Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

man, azygnerski, blazejh, KubaP, koziorozka, Prezesod13lat, nathan0930

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorSasanka
  • CommentTime23-04-2018
   
  Witam serdecznie, zdecydowałam się utworzyć nowy wątek na temat tematu :) .

  Chciałam Państwa zapytać, czy macie Państwo doświadczenia dotyczące zarządcy z powierzenia (art. 18), którym jest firma mająca charakter jednoosobowej działalności gospodarczej. Naszym kandydatem na nowego zarządcę jest mała firma (do 10 wspólnot), działająca od niedawna. Wszystko wygląda z nimi OK, nie mniej jednak, jedna z właścicielek naszej wspólnoty obawia się, że mała firma to duże ryzyko, no bo co się dzieje na wypadek np. wypadku, choroby, śmierci właściciela?

  Stąd moje pytanie - czy macie Państwo sami zarządcę w postaci małej firmy typu "jednoosobowa działalność gospodarcza", a może sami tego typu firmę zarządzającą prowadzicie? Czy rzeczywiście jest się czego bać?

  Pozdrawiam jak najserdeczniej
  •  
   CommentAuthortajfun
  • CommentTime23-04-2018 zmieniony
   
  Podam Ci przykład mojego zarządcy.Zarzadza kikudziesięcioma wspolnotami.I teraz wyobraź sobie że jest jakis prawny problem.W naszej wspolnocie jest Rada Wspolnoty . Takie spoleczne "ciało" do konsultacji.
  Jestem jej członkiem. Ide do zarzadcy z tym problemem prawnym. Przedstawiam mu orzecznictwo sadowe dotyczące wspolnot o identycznym stanie faktycznym. Oto odpowiedź : Ale te orzeczenia nie dotyczą naszej wspolnoty. My mamy inny pogląd , a nasz Radca jest ekspertem od prawa wspolnotowego. I możesz dyskutować tak latami.
  Ide więc do sadu. Wygrywam sprawę. Reakcja . Będziemy się odwoływać. Sprawa w toku. A trwa już ponad 2 lata.
  Dlaczego mój zarządca olewa słuszne uwagi właściciell lokali.
  To proste. Musiałby zmieniać rozwiazanie we wszystkich kilkudziesięciu wspolnotach. A taka duża firma działa wg takiego samego schematu we wszystkich wspolnotach.Nie trakyuja każdej wspolnoty indywidualnie i wcale im sie nie dziwie. To są administratorzy a nie zarządcy. Przez 10 lat nikt do mnie nie zadzwonił z pytaniem czy sa jakies problemy. Sa zarozumiali i właścicieli mają za petentów.

  Oto przykładL Szanowny petencie z uwagi , ble, ble ,ble rozmowa jest rejestrowana. Manipulują za to sprawami finansowymi w sposób dosknały, godny mafii.
  Prosze państwa ,musimy podnieść składkę na fundusz eksploatacyjny o 40% ...no chyba  że chcecie żeby wam odcieli media.
  Ale ja płacę ...niesimiało mowi jeden z właścicieli. No może pan placi ale inni nie p≥laca., a Pewilu to nie interesuje , jak odcinaja to wszystkim. I ludzie sie boją bo myśla że to jest prawda.
  Zarządcy dużych firm zebrania roczne traktują jako zabrania zarzadcy z właścicielami lokali. Strają sie na nich dominować. Na chama przepychają uchwaly , sami pisza sprawozdania itd..
  To tylko bardzo skrócony opis zarządzania przez mojego zarządce.
  Dlatego uwazam że najlepszym rozwiazaniem jest zrarzad wlaścicielski na podstawie art20. A jesli juz 18.1. to dam wam jedna rade ( jesli mogę) . Musicie miec we wspolnocie co nakmnie 5 8 osob ktorzy wiedza czego chca , znaja UoWL i jak chca cos załatwić to ida całą grupą do zarzadcy i to nie z prośbą ale z zadaniem. Jak Sasanka będziesz sama jak ja to możesz sie podrapac... oleją Cie i wyśmieją, jak wskazuja to liczne przyklady na tym forum.
  W ukladzie 18.1 najlepszym rozwiazaniem jest zarządca mający 3, 4 wspolnoty z których zyje. Kilkadziesiąt wspolnot i więcej to instytucja w której chodzi wyłącznie o zysk . Właściciel lokalu to właśnie jest petent , jak sam przyznaje sie do tego mój zarządca.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime23-04-2018 zmieniony
   
  Sasanka: Chciałam Państwa zapytać, czy macie Państwo doświadczenia dotyczące zarządcy z powierzenia (art. 18), którym jest firma mająca charakter jednoosobowej działalności gospodarczej.
  jak bym się nie zdecydował na takiego jednoosobowego Zarządcę . Administratora może jeszcze, ale nie na Zarządcę.

  Dla mnie Zarządca powinien mieć: służby techniczne , księgowe, opiekunów nieruchomości oraz sprzęt do obsługi (kserokopiarki, programy informatyczne , tel stacjonarne i komórkowe , dostęp mail, ect) , a nie prowadzić biuro w przysłowiowej " teczce". Ktoś musi te wszystkie sprawy związane w zarządzaniem wykonywać, na właścicieli lokali nie można liczyć; Oni ograniczą się do oceny-krytykowania. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorSasanka
  • CommentTime23-04-2018 zmieniony
   
  Tajfun - nasz dotychczasowy zarządca to moloch (ponad 500 wspólnot!!!!!) , który funkcjonuje dokładnie jak to opisujesz u Was. Jesteśmy petentami. Stąd zainteresowała nas mała firma. :) Możesz coś więcej o tej Radzie Wspólnoty? To takie nieformalne ciało doradcze? Jak to w praktyce funkcjonuje? Co ma ta Rada robić?

  KubaP - firma, która nam wpadła w oko ma normalne biuro :) , pracują na programie Słonie, telefony mają, stronę www, maila ... . Właściciele ma na miejscu ma księgową i kogoś tam jeszcze ( na razie obsługują kilka wspólnot). Inspektorzy, firmy wykonawcze, konserwatorzy, sprzątaczki, prawnik itd. są zatrudniani "z zewnątrz".
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime23-04-2018 zmieniony
   
  Inspektorzy, firmy wykonawcze, konserwatorzy, sprzątaczki, prawnik itd. są zatrudniani "z zewnątrz".
  czyli to będzie koszt Wspólnoty, nie w stawce za zarządzanie. Macie tego świadomość ?

  Możesz coś więcej o tej Radzie Wspólnoty? To takie nieformalne ciało doradcze? Jak to w praktyce funkcjonuje? Co ma ta Rada robić?
  Rada Właścicieli lokali - Ciało doradcze, opiniujące, co nie oznacza, że rządzące, bo ostanie słowo należy do Zarządcy, bo to on za wszytko odpowiada, nie tyle przed właścicielami, ale na zewnątrz Wspólnoty . UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorSasanka
  • CommentTime24-04-2018
   
  KubaP - nowa firma przygotowała nam symulację planu gospodarczego, także tak, mamy tego świadomość; zresztą w naszym obecnym molochu też tak jest : jest "stawka za zarządzanie", a potem wyszczególnione inne koszty obsługi; bardzo dziękuję za zwrócenie na to uwagi :-)

  Rada Właścicieli..... bardzo ciekawe... przez ho ho ho, a może i jeszcze dłużej, nasz obecny zarządca NIGDY nie wspomniał słóweczkiem o takiej możliwości!!!! Ale jestem pewna, że jeśli przeszłaby nowa firma, którą tu wcześniej wspomniałam, to by tym była bardzo zainteresowana. Zresztą gdzieś o tym nam wspomniano, tyle że my nie wiedzieliśmy o co chodzi. Myśleliśmy, że chodzi o zarząd właścicielski...tyle, że inaczej nazwany.

  Dziękuję , dziękuję i jeszcze raz dziękuję.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime24-04-2018 zmieniony
   
  Jeżeli jest tak jak piszesz, to wybierzcie tego zarządcę... zawsze możecie go zmienić.

  Dla mnie ważnym jest, aby przedstawiciel Wspólnoty miał dostęp do konta bankowego WM w taki sposób, że bez jego podpisu elektronicznego środki nie będą uwolnione, ale nie wiem czy Zarządca się na to zgodzi.
  U mnie tak jest, ale My mamy Zarząd właścicielski.(skan dokumentu rozliczeniowego- faktury na mail, analiza, płatność) UoWL ; UoGN ;
 1. Możesz coś więcej o tej Radzie Wspólnoty? To takie nieformalne ciało doradcze? Jak to w praktyce funkcjonuje?

  Kwiatek do kożucha. Przykrywka, że to wicie, rozumicie, ludzie chcą.
  Atrapa demokracji bez żadnych uprawnień.
 2. Jeśli firma jednoosobowa nie nabierze na siebie za dużo zleceń, będzie mieć dobrą sieć usługodawców od sprzątania, konserwacji, napraw księgowości, program do rozliczeń i kontaktu z właścicielami lokali oraz nadzór zarządu Wspólnoty
  z właścicieli to wolałbym kogoś z Imienia i Nazwiska kto pracuje na swoją markę niż dużą firmę która bierze wspólnoty
  "na sztukę" żyłując stawki w dół np. do 0,30 zł/m2 w mieście wojewódzkim (mam taki przykład).
  Wtedy to - Jaka płaca taka praca - mamy administrowanie i petentów. Jeśli sami biorą grosze to ile swoim administratorom czy też "specjalistom" płacą? Moja rada jest zawsze taka porównać stosunek jakości i zakresu usług do stawki a nie szukać tylko najtańszego czy sugerować się wielkością marki.

  Sasanka napisz na co się zdecydowaliście?
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime22-05-2018
   
  W tych molochach zrzeszonych w tworze pt. Tu Mieszkamy administratorzy zarabiają do 2 tys pln na rękę. To co to może być za administrowanie?
  •  
   CommentAuthorSasanka
  • CommentTime28-06-2018
   
  Zdecydowaliśmy się na firmę jednoosobową. Już od miesiąca jesteśmy zatem "na nowym" i powiem szczerze, że różnica ogromna! Mamy już nawet drobny remoncik wykonany. Kontakt z firmą bardzo dobry, remoncik wykonany sprawnie, niedrogo i porządnie. Zobaczymy jak będzie się dalej współpraca układać, i oczywiście, na ile firma będzie w przyszłości obłożona zleceniami, jak na to wskazał wm29a. Jeśli firma będzie ogarniać swoje zobowiązania, to będzie git.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime28-06-2018
   
  Sasanka:Zdecydowaliśmy się na firmę jednoosobową. Już od miesiąca jesteśmy zatem "na nowym" i powiem szczerze, że różnica ogromna! Mamy już nawet drobny remoncik wykonany. Kontakt z firmą bardzo dobry, remoncik wykonany sprawnie, niedrogo i porządnie.
  Zobaczymy jak będzie się dalej współpraca układać, i oczywiście, na ile firma będzie w przyszłości obłożona zleceniami, jak na to wskazał wm29a.
  Jeśli firma będzie ogarniać swoje zobowiązania, to będzie git.

  KubaP - firma, która nam wpadła w oko ma normalne biuro :) , pracują na programie Słonie, telefony mają, stronę www, maila ... . Właściciele ma na miejscu ma księgową i kogoś tam jeszcze ( na razie obsługują kilka wspólnot). Inspektorzy, firmy wykonawcze, konserwatorzy, sprzątaczki, prawnik itd. są zatrudniani "z zewnątrz".
  A jak jest z tym ...

  Dla mnie ważnym jest, aby przedstawiciel Wspólnoty miał dostęp do konta bankowego WM w taki sposób, że bez jego podpisu elektronicznego środki nie będą uwolnione, ale nie wiem czy Zarządca się na to zgodzi.
  U mnie tak jest, ale My mamy Zarząd właścicielski.(skan dokumentu rozliczeniowego- faktury na mail, analiza, płatność)
  UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego