Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

koziorozka, azygnerski, beki429, Gat, trabka, blazejh, kamil_w, KubaP, drops

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorSasanka
  • CommentTime23-04-2018
   
  Witam serdecznie, zdecydowałam się utworzyć nowy wątek na temat tematu :) .

  Chciałam Państwa zapytać, czy macie Państwo doświadczenia dotyczące zarządcy z powierzenia (art. 18), którym jest firma mająca charakter jednoosobowej działalności gospodarczej. Naszym kandydatem na nowego zarządcę jest mała firma (do 10 wspólnot), działająca od niedawna. Wszystko wygląda z nimi OK, nie mniej jednak, jedna z właścicielek naszej wspólnoty obawia się, że mała firma to duże ryzyko, no bo co się dzieje na wypadek np. wypadku, choroby, śmierci właściciela?

  Stąd moje pytanie - czy macie Państwo sami zarządcę w postaci małej firmy typu "jednoosobowa działalność gospodarcza", a może sami tego typu firmę zarządzającą prowadzicie? Czy rzeczywiście jest się czego bać?

  Pozdrawiam jak najserdeczniej
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime23-04-2018 zmieniony
   
  Podam Ci przykład mojego zarządcy.Zarzadza kikudziesięcioma wspolnotami.I teraz wyobraź sobie że jest jakis prawny problem.W naszej wspolnocie jest Rada Wspolnoty . Takie spoleczne "ciało" do konsultacji.
  Jestem jej członkiem. Ide do zarzadcy z tym problemem prawnym. Przedstawiam mu orzecznictwo sadowe dotyczące wspolnot o identycznym stanie faktycznym. Oto odpowiedź : Ale te orzeczenia nie dotyczą naszej wspolnoty. My mamy inny pogląd , a nasz Radca jest ekspertem od prawa wspolnotowego. I możesz dyskutować tak latami.
  Ide więc do sadu. Wygrywam sprawę. Reakcja . Będziemy się odwoływać. Sprawa w toku. A trwa już ponad 2 lata.
  Dlaczego mój zarządca olewa słuszne uwagi właściciell lokali.
  To proste. Musiałby zmieniać rozwiazanie we wszystkich kilkudziesięciu wspolnotach. A taka duża firma działa wg takiego samego schematu we wszystkich wspolnotach.Nie trakyuja każdej wspolnoty indywidualnie i wcale im sie nie dziwie. To są administratorzy a nie zarządcy. Przez 10 lat nikt do mnie nie zadzwonił z pytaniem czy sa jakies problemy. Sa zarozumiali i właścicieli mają za petentów.

  Oto przykładL Szanowny petencie z uwagi , ble, ble ,ble rozmowa jest rejestrowana. Manipulują za to sprawami finansowymi w sposób dosknały, godny mafii.
  Prosze państwa ,musimy podnieść składkę na fundusz eksploatacyjny o 40% ...no chyba  że chcecie żeby wam odcieli media.
  Ale ja płacę ...niesimiało mowi jeden z właścicieli. No może pan placi ale inni nie p≥laca., a Pewilu to nie interesuje , jak odcinaja to wszystkim. I ludzie sie boją bo myśla że to jest prawda.
  Zarządcy dużych firm zebrania roczne traktują jako zabrania zarzadcy z właścicielami lokali. Strają sie na nich dominować. Na chama przepychają uchwaly , sami pisza sprawozdania itd..
  To tylko bardzo skrócony opis zarządzania przez mojego zarządce.
  Dlatego uwazam że najlepszym rozwiazaniem jest zrarzad wlaścicielski na podstawie art20. A jesli juz 18.1. to dam wam jedna rade ( jesli mogę) . Musicie miec we wspolnocie co nakmnie 5 8 osob ktorzy wiedza czego chca , znaja UoWL i jak chca cos załatwić to ida całą grupą do zarzadcy i to nie z prośbą ale z zadaniem. Jak Sasanka będziesz sama jak ja to możesz sie podrapac... oleją Cie i wyśmieją, jak wskazuja to liczne przyklady na tym forum.
  W ukladzie 18.1 najlepszym rozwiazaniem jest zarządca mający 3, 4 wspolnoty z których zyje. Kilkadziesiąt wspolnot i więcej to instytucja w której chodzi wyłącznie o zysk . Właściciel lokalu to właśnie jest petent , jak sam przyznaje sie do tego mój zarządca.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime23-04-2018 zmieniony
   
  Sasanka: Chciałam Państwa zapytać, czy macie Państwo doświadczenia dotyczące zarządcy z powierzenia (art. 18), którym jest firma mająca charakter jednoosobowej działalności gospodarczej.
  jak bym się nie zdecydował na takiego jednoosobowego Zarządcę . Administratora może jeszcze, ale nie na Zarządcę.

  Dla mnie Zarządca powinien mieć: służby techniczne , księgowe, opiekunów nieruchomości oraz sprzęt do obsługi (kserokopiarki, programy informatyczne , tel stacjonarne i komórkowe , dostęp mail, ect) , a nie prowadzić biuro w przysłowiowej " teczce". Ktoś musi te wszystkie sprawy związane w zarządzaniem wykonywać, na właścicieli lokali nie można liczyć; Oni ograniczą się do oceny-krytykowania. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorSasanka
  • CommentTime23-04-2018 zmieniony
   
  Tajfun - nasz dotychczasowy zarządca to moloch (ponad 500 wspólnot!!!!!) , który funkcjonuje dokładnie jak to opisujesz u Was. Jesteśmy petentami. Stąd zainteresowała nas mała firma. :) Możesz coś więcej o tej Radzie Wspólnoty? To takie nieformalne ciało doradcze? Jak to w praktyce funkcjonuje? Co ma ta Rada robić?

  KubaP - firma, która nam wpadła w oko ma normalne biuro :) , pracują na programie Słonie, telefony mają, stronę www, maila ... . Właściciele ma na miejscu ma księgową i kogoś tam jeszcze ( na razie obsługują kilka wspólnot). Inspektorzy, firmy wykonawcze, konserwatorzy, sprzątaczki, prawnik itd. są zatrudniani "z zewnątrz".
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime23-04-2018 zmieniony
   
  Inspektorzy, firmy wykonawcze, konserwatorzy, sprzątaczki, prawnik itd. są zatrudniani "z zewnątrz".
  czyli to będzie koszt Wspólnoty, nie w stawce za zarządzanie. Macie tego świadomość ?

  Możesz coś więcej o tej Radzie Wspólnoty? To takie nieformalne ciało doradcze? Jak to w praktyce funkcjonuje? Co ma ta Rada robić?
  Rada Właścicieli lokali - Ciało doradcze, opiniujące, co nie oznacza, że rządzące, bo ostanie słowo należy do Zarządcy, bo to on za wszytko odpowiada, nie tyle przed właścicielami, ale na zewnątrz Wspólnoty . UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorSasanka
  • CommentTime24-04-2018
   
  KubaP - nowa firma przygotowała nam symulację planu gospodarczego, także tak, mamy tego świadomość; zresztą w naszym obecnym molochu też tak jest : jest "stawka za zarządzanie", a potem wyszczególnione inne koszty obsługi; bardzo dziękuję za zwrócenie na to uwagi :-)

  Rada Właścicieli..... bardzo ciekawe... przez ho ho ho, a może i jeszcze dłużej, nasz obecny zarządca NIGDY nie wspomniał słóweczkiem o takiej możliwości!!!! Ale jestem pewna, że jeśli przeszłaby nowa firma, którą tu wcześniej wspomniałam, to by tym była bardzo zainteresowana. Zresztą gdzieś o tym nam wspomniano, tyle że my nie wiedzieliśmy o co chodzi. Myśleliśmy, że chodzi o zarząd właścicielski...tyle, że inaczej nazwany.

  Dziękuję , dziękuję i jeszcze raz dziękuję.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime24-04-2018 zmieniony
   
  Jeżeli jest tak jak piszesz, to wybierzcie tego zarządcę... zawsze możecie go zmienić.

  Dla mnie ważnym jest, aby przedstawiciel Wspólnoty miał dostęp do konta bankowego WM w taki sposób, że bez jego podpisu elektronicznego środki nie będą uwolnione, ale nie wiem czy Zarządca się na to zgodzi.
  U mnie tak jest, ale My mamy Zarząd właścicielski.(skan dokumentu rozliczeniowego- faktury na mail, analiza, płatność) UoWL ; UoGN ;
 1. Możesz coś więcej o tej Radzie Wspólnoty? To takie nieformalne ciało doradcze? Jak to w praktyce funkcjonuje?

  Kwiatek do kożucha. Przykrywka, że to wicie, rozumicie, ludzie chcą.
  Atrapa demokracji bez żadnych uprawnień.
  •  
   CommentAuthorwm29a
  • CommentTime2 dni temu
   
  Jeśli firma jednoosobowa nie nabierze na siebie za dużo zleceń, będzie mieć dobrą sieć usługodawców od sprzątania, konserwacji, napraw księgowości, program do rozliczeń i kontaktu z właścicielami lokali oraz nadzór zarządu Wspólnoty
  z właścicieli to wolałbym kogoś z Imienia i Nazwiska kto pracuje na swoją markę niż dużą firmę która bierze wspólnoty
  "na sztukę" żyłując stawki w dół np. do 0,30 zł/m2 w mieście wojewódzkim (mam taki przykład).
  Wtedy to - Jaka płaca taka praca - mamy administrowanie i petentów. Jeśli sami biorą grosze to ile swoim administratorom czy też "specjalistom" płacą? Moja rada jest zawsze taka porównać stosunek jakości i zakresu usług do stawki a nie szukać tylko najtańszego czy sugerować się wielkością marki.

  Sasanka napisz na co się zdecydowaliście?
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime2 dni temu
   
  W tych molochach zrzeszonych w tworze pt. Tu Mieszkamy administratorzy zarabiają do 2 tys pln na rękę. To co to może być za administrowanie?
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego