Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, KubaP, koziorozka, azygnerski, blazejh, wp44, nathan0930

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorservicecard
  • CommentTime7-04-2018 zmieniony
   
  Witam

  Czy możecie nas pokierować jakie są podstawy prawne, na które można się powołać do zarządu wspólnoty mieszkaniowej o udostępnienie i przedstawienie pozwloleń na przebudowę kotłowni w bloku, na wykonanie w ścianie nośnej dodatkowego wejścia do kotłowni, na budowę wiatrołapów w bloku oraz na wykonanie docieplenia budynku? Chcemy powyższe informacje uzyskać, ponieważ mamy bardzo duże wątpliwości czy ktokolwiek z zarządu zaprzątał sobie głowę takimi rzeczami jak jakieś pozwolenia, ekspertyzy techniczne czy nie wiem co tam jeszcze potrzebne w tym temacie jest. W związku z tym, że nieustannie od lat trwa święta krucjata przeciwko nam i prywata we wspólnocie leci aż miło, chcemy wreszcie to ukrócić i dobrze, jakbyśmy wiedzieli w jaki sposób wystosowac pismo o wydanie takowej dokumentacji - w końcu my też jesteśmy właścicielami mieszkań w tej wspólnocie. Jeste jeszcze temat kredytu, który zarząd zaciągnął kilka lat temu i dobierał kolejne kredyty - jak formalnie zażądać dokumentacji z tym związanej, na co się powołać i czy można zarządać wskazania dlaczego i na jakiej podstawie został wybrany ten a nie inny kredyt? Kolejna sprawa - jak technicznie wygląda taka przebudowa wejścia do kotłowni, uwzględniając że zostało ono zrobione w ścianie nośnej bydynku wielorodzinnego (szczytowej)? Co powinni mieć za dokumentację na wykonanie takich prac? Jak wygląda sprawa zlecenia prac księgowych? Czy księgowa powinna być osobą na działalności gospodarczej czy tak sobie moze byc emerytką czy rencistką? O to pytam, ponieważ w naszej wspaniałej wspólnocie jest księgowa "po rodzinie" i to też nam się nie podoba. Ostatnio wyszła sprawa jakichś zaległych składek na zus właśnie od wynagrodzenia księgowej. Notabene bierze ona od naszej współnoty co miesiąc ok. 480pln - 18 mieszkań. Dodatkowo w takim układzie wspólnota ponosi jeszcze wszelkie koszty związane z zakupem materiałów biurowych i jeszcze wyzła sp[rawa zus - wydaje mi się ze jest to co najmniej niekorzystne rozporządzanie mieniem wspólnym - czy mam rację? Jeśli tak to może na to też jest jakaś podstawa prawna? Oczywiscie kolejna sprawa to taka, że wszelkie prace remontowe wykonywane były i są przez firmy należace do bliskich kolegów zarządu - a konkretnie to byłego przewodniczącego zarządu. Jak ten tema ugryźć tak by wreszcie skończyła się nagonka na nas i by wreszcie ta ciemnota przejrzała na oczy, że ktoś prywatę ciagnie jakby to była jego prywatna i wyłączna własność? Wiem, że to trudny temat bo 1/3 mieszkańców to są ludzie po rodzinie, no ale nie może tak być dalej. Najwyżej się wyprowadzimy z tego bajzlu, ale oni skoro nam cały czas uprzykrzają zycie jak tylko mogą też niech teraz się podrapią po głowie czy warto było...

  Przeprawszam, że tyle spraw na raz, ale czas nas goni bo trzeba zarabiać na życie a nie wciąż martwić się co jeszcze ta zawistna banda wymyśli.
  Z góry dzięki za pomoc.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime7-04-2018 zmieniony
   
  servicecard Czy możecie nas pokierować jakie są podstawy prawne, na które można się powołać do zarządu wspólnoty mieszkaniowej o udostępnienie i przedstawienie pozwloleń na przebudowę kotłowni w bloku, na wykonanie w ścianie nośnej dodatkowego wejścia do kotłowni, na budowę wiatrołapów w bloku oraz na wykonanie docieplenia budynku?

  W związku z tym, że nieustannie od lat trwa święta krucjata przeciwko nam i prywata we wspólnocie leci aż miło

  Zawiadomienie do Prokuratury i PINB, oni sobie już z tym poradzą


  servicecardCzy księgowa powinna być osobą na działalności gospodarczej czy tak sobie moze byc emerytką czy rencistką? O to pytam, ponieważ w naszej wspaniałej wspólnocie jest księgowa "po rodzinie" i to też nam się nie podoba.


  Ostatnio wyszła sprawa jakichś zaległych składek na zus właśnie od wynagrodzenia księgowej.


  Notabene bierze ona od naszej współnoty co miesiąc ok. 480pln - 18 mieszkań.

  Dodatkowo w takim układzie wspólnota ponosi jeszcze wszelkie koszty związane z zakupem materiałów biurowych i jeszcze wyszła sprawa ZUS - wydaje mi się ze jest to co najmniej niekorzystne rozporządzanie mieniem wspólnym - czy mam rację?
  a czytałeś ty ustawę o własności lokali, to tylko kilka kartek UoWL ; UoGN ;
 1. Jak wygląda sprawa zlecenia prac księgowych?

  Wystarczy umowa cywilno prawna.
  Czy księgowa powinna być osobą na działalności gospodarczej czy tak sobie moze byc emerytką czy rencistką?

  Może pracować w firmie zarządcy i świadczyć usługi księgowe dla was. Nie może to być osoba fizyczna, musi być minimalnie na działalności gospodarczej.Świadczenie usług księgowych z osobą fizyczną oznaczało by że zachodi stosunek pracy bądź umowy cywilno prawnej - ale tutaj nic nie zrobicie bo to nie wasza sprawa. Jedynie co możecie zrobić to wymagać okazania polisy ubezpieczeniowej od zarządcy oraz od księgowej. Jeśli księgowa jest zatrudniona u zarządcy, to zarządca musi mieć ubezpieczenie rozszerzone o księgowość albo drugie ubezpieczenie na działałność księgową. Brak ubezpieczenia któregokolwiek to bardzo wysokie kary.
  O to pytam, ponieważ w naszej wspaniałej wspólnocie jest księgowa "po rodzinie" i to też nam się nie podoba. Ostatnio wyszła sprawa jakichś zaległych składek na zus właśnie od wynagrodzenia księgowej.

  To że to jest rodzina to również nie wasz kłopot. Jeśli wyszła sprawa z ZUS to również nie wasz kłopot. Nie jesteście stroną w sporze ZUS <-> Księgowa
  Jeste jeszcze temat kredytu, który zarząd zaciągnął kilka lat temu i dobierał kolejne kredyty - jak formalnie zażądać dokumentacji z tym związanej

  Art 29. UoWL -> list polecony. Aby wziąć kredyt musi być uchwała we wspólnocie - zgoda większości, jeśli nie ma zgody, nie ma uchwały, kredyt jest to sprawa do prokuratury. Niestety, jeśli nie wydadzą dokumentacji w trybie Art 29 to pozostaje radca prawny który wam pomoże.
 2. Witam

  Dzięki za podpowiedzi. Kolego waleczny - czy mozesz doprecyzować o co chodzi z tym ubezpieczeniem księgowej? Jeśli dobrze rozumiem to ona ma prowadzić swoją działalność księgową w formie działalności gospodarczej i ona powinna mieć ubezpieczenie OC od wykonywanej działalności księgowej, czy tak? Rozumiem, że jeśli nie ma działalności i nie ma polisy (a na pewno nie ma) to ktoś się może uczepić wspólnoty, która za to odpowie?
  Pytam, ponieważ u nas stan faktyczny jest diametralnie różny - Księgowa nie ma swojej działalności gospodarczej a usługi wykonuje na podstawie umowy zlecenia, którą pewnie sama sobie wypisuje znając zycie i daje do podpisu zarządowi. Księgowa jest na tyle oblatana, ze nawet nie miała pojęcia, ze powinna sobie od tej umowy płacić składki na ZUS - uświadomiła ją o tym dopiero jakaś kontrola z ZUSu. Mało tego - wydaje mi się, że czasy gdzie składki czynszowe zbierało się do szuflady to mamy dawno za sobą? W naszej wspólnocie to jest chleb powszedni - składki do szuflady, wpłata gotówki do banku (oczywiście prowizja od wpłat gotówkowych to są nasze koszta). Teraz ciekawi jesteśmy co zrobią jak wejda nowe przepisy RODO... Przecież dla tej księgowej komputer to KOSMOS...
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime10-04-2018 zmieniony
   
  servicecard Księgowa jest na tyle oblatana, ze nawet nie miała pojęcia, ze powinna sobie od tej umowy płacić składki na ZUS - uświadomiła ją o tym dopiero jakaś kontrola z ZUS-u.
  od tego są kontrole, nie? Co innego jakby dalej tak robiła wtedy rozumiem twoje oburzenie. Ty też nie jesteś "człowiekiem orkiestrą" np z zakresu wspólnot mieszkaniowych.

  servicecardMało tego - wydaje mi się, że czasy gdzie składki czynszowe [zaliczki] zbierało się do szuflady to mamy dawno za sobą?
  W naszej wspólnocie to jest chleb powszedni - składki do szuflady, wpłata gotówki do banku (oczywiście prowizja od wpłat gotówkowych to są nasze koszta).
  co w tym zdrożnego, że Wspólnota prowadzi tzw. "kasę" Widocznie tak większości właścicielom jest wygodnie, choć się kłóci z tym zapisem ustawowym

  Art. 30. 1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany:
  1) dokonywać rozliczeń przez rachunek bankowy,


  Ja kasa się zgadza i rozliczenia z właścicielami też, to może to trwać, tak dalej.

  servicecardTeraz ciekawi jesteśmy co zrobią jak wejda nowe przepisy RODO...
  Przecież dla tej księgowej komputer to KOSMOS...

  servicecard a ile ty masz udziału w NW ? że chcesz świat w swojej wspólnocie przewrócić do góry nogami ?
  Jak takiś oblatany z kompem i przepisami to sam się weź do roboty na rzecz wspólnoty.
  Wyjdzie obu stroną na dobre. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorwaleczny
  • CommentTime10-04-2018 zmieniony
   
  Nie płać do ręki bez pokwitowania, jak odmówi to poproś o nr konta, jak również odmówi nie płać wcale i odkładaj sumiennie na osobne konto aby nie przejeść tych pieniędzy bo się przydadzą. Jak otrzymasz wezwanie z zaległością to zarządaj nr rach na który masz wpłacić. I tutaj może pojawić się inny kłopot, jeśli otrzymasz zły nr rachunku to przeczytaj art 405 Kodeksu Cywilnego, bo możesz stracić więcej dlatego trzeba być bardzo ostrożnym w takich przypadkach.

  Wcześniej nie znałem sytuacji aż do teraz, otóż Zarząd jeśli sobie nieradzi bądź niechce, może podpisać umowę z osobą fizyczną na prowadzenie rachunków. W takiej sytuacji odpowiedzialność za błędy spadają na (tutaj nie jestem pewien, trzeba poszukać) całą wspólnotę lub zarząd (ja optuję iż cała wspólnota odpowiada za błędy takiego rozwiązania). W przypadku DG należy mieć ubezpieczenie OC, osoba fizyczna nie musi. Jest na forum kilka wątków podobnych w tej tematyce, ale przepisy od 2010 się mocno zmieniły i być może gdzieś coś jest zapisane, choćby nawet opierając się o ustawę o PIT. Więc szukać szukać szukać.

  Natomiast, jeśli wasza księgowa będzie prowadziła więcej niż tylko uproszczone rachunki na rzecz wspólnoty, to już musi mieć działalność gospodarczą ponieważ zaczyna świadczyć usługi. Jest jeszcze jedno światełko i tutaj proszę o skontaktowanie się z Urzędem Skarbowym najlepiej pisemnie. Jeśli jest ciągłość w wykonywaniu usługi/sprzedaży należy w tym cełu założyć działalność gospodarczą, z takim stanowiskiem wielokrotnie US wygrywał w sądach a najlepszym tego przykładem są alegrowicze którzy sprzedają a nie prowadzą działalności (część z nich założyła, część przestała sprzedawać).

  Osoby które chociażby streamują i mają z tego przychód również muszą założyć DG ponieważ robią to w sposób cykliczny/ciągły i podlega to opodatkowaniem PIT. Jeśli wasza księgowa ma podpisanych wiele takich umów, to US może tutaj odrobinę pomóc.
 3.  
  servicecard Księgowa nie ma swojej działalności gospodarczej a usługi wykonuje na podstawie umowy zlecenia, którą pewnie sama sobie wypisuje znając zycie i daje do podpisu zarządowi.
  Jeśli dobrze rozumiem to ona ma prowadzić swoją działalność księgową w formie działalności gospodarczej i ona powinna mieć ubezpieczenie OC od wykonywanej działalności księgowej, czy tak?
  Źle rozumiesz ...

  Jeżeli osoba prowadząca ewidencje pozaksięgową Wspólnoty jest członkiem wspólnoty ( współwłaścicielem NW) to nie musi prowadzić DG, a jej wynagrodzenie jest na podstwie uchwały WM (PIT8 -z innych źródeł) to wszystko jest zgodne z prawem.

  Jednym z problemów związanych z powstaniem wspólnoty mieszkaniowej po przekształceniu wszystkich lokali w odrębną własność w nieruchomości należącej pierwotnie do spółdzielni jest prowadzenie rachunkowości. Niewątpliwie wspólnota ma o wiele łatwiejszą sytuację niż spółdzielnia mieszkaniowa, ponieważ nie dotyczą jej przepisy ustawy o rachunkowości.

  http://ksiegowosc.infor.pl/abc/64655,Ewidencja-pozaksiegowa-wspolnoty-mieszkaniowej-powstalej-ze-spoldzielni.html


  W przypadku gdy osoby te składają w imieniu wspólnoty jakiekolwiek deklaracje podatkowe, wtedy musza posiadać stosowne uprawnienia - czyli być doradcą podatkowym, lub Biegłym Rewidentem. Wymóg ten nie jest stosowany tylko w przypadku gzy czynności te wykonuje Zarząd nieruchomości (nie mylić z administratorem).

  http://www.zarzadcy.com.pl/finanse/aktualnosci/Prowadzenie-ksiegowosci-wspolnot-mieszkaniowych-a-certyfikat-MF-/1711.html


  W piśmie z dnia 27 kwietnia 2015 r. stanowiącym odpowiedź na nasze pytanie Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że wspólnoty mieszkaniowe nie mają ustawowego obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości. Mogą je prowadzić dobrowolnie. Ponadto Ministerstwo wskazało, że w przypadku podjęcia decyzji o prowadzeniu przez wspólnotę mieszkaniową ksiąg rachunkowych i sporządzaniu sprawozdań finansowych zgodnie z ustawą o rachunkowości, wspólnota ta może zastosować uproszczenia przewidziane w ustawie dla jednostek mikro (patrz ramka).

  http://www.poradnikksiegowego.pl/artykul,91,9473,prowadzenie-ksiag-rachunkowych-przez-wspolnoty-mieszkaniowe.html  http://www.zarzadca.eu/dyskusja/1519/uprawnienia-do-prowadzenia-ksiegowosci-w-wspolnocie/

  . UoWL ; UoGN ;
 4. Księgowa, o której mowa - nie jest członkiem naszej wspólnoty
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime24-05-2018
   
  servicecard:Księgowa, o której mowa - nie jest członkiem naszej wspólnoty
  a kim jest ?

  servicecard: Księgowa nie ma swojej działalności gospodarczej a usługi wykonuje na podstawie umowy zlecenia, którą pewnie sama sobie wypisuje znając zycie i daje do podpisu zarządowi.
  księgowa też nie musi prowadzić DG , wystarczy umowa pomiędzy nią a Wspólnotą reprezentowaną przez Zarząd UoWL ; UoGN ;
 5. Kim jest księgowa? Otóż jest znajomą dobrą a wręcz prawie po rodzinie z członkami zarządu od wielu lat - to jest po prosrtu najzwyczajniej w świecie klika, której popierdzieliły się pewne wartości i zachowują się jakby blok był ich PRYWATNĄ własnością - ICH... nie mylić ze wspólnotą. Księgowa za zbieranie składek czynszowych i zrobienie kilku papierków miesięcznie bierze wynagrodzenie ok. 500pln miesięcznie - mało tego jak była kontrola z ZUS okazało się że miała umowę o dzieło! Nie odprowadzała żadnych składek i w wyniku kontroli ZUS ma odprowadzić zaległe składki - przerzuciła te składki na wspólnotę i sa one widoczne w planie gospodarczym na bieżacy rok. Teraz wychodzi na to, ze za błedy księgowej ma zapłacić wspólnota. Oczywiście zarząd to klepnął no bo są w ścisłej komitywie z księgową - tym ona jest. Wystarczy czy dajej mam pisac o jej arogancji, o błędach w sprawozdaniach, w planach, w rozliczeniach, o nieznajomości podstawowych przepisów...
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime25-05-2018 zmieniony
   
  servicecardOczywiście zarząd to klepnął
  a co ma Zarząd WM do klepania , od klepania jest większość właścicieli lokali liczona udziałami

  Księgowa za zbieranie składek czynszowych i zrobienie kilku papierków miesięcznie bierze wynagrodzenie ok. 500pln miesięcznie - mało tego jak była kontrola z ZUS okazało się że miała umowę o dzieło! Nie odprowadzała żadnych składek i w wyniku kontroli ZUS ma odprowadzić zaległe składki - przerzuciła te składki na wspólnotę i sa one widoczne w planie gospodarczym na bieżący rok.
  koszty zatrudnienia osoby przez Wspólnotę ; (nie mylić "przez Zarząd WM" ), ponosi pracodawca czyli ogól właścicieli lokali tworzący Wspólnotę mieszkaniową , czy to się tobie podoba czy nie.

  Wiesz .... złóż właścicielom lokali swoją ofertę na prowadzenie ewidencji pozaksięgowej wspólnoty .... na pewno będzie ok. UoWL ; UoGN ;
 6. Tu nie chodzi o moja propozycję tylko o naświetlenie tej ciemnocie, ze obecna księgowa bierze za duże pieniądze, popełnia błędy, a na domiar wszystkiego toleruje samowolkę zarządu. Przecież to również są pieniądze tych ciemniaków...A moją propozycją to jest najzwyczajniej w świecie przekazanie spraw księgowych do odpowiedniego biura księgowego mającego doświadczenie w prowadzeniu spraw swpólnot - i to tyle.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime27-05-2018
   
  servicecard:Tu nie chodzi o moja propozycję tylko o naświetlenie tej ciemnocie, ze obecna księgowa bierze za duże pieniądze, .
  to weź mniejsze, zajmij jej stołek będzie cacy .
  "Ciemnota" zobaczy "jak może być lepiej"

  servicecard: A moją propozycją to jest najzwyczajniej w świecie przekazanie spraw księgowych do odpowiedniego biura księgowego mającego doświadczenie w prowadzeniu spraw swpólnot - i to tyle.
  zamienił stryjek siekierkę na kijek ...
  czy takie biuro zna się na prowadzeniu ewidencji pozaksięgowej wspólnoty mieszkaniowej ??
  czy jest gotowe do dostawania swojego oprogramowania pod potrzeby WM ? UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego