawy. Ogrzewanie rynien i rur spustowych to rzeczywiście element nw, ponieważ jest dla wszystkich (garażowców i nie-garażowców), natomiast system podgrzewania wjazdu jest tylko dla udziałowców hali garażowej.

  W ramach obniżenia kosztów proponuję wyłączyć ogrzewanie podjazdu i odśnieżać za pomocą łopaty. Przecież chyba macie kogoś do utrzymania zieleni, koszenia trawników, odśnieżania chodników i dojść do budynku itd.? Wystarczy im rozszerzyć zakres o odśnieżanie wjazdu i po sprawie. Nie odśnieża się codziennie, tylko po opadach śniegu. W tym roku to było zaledwie kilka razy. Zanim kabel nagrzeje beton (a wcześniej zanim sam się nagrzeje), który to beton roztopi śnieg, to pan z łopatą zdąży odśnieżyć 10 razy.
 3. wp44:
  azygnerski: Z ogrzewaniem podjazdów, jest związana smutna prawda, że jak już zacznie się grzać na początku sezonu, to trzeba grzać do wiosny.
  :shocked:
  co, nie wiedziałeś o tym? :bigsmile: myślałeś, ze się włącza tylko przed opadami?
  wp44:W ramach obniżenia kosztów proponuję wyłączyć ogrzewanie podjazdu i odśnieżać za pomocą łopaty. Przecież chyba macie kogoś do utrzymania zieleni, koszenia trawników, odśnieżania chodników i dojść do budynku itd.? Wystarczy im rozszerzyć zakres o odśnieżanie wjazdu i po sprawie. Nie odśnieża się codziennie, tylko po opadach śniegu. W tym roku to było zaledwie kilka razy. Zanim kabel nagrzeje beton (a wcześniej zanim sam się nagrzeje), który to beton roztopi śnieg, to pan z łopatą zdąży odśnieżyć 10 razy.
  ... nooo naprawdę, genialny pomysł :bigsmile:, zważywszy, że w umowach na odśnieżanie są zwykle wpisane czasy podjęcia reakcji, i przed wjazdem nie stoi pan Janek z łopatą na stendbaju...
  przebiłeś moją matę i ten czerwony dywan z cannes :clap:

  Nowy doklejony: 25.03.18 09:28
  i chyba Ci palma odbija :rolling: (żart, taki okolicznościowy)
  pozdrawiam
  AZ
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime25-03-2018
   
  wp44
  Nie mierz swoją miarą. To Twoja palma przesłania Ci horyzont.
 4. Ja się zgadzam z odśnieżeniem. Z pewnością znajdzie się ktoś, kto zimą dorobi sobie w ten sposób parę groszy a i nie będzie trzeba bawić się z podgrzewaniem. W naszej wspólnocie zrezygnowaliśmy właśnie z podgrzewania na rzecz odśnieżania... hm ręcznego. Wiadomo, że w przypadku większych opadów praca jest o wiele większa, jednak tutaj coś za coś. Nie można mieć wszystkiego, należy znaleźć jakiś kompromis.Opinie o skuteczności kuracji dip rilif.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego