Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Phantos, blazejh, azygnerski, Do-da, drm, gab, t66, wp44, KubaP

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Czy miejsca parkingowe w podziemnym garażu, stanowiącym część nieruchomości wspólnej, mogą być przedmiotem obrotu pomiędzy współwłaścicielami?
  Czy takie miejsce parkingowe jest praktycznie już przypisane na wieki wieków do lokalu w danej nieruchomości?
  Skoro quoad usum to umowa, to jest możliwość jej modyfikacji, czy ktoś ćwiczył taki przypadek?
  AZ
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime8-04-2018
   
  Ja uważam że nie. Polska to kraj przekretów.W Pucku developer sprzedał miejsca ( parkingowe ) po 15 tys , właścicielom lokali i ujął to w AN. A przecież właściciele lokali mogli przydzielić sobie te miejsca poprzez umowe quoad usum zwykłą uchwałą za friko.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime8-04-2018 zmieniony
   
  Czy takie miejsce parkingowe jest praktycznie już przypisane na wieki wieków do lokalu w danej nieruchomości?
  chyba przypisane do właściciela na wyłączność użytkowania, ale musi to mieć odzwierciedlenie w KW. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime9-04-2018
   
  Moje stanowisko jest takie:
  Developer nie moze sprzedawać lokalu oddzielnie od udziałów w NW. Właściciel nabywajac lokal nabywa jednocześnie udziały w NW . A właściwie nie nabywa , bo jest to współwłasność przymusowa. Czyli nie może ich nie nabyć.
  Jeśli developer sprzedaje prawa do wyłącznego użytkowania miejsca parkingowego poprzez zapis w AN to uważam że jest to zapis bezsprzecznie abuzywny. Sprzedaje bowiem coś co juz sprzedał.
  Natomiast developer wraz z pierwszym właścicielem może podjąć uchwałę o wyłącznym użykowaniu takiego czy innego miejsca postojowego do wyłącznego użytkowania jakiegoś właściciela lokalu.
  Bo taka procedura dotyczy juz zarządzania NW. Ale zawsze można ja zmienić uchwałą.
  Problem polega na tym że niektórzu uważaja że jeśli coś jest zapisane w AN czy KW to jest juz święte. A moim zdaniem tak nie jest.
 2. Pytałem w biurze notariusza który robił akt i otrzymałem odpowiedź (nie bezpośrednio od notariusza), że nie można zhandlować samego miejsca w garażu...
  Jednaj uważam, że teoretycznie jest to możliwe, tylko kosztuje trochę zachodu.
  W końcu to tylko umowa o korzystanie, nie zmieniają się udziały i nikt z pozostałych współwłaścicieli nie traci na ewentualnej modyfikacji...
  Nie wiem w czym jest problem?
  Proszę o ewentualne kazusy i przypadki z życia wzięte.
  AZ

  Nowy doklejony: 10.04.18 21:11
  tajfun:Ja uważam że nie. Polska to kraj przekretów.W Pucku developer sprzedał miejsca ( parkingowe ) po 15 tys , właścicielom lokali i ujął to w AN. A przecież właściciele lokali mogli przydzielić sobie te miejsca poprzez umowe quoad usum zwykłą uchwałą za friko.
  Polska, to piękny kraj, tylko ma ch...we położenie geopolityczne i kiepskich liderów. Z przekrętami to nie przesadzaj, daleko nam do takiego mocarstwa, jak GB, gdzie w centrum stolicy płonie budynek mieszkalny, giną dziesiątki ludzi, bo ktoś zrobił wałek na materiałach budowlanych, a służby ratunkowe nie posiadają odpowiednio wysokiej drabiny...

  Co do deweloperów, nie widzę nić zdrożnego w sprzedaży miejsc postojowych, skoro ponieśli koszty na budowę garażu, to tez trudno się dziwić, że chcą na tym zarobić, a przynajmniej nie stracić. Nie widzę tu przekrętu. Przy qoaud usum, jest ryzyko dewelopera, że nie znajdzie chętnych na wszystkie miejsca a nie sprzeda ich na zewnątrz.
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime11-04-2018
   
  azygnerski:
  Co do deweloperów, nie widzę nić zdrożnego w sprzedaży miejsc postojowych, skoro ponieśli koszty na budowę garażu, to tez trudno się dziwić, że chcą na tym zarobić, a przynajmniej nie stracić

  Ja nie pisze o miejscach garażowych ale postojowych na terenie działki.Te koszty wliczone sa przeciez w cene lokalu.
 3. tajfun: Ja nie pisze o miejscach garażowych ale postojowych na terenie działki.Te koszty wliczone sa przeciez w cene lokalu.

  Teraz mnie zaskoczyłeś. Sądziłem że miejsce postojowe również można sprzedać.
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime11-04-2018
   
  Przepisy budowlane wymagają jednego miejsca postojowego na jeden local. Może to być miejsce grażowe ( do zakupu) ale może być miejsce parkingowe na działce do użytkowania przez wszystkich właścicieli (bezpłatne ...cena wliczona w cene locali). Tak jest przynajmniej u mnie.
  Moim zdaniem miejsc parkingowych nie można sprzedać. Ale to jest tylko mój pogląd. Mam kontakty z biurem projektowym I wiem że teaz jest to bezwzględnie wymagane.
 4. tajfun:Przepisy budowlane wymagają jednego miejsca postojowego na jeden local. Może to być miejsce grażowe ( do zakupu) ale może być miejsce parkingowe na działce do użytkowania przez wszystkich właścicieli (bezpłatne ...cena wliczona w cene locali). Tak jest przynajmniej u mnie.
  Moim zdaniem miejsc parkingowych nie można sprzedać. Ale to jest tylko mój pogląd. Mam kontakty z biurem projektowym I wiem że teaz jest to bezwzględnie wymagane.
  Nadal nie rozumiem w czym problem...
  inwestor/deweloper nie otrzymał tej działki od bezdomnego z Warszawy ani z dotacji ministerialnej. Prawdopodobnie musiał kupić.
  Gdyby, jak sugerujesz, wliczył zakup działki w cenę mieszkania, potem "oddał" do dyspozycji miejsca, to ci co nie mają samochodu są w plecy, bo zapłacili i nie będą korzystać, i do tego partycypują w kosztach NW. Pomijam cenę mieszkania, która w sposób oczywisty staje się nierynkowa.
  Dodatkowo, takie kukułcze jajo, będzie koszmarem organizacyjnym dla świeżo powstałej wspólnoty - jak podzielić do korzystania i nie zwariować (potrzeby>możliwości)

  Nie znam przypadku z Pucka, jednak wiem, że jak coś ma swojego właściciela, to się o to dba i chucha, bo kosztowało,
  a jak jest "darmowe" i wszystkich, to jest niczyje.

  AZ
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime12-04-2018 zmieniony
   
  azygnerski:Gdyby, jak sugerujesz, wliczył zakup działki w cenę mieszkania, potem "oddał" do dyspozycji miejsca, to ci co nie mają samochodu są w plecy, bo zapłacili i nie będą korzystać, i do tego partycypują w kosztach NW. Pomijam cenę mieszkania, która w sposób oczywisty staje się nierynkowa.
  AZ
  We wspólnocie nie płaci się za to z czego sie korzysta, ale od stanu posiadania . Posiada się udział w częściach wspólnych do których należą MP, więc koszty utrzymania należą do właścicieli lokali.

  Gdyby było inaczej to właściciele lokali użytkowych (które są zazwyczaj na parterze) nie płacili by przy zakupie lokalu za instalacje domofonową czy windy, bo nie korzystają... Tak jednak nie jest.

  tajfun:Przepisy budowlane wymagają jednego miejsca postojowego na jeden lokal.
  Mam kontakty z biurem projektowym I wiem że teaz jest to bezwzględnie wymagane.


  Z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ...

  Par.18.2. Liczbę stanowisk postojowych i sposób urządzenia parkingów należy dostosować do wymagań ustalonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby stanowisk, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

  czyli nic "bezwzględnie" obowiązującego, wszytko zależy od miejscowego planu zagospodarowania lub decyzji o warunkach zabudowy.

  Nowy doklejony: 12.04.18 05:43
  Wiecej na temat rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

  https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/nowe-warunki-techniczne-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-i-ich-usytuowanie-dzial-ii-aa-Lqy6-P8an-CwxT.html UoWL ; UoGN ;
 5. KubaP:We wspólnocie nie płaci się za to z czego sie korzysta, ale od stanu posiadania . Posiada się udział w częściach wspólnych do których należą MP, więc koszty utrzymania należą do właścicieli lokali.
  NIE w przypadku, gdy istnieje podział rzeczy do korzystania (a taki przypadek tu rozpatrujemy). Ten kto włada, ten ponosi koszty utrzymania. Ty opisujesz sytuację @tajfuna:
  Może to być miejsce grażowe ( do zakupu) ale może być miejsce parkingowe na działce do użytkowania przez wszystkich właścicieli (bezpłatne ...cena wliczona w cene locali). Tak jest przynajmniej u mnie.


  KubaP:Gdyby było inaczej to właściciele lokali użytkowych (które są zazwyczaj na parterze) nie płacili by przy zakupie lokalu za instalacje domofonową czy windy, bo nie korzystają...} Tak jednak nie jest.
  Jak deweloper skalkulował cenę i jakie koszty wliczył, to jego słodka tajemnica biznesowa, podejrzewam, że jest tam również rata leasingowa i paliwo do jego fury :bigsmile:.
  Koszty eksploatacji to inna kwestia niż zakup, nie mieszaj tych dwóch kosztów.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime12-04-2018
   
  azygnerski:Jak deweloper skalkulował cenę i jakie koszty wliczył, to jego słodka tajemnica biznesowa, podejrzewam, że jest tam również rata leasingowa i paliwo do jego fury :bigsmile:.
  Koszty eksploatacji to inna kwestia niż zakup, nie mieszaj tych dwóch kosztów.
  ja niczego nie mieszam czy ty uważasz że właściciel lokalu niemieszkalnego nie zapłacił za windy i instalacje domofonowa przy zakupie ? UoWL ; UoGN ;
 6. KubaP: czy ty uważasz że właściciel lokalu niemieszkalnego nie zapłacił za windy i instalacje domofonowa przy zakupie ?
  ...nie mam zielonego pojęcia:bialaflaga:, jak to skalkulował Janusz Deweloper, może paragon za windy wrzucił w całości w cenę mieszkań a użytkowemu domofony? Nie wiem, bo nie wyszczególnił kosztu wybudowania windy na fakturze. To wie tylko Janusz.

  A wracając do tematu, gdy jest quoad usum dla miejsc parkingowych, to pewne jest, że staruszka z parteru, co nie ma samochodu ale "posiada" udział w NW, nie zapłaci za eksploatację parkingu a jedynie podatek do gminy.

  U tajfuna by zapłaciła za budowę parkingu w cenie mieszkania i dodatkowo płaciłaby na jego eksploatacje, żeby sąsiad z 3-go co ma piękną żonę, mógł bez przeszkód parkować swoje dwa samochody.
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime12-04-2018
   
  azygnerski:
  U tajfuna by zapłaciła za budowę parkingu w cenie mieszkania i dodatkowo płaciłaby na jego eksploatacje, żeby sąsiad z 3-go co ma piękną żonę, mógł bez przeszkód parkować swoje dwa samochody.

  Eksploatacja takiego miejsca parkingowego to koszty odswiezenia linii raz na 5 lat.Ale tak wesoło to nie jest. Miejsc parkingowych mammy 30 na 115 lokali. Reszta (ja też) wybuliła po 6 tys ( wcale nie dużo ) za miejsca garazowe w garazowcu. W Pucku łebski developer zamiast budować garażowiec kupił troche większa działkę i zabezoieczył miejsca parkingowe dla wszystkich. Tylko zamiast wliczyc sobie te 15tys w cenę mieszkania sprzedał je osobno ...i moim zdaniem popełnił błąd. Jak się znajdzie tam łebski właściciel to będzie zwaracał ta kase ino ino.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego