Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, Paraffka, Sambor, wp44, man, Michał, KubaP, sasho, traszkawita, lolekanabolek, koziorozka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  1. Szanowni Państwo
    Mieszkaniec przez 10 lat opłacał zaliczki miesięczne, które okazały się naliczane od powierzchni jego mieszkania zawyżonej o 2 mkw.
    Czy taki mieszkaniec ma prawo dochodzenia zwrotu kwoty, którą wpłacił w zadużej wysokości? Na jakiej podstawie może to zrobić? Czy nie będzie to przedawnione?
  2. Wspólnota sama powinna mu to zwrócić, zwykła uczciwość nakazuje.
    Wg. prawa świadczenia okresowe (czyli np. zaliczki we wspólnocie) przedawniają się po 3 latach, ale poza prawem jest jeszcze przyzwoitość.
    Zwrot za 5 lat (połowa z 10) to wg. mnie minimum.
    •  
      CommentAuthorwaleczny
    • CommentTime18-05-2018 zmieniony
     
    Art 498 Kodeksu Cywilnego:
    § 1. Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.
    § 2. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.

    Właściciel który wpłacił te kwoty może wykonać potrącenie w wysokości która mu się należy i odjąć od zobowiązania w przyszłych płatnościach. Nie może naliczać od tego odsetek. Drugim wyjściem jest:

    Art. 405. Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.
    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime24-05-2018
     
    wspólnotowiec1:Szanowni Państwo
    Mieszkaniec przez 10 lat opłacał zaliczki miesięczne, które okazały się naliczane od powierzchni jego mieszkania zawyżonej o 2 mkw.
    Czy taki mieszkaniec ma prawo dochodzenia zwrotu kwoty, którą wpłacił w zadużej wysokości? Na jakiej podstawie może to zrobić?
    Czy nie będzie to przedawnione?
    a skąd wiadomo, że mieszkaniec a nie właściciel lokalu ; ma nieprawidłowy metraż ? sam sobie pomierzył lokal? UoWL ; UoGN ;
  3. waleczny:Art 498 Kodeksu Cywilnego:
    § 1. Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.
    § 2. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.

    Właściciel który wpłacił te kwoty może wykonać potrącenie w wysokości która mu się należy i odjąć od zobowiązania w przyszłych płatnościach. Nie może naliczać od tego odsetek. Drugim wyjściem jest:

    Art. 405. Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.



    Potrącenie jest oczywiście możłiwe, jednak roszczenie nie może być przedawnione, a z taką sytuacją w duże części mielibyśmy tu do czynienia. Zaliczki na koszty zarządu, jak już wspomniano powyżej to świadczenie okresowe, które przedawnia się po upływie 3 lat.


    Podobnie z bezpodstawnym wzbogaceniem - 10 letni okres nie wchodzi w grę.

    Poza tym nie do końca rozumiem dlaczego naliczenia były dokonywane w oparciu o metry, skoro wspólnota rozlicza się udziałami.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
    •  
      CommentAuthorijan
    • CommentTime30-05-2018
     
    a wielkość udziału dla danego mieszkania powstają od wielkości powierzchni mieszkania .
    •  
      CommentAuthorwaleczny
    • CommentTime30-05-2018 zmieniony
     
    Zarządca:
    Potrącenie jest oczywiście możłiwe, jednak roszczenie nie może być przedawnione, a z taką sytuacją w duże części mielibyśmy tu do czynienia. Zaliczki na koszty zarządu, jak już wspomniano powyżej to świadczenie okresowe, które przedawnia się po upływie 3 lat.


    Potrącenie jest możliwe w przypadku przedawnionych długów: https://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/2012/04/18/przedawnienie-to-nie-koniec-swiata


    Skoro pomiar został wykonany dzisiaj, to dopiero od dnia dzisiejszego czyli dnia zgłoszenia tego faktu mieszkanie zmieniło swoje rozmiary. Równie dobrze można zamiast 5cm tynku nałożyć 20cm na każdej ścianie i poprosić geodete o pomiar a potem zgłosić ten fakt do wspólnoty i administratora że to miało miejsce 10 lat temu (zależy od użytej normy). Nie oczerniam ale hipoteza może być zasadna.

    Ja bym zgłosił ten fakt jak najszybciej...

    Można sprawdzić czy sa jakieś orzeczenia w podobych sprawach, niektóre wyroki są dostępne publicznie.
    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime30-05-2018 zmieniony
     
    ijan:a wielkość udziału dla danego mieszkania powstają od wielkości powierzchni mieszkania .
    niby to samo ale nie to samo . Naliczenie związane z utrzymanie części wspólnych powinno być udziałem....i kropka.... a nie jakimiś m2 co do których są pewne obiekcje .

    walecznySkoro pomiar został wykonany dzisiaj, to dopiero od dnia dzisiejszego czyli dnia zgłoszenia tego faktu mieszkanie zmieniło swoje rozmiary. Równie dobrze można zamiast 5cm tynku nałożyć 20cm na każdej ścianie i poprosić geodete o pomiar a potem zgłosić ten fakt do wspólnoty i administratora że to miało miejsce 10 lat temu (zależy od użytej normy). Nie oczerniam ale hipoteza może być zasadna.

    Ja bym zgłosił ten fakt jak najszybciej...
    ciekaw jestem kto poniesie koszty zmiany udziałów wszystkich lokali ? UoWL ; UoGN ;
    •  
      CommentAuthorijan
    • CommentTime31-05-2018
     
    jeżeli są jeszcze mieszkania lub lokale nie sprzedane to wszystkie koszty ponosi dotychczasowy właściciel t/z ten kto sprzedaje te lokale, może to być gmina , zakład pracy itd.
    •  
      CommentAuthorZarządca
    • CommentTime31-05-2018 zmieniony
     
    waleczny:
    Zarządca:
    Potrącenie jest oczywiście możłiwe, jednak roszczenie nie może być przedawnione, a z taką sytuacją w duże części mielibyśmy tu do czynienia. Zaliczki na koszty zarządu, jak już wspomniano powyżej to świadczenie okresowe, które przedawnia się po upływie 3 lat.


    Potrącenie jest możliwe w przypadku przedawnionych długów: https://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl/2012/04/18/przedawnienie-to-nie-koniec-swiata



    Niestety, w omawianym przypadku potrącenie nie jest możliwe (art. 502 Kodeksu cywilnego: "Wierzytelność przedawniona może być potrącona, jeżeli w chwili, gdy potrącenie stało się możliwe, przedawnienie jeszcze nie nastąpiło").Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  4. Art 502
    Art. 502. (221) Wierzytelność przedawniona może być potrącona, jeżeli w chwili, gdy potrącenie stało się możliwe, przedawnienie jeszcze nie nastąpiło.

    Właśnie w chwili potrącenia nasz właściel tego nie zrobił, więc może to uczynić, a oznacza to tyle. Właściciel mógł wykonać potrącenie przed przedawnieniem, ale nie uczynił tego, nagle dług się przedawnił i Właściciel dokonuje teraz potrącenia.

    Co jest napisane. Idziemy do przykładu. Założenie, przedawnienie wynosi 1 rok, to jest moje uproszczenie.
    01.01.2010
    Jan Kowalski co miesiąc zamiast 500 wpłacał 600 zł.
    Wspólnota stała się dłużnikiem Jana Kowalskiego, Wspólnota nie poinformowała Jana że płaci za dużo.

    01.02.2011 - przedawnienie nadpłaty 100zł za 01.01.2010
    Jan miał możliwość wykonania kompensacji długu i powinien zapłacić w 01.01.2011 400zł zamiast 500 a wpłacił ponownie 600.
    Pan Jan cały czas nieświadomie wpłacał nienależne pieniądze wspólnocie.

    Ponieważ w chwili przed przedawnieniem miał możliwość wykonania kompensacji więc może to uczynić op dacie 01.01.2010. Niemniej, Jan Kowalski nie wiedział że Wspólnota jest jego dłużnikiem i tutaj powstaje duży kłopot. Wiedza o długu musi istnieć od samego początku.

    Ponieważ Jan płacił, więc Wspólnota powinna zwrócić mu pieniądze i nie ma żadnego uprawnienia do władania tymi pieniędzmi, ale !

    Problemy są następujące:
    1) Opłaty za media są środkami prywatnymi, zaliczki na media również, nadpłaty i niedopłaty są środkami prywatnymi
    2) Zaliczki za mieszkanie to również opłaty na zarząd, prawnika, etc.... na pełne funkcjonowanie. Załóżmy że Jan powinien płacić 50zł, a wpłacał o 100 za dużo, czyli 150 zł.

    Odnosząc się do pkt 2, Jan nie ma prawa żądać zwrotu tych pieniędzy pod jednym warunkiem, w tytule przelewu poszczególne opłaty są jasno opisane:
    Woda Ciepla: 20
    Woda Zimna: 40
    Smieci: 24
    Zarzad: 150

    Jeśli przelew jest nie opisany, "Nie nawidzę mojej wspolnoty, 600zł", no to wybaczcie, ale Jan jest sobie winien i tyle.

    Jeśli Jan udowodni że był źle informowany co do wysokości opłat to może walczyć z uwagi na art 405 jeśli zachował ostrożność. Niestety, Jan płacił na podstawie rozmiaru lokalu który się zmienił wczoraj, i Jan chce wyrównania za lata wstecz.
  5. Potrącenie przedawnionego zobowiązania jest możłiwe wyłącznie wtedy, gdy oba zobowiązania (wspólnoty i właściciela) istniały przed tym przedawnieniem. Właściciel nie może zatem obecnych zobowiązań potrącać z przedawnionymi.


    Mam na tu na uwadze taką sytuację, gdy oto przestaje płacić zaliczki przedstawiając swoje przedawnione roszczenie. W takiej sytuacji może przedstawić do potracenia tylko to, co przedawnieniu nie uległo - czyli nadpłaty z okresu 3 lat. Oczywiscie wspólnota mieszkaniowa nie musi powoływac się na zarzut przedawnienia i uczciwie podejść do sprawy. Zobowiązanie nawet przedawnione nadal jest zobowiązaniem.

    Art. 405 Kodeksu cywilnego (nienalezne świadczenie) nie służy do obejścia przepisów dotyczących przedawnienia zobowiazań.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego