Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Phantos, blazejh, azygnerski, Do-da, drm, gab, t66, wp44, KubaP

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorvrexe
  • CommentTime5-05-2018
   
  Duża wspólnota mieszkaniowa - 20 domków bliźniaków - 40 rodzin. Jestem członkiem trzy osobowego zarządu. Na tej samej ulicy deweloper oddał kolejne (ostatnie) 6 bliźniaków i zawiązała się tam druga wspólnota (osobna działka). Wjazd na ulice obu wspólnot to jedna brama (z automatyką) i furtka z domofonem. Nasza WM (zarząd złożony z mieszkańców) zarządza tylko częścią wspólną. Jak "fakturować" właśnie zawiązaną drugą wspólnotę za bramę i domofon (elektryka, naprawy serwisowe)? W necie piszą o konieczności sporządzenia umowy między wspólnotami z kluczem wzajemnych rozliczeń (elektryka bramy, domofon) a następnie comiesięcznym wystawianiu rachunków a nie faktur.
  1. Jak ma wyglądać druk takiego rachunku? Jest jakiś wzór by był zgodny z prawem? W miejscu VAT wpisuje "zwolniony" (czy tez to tylko dotyczy faktur?)?
  2. Jeśli jedna z osób z zarządu (ja) WM ma własną jednoosobową działalność gospodarczą i jest płatnikiem vatu (działalność IT nic ze WM) a zarząd nie pobiera żadnego wynagrodzenia (zapisane w uchwale) to czy jest jakiś problem przy wystawianiu rachunków dla drugiej wspólnoty (skoro jeden z zarządu to plątnik vat)?
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime5-05-2018 zmieniony
   
  vrexe: Wjazd na ulice obu wspólnot to jedna brama (z automatyką) i furtka z domofonem.
  Jak "fakturować" właśnie zawiązaną drugą wspólnotę za bramę i domofon (elektryka, naprawy serwisowe)?
  trzeba spisać umowę ws podziału kosztów utrzymania rzeczy wspólnych.

  vrexe: Wjazd na ulice obu wspólnot to jedna brama (z automatyką) i furtka z domofonem.

  1. Jak ma wyglądać druk takiego rachunku? Jest jakiś wzór by był zgodny z prawem? W miejscu VAT wpisuje "zwolniony" (czy tez to tylko dotyczy faktur?)?
  może to być nota księgowa , rachunek np.:- "zwrot kosztów utrzymania w ruchu bramy wjazdowej oraz instalacji domofonowej zgodnie z umową z dnia ..." nie faktura VAT ( jak WM nie jest VAT-owcem)
  http://www.druki.gofin.pl/nota-ksiegowa-obciazeniowo-uznaniowa-wzor-nr-1,wzor,326,49.html

  vrexe: 2. Jeśli jedna z osób z zarządu (ja) WM ma własną jednoosobową działalność gospodarczą i jest płatnikiem vatu (działalność IT nic ze WM) a Zarząd nie pobiera żadnego wynagrodzenia (zapisane w uchwale) to czy jest jakiś problem przy wystawianiu rachunków dla drugiej wspólnoty (skoro jeden z zarządu to plątnik vat)?
  uważam, że nie ... tak jak umowa o pracę z innym pracodawcą, bo ....

  Wspólnota mieszkaniowa to odrębna działalności polegająca na "utrzymaniu nieruchomości w stanie niepogorszonym" i z prywatną działalnością proszę nie mieszać. UoWL ; UoGN ;
  •  
   CommentAuthorvrexe
  • CommentTime6-05-2018
   
  Dziękuję za odpowiedź :bigsmile:

  Pozdrawiam
 1. vrexe:Jak "fakturować" właśnie zawiązaną drugą wspólnotę za bramę i domofon (elektryka, naprawy serwisowe)? W necie piszą o konieczności sporządzenia umowy między wspólnotami z kluczem wzajemnych rozliczeń (elektryka bramy, domofon) a następnie comiesięcznym wystawianiu rachunków a nie faktur.
  Nie musicie być pośrednikiem pomiędzy wykonawcami a obcą WM.
  To bardzo karkołomne rozwiązanie i może doprowadzić do problemów w przyszłości.
  Ja dążyłbym do zawarcia umowy trójstronnej lub żeby każda wspólnota miała osobną umowę z podwykonawcami.
  Po co wam przyszłe problemy, gdy obca wspólnota zacznie kwestionować koszty. Ustalcie tylko zasady współpracy przy zgłaszaniu usterek, odbiorze napraw itp.
  Unikać pośrednictwa w rozliczeniach, radzę!!!
  AZ
  •  
   CommentAuthorvrexe
  • CommentTime10-05-2018
   
  Witam

  Hmmm czyli nie jest to takie oczywiste..... A już przygotowałem umowę ze sposobem wzajemnych rozliczeń wraz z zapisem że do każdej noty księgowej dołączane będzie ksero faktury za energie lub innych firm serwisujących.

  Na marginesie dodam że nie są to znaczące kwoty i miesięcznie będzie to wartość w okolicy 100zł. Oczywiście można powiedzieć, że skoro tak mało to po co to w ogóle robić ale znajomy mówił żeby jednak robić by nie być posadzony o niegospodarność.

  Pozdrawiam
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego