Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Phantos, blazejh, azygnerski, Do-da, drm, gab, t66, wp44, KubaP

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Witajcie

  Mieszkam w bloku z 1985 r., w którym dochodzi bardzo często do zatkania kanalizacji i wybicia ścieków w piwnicy. Nieczystości wylewają się ze studzienki czy jakiejś kratki rewizyjnej po całej piwnicy tak, że tworzy się jezioro głębokie po kostki.
  Czasami jest spokój kilka miesięcy, ale jak się zacznie zatykać to powtarza się to co tydzień. Np w tym roku zdarzyło się to już z 6 razy.
  Gdy zatyka się, to przyjeżdża ekipa, która przy pomocy żmijki udrażnia rury, wrzuca wąż aby się przepłukało.
  Potem wspólnota wiesza kartke na drzwiach z informacją, że lokatorzy wrzucają do toalet pampersy, podpaski, ręczniki papierowe i inne cuda. Nie wiem czy fizycznie można wrzucić pampersa do wc i spłukać, ale kiedyś byłem obecny przy pracy fachowców i widziałem może 1 recznik papierowy.
  Czy to możliwe aby rura w bloku mogla się zatkać od reczników papierowych? Przecież ona nie jest średnicy 50mm tylko większa chociaż nie wiem jaki ma rozmiar.

  Ostatnio Panowie z zarządu wspólnoty wpadli na genialny pomysł aby obciążać za udrażnianie lokatorów danej klatki. Nawet było takie "zarządzenia wspólnoty", które większość na zebraniu lokatorów przegłosowała.

  Lokatorzy z jednej strony są oburzeni i każdy twierdzi, że nie wrzuca niczego nieodpowiedniego, co mogłoby zatkać, ale historia się powtarza.

  Lokatorzy uważają, że winna jest niewłaściwie zrobiona wiele lat temu kanalizacja bo w tej klatce zatyka się ona od wielu lat a Panowie z zarządu odpowiadają, że rury były "kamerowane" i nawet mają jakieś nagranie aby to potwierdzić. Nie mam pewności, czy to właściwy odcinek była sprawdzany.

  Mamy teraz sytuację wydaje się patową bo piwnice zalewa, w klatce śmierdzi, smród pionami dostaje się do mieszkań, trzeba to czyścić i to na koszt lokatorów.

  Co można w takiej sytuacji zrobić? Czy są jakieś instytucje do których można się odwołać aby ktoś te rury sprawdził bo straszą nas, że jak sprawdzenie nic nie wykaże to nas obciążą kosztami...

  Czy te nieczystości nie zagrażają zdrowiu? Może można to zgłosić do WIOŚ lub do innego organu?


  Błagam doradźcie coś bo mieszkamy w smrodzie, a Panowie z zarządu wspólnoty umywają ręce i zwalają na nas, że sami jesteśmy sobie winni.
 2. Nie można stosować odpowiedzialności zbiorowej i obciążać lokatorów danej klatki. Na koszty zarządu składają się m.in. koszty udrażniania rur kanalizacyjnych, ponoszą je właściciele lokali - stosownie do wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej.
  Jeżeli rzeczywiście ktoś zatyka kanalizację, to jest to problem całej wspólnoty mieszkaniowej, a nie lokatorów danej klatki.

  Pronuję, aby zwrócić się z tą sprawą do nadzoru budowlanego.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime3-04-2018 zmieniony
   
  wp44
  loger80: Nie wiem czy fizycznie można wrzucić pampersa do wc i spłukać.
  To być może zależy od rozmiaru pampersa. Ja też nie wiem, bo nie próbowałem, natomiast podpaskę da się, jak najbardziej, choć tego również nie próbowałem. Ale za to wiem skąd inąd. Otóż da się, niezależnie od rozmiaru : )

  loger80: Czy to możliwe aby rura w bloku mogla się zatkać od reczników papierowych? Przecież ona nie jest średnicy 50mm tylko większa chociaż nie wiem jaki ma rozmiar.
  100 mm lub 150 mm (średnica wewnętrzna). Jeden ręcznik nie zatka, ale kilka już tak. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy przyłącze odpływowe ma za mały spadek, lub jest ułożona bez spadku, względnie ma momentami tzw. przeciwspadek, czyli ma spadek w przeciwnym kierunku do projektowanego kierunku odpływu ścieków.

  loger80: Lokatorzy uważają, że winna jest niewłaściwie zrobiona wiele lat temu kanalizacja bo w tej klatce zatyka się ona od wielu lat a Panowie z zarządu odpowiadają, że rury były "kamerowane" i nawet mają jakieś nagranie aby to potwierdzić.
  Panowie z zarządu odpowiadają... słowa, słowa, słowa. Niech udostępnią to nagranie i protokół z badania, na którym powinien być wykres przebiegu przykanalika z podaniem spadku i długością. Wózek z kamerką ma wbudowany czujnik przechyłu, więc przy okazji rejestrowania obrazu mierzy spadek dna kanału i odległość/długość przewodu. Dowody na papierze Moja Droga, a nie opowiadanie.

  loger80: Nie mam pewności, czy to właściwy odcinek była sprawdzany.
  Na to jest tylko jedna rada - należy wykonać pomiar ponownie.

  loger80: Co można w takiej sytuacji zrobić? Czy są jakieś instytucje do których można się odwołać aby ktoś te rury sprawdził bo straszą nas, że jak sprawdzenie nic nie wykaże to nas obciążą kosztami...
  Jak napisałem powyżej, należy zlecić badanie przewodu. Są wyspecjalizowane firmy, które się tym zajmują. Wyszukaj w internecie wpisując hasło "inspekcja kanalizacji", "monitoring kanalizacji" itp.. Badanie jest krótkie i nieszkodliwe. Oczywiście trochę kosztuje, ale koszt będzie rozłożony na wszystkich właścicieli wg udziałów.

  Proponuję skontaktować się z wybraną firmą i pozyskać ofertę, a następnie podjąć stosowną uchwałę i zlecić badanie.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime3-04-2018
   
  Lokatorzy uważają, że winna jest niewłaściwie zrobiona wiele lat temu kanalizacja bo w tej klatce zatyka się ona od wielu lat a Panowie z zarządu odpowiadają, że rury były "kamerowane" i nawet mają jakieś nagranie aby to potwierdzić. Nie mam pewności, czy to właściwy odcinek była sprawdzany.
  trzeba przejrzeć jeszcze raz film z kamerowania instancji kanalizacyjnej, możne się gdzieś rozszczelniła , przełamała ... najlepiej przez fachowca ... UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorwp44
  • CommentTime3-04-2018
   
  wp44
  Gdyby się rozszczelniła albo przełamała (?), to by to stwierdzono w trakcie lub bezpośrednio po inspekcji. Gdyby się rozszczelniła lub przełamała po inspekcji, to na filmie tego nie będzie, choćby przeglądali 1000 razy najlepsi fachowcy na planecie. Na marginesie, od samego rozszczelnienia kanalizacja się ne zatyka. Co najwyżej, ścieki przesiąkają do gruntu, albo woda gruntowa infiltruje przez nieszczelności do kanalizacji (wszystko zależy od poziomu wód gruntowych w miejscu posadowienia przewodu).
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime3-04-2018
   
  Gdyby to był ręcznik papierowy i to 6 razy ... to którędy fekalia przedostają się do piwnic ? jak nie ma rozszczelni an rurociągu?
  Czy studzienek rewizyjnych przed budynkiem nie ma? UoWL ; UoGN ;
 3. Panowie z zarządu odpowiadają, że rury były "kamerowane" i nawet mają jakieś nagranie aby to potwierdzić.

  Obejrzyj to nagranie, może coś wypatrzysz. Jednak wp44 radzi lepiej - przeczytaj protokół z tego badania.
  Nie ma opisu? Zażądaj porządnej diagnozy problemu.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego