Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Phantos, blazejh, azygnerski, Do-da, drm, gab, t66, wp44, KubaP

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Dzień dobry,

  Teren wspólnoty, której jestem członek jest nieogrodzony i jak można się domyślić generuje to masę problemów związanych z miejscami parkingowymi dla mieszkańców. Wspólnota na drodze uchwały podjęła decyzję o oznaczeniu chodnika znakiem D18 z tabliczką informująca, że jest to parking wyłącznie dla mieszkańców posiadających identyfikator. Niewiele to dało gdyż wziąć pod budynkiem parkują ludzie spoza wspólnoty, straż miejska pojawia się sporadycznie i poza rozdawaniem karteczek nic nie robi.

  Skuteczna metodą okazało się zakładanie gościom spoza wspólnoty spraw na SM i w efekcie wielu z nich zaprzestało nas odwiedzać. Niestety na ich miejsce wciąż pojawiają się nowi stad zasugerowałem wspólnocie zmiany w organizacji parkingu.

  Pomysł z postawieniem blokad miejsc parkingowych odpadł, gdyż właściciel sklepu na dole oznajmił nam ze nawet jak uchwałą przejdzie to będzie ją zaskarżał. Nie uzyskała ona jeszcze 50% głosów i raczej się na to nie zanosi.

  Kolejnym pomysłem jest wprowadzenie parkingu płatnego ale nie jestem pewien jak efektywna będzie ściągalność. Przeczytałem jeden wyrok sądu z 2017, który uznał zakładanie blokady jako niezgodne z prawem oraz uznał, ze podmiot trzeci nie może ściągać należności w ten sposób. Może to czynić jedynie właściciel lub zarządca. Jako, że administracja naszej wspólnoty jest dość opieszała, mam odczucie ze ten kierunek może okazać się nieskuteczny.

  Jak zatem wygląda proces egzekucji należności przez wspólnotę za parkowanie na ich parkingu?
  Grunt wokół budynku jest naszą własnością. Postawione do tej pory znaki są respektowane przez Straż Miejska.

  Z góry dziękuje za porady.
  •  
   CommentAuthorwm29a
  • CommentTime26-03-2018
   
  A może tabliczka ostrzegawcza z informacją o odholowaniu pojazdu na koszt właściciela nieuprawnionego do korzystania z parkingu?
  Mnie osobiście by odstraszyło.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime26-03-2018
   
  pudelosha Wspólnota na drodze uchwały podjęła decyzję o oznaczeniu chodnika znakiem D18 z tabliczką informująca, że jest to parking wyłącznie dla mieszkańców posiadających identyfikator.

  Pomysł z postawieniem blokad miejsc parkingowych odpadł, gdyż właściciel sklepu na dole oznajmił nam ze nawet jak uchwałą przejdzie to będzie ją zaskarżał.
  Uważam, że znak D18 z tabliczka to trochę mało. Powinna być tablica z regulaminem korzystania z parkowania. Identyfikator to dobra rzecz u mnie się sprawdzają . Trzeba tylko nawiązać bliższe stosunki ze strażą miejską oraz firmą wyworzącą pojazdy na zlecenie .

  Co do "opieszałości" Administratora to nie był bym taki srogi , przecież waszym "cieciem parkingowym" on nie jest . Ma ważniejsze sprawy na głowie niż pilnowanie dla ciebie MP, o to musisz sam zadbać .

  pudelosha Pomysł z postawieniem blokad miejsc parkingowych odpadł, gdyż właściciel sklepu na dole oznajmił nam ze nawet jak uchwałą przejdzie to będzie ją zaskarżał.
  tym bym się nie przejmował, zostawiłbym mu 2 MP do dyspozycji, między 8-16 i po ptokach; oznaczone "dla klientów sklepu" niech sam sobie ich pilnuje.
  Glosowanie uchwały o blokadach idzie opornie bardziej z lenistwa, bo kto takie blokady będzie stawiał po wyjechaniu? . Lenistwo jest silniejsze niż odpowiedzialność.

  pudelosha Kolejnym pomysłem jest wprowadzenie parkingu płatnego ale nie jestem pewien jak efektywna będzie ściągalność.
  nie znam żadnej WM gdzie ten system by sie sprawdził, bo kto będzie "parkingowym" ? jak ma płacic to ma prawo oczekiwać, że zawsze będzie miał dostęp do tego MP przez 24H ... a tak na pewno nie będzie UoWL ; UoGN ;
 2. Właśnie chciałbym zapytać, kto powinien odholowywać samochody z terenu wspólnoty? Straż Miejska czy wyspecjalizowana w tym firma?
  Na spotkaniu poruszany był temat odholowania i padały komentarze, że mało kto się tego podejmie bo firmy boją się ewentualnych batalii sądowych z odholowanym.
  Nie jestem w temacie i nie wiem jak wygląda biznes laweciarzy ale członkowie wspólnoty stwierdzili, że firma prywatna się tego nie podejmie.

  Co do administracji i właściciela sklepu (w moim odczuciu grają do jednej bramki) to ma on obecne cześć parkingu do swojej dyspozycji.
  Tabliczka pod D18 pozwala parkować klientom sklepu przez 30 min od 6 do 22, ale intruzi stoją tam całymi dniami. Właściciel sklepu problemu nie widzi, a plan postawienia blokad na tych miejscach (7-8 slotów) chce blokować.
  Administracja robi wszystko żeby ta uchwała o blokadach nie przeszła. Mimo, że 30% głosów nie zostało oddanych a więcej głosów jest na tak to pani administratorka ostatnio bąknęła, że uchwała nie przeszła.
  Przeszłaby jakby ruszyli tyłek, ale to niepełnosprawna administracja.

  Jeżeli chodzi o parking płatny to chodziło mi o zmianę oznakowania, która informowałaby nieproszonych gości ze 1h postoju kosztuje np 100zł.
  Mieszkańcy z identyfikatorem mogliby parkować bez ograniczeń.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime27-03-2018 zmieniony
   
  pudelosha:Administracja robi wszystko żeby ta uchwała o blokadach nie przeszła.
  Mimo, że 30% głosów nie zostało oddanych a więcej głosów jest na tak to pani administratorka ostatnio bąknęła, że uchwała nie przeszła.
  a co robi Zarząd Wspólnoty? To na mi spoczywa obowiązek zbierania głosów lub nadzorowania zbierania głosów ...

  Art. 23. 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.

  pudelosha:Jeżeli chodzi o parking płatny to chodziło mi o zmianę oznakowania, która informowałaby nieproszonych gości ze 1h postoju kosztuje np 100zł.
  Mieszkańcy z identyfikatorem mogliby parkować bez ograniczeń.
  tak, ale to powinno wynikać z regulaminu parkowania, no i ściągalność musi być , a z tym może być problem UoWL ; UoGN ;
 3. Czy zarząd wspólnoty to to samo co przedstawiciele wspólnoty? Przepraszam za głupie pytanie, ale nie jestem aż tak biegły :)

  Czytałem wczoraj wiele artykułów o odholowaniu i wygląda na to, że firmy prywatne nie mogą tego robić.
  Upoważnione są organy państwowe w tym Straż Miejska i Policja.

  Czy wspólnota powinna wystąpić z jakimś zapytaniem do SM czy możliwe jest oznakowanie chodnika, tak aby podjęli interwencje?
  Z tego co mi wiadomo dotychczasowe oznakowanie zostało zatwierdzone przez SM, stad wnioskuje ze oznakowanie mówiące o odholowaniu powinno być przez nich zaakceptowane.
  Zastanawiam się, tylko jaki będzie tego skutek. Obecnie większość wezwań jest realizowana jak to mówią "według harmonogramu", czyli przyjeżdża radiowóz raz na tydzień w środku dnia kiedy nikogo nie ma i nikogo nie karze.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime29-03-2018 zmieniony
   
  pudelosha:Czy zarząd wspólnoty to to samo co przedstawiciele wspólnoty?
  Przepraszam za głupie pytanie, ale nie jestem aż tak biegły :)
  zanim odpowiem muszę wiedzieć...
  Kto jest waszym Zarządcą / administratorem - nazwa firmy ? ZZN ?
  czy to jest wspólnota powstała na bazie lokali AMW? UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorpudelosha
  • CommentTime8-04-2018 zmieniony
   
  Administratorem jest firma Nieruchomości Zarządzanie i Administrowanie S.C. B. Kocierz I. Kocierz.
  Na ile mi wiadomo wybrana przez dewelopera na drodze przetargu.

  Wspólnota to 49 mieszkań własnościowych kupionych od dewelopera.
  Wydaje mi się, ze została zawiązana w momencie odebrania budynku do użytkowania.

  Wracając do głównego tematu. Powinniśmy skontaktować się z SM i ustalić jak oni podchodzą do tego tematu i czy oznakowanie chodnika o odholowaniu sprawi ze będą podejmować interwencje.
  Zaproponuje jeszcze wspólnocie postawienie blokad na całym parkingu + 2 miejsca dla sklepu żeby dziad nie protestował.
  Opcja numer 2 wydaje się banalnie prosta i skuteczna, ale pewnie w drodze głosowania nie przejdzie.
 4. pudelosha:Wracając do głównego tematu. Powinniśmy skontaktować się z SM i ustalić jak oni podchodzą do tego tematu i czy oznakowanie chodnika o odholowaniu sprawi ze będą podejmować interwencje.
  Zaproponuje jeszcze wspólnocie postawienie blokad na całym parkingu + 2 miejsca dla sklepu żeby dziad nie protestował.
  Opcja numer 2 wydaje się banalnie prosta i skuteczna, ale pewnie w drodze głosowania nie przejdzie.

  Zróbcie podobnie jak ma Biedronka, z tą różnicą, że bez parkomatu i firmy obsługującej. Ja bym zrobił to w ten sposób;
  *trwałe i widoczne oznaczenie terenu prywatnego wspólnoty
  *tablica z regulaminem, a tam proste zasady
  *klienci sklepu za darmo do 1h w godzinach otwarcia,
  *poza godzinami, tylko z identyfikatorem lub opłata 100 zł za rozpoczętą dobę
  *Jeśli ktoś na dłużej 24h(gość), to wyprzedzający email na podany adres z podaniem nazwiska i adresu właściciela lokalu
  Kwestia egzekucji
  żadne blokady, żadne wywózki
  zdjęcia samochodów najbardziej opornych i bezczelnych, wniosek do CEPIK o udostępnienie danych osobowych i wezwanie do zapłaty (musi działać, skoro firma obsługująca biedronkę, tak robi)
  Na pewno zadziała odstraszająco, jak się rozniesie po okolicy i może nawet uda się ściągnąć opłatę - w cięższych przypadkach pewnie oprze się o sąd.
 5. Dziekuje za porady.

  Zakładając ze wspólnota przegłosowałaby model ala Biedronka.
  Czy wysyłaniem wniosków do CEPIKu powinna zajmować sie administracja? Czy CEPIK może im odmówić udzielenia informacji o kierowcy?
  Finalnie gdyby informacje zostały dostarczone to także administracja powinna ścigać delikwenta czy powinniśmy nawiązać współprace z jakaś firma która sie tym zajmuje?
  Z tego co wyczytałem sciganiem dla Biedronki zajmuje sie EuroPark, a z Lidlem wspołpracuje City Parking Group.
  Może powinniśmy napisać do nich zapytanie jak widzeliby ten temat?
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego